Průvodce státem
Jemen
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Jemenu

Jemenská kuchyně

Předně kávu moka – ta proslavila Jemen ve středověku a je její pravlastí. Není tak silná jako „turecká” káva. Pak také qishr, lehkou pikantní kávu vyrobenou ze slupek kávových zrn. 

Z nápojů pak můžete ochutnat „výborné” jahodové nealkoholické pivo. Alkohol se zde neprodává (ani v luxusních hotelech). Na pobřeží se dá sehnat pašované pivo v plechovkách (0,33 l asi za 50 Kč).

V Adenu se nachází údajně největší rybí restaurace na světě, kde vám během pár minut upečou vážně výtečnou rybu a naservírují vám ji na dvojitých novinách. Cena 150 Kč za kilovou rybu. 

Národní jídlo se jmenuje saltah. Je to něco na způsob našeho guláše, ale maso a zelenina se z něj vyndá a servíruje se zvlášť. Dalším národním jídlem je fahsah, což je obdoba saltahu, ale je v něm více masa. Oblíbeným jídlem je také místní chléb s pikantními omáčkami. Ochutnejte také fassolia, bílé kořeněné fazole. Bint as sahn je medový chléb pečený v troubě a podává se jako dezert. 

Saltah

Jak se stravovat jako místní 

I v malých městech narazíte na bufety a lidové hospůdky, kde dostanete ryby, kuřata nebo skopové za 50–100 Kč. Nebo si zde můžete dát jen rýži a chléb s omáčkou. Na trzích se smaží arabské bezmasé dobrůtky, které stojí pár korun, případně se na dřevěném uhlí griluje kuřecí nebo jehněčí maso. Cena činí asi 20–50 Kč.

Obvyklé ceny v restauracích 

Navštívit můžete slušné a velice drahé restaurace, kde potkáte i místní honoraci. Ceny leckdy předčí naše, ale jídlo je výborné a porce solidní. Ceny za snídani 100 Kč, u oběda či večeře se pohybují okolo 150–250 Kč.

Momentální bezpečností situace (konec roku 2017) neumožňuje cesty do Jemenu vůbec realizovat. I kdybyste chtěli, nebude vydáno vízum. Aktuální situaci sledujeme.

Pouští na Manhattan 

Přenádherná hornatá krajina, která byla vlastí královny ze Sáby, vás zavede přes hluboká wádí a pouštní duny do města Shíbám s jedenáctipatrovými domy, které vyčnívají z pouště stejně, jako se Manhattan vypíná v New Yorku. Zavede vás do Sanaa s fantastickou architekturou, kterou v jiné zemi nenajdete. Do země urputných žvýkačů kátu, jímž si vyplňují tvář jako syslové, do země plné fúriků, do země přezdívané Toyotaland (protože jiné auto zde uvidíte jen zřídka), do země, kde muži nosí samopal místo šperku. Zkrátka do nejkrásnější země na světě dříve přezdívané jako Arabia Felix – do Jemenu (anglicky Yemen).

Průvodce pro tebe napsal Bohumír Kubart
Víza
Nepřístupné
Vydávání turistických víz je dočasně pozastaveno.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
říjen - duben
Vyhněte se létu, kdy jsou nesnesitelně vysoké teploty.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Je běžná cena letenek, v současnosti jsou však lety zastaveny.
Akční nabídky
Avatar uživatele Bohumír Kubart
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu