Průvodce státem
Jemen
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Jemenu

Aktuální kurz 1 Kč = 10.67 ﷼

Yemeni rial

K dispozici jsou bankovky v hodnotě 10, 50, 100, 200, 500, 1.000, 2.000, 5.000 a 10.000 YER

Směnárny a platba kartou 

Eura nebo dolary můžete po příletu směnit přímo na letišti či později v bankách ve větších městech. Směnárny se v Jemenu nenachází. Výjimečně lze hotel uhradit v dolarech.

Bankomaty neexistují. Platit kartou nelze.

Jemenský riál

Kolik co stojí 

Jemen je velice chudou zemí a v zásadě je zde levněji než v České republice. Co je potřeba si uvědomit, je 10% inflace.

  • Ubytování v hotelu – od 500 Kč za pokoj 
  • Nealkoholické pivo 0,3 l v obchodě – 20 Kč 
  • Houska – 2 Kč
  • Voda 1,5 l – 10 Kč
  • Internet 10–50 Kč/hodinu (není příliš rychlý)

Spropitné a smlouvání 

Spropitné není nutně vyžadováno, ale očekává se 10–15 %. Smlouvat lze v soukromých obchodech, na tržištích i v hotelech. Před nakupováním běžných komodit je vhodné požádat řidiče – průvodce, aby vyjednal jemenskou cenu.

Jak ušetřit 

Nejlevnější jídlo seženete v lidových jídelnách (kterých je málo a nejsou všude). Cena se pohybuje od 30 Kč. Jídlo se jí bez příboru, prostě si jednou houskou naberete jídlo do housky druhé. 

Na ubytování lze ušetřit, pokud se ubytujete v levných lidových hotýlcích jménem Funduk, které jsou v menších městech často i jediné. Jejich cena se pohybuje od 200 Kč/pokoj. Je dobré vzít si s sebou vložku do spacáku, protože povlečení zde není standardním vybavením pokoje. Vlastní ručník je povinnost i v lepším hotelu. 

Denní rozpočty 

Nízkorozpočtový cestovatel se ubytuje v ucházejícím levném hotelu od 500 Kč. Stravuje se na tržišti, kde za tři jídla utratí okolo 100 Kč a pitná voda ho za den vyjde na 30 Kč. Cestování řeší autem za cenu 1.300 Kč. Nejnižší denní náklady budou činit tedy zhruba 1.930 Kč na osobu

Další možností je ubytování v lepším hotelu, který seženete jen na určitých místech. Cena lepšího hotelu se pohybuje okolo 3.000 Kč. Stravování cestovatel řeší v dobré restauraci, která je ovšem také vzácná a zde zaplatí za tři jídla 600 Kč s pitím. Další výdaj je za nezbytné auto od 1.500 Kč. Denní náklady na osobu tak budou činit 5.100 Kč.

Momentální bezpečností situace (konec roku 2017) neumožňuje cesty do Jemenu vůbec realizovat. I kdybyste chtěli, nebude vydáno vízum. Aktuální situaci sledujeme.

Pouští na Manhattan 

Přenádherná hornatá krajina, která byla vlastí královny ze Sáby, vás zavede přes hluboká wádí a pouštní duny do města Shíbám s jedenáctipatrovými domy, které vyčnívají z pouště stejně, jako se Manhattan vypíná v New Yorku. Zavede vás do Sanaa s fantastickou architekturou, kterou v jiné zemi nenajdete. Do země urputných žvýkačů kátu, jímž si vyplňují tvář jako syslové, do země plné fúriků, do země přezdívané Toyotaland (protože jiné auto zde uvidíte jen zřídka), do země, kde muži nosí samopal místo šperku. Zkrátka do nejkrásnější země na světě dříve přezdívané jako Arabia Felix – do Jemenu (anglicky Yemen).

Průvodce pro tebe napsal Bohumír Kubart
Víza
Nepřístupné
Vydávání turistických víz je dočasně pozastaveno.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
říjen - duben
Vyhněte se létu, kdy jsou nesnesitelně vysoké teploty.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Je běžná cena letenek, v současnosti jsou však lety zastaveny.
Akční nabídky
Avatar uživatele Bohumír Kubart
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu