Jemen

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Momentální bezpečností situace (konec roku 2017) neumožňuje cesty do Jemenu vůbec realizovat. I kdybyste chtěli, nebude vydáno vízum. Aktuální situaci sledujeme.

Pouští na Manhattan 

Přenádherná hornatá krajina, která byla vlastí královny ze Sáby, vás zavede přes hluboká wádí a pouštní duny do města Shíbám s jedenáctipatrovými domy, které vyčnívají z pouště stejně, jako se Manhattan vypíná v New Yorku. Zavede vás do Sanaa s fantastickou architekturou, kterou v jiné zemi nenajdete. Do země urputných žvýkačů kátu, jímž si vyplňují tvář jako syslové, do země plné fúriků, do země přezdívané Toyotaland (protože jiné auto zde uvidíte jen zřídka), do země, kde muži nosí samopal místo šperku. Zkrátka do nejkrásnější země na světě dříve přezdívané jako Arabia Felix – do Jemenu (anglicky Yemen).

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Zavřít
Ikona pinu

Socotra

Souostroví se skládá ze čtyř ostrovů a dvou skalnatých ostrůvků v Indickém oceánu. Je to unikátní endemická oblast přezdívaná Arabské Galapágy, které je zapsaná na seznamu UNESCO. Pouze zde se vyskytuje až 37 % flóry, u plazů je to dokonce 90 %.

Zavřít
Ikona pinu

Shibam

Neskutečné město v poušti Rub al Khali, přezdívané „Manhattan pouště“. Můžete zde vidět 5–11patrové mrakodrapy staré i 700 let, které jsou zapsané na seznamu UNESCO.

Zavřít
Ikona pinu

Manakha

Středověké město, které stovky let nezměnilo svůj ráz a kde se můžete podívat na pravidelné nedělní trhy.

Je unikátní staré přes 2,5 tisíc let obydlené město zapsané na seznamu UNESCO. V 7.–8. století bylo toto město jedním z hlavních center propagace islámu. Dnes se v něm nachází 103 mešit, 14 arabských lázní a více než 6.000 domů postavených z černého čediče v období před 11. stoletím. Několikapatrové domy postavené z hlíny jsou hlavní atrakcí města.

Zavřít
Ikona pinu

Wádí Hadramaut

Nejtradičnější část Jemenu, kde si ženy halí tvář pro jistotu do dvou šátků a ruce jim zakrývají rukavice. Takto oblečení pracují celý den na poli v nesnesitelném horku.

Nejozbrojenější město nacházející se v historické lokalitě Sábského království, kde není problém koupit v trafice jakékoli druhy nábojů. Zde můžete zakoupit výjimečně kvalitní suvenýry a podívat se na prastarou přehradu. Nedaleko leží zajímavé staré město duchů Old Marib. Ubytovat se zde můžete v jediném, ale slušném hotelu.

Haraz je spektakulární pohoří táhnoucí se napříč celým západním Jemenem od severu až k jihu. Najdete zde pitoreskní historická městečka i úhcvatné výhledy na horské masívy.

Zavřít
Ikona pinu

Dar al-Hajar

Je královský palác a sídlo jemenského vladaře Imama Yahya Muhammad Hamid ed-Din nacházející se ve Wadi Dhar poblíž města Sana’a.

Velice tradiční město, které je zapsané na seznamu UNESCO s nejstarší místní islámskou universitou. Od 13. do 15. století byl Zabid hlavním městem Jemenu. Město je významnou archeologickou a historickou lokalitou pro jeho civilní i vojenskou architekturu. Zvlášť centrum starého města je nevšední.

Počasí a sezóny

Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Průměrné počasí
Průměrná teplota 26 °C 26 °C 27 °C 29 °C 31 °C 33 °C 32 °C 32 °C 32 °C 29 °C 27 °C 26 °C
Teplota vody 26 °C 26 °C 27 °C 28 °C 30 °C 31 °C 30 °C 29 °C 30 °C 30 °C 28 °C 27 °C
Sluneční svit 8 h 7 h 7 h 8 h 10 h 9 h 8 h 9 h 9 h 10 h 10 h 8 h
Hlavní sezóna

Počasí

Klima je tropické a velmi suché. Výjimku tvoří západní horské oblasti, kam srážky přináší letní monzun z Indického oceánu. Většina území má  méně než 100 mm srážek za rok. Vegetaci tvoří suchomilné rostliny a v úrodnějších západních oblastech rostou i ovocné stromy.Na jižním pobřeží dosahují teploty i 55 °C.

V centrální vysočině jsou horká léta s průměrnými teplotami 30 °C a maximy přes 60 °C, ale zimy jsou chladné s častými mrazy. Průměrné srážky jsou zde od 400 mm do 750 mm za rok.

V Sanaa je v noci poměrně chladno (okolo 15 °C) i v létě, protože leží 2.250 m n. m. Severní část a Wadi Hadramaut jsou horké a suché po celý rok. Není neobvyklé najít oblasti, kde nepršelo po celá léta. Letní teploty v poušti Rub al-Khali se pohybují i nad 60 °C. Nicméně ve Wadi Hadramaut byly v roce 2008 velké záplavy, které hrozily pohltit starověké bláto z pouštního města Shibam.

Kdy vyrazit

Nejlepší doba k návštěvě je mezi říjnem a dubnem, po období dešťů a před intenzivním žárem léta. Nicméně teploty, vlhkost a srážky se radikálně mění s výškou.

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce  Starověkou Ma’aribskou říši, kde údajně žila královna ze Sáby, ovládli v 7. století Arabové a později Osmanská říše. V roce 1839 získali Britové jižní část území a zejména strategický přístav Aden. Zatímco jih zůstal po 1. světové válce britskou kolonií, která v roce 1967 získala nezávislost jako Jemenská lidově demokratická republika, na severu země vzniklo samostatnéé Jemenské království a později Jemenská arabská republika s…

Jak ušetříš

Yemeni rial K dispozici jsou bankovky v hodnotě 10, 50, 100, 200, 500, 1.000, 2.000, 5.000 a 10.000 YER.  Směnárny a platba kartou  Eura nebo dolary můžete po příletu směnit přímo na letišti či později v bankách ve větších městech. Směnárny se v Jemenu nenachází. Výjimečně lze hotel uhradit v dolarech. Bankomaty neexistují. Platit kartou nelze. [imageFill 16598] Kolik co stojí  Jemen je velice chudou zemí a v zásadě je…

Jak se budeš dopravovat

Jak do Jemenu Z České republiky je prakticky jediná možnost, jak se do Jemenu dostat, a to letecky do Sanaa přes Katar, Emiráty nebo Istanbul. V současné době (2017) je většina letů pozastavena.  Lodní dopravou je možné vyrazit z Džibuti (pozn. špatné lodě).  Jak se nejlépe dopravovat  Jezdí se tu vpravo a provoz je mírný. Hlavní silnice jsou asfaltové, vedlejší jsou buď štěrkové, nebo pouštní.  Mezi většími městy…

Co ochutnáš

Jemenská kuchyně Předně kávu moka – ta proslavila Jemen ve středověku a je její pravlastí. Není tak silná jako „turecká” káva. Pak také qishr, lehkou pikantní kávu vyrobenou ze slupek kávových zrn.  Z nápojů pak můžete ochutnat „výborné” jahodové nealkoholické pivo. Alkohol se zde neprodává (ani v luxusních hotelech). Na pobřeží se dá sehnat pašované pivo v plechovkách (0,33 l asi za 50 Kč). V Adenu se nachází údajně největší rybí…

Jaké výlety podnikneš

Treky Na ostrově Sokotra není téměř žádná doprava, a tak se budete dopravovat pěšky, což je k poznávání přírody nejlepší varianta. Vzdálenosti nejsou příliš velké. Vzhledem k tomu, že se můžete pohybovat pouze přes cestovní kancelář, kde si půjčíte auto i s řidičem a kvůli bezpečnostní situaci obecně, nejsou klasické turistické trasy možné, spíše lze mluvit o krátkých procházkách nádhernou přírodou – ať je to vrchovina s terasovitými políčky,…

Na co si dej pozor

Zdraví  Při cestě do Jemenu není povinné žádné očkování. Doporučit lze žloutenku A, B a břišní tyfus. Ve většině lokalit je nebezpečí malárie – konkrétní antimalarika vám doporučí hygienická stanice. Voda z vodovodu není pitná. Balenou vodu lze bez problémů zakoupit.  Podle česko-(slovensko)-jemenské dohody o spolupráci v oblasti zdravotnictví z roku 1985 má smluvní strana na svém území v případě akutního onemocnění nebo úrazu poskytnout…

Víza a na co mysli před cestou

Vízum  Pro vstup na území Jemenu je třeba platný cestovní pas a vízum, které je nutné vyřídit již v předstihu před cestou do Jemenu na jemenském velvyslanectví v Praze. Cestovní doklad musí být platný nejméně 6 měsíců po plánovaném návratu ze země. Na hranicích a letištích v Jemenu se víza již nevydávají.  Osobám, které navštívily Izrael a z jejichž cestovního pasu toto vyplývá, hrozí, že jim do Jemenské republiky nebude povolen vstup. …

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

Starověkou Ma’aribskou říši, kde údajně žila královna ze Sáby, ovládli v 7. století Arabové a později Osmanská říše. V roce 1839 získali Britové jižní část území a zejména strategický přístav Aden. Zatímco jih zůstal po 1. světové válce britskou kolonií, která v roce 1967 získala nezávislost jako Jemenská lidově demokratická republika, na severu země vzniklo samostatnéé Jemenské království a později Jemenská arabská republika s hlavním městem Sana’a. Jih země zkoušel socialistické experimenty, zatímco severní Jemen se zmítal v občanských válkách. Mezi oběma Jemeny docházelo k ozbrojeným konfliktům, až byl v roce 1990 Jemen konečně spojen. K občanským a kmenovým válkám ale dochází i nadále. V roce 2011 přerostly v revoluci, jejíž pokračování a důsledky jsou stále živé.

Zemi se přezdívalo Arabia Felix – v překladu Šťastná Arábie, což bohužel dnes již neplatí. Nová přezdívka pro Jemen je Toyotaland a není tak označován náhodou.

Lidé

Jemenci jsou Arabové a jsou stejně tak zvláštní jako země sama. Prakticky všichni (i muži) chodí v tradičním oblečení a nezahalenou ženu zde nepotkáte. Jemenští muži jsou specifičtí jak v nošení osobních zbraní – od nezbytného nože počínaje a samopalem konče, ale i ve vášnivém žvýkání kátu, který přežvykují všichni včetně bankovních úředníků a policistů. Vzhledem k velmi tradičnímu smýšlení místních obyvatel není možné, aby muži (turisté) nosili krátké kalhoty a ženy (turistky) krátké sukně nebo příliš odhalené ostatní partie. Zahalené však být nemusí.

I přes první dojem a úkosné pohledy místních „domorodců“ jsou Jemenci vesměs přátelský národ. Zvlášť s beduíny v poušti je veselo.

V zemi panuje systém kast a kmenových vůdců, kteří jsou pro běžného člověka více autoritativní než vláda.

Obyvatelé jsou z 99 % muslimové. Z celkového počtu 25,1 mil. obyvatel (stav za začátku roku 2013 podle posledního odhadu EIU) je 25 % mužů a 65 % žen negramotných. Co se týče náboženství, tak navzdory jejich tradičnímu smýšlení se jen velmi málo lidí 7x denně modlí. Většina Jemenců se modlí maximálně jednou 1x den.

Co uslyšíte velice často od místních dětí, je slovo „bakšiš“. Znamená to, že po vás něco chtějí. Pokud někomu něco dáte, vlastní reálná zkušenost je taková, že se na vás sesypou děti z celé vesnice. Tužky a kupu bonbonů tak rozdáte velice rychle. Přehnaně řečeno se zde platí i za pozdrav nebo nasměrování.

Jemenské ženy

Svátky

Fixní svátky:

 • 1. leden – Nový rok
 • 1. květen – Svátek práce
 • 22. květen. – Unity Day (Den národní jednoty)
 • 26. září – Den revolice
 • 14. říjen – Národní den
 • 30. listopad – Den nezávislosti

Pohyblivé islámské svátky (závislé na lunárním kalendáři):

 • Mawlid al-Nabi (the birthday of the Prophet) – leden
 • Eid Al-Fitr – červenec
 • Eid Al-Adha – září
 • Islámský nový rok – říjen

Kultura

Jemen je velmi tradiční zemí, kde platí právo šaría i zvykové právo. Větší autoritu mají kmenoví náčelníci než centrální vláda. Zejména sever byl velmi dlouho velmi izolován od ostatního světa, a proto se zde vyvíjela zcela ojedinělá kultura i architektura. Dnes je Jemen „demokratickou” arabskou zemí. Například ženy mají právo se nezahalovat (takovou ženu zde neuvidíte). Přesto v Jemenu najdete obchody s poslední pařížskou módou hned vedle obchodů s tradičními oděvy.

Mužské tradiční oblečení představuje sukni a kamizolku převázanou šátkem. Za pasem se nosí zahnutá dýka jambia, k tomu většinou pistole a mnozí se ozdobí ještě samopalem. K tomu již dopoledne začínají žvýkat lehce opojné lístky keře kátu. Večer pak mají lístků plnou pusu, a aby mohli mluvit, kouřit, jíst a pít, umně si je nacpou do jedné tváře, která je za ta léta výrazně zvětšená. Tradice a zvyky hrají velkou roli, ale společensky se vyžívají zpravidla jen muži, kteří spolu v tradičním oblečení tančí a ohánějí se u toho jambiou.

Architektura severního Jemenu a jeho pouštních částí je úchvatná a velmi svébytná. Stavějí se zde 5–11 patrové domy z kamene nebo adobe s ornamentální omítkou z bláta, která se částečně nabílí. Nádhera, která se nedá popsat. Na venkově najdete opevněné vesnice postavené na nejneuvěřitelnějších místech, jako jsou skalní výběžky nebo vrcholky hor.

Jazyk

Úředním jazykem je arabština (tedy jemenská arabština), která je zde někdy k nepoznání zkomolená. Anglicky se domluvíte v jižním Jemenu, v hotelech a cestovních kancelářích, jinak pouze výjimečně.

Minislovníček:

 • Šukran – Děkuji
 • Itvaddel – Prosím
 • Na am – Ano
 • Lá – Ne
 • Šaj – Čaj
 • Kahva – káva
 • Háda bi kám – Kolik to stojí?
 • Háda gháli – To je drahé
 • Il hisáb – Platím
 • Čík (číky) – Čech
 • Číkija – Česká republika
 • Fén toalét – Kde je toaleta?
 • Afuan – Promiňte/dovolte
 • Salam alejkum – Tradiční pozdrav
 • Wa alejkum es salam – Odpověď na pozdrav
 • Ma a salama – Na shledanou

Turismus

Jemen je dlouhodobě turisticky problematickou zemí. Ministerstvo zahraničních věcí v Praze hodnotí cestu jako značně rizikovou.

I v dobách klidu není Jemen turisty příliš vyhledáván. Důvodem může být neznalost pramenící z dlouhého uzavření země cizincům. Přesto v Sanaa operuje několik slušných cestovních kanceláří, které pro individuální turisty navrhnou optimální trasu vzhledem k momentální bezpečnostní situaci. Do země vás nepustí bez dopisu od místní cestovní kanceláře, která vás tím do Jemenu oficiálně „pozve“. Pohybovat se zde individuálně je téměř nemožné. Pokud se někdo rozhodne risknout to, hazarduje se svým životem. Nehledě na to, že musí mít od policie a ministerstva turismu všude povolení, které ovšem bez cestovní kanceláře získá jen těžko.

Na ostrově Socotra je o turisty sice postaráno, ale protože zde nejsou hotely, spí se ve stanech na pláži, na kterou vás doveze Toyota 4x4 a kde si sami také uvaříte.

Kontakt na vyzkoušenou agenturu:

Další kontakty:

Pozor si dejte na touroperátory, kteří nejsou registrovaní na ministerstvu cestovního ruchu!

Geografie

V Jemenu žije celkem 25 milionů obyvatel, v hlavním městě Sanaa 2 milióny. Jemen na severu, severozápadě a severovýchodě sousedí se Saúdskou Arábií, na východě s Ománem. Na jihu se nachází Adenský záliv a na západě Rudé moře. K pevninské části patří ostrovy Perim, Karam a souostroví Socotra v ústí Adenského zálivu, kde mimo hlavní město nejsou silnice ani hotely. Celý stát se dělí na 21 guvernorátů.

Jemen je převážně hornatý s terasovitými políčky. Pohoří Haraz strmě stoupá v centrální části vrcholkem Jabal Nabi Shauib až k výšce 4.000 m n. m. Povrchová voda stéká z hor přes údolí (wádí) v období dešťů a umožňuje pěstování bavlny a obilí. Největší a asi nejkrásnější údolí je Wadi Hadramaut. Na východě se svažují hory do největší a nezrádnější světové pouště Rub al-Khali. V okolí Shibamu je množství stolových hor. Tihamah je plochá semipouštní pobřežní pláň 50–100 km široká. Tyto vyprahlé pobřežní části jsou lemované písčitými plážemi Rudého moře, Adenského zálivu a Arabského moře.

V Jemenu není zaveden letní a zimní čas a oproti České republice je zde o 4 hodiny více.

Rozloha státu odpovídá asi 7násobku rozlohy ČR.

Zavřít

Jak ušetříš

Yemeni rial

K dispozici jsou bankovky v hodnotě 10, 50, 100, 200, 500, 1.000, 2.000, 5.000 a 10.000 YER.

Směnárny a platba kartou

Eura nebo dolary můžete po příletu směnit přímo na letišti či později v bankách ve větších městech. Směnárny se v Jemenu nenachází. Výjimečně lze hotel uhradit v dolarech.

Bankomaty neexistují. Platit kartou nelze.

Jemenský riál

Kolik co stojí

Jemen je velice chudou zemí a v zásadě je zde levněji než v České republice. Co je potřeba si uvědomit, je 10% inflace.

 • Ubytování v hotelu – od 500 Kč za pokoj
 • Nealkoholické pivo 0,3 l v obchodě – 20 Kč
 • Houska – 2 Kč
 • Voda 1,5 l – 10 Kč
 • Internet 10–50 Kč/hodinu (není příliš rychlý)

Spropitné a smlouvání

Spropitné není nutně vyžadováno, ale očekává se 10–15 %. Smlouvat lze v soukromých obchodech, na tržištích i v hotelech. Před nakupováním běžných komodit je vhodné požádat řidiče – průvodce, aby vyjednal jemenskou cenu.

Jak ušetřit

Nejlevnější jídlo seženete v lidových jídelnách (kterých je málo a nejsou všude). Cena se pohybuje od 30 Kč. Jídlo se jí bez příboru, prostě si jednou houskou naberete jídlo do housky druhé.

Na ubytování lze ušetřit, pokud se ubytujete v levných lidových hotýlcích jménem Funduk, které jsou v menších městech často i jediné. Jejich cena se pohybuje od 200 Kč/pokoj. Je dobré vzít si s sebou vložku do spacáku, protože povlečení zde není standardním vybavením pokoje. Vlastní ručník je povinnost i v lepším hotelu.

Denní rozpočty

Nízkorozpočtový cestovatel se ubytuje v ucházejícím levném hotelu od 500 Kč. Stravuje se na tržišti, kde za tři jídla utratí okolo 100 Kč a pitná voda ho za den vyjde na 30 Kč. Cestování řeší autem za cenu 1.300 Kč. Nejnižší denní náklady budou činit tedy zhruba 1.930 Kč na osobu.

Další možností je ubytování v lepším hotelu, který seženete jen na určitých místech. Cena lepšího hotelu se pohybuje okolo 3.000 Kč. Stravování cestovatel řeší v dobré restauraci, která je ovšem také vzácná a zde zaplatí za tři jídla 600 Kč s pitím. Další výdaj je za nezbytné auto od 1.500 Kč. Denní náklady na osobu tak budou činit 5.100 Kč.

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak do Jemenu

Z České republiky je prakticky jediná možnost, jak se do Jemenu dostat, a to letecky do Sanaa přes Katar, Emiráty nebo Istanbul. V současné době (2017) je většina letů pozastavena.

Lodní dopravou je možné vyrazit z Džibuti (pozn. špatné lodě).

Jak se nejlépe dopravovat

Jezdí se tu vpravo a provoz je mírný. Hlavní silnice jsou asfaltové, vedlejší jsou buď štěrkové, nebo pouštní.

Mezi většími městy jezdí autobusy, některé lze považovat za celkem moderní a bývají klimatizované. Do vesnic zajíždějí minibusy. Do Adenu a na Socotru létají místní aerolinky Felix Airways. Na Socotru i ostatní ostrovy jezdí lodě (horší). Vlaky zde neexistují.

Pro cizince je místní doprava prakticky nerealizovatelná vzhledem k povinnosti cestovat autem cestovní kanceláře i s řidičem. Auto bude pravděpodobně Toyota Lancruiser ve slušném stavu. Vždy vyžadujte auto 4x4 – bez něj uvidíte polovinu. Cena za pronájem na den je 50 USD včetně řidiče a benzinu.

Silnice Jemen

Půjčení auta

Individuální půjčení není možné.

Veřejná doprava

Místní veřejná doprava je levná, ale pro cizince je však takřka nemožné dopravu využit. Na některých trasách je to nebezpečné i v dobách míru z důvodu únosů.

Zavřít

Co ochutnáš

Jemenská kuchyně

Předně kávu moka – ta proslavila Jemen ve středověku a je její pravlastí. Není tak silná jako „turecká” káva. Pak také qishr, lehkou pikantní kávu vyrobenou ze slupek kávových zrn.

Z nápojů pak můžete ochutnat „výborné” jahodové nealkoholické pivo. Alkohol se zde neprodává (ani v luxusních hotelech). Na pobřeží se dá sehnat pašované pivo v plechovkách (0,33 l asi za 50 Kč).

V Adenu se nachází údajně největší rybí restaurace na světě, kde vám během pár minut upečou vážně výtečnou rybu a naservírují vám ji na dvojitých novinách. Cena 150 Kč za kilovou rybu.

Národní jídlo se jmenuje saltah. Je to něco na způsob našeho guláše, ale maso a zelenina se z něj vyndá a servíruje se zvlášť. Dalším národním jídlem je fahsah, což je obdoba saltahu, ale je v něm více masa. Oblíbeným jídlem je také místní chléb s pikantními omáčkami. Ochutnejte také fassolia, bílé kořeněné fazole. Bint as sahn je medový chléb pečený v troubě a podává se jako dezert.

Saltah

Jak se stravovat jako místní

I v malých městech narazíte na bufety a lidové hospůdky, kde dostanete ryby, kuřata nebo skopové za 50–100 Kč. Nebo si zde můžete dát jen rýži a chléb s omáčkou. Na trzích se smaží arabské bezmasé dobrůtky, které stojí pár korun, případně se na dřevěném uhlí griluje kuřecí nebo jehněčí maso. Cena činí asi 20–50 Kč.

Obvyklé ceny v restauracích

Navštívit můžete slušné a velice drahé restaurace, kde potkáte i místní honoraci. Ceny leckdy předčí naše, ale jídlo je výborné a porce solidní. Ceny za snídani 100 Kč, u oběda či večeře se pohybují okolo 150–250 Kč.

Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Treky

Na ostrově Sokotra není téměř žádná doprava, a tak se budete dopravovat pěšky, což je k poznávání přírody nejlepší varianta. Vzdálenosti nejsou příliš velké. Vzhledem k tomu, že se můžete pohybovat pouze přes cestovní kancelář, kde si půjčíte auto i s řidičem a kvůli bezpečnostní situaci obecně, nejsou klasické turistické trasy možné, spíše lze mluvit o krátkých procházkách nádhernou přírodou – ať je to vrchovina s terasovitými políčky, nebo téměř pusté a suché wádí (údolí).

Pláže

Pláže v Jemenu se táhnou podél celého pobřeží a jsou vesměs písečné a čisté. Na plážích chybí jakákoli infrastruktura a zpravidla jsou úplně prázdné. Poznámka z cest: tam, kde přeci jenom je jakési ubytovací zařízení, vám ve 22 hodin vypnou proud a vzhledem k 35 stupňové noční teplotě vám bude pravděpodobně nesnesitelné horko. Je možné, že na jídlo budete muset zajet do nejbližší vesnice (ale máte k dispozici šoféra).

Pláže jsou například: Qana, Al Hodaidah, Al Kohla a hlavně Bir Ali.

Pláže Jemen

Šnorchlování

V okolí pláží a ostrovů jsou korály, tudíž bohatý a krásný podmořský život. Bohužel zde neexistují služby v podobě dopravy na člunu až k útesu. Zajímavá lokalita ke šnorchlování je As-Salif.

Noční život

V Jemenu končí noční život kolem 20.–21. hodiny. Pochopitelně zde nenajdete žádné bary ani diskotéky, a to ani v hotelech. Lze říci, že v Adenu to „žije” o něco více.

Nakupování

Zboží a tradiční předměty (které nelze nazvat suvenýry vzhledem k absenci turistů) se dají nakoupit na tržišti (například v Sanaa Souk al Milh), kde trhovci vše prodávají z koleček (fúriků) různých velikostí a tvarů, třeba i čtyřkolových. Bez zeleného „kolečka” se zde nikdo neobejde. Nejtypičtějším suvenýrem je místní zahnutá dýka Jambia v milionech provedení a cenách od 100 Kč. Následují kamenné prodejny řemeslníků s proslulou arabskou zručností, ať je to kovotepectví, krejčovství, výšivky nebo nožířství. Nákupy můžete ukončit v poměrně luxusních krejčovstvích a buticích s poslední dámskou západní módou u šálku čaje. Občas lze úspěšně smlouvat o ceně a platit v dolarech, případně v eurech.

Nekupujte si domů kát. Pokud není čerstvý, ztrácí své vlastnosti (a navíc v mnoha zemích je trestné jej dovážet).

Otevírací doba: 8–13 hod. a 16–21 hod.

Parky a rezervace

Národní park Hauf ukrývá jediný přirozený les na Arabském poloostrově. Další jedinečnou přírodní lokalitu najdete na souostroví Socotra.

Zavřít

Na co si dej pozor

Zdraví

Při cestě do Jemenu není povinné žádné očkování. Doporučit lze žloutenku A, B a břišní tyfus. Ve většině lokalit je nebezpečí malárie – konkrétní antimalarika vám doporučí hygienická stanice.

Voda z vodovodu není pitná. Balenou vodu lze bez problémů zakoupit.

Podle česko-(slovensko)-jemenské dohody o spolupráci v oblasti zdravotnictví z roku 1985 má smluvní strana na svém území v případě akutního onemocnění nebo úrazu poskytnout bezplatně nezbytnou lékařskou péči občanům druhé smluvní strany. V praxi se na tuto dohodu možno odvolávat pouze v případě státních nemocnic, kvalitní cestovní pojištění je nezbytnost, bez které nelze do Jemenu cestovat.

Lékařská péče a vybavení jsou na ne příliš kvalitní úrovni, výjimkou je Saúdská nemocnice. Platba je zpravidla nutná předem.

Hlavní nemocnice v Sanaa jsou Al Thawra, Al Jumhuriyya a Al Kuwait. V Adenu pak Al Jumhuriyya, Saudi Hospital a Refinery Hospital.

Kriminalita

Co se týče „běžné“ kriminality, je naprosto minimální. Pozor si dejte pouze na drobné kapesní krádeže.

Jemen je proslulý relativně „příjemnými“ únosy turistů. V praxi to vypadá asi tak, že vás zajme pár ozbrojených mužů, vezme si vás domů a hezky se o vás stará. Vytváří tím tlak na místní vládu, aby si všimla jejich požadavků. Poté vás odvezou, kam potřebujete, a s úsměvem se s vámi rozloučí. V současné době se to však zdá se být minulostí, jelikož nyní za únosy většinou stojí extremisté z Al Kaidy.

Další problém Jemenu představuje rivalita jeho severní a jižní části. Formálně byla hranice zrušena, ale prakticky funguje dodnes. Za překročení si místní ozbrojená milice vybírá poplatek okolo 100 Kč za osobu. Poplatek se platí řidiči, který vše na hranicích vyřídí. Problém by nastal v okamžiku, kdybyste tuto pomyslnou hranici přejížděli místním autobusem bez průvodce. Předně byste se nejspíš nedomluvili, a tak by vám neměl kdo vyjednat přechod. Takovýchto „hranic” se nachází po celém Jemenu více. Přes poušť ze Shibamu do Sanaa (což je několik set kilometrů) vás bude provádět místní beduín za 250 USD, bez něhož byste neměli šanci projet. Zajímavé bylo, že po celých 160 km pouští fungoval mobilní signál.

Obecně nejhorší bezpečnostní situace je v blízkosti saúdské hranice. Zrovna zde se však nachází nádherný most Shihara bridge. Do míst, která se ještě dají navštívit (podle úvahy ministerstva turismu), dostanete policejní jednotku jako doprovod, kterou si ovšem zaplatíte (cca 10 USD/policista).

Nefoťte objekty strategického významu, vojsko, policii a místní ženy bez požádání o svolení od jejich muže. Ženy samotné ani neoslovujte.

Internet a elektřina

Elektrická síť má 220V/50 Hz a zásuvky jsou typu A-D-G (americké + staré britské).

Důležité kontakty

Honorární konzulát Sanáa

 • ATMA Building, Southern Ring Road, Sanáa, P. O. Box 15106
 • Telefon: +967 1 538 104
 • Fax: + 967 1 538 107
 • E-mail: sanaa@honorary.mzv.cz
 • Vedoucí úřadu: Pan Abd Sarhán Ahmad Al-Ahwal
 • Provozní hodiny úřadu: neděle–čtvrtek, 9:00–14:00 hod.

Velvyslanectví ČR, pod které spadá Jemen, najdete v Abu Dhabi.

 • Marina Village, Villa A09, Breakwater Area, Abú Dhabí, P. O. Box 27009
 • Telefon: +9712/6782800
 • Fax: +9712/6795716
 • +9712/6767558 (konzulární úsek)
 • Nouzová linka: +971/50/6628920
 • E-mail: abudhabi@embassy.mzv.cz
 • Konzulární úsek: consulate_abudhabi@mzv.cz
 • Web: www.mzv.cz/abudhabi
 • Úřední hodiny: neděle–středa, 9:00–16:00 hod., čtvrtek, 9:00–15:00

Jemenská ambasáda Praha

 • Pod Hradbami 5, 160 00 Praha 6
 • Telefon: 233 331 568, 233 331 598
 • Fax: 233 332 204
 • E-mail: Yemen-embassy@seznam.cz
 • Provozní hodiny úřadu: 8:30–15:30 hod.

Lokální telefonní čísla

 • Telefonní číslo tísňového volání: 191
 • Dopravní policie: 194
Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Vízum

Pro vstup na území Jemenu je třeba platný cestovní pas a vízum, které je nutné vyřídit již v předstihu před cestou do Jemenu na jemenském velvyslanectví v Praze. Cestovní doklad musí být platný nejméně 6 měsíců po plánovaném návratu ze země. Na hranicích a letištích v Jemenu se víza již nevydávají.

Osobám, které navštívily Izrael a z jejichž cestovního pasu toto vyplývá, hrozí, že jim do Jemenské republiky nebude povolen vstup.

Další dokumenty

Žádné další dokumenty nejsou vyžadovány.

Očkování

Doporučeno očkování proti virové hepatitidě typ A (žloutenka), virové hepatitidě typ B (doporučeno v závislosti na délce a charakteru pobytu a na chování cestovatelů), břišnímu tyfu, tetanu, přenosné dětské obrně (očkování doporučeno u osob nad 30 let věku), záškrtu a vzteklině.

Riziko nákazy malárií platí v celém Jemenu kromě Adenu, obvodu letiště, hlavního města Sanaá a provincií Sadah a Hajjah.

Celní předpisy

 • Alkohol 2 litry,
 • cigarety 600 ks nebo 60 ks doutníků nebo 0,5 kg tabáku,
 • 1 parfém či voda po holení,
 • případné dary přivážené do země by neměly přesáhnout hodnotu 100.000 YER,
 • zakázán je dovoz zbraní, drog, erotických a pornografických materiálů a výrobků izraelského původu,
 • vyvážet se nesmí předměty starší 80 let, které jsou považovány za starožitnosti, lze vyvážet předměty řádně zakoupené v registrovaných (kamenných) obchodech, jejichž nákup je doložen paragonem či fakturou,
 • při odletu se všechna zavazadla rentgenují a při jakémkoli podezření následuje podrobná prohlídka zavazadel.

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku do Jemenu.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu v Jemenu.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou v Jemenu s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky do Jemenu

Jemen u nás zatím bohužel nemá žádné akční letenky.
Nastav si hlídače a my ti dáme vědět, jakmile se nějaké objeví!

Nastavit hlídače
Byl jsi v Jemenu?
Navrhni úpravu

Tohoto průvodce pro vás připravili