Průvodce státem

Jemen

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Momentální bezpečností situace (konec roku 2017) neumožňuje cesty do Jemenu vůbec realizovat. I kdybyste chtěli, nebude vydáno vízum. Aktuální situaci sledujeme.

Pouští na Manhattan 

Přenádherná hornatá krajina, která byla vlastí královny ze Sáby, vás zavede přes hluboká wádí a pouštní duny do města Shíbám s jedenáctipatrovými domy, které vyčnívají z pouště stejně, jako se Manhattan vypíná v New Yorku. Zavede vás do Sanaa s fantastickou architekturou, kterou v jiné zemi nenajdete. Do země urputných žvýkačů kátu, jímž si vyplňují tvář jako syslové, do země plné fúriků, do země přezdívané Toyotaland (protože jiné auto zde uvidíte jen zřídka), do země, kde muži nosí samopal místo šperku. Zkrátka do nejkrásnější země na světě dříve přezdívané jako Arabia Felix – do Jemenu (anglicky Yemen).

Průvodce pro tebe napsal Bohumír Kubart
Víza
Nepřístupné
Vydávání turistických víz je dočasně pozastaveno.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
říjen - duben
Vyhněte se létu, kdy jsou nesnesitelně vysoké teploty.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Je běžná cena letenek, v současnosti jsou však lety zastaveny.
Akční nabídky

Praktické tipy do Jemenu

Co vidět a navštívit v Jemenu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Jemenu

Zavřít boční panel

Socotra

Souostroví se skládá ze čtyř ostrovů a dvou skalnatých ostrůvků v Indickém oceánu. Je to unikátní endemická oblast přezdívaná Arabské Galapágy, které je zapsaná na seznamu UNESCO. Pouze zde se vyskytuje až 37 % flóry, u plazů je to dokonce 90 %.

Zavřít boční panel

Shibam

Neskutečné město v poušti Rub al Khali, přezdívané „Manhattan pouště“. Můžete zde vidět 5–11patrové mrakodrapy staré i 700 let, které jsou zapsané na seznamu UNESCO. 

Zavřít boční panel

Manakha

Středověké město, které stovky let nezměnilo svůj ráz a kde se můžete podívat na pravidelné nedělní trhy.

Zavřít boční panel

Sanaa

Je unikátní staré přes 2,5 tisíc let obydlené město zapsané na seznamu UNESCO. V 7.–8. století bylo toto město jedním z hlavních center propagace islámu. Dnes se v něm nachází 103 mešit, 14 arabských lázní a více než 6.000 domů postavených z černého čediče v období před 11. stoletím. Několikapatrové domy postavené z hlíny jsou hlavní atrakcí města. 

Zavřít boční panel

Wádí Hadramaut

Nejtradičnější část Jemenu, kde si ženy halí tvář pro jistotu do dvou šátků a ruce jim zakrývají rukavice. Takto oblečení pracují celý den na poli v nesnesitelném horku.

Zavřít boční panel

Marib

Nejozbrojenější město nacházející se v historické lokalitě Sábského království, kde není problém koupit v trafice jakékoli druhy nábojů. Zde můžete zakoupit výjimečně kvalitní suvenýry a podívat se na prastarou přehradu. Nedaleko leží zajímavé staré město duchů Old Marib. Ubytovat se zde můžete v jediném, ale slušném hotelu.

Zavřít boční panel

Haraz

Haraz je spektakulární pohoří táhnoucí se napříč celým západním Jemenem od severu až k jihu. Najdete zde pitoreskní historická městečka i úhcvatné výhledy na horské masívy.

Zavřít boční panel

Dar al-Hajar

Je královský palác a sídlo jemenského vladaře Imama Yahya Muhammad Hamid ed-Din nacházející se ve Wadi Dhar poblíž města Sana’a.

Zavřít boční panel

Zabid

Velice tradiční město, které je zapsané na seznamu UNESCO s nejstarší místní islámskou universitou. Od 13. do 15. století byl Zabid hlavním městem Jemenu. Město je významnou archeologickou a historickou lokalitou pro jeho civilní i vojenskou architekturu. Zvlášť centrum starého města je nevšední.

Počasí a sezóny v Jemenu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Sana'a
Horské oblasti centrálního Jemenu

22 °C

24 °C

25 °C

25 °C

25 °C

28 °C

26 °C

26 °C

25 °C

22 °C

20 °C

20 °C

Počasí

Klima je tropické a velmi suché. Výjimku tvoří západní horské oblasti, kam srážky přináší letní monzun z Indického oceánu. Většina území má  méně než 100 mm srážek za rok. Vegetaci tvoří suchomilné rostliny a v úrodnějších západních oblastech rostou i ovocné stromy.Na jižním pobřeží dosahují teploty i 55 °C.

V centrální vysočině jsou horká léta s průměrnými teplotami 30 °C a maximy přes 60 °C, ale zimy jsou chladné s častými mrazy. Průměrné srážky jsou zde od 400 mm do 750 mm za rok.

V Sanaa je v noci poměrně chladno (okolo 15 °C) i v létě, protože leží 2.250 m n. m. Severní část a Wadi Hadramaut jsou horké a suché po celý rok. Není neobvyklé najít oblasti, kde nepršelo po celá léta. Letní teploty v poušti Rub al-Khali se pohybují i nad 60 °C. Nicméně ve Wadi Hadramaut byly v roce 2008 velké záplavy, které hrozily pohltit starověké bláto z pouštního města Shibam.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejlepší doba k návštěvě je mezi říjnem a dubnem, po období dešťů a před intenzivním žárem léta. Nicméně teploty, vlhkost a srážky se radikálně mění s výškou.

Avatar uživatele Bohumír Kubart
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu