Průvodce státem
Jihoafrická republika
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Jihoafrické republice

Zdraví

Protože JAR leží opravdu hodně na jihu, nenajdeme zde žádný významný výskyt tropických exotických nemocí. Malárie se zde pravidelně neobjevuje, ale při cestách do Krugerova národního parku se doporučuje informovat o aktuální situaci.

Buďte extrémně obezřetní při koupání v oceánu. Jak v Indickém, tak v Atlantském jsou opravdu velmi silné vratné proudy. Ani nevíte jak a nacházíte se stovky metrů daleko od břehu a vracet se vám bude těžko. Respektujte případné varovné nápisy. Nejsou tam pro nic za nic.

Při cestách do volné přírody dávejte pozor na hady, vyskytuje se jich tu poměrně dost. Především zmije útočná (Puff Adder) je zrádná tím, že když se bojí, neuteče, ale nehnutě leží na místě, velmi snadno na ni pak můžete šlápnout. Nevydávejte se do husté trávy.

Zdravotní péče je na výrazně horší úrovni, než v ČR, ale pořád na takové, aby se vám dostalo v případě zranění nebo nemoci adekvátního ošetření. To platí, pokud se budete nacházet v blízkosti větších měst, ve venkovských oblastech může trvat i hodiny než se vůbec do nějaké nemocnice dostanete.

Kriminalita

Jižní Afrika je nechvalně proslulá jako jedna z nejnebezpečnějších zemí na světě. Toto tvrzení však není příliš objektivní. V JAR jsou nebezpečná konkrétní místa, nikoliv země jako celek. Nejhorší situace je v provincii Gauteng v okolí Johannesburgu, ale protože se tam nenachází žádné zajímavosti, nemusí vás to tolik trápit. Mezi špatné oblasti také patří předměstí Kapského Města, ale když tam člověk zbytečně nejezdí, nemusí se bát, centrum je jako každé jiné centrum velkého města. 

Určitě je na místě dbát zvýšené ostražitosti kdekoliv se budete vyskytovat, ale naopak není na místě panikařit, nebo dokonce kvůli bezpečnostní situaci do Jižní Afriky nejezdit. Turistická místa a zajímavosti jsou vesměs velmi bezpečné, zvýšené riziko hrozí pokud jde o kapesní krádeže. Proto si s sebou neberte zbytečné cennosti, drahou elektroniku teatrálně nevystavujte na odiv a doklady mějte jinde než peníze. 

Při cestách autem vás obvykle dopravní značky upozorní na to, že projíždíte například oblastí se zvýšeným počtem krádeží nebo únosů. Je dobré značku respektovat a opravdu územím projet bez zbytečného zastavování a s uzavřenými okny. Ve velkých městech často na křižovatkách prodejci nabízí řidičům stojícím na červenou různé produkty. Nikdy nic nekupujte ani nenavazujte komunikaci, prostě dělejte, že je nevidíte.

Následující informace možná patří do jiné kapitoly, ale když se to vezme kolem a kolem, tak vlastně ne. Dejte si pozor na paviány. Skutečně, cedule "Baboons are dangerous wild animals" se zakládají na pravdě a všude, kde bude upozornění na "Baboons" (tedy paviány), řiďte se jím. Paviáni jsou velmi inteligentní zvířata a zcela běžně si dokážou otevřít dveře od nezamečeného auta a ukrást vše, co se jim líbí. Pokud tam již budou činit, určitě je nezahánějte holýma rukama, pavián je silné, nebojácné a drzé zvíře, rozhodně se bude bránit.

Varování před paviány

Subjektivně musím říct, že při celém pobytu v Jižní Africe jsme se ani jednou necítili v nebezpečí, pokud člověk používá selský rozum, je JAR standardní země jako každá jiná.

Riziko katastrof

JAR neleží ve výrazně seismicky aktivní oblasti. Je možný sporadický výskyt vln tsunami v případě velmi silného zemětřesení v oblasti Asie. Ale toto nebezpečí je spíše teoretické a není třeba jím děsit.

Internet a elektřina

Elektřina

V jihoafrických zásuvkách koluje napětí 220 V, frekvence 50 Hz. Přestože Jižní Afrika byla součástí britského impéria, nepoužívá stejné zásuvky, nýbrž zástrčky typu "M", pro které je nutná redukce. Ta se však v ČR shání poměrně obtížně a je lepší zakoupit až na místě, což nebývá vůbec žádný problém. 

V mnoha hotelech či penzionech však najdete i zásuvky, na které redukci potřebovat nebudete, pokud nemáte zařízení se zemnícím kolíkem.

Internet

Wi-fi je sice úplně všude, v penzionech, restauracích, domácnostech, málokde ale dostatečně rychlá, aby vám necuchala nervy. Pro základní úkony jako je přetení mailů či zpráv, nebo zjištění trasy na další den, však stačí.

Důležité kontakty

V Jižní Africe platí jednotné emergency telefonní číslo, které je stejné jako u nás: 112

České velvyslanectví je umístěno v Pretorii, kontakt:

Tisíc a jedna tvář Jižní Afriky

Jižní Afrika, též známá jako JAR nebo zastarale Jihoafrická republika, se nachází na nejjižnějším cípu afrického kontinentu. Sousedí (od severozápadu k severovýchodu) s Namibií, Botswanou, Zimbabwe, Mozambikem, Svazijskem a uprostřed země její území perforuje ještě malé horské království Lesotho. Ze západu je omývána Atlantikem a z jihu a východu pak Indickým oceánem.

Unity in Diversity – jednota v rozmanitosti. Tak zní oficiální motto Jižní Afriky a právě ono nejlépe vystihuje tuto sedmou největší africkou zemi. To je hlavním důvodem, proč je JAR tolik vyhledávaná snad všemi druhy cestovatelů, protože každému může nabídnout ode všeho trochu. Od vysokohorské turistiky přes plážovou dovolenou, aktivní prázdniny na safari, surfování nebo městskou turistiku v podobě spektakulárního Kapského Města.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
90 dní zdarma
Pro občany ČR vstup bez víz, občané SK víza mít musí.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - únor
V naší zimě se ohřejete, na poznávačku ale vyrazte kydkoliv.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x do roka a ušetříš cca 45 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Jihoafrické republiky

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu