Jižní Afrika
Jihoafrická republika

Doprava v Jihoafrické republice

Jak do Jižní Afriky

Jistě nikoho nepřekvapí, že jedinou praktickou možností, pokud nejste Dan Přibáň a nejezdíte v žlutých trabantech, je letadlo. Ceny letenek z Evropy dokonce i s odletem z Prahy, ale překvapivě nebývají zase tak drahé. Není výjimkou sehnat zpáteční letenky do Johannesburgu nebo Kapského Města už od 13.000 Kč. Na výběr máme širokou škálu aerolinek, do Jižní Afriky létá skoro každá větší evropská nebo blízkovýchodní společnost.

Jak se nejlépe dopravovat

Určitě půjčeným autem. Jedná se prakticky o jedinou možnost, jak obsáhnout hlavní zajímavosti země. Síť i konkurence dálkových autobusů je sice poměrně široká a vozy jsou velmi pohodlné a moderní, ale tomu také odpovídají ceny. 

Největšími autobusovými dopravci jsou Intercape, Greyhound, známý například i z USA nebo Translux.

Na delší vzdálenosti, například mezi Kapským Městem a Johannesburgem nebo Durbanem, se určitě vyplatí letět letadlem. Ceny letenek začínají na 600 Kč a na výběr je z mnoha nízkonákladových aerolinek s vesměs velmi moderní flotilou, Jižní Afrika není ostatní Afrika, takže se opravdu není čeho bát. Letecká síť je navíc v JAR velmi hustá a spoje jsou frekventované.

Mezi hlavními destinacemi létají nejlevněji aerolinky FlySafair, kulula.com, Mango a Comair. Po celé Jižní Africe také létá národní dopravce South African Airways, který ale většinou bývá zdaleka nejdražší. Využít můžete i menších aerolinek Fly Blue Crane nebo Cemair.

Je důležité počítat s velkými vzdálenostmi, pokud chcete poznat co nejvíc koutů Jižní Afriky, 400 km denní přejezdy nebo ještě delší přelety nebudou výjimkou.

V Jižní Africe můžete také vyzkoušet nezapomenutelný železniční zážitek, kde samotná cesta je cíl. Mezi Kapským Městem a Pretorií jezdí každý den luxusní vlak Blue Train. Cesta mu zabere 27 hodin a jak to bude vypadat uvnitř, napoví cena za nejlevnější jízdenku: 22.400 Kč. Jinak se železnice soustředí spíše na okolí velkých měst, pro dálkovou dopravu jsou lepší autobusy nebo vlastní auto.

Užitečné odkazy

Autobusy:

  • Intercape: široká síť destinací po celé Jižní Africe a okolních zemích,
  • Greyhound: jihoafrická pobočka amerického Greyhoundu, autobusy mají hustou síť po Jižní Africe,
  • Translux: spojuje především největší města JAR, 
  • Bazbus: menší low-cost autobusová společnost spoující největší města v JAR.

Železnice:

Půjčení auta

Pro nejlepší ceny se vyplatí auto rezervovat přes internet předem. Nabídka je velmi široká a konkurence velká a tomu také odpovídají mimořádně příznivé ceny. V každém větším nebo turistickém městě sídlí minimálně dvě nebo tři velké nadnárodní autopůjčovny.

Řízení je spíše odpočinkem než stresem. Jezdí se sice na levé straně, ale provoz je docela slabý, hlavní silnice kvalitní, rovné a široké. Hustý provoz je okolo velkých měst, ale je vykompenzován širokými dálnicemi a ani jízda po Kapském Městě není nic neřešitelného, i když do centra se rozhodně vyplatí jet radši autobusem MHD.

Benzinové pumpy se nacházejí pouze ve městech. Neexistuje, aby se objevila benzinka zničehonic uprostřed pole, jako je to běžné v Evropě. Rovněž také neexistuje samoobslužná čerpací stanice, benzin vám vždy natankuje zaměstnanec, jemuž se přímo platí a obvykle nechává pár randů spropitné.

Litr benzinu stojí asi 17 Kč. Na dálnici (na naše poměry široká silnice první třídy) N1 se projíždí mýtnými branami, většina autopůjčoven ale má auta vybavená elektronickým systémem a není tak nutné zastavovat.

Nebuďte překvapení, když se vaše auto po rozjezdu samo zamkne, to je v Jižní Africe (ale i v jiných zemích) běžné.

Cesty do okolních zemí jsou obvykle povolené a samotné autopůjčovny nevyžadují žádné poplatky. Výjimku může představovat Mosambik.

Veřejná doprava

Hromadná doprava existuje de facto pouze v Kapském Městě, kde je systém uživatelsky velmi přehledný a pohodlný. V ostatních městech, a to ani v Johannesburgu, žádné MHD v podobě, v jaké ho známe z Evropy, neexistuje. Dálková doprava je zajišťována pohodlnými, ale drahými autobusy a dostanete se s ní jen do větších měst.

Pro dopravu do menších měst můžete využít dodávky s pevnou trasou, ale ne už tak pevně stanoveným jízdním řádem. Tyto dodávky většinou projíždějí slumy a pro běžné turisty se příliš nedoporučují.

Chystáš se do Jihoafrické republiky?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.