Průvodce státem
Jihoafrická republika
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Jihoafrické republice

Jak do Jižní Afriky

Jistě nikoho nepřekvapí, že jedinou praktickou možností, pokud nejste Dan Přibáň a nejezdíte v žlutých trabantech, je letadlo. Ceny letenek z Evropy dokonce i s odletem z Prahy, ale překvapivě nebývají zase tak drahé. Není výjimkou sehnat zpáteční letenky do Johannesburgu nebo Kapského Města už od 13.000 Kč. Na výběr máme širokou škálu aerolinek, do Jižní Afriky létá skoro každá větší evropská nebo blízkovýchodní společnost.

Jak se nejlépe dopravovat

Určitě půjčeným autem. Jedná se prakticky o jedinou možnost, jak obsáhnout hlavní zajímavosti země. Síť i konkurence dálkových autobusů je sice poměrně široká a vozy jsou velmi pohodlné a moderní, ale tomu také odpovídají ceny. 

Největšími autobusovými dopravci jsou Intercape, Greyhound, známý například i z USA nebo Translux.

Na delší vzdálenosti, například mezi Kapským Městem a Johannesburgem nebo Durbanem, se určitě vyplatí letět letadlem. Ceny letenek začínají na 600 Kč a na výběr je z mnoha nízkonákladových aerolinek s vesměs velmi moderní flotilou, Jižní Afrika není ostatní Afrika, takže se opravdu není čeho bát. Letecká síť je navíc v JAR velmi hustá a spoje jsou frekventované.

Mezi hlavními destinacemi létají nejlevněji aerolinky FlySafair, kulula.com, Mango a Comair. Po celé Jižní Africe také létá národní dopravce South African Airways, který ale většinou bývá zdaleka nejdražší. Využít můžete i menších aerolinek Fly Blue Crane nebo Cemair.

Je důležité počítat s velkými vzdálenostmi, pokud chcete poznat co nejvíc koutů Jižní Afriky, 400 km denní přejezdy nebo ještě delší přelety nebudou výjimkou.

V Jižní Africe můžete také vyzkoušet nezapomenutelný železniční zážitek, kde samotná cesta je cíl. Mezi Kapským Městem a Pretorií jezdí každý den luxusní vlak Blue Train. Cesta mu zabere 27 hodin a jak to bude vypadat uvnitř, napoví cena za nejlevnější jízdenku: 22.400 Kč. Jinak se železnice soustředí spíše na okolí velkých měst, pro dálkovou dopravu jsou lepší autobusy nebo vlastní auto.

Užitečné odkazy

Autobusy:

  • Intercape: široká síť destinací po celé Jižní Africe a okolních zemích,
  • Greyhound: jihoafrická pobočka amerického Greyhoundu, autobusy mají hustou síť po Jižní Africe,
  • Translux: spojuje především největší města JAR, 
  • Bazbus: menší low-cost autobusová společnost spoující největší města v JAR.

Dálkový autobus

Železnice:

Půjčení auta

Pro nejlepší ceny se vyplatí auto rezervovat přes internet předem. Nabídka je velmi široká a konkurence velká a tomu také odpovídají mimořádně příznivé ceny. V každém větším nebo turistickém městě sídlí minimálně dvě nebo tři velké nadnárodní autopůjčovny.

Řízení je spíše odpočinkem než stresem. Jezdí se sice na levé straně, ale provoz je docela slabý, hlavní silnice kvalitní, rovné a široké. Hustý provoz je okolo velkých měst, ale je vykompenzován širokými dálnicemi a ani jízda po Kapském Městě není nic neřešitelného, i když do centra se rozhodně vyplatí jet radši autobusem MHD.

Silnice v JAR

Benzinové pumpy se nacházejí pouze ve městech. Neexistuje, aby se objevila benzinka zničehonic uprostřed pole, jako je to běžné v Evropě. Rovněž také neexistuje samoobslužná čerpací stanice, benzin vám vždy natankuje zaměstnanec, jemuž se přímo platí a obvykle nechává pár randů spropitné.

Litr benzinu stojí asi 17 Kč. Na dálnici (na naše poměry široká silnice první třídy) N1 se projíždí mýtnými branami, většina autopůjčoven ale má auta vybavená elektronickým systémem a není tak nutné zastavovat.

Nebuďte překvapení, když se vaše auto po rozjezdu samo zamkne, to je v Jižní Africe (ale i v jiných zemích) běžné.

Cesty do okolních zemí jsou obvykle povolené a samotné autopůjčovny nevyžadují žádné poplatky. Výjimku může představovat Mosambik.

Veřejná doprava

Hromadná doprava existuje de facto pouze v Kapském Městě, kde je systém uživatelsky velmi přehledný a pohodlný. V ostatních městech, a to ani v Johannesburgu, žádné MHD v podobě, v jaké ho známe z Evropy, neexistuje. Dálková doprava je zajišťována pohodlnými, ale drahými autobusy a dostanete se s ní jen do větších měst.

Pro dopravu do menších měst můžete využít dodávky s pevnou trasou, ale ne už tak pevně stanoveným jízdním řádem. Tyto dodávky většinou projíždějí slumy a pro běžné turisty se příliš nedoporučují.

Mikrobusy

Tisíc a jedna tvář Jižní Afriky

Jižní Afrika, též známá jako JAR nebo zastarale Jihoafrická republika, se nachází na nejjižnějším cípu afrického kontinentu. Sousedí (od severozápadu k severovýchodu) s Namibií, Botswanou, Zimbabwe, Mozambikem, Svazijskem a uprostřed země její území perforuje ještě malé horské království Lesotho. Ze západu je omývána Atlantikem a z jihu a východu pak Indickým oceánem.

Unity in Diversity – jednota v rozmanitosti. Tak zní oficiální motto Jižní Afriky a právě ono nejlépe vystihuje tuto sedmou největší africkou zemi. To je hlavním důvodem, proč je JAR tolik vyhledávaná snad všemi druhy cestovatelů, protože každému může nabídnout ode všeho trochu. Od vysokohorské turistiky přes plážovou dovolenou, aktivní prázdniny na safari, surfování nebo městskou turistiku v podobě spektakulárního Kapského Města.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
90 dní zdarma
Pro občany ČR vstup bez víz, občané SK víza mít musí.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - únor
V naší zimě se ohřejete, na poznávačku ale vyrazte kydkoliv.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x do roka a ušetříš cca 45 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Jihoafrické republiky

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu