Průvodce státem
Jihoafrická republika
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Jihoafrické republice

Jihoafrická kuchyně

Jídlo je tak rozmanité jako celá země. Ani během třítýdenního pobytu vás nezačne nudit a každý den budete moci ochutnat něco nového. Nejčastější položkou na jídelníčku je hovězí, Jihoafričané si v ničem nezadají s Argentinci ve výrobě steaků. A nejen hovězí, místní specialitou je také pštrosí nebo antilopí steak. Neobjednat si alespoň jednou pštrosa nebo antilopu, to je jako byste v Jižní Africe vůbec nebyli.

Antilopí steak

Čím víc se blížíme k pobřeží, tím více se na jídelních lístcích objevují mořské plody. Specialitou oblasti okolo města Mossel Bay jsou pak žraločí steaky.

A když jsme u té gastronomie, bylo by hříchem opomenout vynikající jihoafrická vína. Pro nejlepší zážitek z konzumace si zajedeme přímo do vinařských oblastí okolo měst Franschhoek nebo Oudtshoorn.

Jak se stravovat jako místní

Místní chodí do restaurací velmi rádi a velmi často. I když nepatří k nejbohatší vrstvě, jídlo si umějí vždy náležitě užít. Stačí jen chodit s otevřenýma očima a nezapadnout hned do první restaurace, kterou máte na očích, ale zkusit si zajít o dvě tři ulice dál mimo centrum.

Jihoafričané si libují v grilování. Pokud by se pořádalo mistrovství světa v grilování, Jižní Afrika by zcela jistě vyhrála. Každý pátek po práci zaplní vzduch omamná vůně  různých druhů mas. V pátek se griluje všude. Doma na balkoně, na zahradě, ve slumu, na veřejných prostranstvích, v parku, na pláži... Jenom samotná vůně a uvolněná předvíkendová atmosféra je zážitkem.

Obvyklé ceny v restauracích

V běžných restauracích zaplatíte za poctivé jídlo už od 75 Kč, v těch lepších pak do 200 Kč.

Tisíc a jedna tvář Jižní Afriky

Jižní Afrika, též známá jako JAR nebo zastarale Jihoafrická republika, se nachází na nejjižnějším cípu afrického kontinentu. Sousedí (od severozápadu k severovýchodu) s Namibií, Botswanou, Zimbabwe, Mozambikem, Svazijskem a uprostřed země její území perforuje ještě malé horské království Lesotho. Ze západu je omývána Atlantikem a z jihu a východu pak Indickým oceánem.

Unity in Diversity – jednota v rozmanitosti. Tak zní oficiální motto Jižní Afriky a právě ono nejlépe vystihuje tuto sedmou největší africkou zemi. To je hlavním důvodem, proč je JAR tolik vyhledávaná snad všemi druhy cestovatelů, protože každému může nabídnout ode všeho trochu. Od vysokohorské turistiky přes plážovou dovolenou, aktivní prázdniny na safari, surfování nebo městskou turistiku v podobě spektakulárního Kapského Města.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
90 dní zdarma
Pro občany ČR vstup bez víz, občané SK víza mít musí.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - únor
V naší zimě se ohřejete, na poznávačku ale vyrazte kydkoliv.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 7x do roka a ušetříš cca 45 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Jihoafrické republiky

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu