Jižní Afrika
Jihoafrická republika

Co dělat v Jihoafrické republice

Národní parky a safari

Ano, do Jižní Afriky se jezdí především kvůli dostupné exotické přírodě. Národní parky i safari jsou všechny zpoplatněné, ty s průvodcem obyčejně stojí kolem 1.500–2.000 Kč na den, ty bez průvodce pak od 250 Kč. Výběr je opravdu široký od malých soukromých rezervací, které mnohdy připomínají spíš velké zoologické zahrady, až po velké národní parky, kde je nezbytné strávit alespoň dvě noci. Jižní Afrika, to je safari a exotika pro začátečníky a nenáročné turisty. Ale v Krugerově národním parku se zabaví i náročnější cestovatelé. Přehledné informace o všech národních parcích, včetně možnosti rezervace ubytování, naleznete na oficiálním webu sanparks.org.

Pláže

Jižní Afrika sice nepatří k top plážovým destinacím, protože oba oceány jsou i v létě velmi chladné s velkými a zrádnými vlnami a ten Indický je navíc plný žraloků... Přesto je oblast okolo města Durban, kde břehy omílá teplejší proud, známá svými dlouhými a širokými plážemi, které večer volně přechází v jednu velkou městskou párty. Několik pěkných pláží také najdeme ve městě Mossel Bay nebo Knysně podél Garden Route. 

Road tripy

Jižní Afrika je jako stvořená pro toulky autem. Kvalitní silnice, řídký provoz, levné půjčovny a relativně levný benzin (cca 17 až 20 Kč za litr)... Jednu z nejkrásnějších cest, Garden Route, která se táhne několik set kilometrů od Port Elizabeth až do Mossel Bay, nesmíte vynechat. Husté zelené lesy, vysoké a strmé útesy a spousta atrakcí po cestě, např. největší ptačí voliéra na světě v Plettenberg Bay nebo nijak neoplocená sloní rezervace pár kilometrů od městečka Knysna.

Pozorování velkého bílého žraloka

Pro adrenalinovější povahy nabízí hned několik společností ve městě Mossel Bay potápění (v kleci) za velkým bílým žralokem, který je v místních vodách opravdu jako doma.

Surfing

Jižní Afrika je díky silným větrům jednou ze surfařských velmocí.

Městská turistika

V JAR sice není mnoho historicky zajímavých měst, ale jenom kvůli tomu jedinému se vyplatí vážit cestu přes půl světa. Jak jinak, Kapské Město je stoprocentní must-see Jižní Afriky.

Birdwatching

Pozorování ptactva je trochu specifická zábava. Je to něco jako rybaření. Člověk hodiny sedí v klidu a jen na sebe nechá působit okolní přírodu. A protože Jižní Afrika je domovem největšího počtu druhů ptactva na světě, je to pro lovce ptáků ráj na zemi. Především oblast jižního pobřeží nebo Krugerova národního parku je místem zaslíbeným.

Horská turistika

Možná není v Jižní Africe tolik turistických tras jako v Alpách ani tolik lanovek a vlaků a jiných výdobytků civilizace, ale právě proto je zážitek z místa o to silnější. Nejlepší zážitky na vás čekají v Dračích horách při hranicích s Lesothem.

Vinařská turistika

Pokud se z města George, kam se pohodlně dostaneme letadlem, vydáme do Kapského Města severní cestou přes vnitrozemí, ocitneme se ve vinařském ráji na zemi. Nejen, že jihoafrické víno je opravdu dobré, ale krajina okolo je divoká a zároveň mírumilovná. To musíte vidět. 

Tour de Capitals

Navštívili jste už v rámci jedné země více hlavních měst najednou? Že je to nesmysl? V Jižní Africe můžete navštívit rovnou tři. JAR má totiž opravdu tři oficiální hlavní města: Pretorii, kde sídlí prezident, Kapské Město, kde sídlí parlament a vláda, a Bloemfontein, kde sídlí veškerá soudní moc.

Chystáš se do Jihoafrické republiky?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.