Průvodce regionem
Sto tváří Garden Route
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity na Garden Route

Road tripy

Oblast Garden Route, stejně jako celá Jižní Afrika, je k roadtripům jako stvořená. Kvalitní silnice, pohodový provoz, častá odpočívadla a spoustu dobře a rychle dostupných zajímavostí podél hlavních tahů. To vše splňuje Zahradní cesta na jedničku. Nechcete-li chodit, prostě jen vozte, i tak uvidíte a zažijete hodně.

Pěší turistika

Ať už preferujete krátké stometrové procházky od parkoviště k vyhlídce, půldenní výlety pralesem nebo dlouhé celodenní pochody, Garden Route vám vyjde vždy vstříc. Možností je nepřeberně, stačí jet autem, sledovat turistické ukazatele a tam, kde se vám to líbí, zastavit a vyrazit na výlet.

Nejlepší přehled turistických tras poskytne web národních parků sanparks.org a capenature.co.za, kde jsou znázorněny i „obyčejné“ přírodní rezervace.

Nejlepší místa pro kratší procházky jsou okolí měst Knysna, Plettenberg Bay a Wilderness, naopak delší treky můžete podniknout například v Tsitsikamma National Park.

Pozorování ptactva

Oblast Garden Route přitahuje nadšené amatérské ornitology z celého světa. Klidné turistické stezky skrz lesy a útesy, na nichž se pohybuje jen minimum lidí, vytváří ideální podmínky pro pozorování stovek druhů ptactva v čele s překrásným endemickým druhem turako přilbový, neboli Knysna Lourie.

Cyklistika

Jihoafričané mají silniční cyklistiku v oblibě, místní hlavní tahy jsou dost široké s odstavnými pruhy, v nichž můžete bezpečně jezdit. Krajina podél oceánu je sice dost zvlněné, ale kopce jsou většinou mírnější, byť o to delší.

Půjčovny kol najdete jak v Knysně, tak v Plettenberg Bay, průměrná denní cena se pohybuje mezi 200 a 300 randy.

Safari

Být v Africe a nevidět Velkou zvířecí pětku nebo alespoň její část? To by byla slušná ostuda. I tady na jihu, kde už jsou často teploty a krajina dost neafrické, najdete spoustu možností k pozorování zvěře. Státní národní parky a rezervace nabídnou nejlepší možnosti pozorování slonů v celé Jižní Africe. Ať už v Addo Elephant National Park poblíž Port Elizabeth, nebo přímo v srdci Garden Route v lesích nad městem Knysna „Diepwalle Forest“.

Soukromá safari najdete především mezi městy George a Mossel Bay. Ideálně se zastavte alespoň na jednu noc, brzké ranní pozorování zvěře je prostě úchvatné. Ubytování přímo na safari však patří k těm dražším, většina z nich tak nabízí i jednodenní nebo dokonce půldenní programy. Safari tu většinou najdete pod označením „Game Reserve“, ty menší pak pod „Game Lodge“. Průměrné ceny za jeden návštěvy i s průvodcem se pohybují mezi 500 a 800 randy, noční pobyty pak většinou přes 1.500 randů za osobu.

Výběr nejlepších:

Pláže a koupání

Nádherných písečných pláží najdete podél pobřeží Zahradní cesty víc než dost, pravda je ovšem taková, že koupání v Indickém oceánu si zase tolik neužijete. Za prvé je pěkně studený a za druhé nebezpečný. Tím nejrizikovějším faktorem jsou vždy přítomné velké vlny a hlavně silné proudy. Jakmile se pustíte dál od břehu, budete mít obrovský problém se vrátit zpět. Ti z vás, kdo nejsou vyloženě sportovními plavci, se raději smočte jen tam, kde sami stačíte.

I tak však existují místa, kde se vykoupete v otevřeném oceánu bez většího nebezpečí:

  • Mossel Bay,
  • Buffels Bay.

Na opalování a kochání se pak vydejte na kteroukoli další pláž, ve valné většině případů tu budete sami. Vždy použijte silnou ochranu proti slunci. I v horkém počasí tu totiž vane čerstvý vítr a vy tak snadno ztratíte přehled o reálné teplotě. Mezi nejkrásnější pláže „na koukání“ patří ty okolo ústí řeky Goukamma nebo dramatické pláže jako z konce světa z poloostrova Robberg na jižním kraji města Plettenberg Bay.

Potápění s Velkým bílým žralokem

Nestačí vám konvenční zábava? Ponořte se do hlubin Indického oceánu vstříc adrenalinu! Místní vody jsou domovem známého Velkého bílého žraloka opředeného mnoha mýty a legendami. Faktem ale zůstává, že je obrovský a děsivý. A právě s ním se budete potápět. Samozřejmě v bezpeční podvodní klece a za přítomnosti průvodce.

Všechny velké agentury pořádající potápění v kleci sídlí ve městě Mossel Bay, u něhož se také veškeré podmořské aktivity dějí.

Výlety trvají většinou 4 až 5 hodin a v průměru zaplatíte 1.700 až 1.800 randů za osobu.

Příklady agentur:

Kajaking a sjíždění řek

Vydejte se na projížďku na kajaku či kánoi do hlubin vnitrozemí po jedné z řek nebo po širokém zálivu v Knysně. Asi nejkrásnějším místem pro tuto aktivitu je ústí řeky Storms River na východním konci Garden Route, kde se doporučuje zaplatit si u místní cestovní agentury výlet s průvodcem. Za 3 hodiny zaplatíte 550 randů.

Naopak v přírodní rezervaci Goukamma si na stejnojmenné řece můžete užít pohodového výletu sami bez průvodce. Kajaky a kánoe se půjčují u oficiálního vchodu do rezervace. Půjčovné činí 50 randů. O kus v národním parku Wilderness můžete sjíždět řeku Touw, půjčovné na tři hodiny stojí 160 randů.

Zkušenější vodáci pak vyrazí do oblasti Keurbooms River poblíž Plettenberg Bay, kde si za 135 randů na den můžou půjčit kajak či kánoe u oficiální vchodu do Keurboomsrivier Nature Reserve a vydat se na celodenní výlet po řece do vnitrozemí.

Ideálním místem pro nenáročnou vodu je pak oblast národního parku Wilderness.

Projížďka parním vlakem

Železniční trať mezi městy Goerge a Knysna vinoucí se podél pobřeží mezi strmými útesy a roklemi je hodnocena jako jedna z nejkrásnějších v Africe. Parní lokomotivy s historickými vozy překonávají 67 km za 3 hodiny, užijete si tak opravdu pohodovou vyhlídkovou jízdu. Outeniqua Choo Tjoe, jak se trati přezdívá, je aktuálně kvůli rozsáhlým opravám mimo provoz, znovuotevření se očekává v na konci roku 2018, pro detailní informace sledujte oficiální web provozovatele.

Navazující výlety

Hodí se aspoň naznačit, jaké zajímavé oblasti vás čekají, opustíte-li Garden Route dál směrem ke svému cíli. Protože většinou Zahradní cesta bude jen jednou z částí vaší dovolené v JAR.

Na západ

  • Cestou ke Kapskému Městu si určitě udělejte odbočku na nejjižnější bod celé Afriky Střelkový mys (Cape Agulhas). Právě tady se mísí vody Indického a Atlantského oceánu, tady je konec světa.
  • Idylické pohoří a Langeberg proslulé pěstováním vinné révy bude balzámem na vše nervy.

Na východ

  • Opačným směrem vás na první pohled upoutají až téměř tisíc kilometrů vzdálené Dračí hory.
  • Podnikněte epický trip po celém jihoafrickém pobřeží a pokračujte z Garden Route až na samý severovýchod do přístavního města Durban vzdáleného od Plettenberg Bay 1.100 km.

Na sever

  • Pláně a savany… ty budou dominovat krajině, pokud se vydáte z Knysny rovnou na sever přes města Uniondale a Graaf-Reinet.

Co tady objevíš?

Legendární Garden Route (Zahradní cesta) se táhne téměř 300 km podél jihoafrického pobřeží mezi městy Mossel Bay na východě a Port Elizabeth na západě. Oblast přitahuje návštěvníky z celého světa především díky nesmírně různorodé krajině a vegetačním pásům, odtud také plyne název „zahradní“.

Během své cesty minete hustě zelené exotické pralesy, oblasti připomínající mírné šumavské hvozdy, dramatické útesy padající hluboko do Indického oceánu, široké a liduprázdné písečné pláže a samozřejmě mnoho menších i opravdu velkých safari a národních parků. Kolem Garden Route také narazíte na jedny z nejznámějších sloních rezervací v JAR.

Zahradní cesta by měla být jednou z hlavních položek cestovatele mířícího na jih afrického kontinentu. Díky své diverzitě a rozmanitosti tu na každých deseti kilometrech objevíte nové kouty světa, navíc téměř všude si můžete najít místo, kde budete uprostřed přírody úplně sami.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
5-8 dní
Nechcete-li Garden Route jen prosvištět, zastavte se na týden.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Listopad - březen
Jih JAR bude v našem létě až překvapivě chladný, jeďte v zimě.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Stojí průměrně letenky do Port Elizabeth nebo George. Přes Kapské Město levněji.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu