Průvodce regionem

Sto tváří Garden Route

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Legendární Garden Route (Zahradní cesta) se táhne téměř 300 km podél jihoafrického pobřeží mezi městy Mossel Bay na východě a Port Elizabeth na západě. Oblast přitahuje návštěvníky z celého světa především díky nesmírně různorodé krajině a vegetačním pásům, odtud také plyne název „zahradní“.

Během své cesty minete hustě zelené exotické pralesy, oblasti připomínající mírné šumavské hvozdy, dramatické útesy padající hluboko do Indického oceánu, široké a liduprázdné písečné pláže a samozřejmě mnoho menších i opravdu velkých safari a národních parků. Kolem Garden Route také narazíte na jedny z nejznámějších sloních rezervací v JAR.

Zahradní cesta by měla být jednou z hlavních položek cestovatele mířícího na jih afrického kontinentu. Díky své diverzitě a rozmanitosti tu na každých deseti kilometrech objevíte nové kouty světa, navíc téměř všude si můžete najít místo, kde budete uprostřed přírody úplně sami.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
5-8 dní
Nechcete-li Garden Route jen prosvištět, zastavte se na týden.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Listopad - březen
Jih JAR bude v našem létě až překvapivě chladný, jeďte v zimě.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Stojí průměrně letenky do Port Elizabeth nebo George. Přes Kapské Město levněji.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Addo Elephant National Park

Jeden z nejznámějších národních parků a jedno z nejlepších míst pozorování slonů v Africe sice neleží přímo v oblasti Zahradní cesty, ale stačí si udělat 150 km zajížďku za Port Elizabeth a dvoudenní výlet je na světě. Addo Elephant NP je tak významným parkem, že zmínka o něm je nutností.

Kromě více než 600 slonů tu můžete spatřit i stovky buvolů, nosorožců, zeber, antilop a jiných druhů. Park je třetím největším v JAR a zdaleka největším na celém jihu země.

Ideální doba návštěvy jsou alespoň dva dny s přespáním přímo v parku, lepší však bude se tu zdržet alespoň dvě noci. Rezervaci ubytování provedete přímo na webu národního parku a k dispozici budete mít od nejlevnějších prostorů pro stan po útulné apartmány.

Vstupné do parku činí 275 randů na den za osobu.

Zavřít boční panel

Tsitsikamma National Park

Jedinečné a opuštěné místo s hustými původními lesy a dramatickým pobřežím, kdy útesy padají hluboko do Indického oceánu, se často počítá jako krajní bod Garden Route na východě. Národní park Tsitsikamma je rájem pro náročnější pěší turisty, kteří milují oblasti bez větší civilizace. Uspořádat můžete i 5denní slavný track Otter Trail, přespávat lze v oficiálních kempech nebo chatkách, které spravuje národní park. Rezervaci můžete provést přímo na webu sanparks.

Součástí parku Tstitsikamma je i známé ústí řeky Stroms, přes které se klene visutý most pro pěší a kde končí Otter Trail.

Vstupné činí 218 randů za osobu na den.

Zavřít boční panel

Most Bloukrans

Bloukrans Bridge je dálniční most klenoucí se ve výšce 216 metrů nad řekou Bloukrans a patří k nejslavnějším a nejikoničtějším stavbám v celé Jižní Africe. Jedním z důvodů je jistě celková fotogeničnost místa, ale ten hlavní důvod je někde jinde.

Na mostě Bloukrans se totiž od roku 1997 provozuje nejvyšší komerční bungee jumping na světě.

Chcete-li si skočit do 200metrové propasti, rezervujte si seskok raději předem na webu Face Adventures. Jeden skok vyjde na 1.000 randů.

Zavřít boční panel

Natures Valley

Ráj pěších turistů a nadšenců do pozorování ptactva, tak se dá ve stručnosti popsat oblast Nature’s Valley, údolí řeky Groot River. Kratší i delší pěší trasy panenskou přírodou podél vody jsou ideální pro ty z vás, kteří mají rádi klid a nenáročné pochodování.

Vstup a pokladna je umístěna v oficiálním kempu, poplatek činí 97 randů za osobu na den.

Pokud se vydáte jen na opuštěnou a divokou pláž u městečka Nature’s Valley, platit nemusíte žádný vstup, autem dojedete až k parkovišti cca 200 metrů od pláže. Koupat se tu však kvůli extrémním proudům nedoporučuje.

Zavřít boční panel

Birds of Eden a Monkeyland

Milovníci ptáků nebo opic zavítají do největších umělých voliér na světě asi 25 km od Plettenberg Bay po hlavní silnici číslo 2.

Ve voliéře Monkeyland narazíte na více než 700 kusů opic všech druhů, v Birds of Eden vás pak přivítá na 3.500 kusů ptactva 220 různých druhů. V obou dvou voliérách se zvířata pohybují zcela volně kolem vás. Na návštěvu si vyčleňte alespoň 2 hodiny.

Vstupné

  • Birds of Eden: 230 randů,
  • Monkeyland: 230 randů,
  • Obě dvě dohromady: 360 randů.
Zavřít boční panel

Rezervace Keurbooms River

Mírumilovná kopcovitá krajina kolem řeky Keurbooms zapsaná dokonce na seznamu UNESCO, vybízí k pohodovému dni u vody. Půjčte si kánoe nebo kajaky (od 135 randů za den) nebo se vydejte na jednu z mnoha nenáročných procházek podél řeky nebo do kopců, které vás odmění krásnými výhledy.

Poplatek u vstupu činí 40 randů na osobu za den.

Zavřít boční panel

Plettenberg Bay

Rušné turistické středisko s veškerým zázemím je spolu s 30 km vzdáleným městem Knysna označováno jako centrum Garden Route. Plettenberg Bay má asi nejlepší polohu pro pořádání jednodenních výletů autem po všech zajímavostech, prakticky kamkoliv podél Zahradní cesty dojedete nejpozději do hodiny.

Hlavní třída „Main Street“ je středobodem celé oblasti plná moderních i luxusních obchodů se vším možným, supermarketů a bankomatů. Ubytování je obecně v Plettenberg Bay o pár procent dražší než v Knysně.

Plettenberg Bay má dokonce své vlastní letiště, na které létají pravidelné lety společnosti CemAir z Johannesburgu (cca 3.600 randů/zpáteční let) a Kapského Města (cca 2.900 randů/zpáteční let).

Zavřít boční panel

Poloostrov Robberg

Necelých 7 km jižně od centra Plettenberg Bay narazíte na divoký skalnatý poloostrov protkaný několika kilometry úzkých turistických chodníčků. Pevná obuv je nutností! Cestičky sice zvládnou v pohodě i netrénovaní jedinci, ale rozhodně ne v žabkách. Odměnou vám budou pohledy na rozeklaná skaliska, bouřící oceán, nádhernou liduprázdnou pláž (na koupání zapomeňte, proudy jsou extrémně nebezpečné) i exotické skalní antilopy.

Autem dojedete až ke vstupní bráně, kde zaparkujete. Jednorázový poplatek za vstup do rezervace činí 40 randů.

Zavřít boční panel

Knysna

Spolu s městem Plettenberg Bay je Knysna hlavním turistickým střediskem na Zahradní cestě. Leží na březích rozsáhlé mělké laguny, kterou s Indickým oceánem spojuje jen úzká průrva mezi skalami. Centrum Knysny je plné obchodních domů, supermarketů i cestovních agentur, zatímco okrajovým částem dominují vilové oblasti se spoustou apartmánů a penzionů.

Co neopomenout ve městě:

  • Leisure Island: Ostrov uprostřed laguny s hezkými plážemi ideálními na odpolední odpočinek. Voda v laguně je mělká, takže si příliš nezaplavete, ale na krátkou opalovačku je místo ideální.
  • Vyhlídka na Indický oceán a spojnici oceánu s lagunou: Vyjeďte autem až na úplný jih města do prudkého kopce. Z hlavní dálnice se dejte po George Rex Drive a těsně před koncem odbočte vlevo do ulice Coney Glen Road.
Zavřít boční panel

Buffels Bay

Malinká vesnička na otevřené straně oceánu se nachází pár minut jízdy od Knysny. Začíná tu krásná dlouhá písečná pláž táhnoucí se 2 km až do obce Brenton on Sea. Pláž je ideální pro opalování nebo třeba běhání, ke koupání zvolte místo co nejblíže vesničce Buffels Bay, které je chráněno před největšími vlnami, dál se nepouštějte.

Zavřít boční panel

Rezervace Goukamma

Oblasti nízkých přímořských lesů, písečných dun a zcela opuštěných dlouhých pláží dominuje řeka Goukamma, která se rozlévá do široké laguny a následně se úzkým písečným korytem vlévá do oceánu. Goukamma je pravým místem pro odstřižení se od civilizace, kromě kempu u vchodu, kde je i půjčovna kánoí, nenatrefíte na živáčka.

V řece se dá dobře koupat na rozdíl od nebezpečného a chladného oceánu.

Za vstup do rezervace zaplatíte 40 randů, přívoz na ruční pohon (sami se přitahujete lanem), jímž se dostanete z jednoho břehu řeky na druhý, je zdarma.

Zavřít boční panel

Mossel Bay

Mossel Bay je západní vstupní branou na Garden Route a významným turistickým centrem oblasti. V živém centru města najdete a pořídíte vše potřebné v mnoha obchodech, restauracích i cestovních agenturách. Okolí Mossel Bay je plné privátních safari, větších i menších a ideálním výchozím bodem pro jednodenní výlety do nich.

Ve přilehlých vodách žije legendární Velký bílý žralok, se kterým se můžete potápět v kleci, více v kapitole „Aktivity“.

Co neopomenout ve městě:

  • Pláže ke koupání: městské pláže jsou jako jedny z mála v celé oblasti vhodné a bezpečné ke koupání. Voda v zátoce je teplá a chráněna před mořskými proudy i žraloky. Nejbližší pláží centru města je Santos Beach, o něco dál pak Diaz Beach. Na východě města u majáku a dramatických útesů najdete přírodní koryto mezi břehem a skalami, v němž se za odlivu dá krásně a bezpečně koupat. Přístup do vody vede skrz betonové molo a klasické bazénové schůdky.
  • Námořní muzuem Bartolomeo Diaze vás provede historií mořeplavby v jihoafrických vodách. Součástí expozice je i replika lodi, po které se právě Barolomeo Diaz při své první plavbě a prvním objevu jihoafrické pevniny v roce 1488 plavil.  Otevřeno je od 9 do 16:45, o víkendech do 15:45 a za vstup zaplatíte 40 randů.
Zavřít boční panel

Wilderness

Oblast jezer, mokřadů a řek nazývaná Wilderness je součástí Národního parku Garden Route. Rezervace je protkaná sítí dřevěných chodníčků, z nichž můžete bezpečně obdivovat zajímavou flóru i vodní ptactvo. Wilderness najdete takřka přesně mezi městy Goerge a Knysna, zastavte se tu ideálně na půl dne.

Denní vstupné je stanoveno na 132 randů.

Zavřít boční panel

Diepwalle Forest

V kopcích nad městem Knysna narazíte na rozlehlé hluboké lesy, které jsou domovem pro malou populaci lesních slonů. Diepwalle Forest je protkán sítí stezek, většinou 2–6hodinových okružních cest. Pohybovat se budete většinou v hlubokém lese, takže nečekejte žádné výhledy, na druhou stranu atmosféra hustého pralesa je místy tak mysteriózní, že návštěva určitě stojí za to. A navíc budete mít velkou šanci spatřit živé volně žijící slony.

Oblast je součástí Národního parku Garden Route, z Knysny se sem dostanete po silnici R339 asi za půl hodiny, vstup se platí v kempu a činí 30 randů za osobu.

Zavřít boční panel

Pohoří Outeniqua

Majestátní pohoří Outeniqua se vypíná severně od města George a je přirozeným předělem mezi zelenou Garden Route a vyprahlými savanami oblasti Karoo. Bujná vegetace časem střídá jehličnaté lesy jako z Krkonoš, které se na druhé straně hor mění v nízkou kleč a suché travnaté pláně.

Pohoří je protkáno sítí krátkých lehkých stezek ideálních k procházkám od auta a zpět až po několikadenní přechody hor. Žádné vstupné se nikde neplatí.

Zavřít boční panel

Gerickes Point

Úchvatný kus skály, který od špičky horského hřebenu odděluje úzký pruh pláže a po jehož třech stranách je otevřený Indický oceán najdete poblíž městečka Sedgefield. Pojedete-li od Knysny, projeďte kolem Sedgefieldu, u farmy Fynboskruin zatočte doleva a pokračujte až na konec silnice k parkovišti. Pak vás čeká už jen kilometrová procházka po nádherné pláži s parádními výhledy na oceán a okolní kopce. Koupání se tu kvůli silným proudům nedoporučuje, smočte se maximálně tam, kde stačíte.

Zavřít boční panel

Kranshoek

Kranshoek je odlehlé místo na pobřeží Indického oceánu, kde se turistické dění odehrává ve dvou rovinách. Vysoko na útesu najdete hezkou vyhlídkovou plošinu Harkerville se spektakulárními výhledy na oceán. Dojdete k ní po kilometrové chůzi od parkoviště po upravené cestě.

Přímo u parkoviště pak startuje jedna z nejlepších pěších tras Harkerville Coast Trail nebo také Kranshoek Coast Trail. Trasa je náročná a vhodná jen pro trénované jedince. Překonává velká převýšení a podél oceánu vede po náročné kamenité stezce. Odměnou vám však budou výhledy, jaké z auta nebo z vyhlídky nemáte šanci vidět. Budete tu navíc sami. Jen vy a oceán.

Vstupné se platí na začátku trasy a stojí 19 randů. Cesta je okružní, měří 9 km a počítejte minimálně se 3 hodinami chůze.

Počasí a sezóny na Garden Route

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Zahradní cesta
Počasí se může drobně lišit s nadmořskou výškou, je ale v celé oblasti podobné

26 °C

26 °C

25 °C

24 °C

23 °C

20 °C

20 °C

20 °C

20 °C

22 °C

23 °C

25 °C

Počasí

Celé jižní pobřeží JAR spadá do zvláštního mikroklimatu na rozhraní tropů a mírného pásu. Díky oceánskému klimatu jsou teplotní výkyvy mezi létem a zimou relativně malé. Léta (naše zimy) jsou tu horká a srážkově velmi podobná těm v ČR. V zimě (našem létě) se denní průměrná teplota zase tolik neliší od té letní, nicméně rána a noci můžu být opravdu velmi chladná (klidně pod 8 °C).

Oblast Garden Route se však nedá úplně generalizovat. Narazíte na klasické horké a suché subtropické podnebí okolo měst Mossel Bay nebo Knysna, na vyloženě mírné klima s příjemnými teplotami (hlavně v jehličnatých lesích s vyšší nadmořskou výškou), ale i na tropy s vysokou vlhkostí v hustých lesích mezi Knysnou a Plettenberg Bay.

Sezóny a kdy vyrazit

Hlavní sezona s nejlepšími podmínkami pro cestování, pozorování zvěře i koupání tu panuje od listopadu do března, kdy se průměrné teploty pohybují kolem 26 °C s tím, že přes poledne na slunci může být vysoko přes 35 °C. Prší tu asi jako u nás, takže se není čeho obávat.

Naopak během června až září ranní i pozdně odpolední teploty často klesají pod 10 °C, zvířata jsou schovaná nebo neaktivní a slunění na pláži je prakticky nemožné i kvůli silnému větru. Na druhou stranu během místní zimy budete všude úplně sami. Výhoda je to však jen zdánlivá, protože ani během místního léta není oblast Garden Route nijak zvlášť přecpaná.

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 měs
Navrhni úpravu