Průvodce regionem
Sto tváří Garden Route
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava na Garden Route

Jak se dostat na Garden Route

Letecky

Přímo v oblasti narazíte na dvě letiště. Větší v Port Elizabeth na východě a menší George na západě. Na obě dvě létají jen vnitrostátní lety z Johannesburgu, Kapského Města nebo Durbanu. Levněji téměř vždy vyjde koupě zpáteční letenky z Evropy do Johannesburgu (kolem 12–13.000 Kč) a následně odděleně koupit vnitrostátní přelet (okolo 3.500 až 4.000 Kč i se zavazadly). Alternativou je i malinké letiště Plettenberg Bay, kam létá jediná aerolinka Cem Air z Kapského Města a Johannesburgu.

Místní lety zajišťuje několik aerolinek v čele se South African Airways a nízkonákladovkami Kulula, Mango a Safair.

Letecky + autem

Mnohem oblíbenější kombinací však bývá let do Kapského Města (ze střední Evropy mezi 13 a 14.000 Kč), kde si půjčte auto a vyrazte podél pobřeží směrem na východ. Půjčoven je v Jižní Africe hodně a nejsou drahé (600 až 1.000 Kč na den).

Jak cestovat po Garden Route

Bez auta ani ránu. Běžná veřejná doprava v Jižní Africe nefunguje tak, jako v Evropě a pokud byste se spoléhali jen na dálkové autobusy, uvidíte pouze větší města a vůbec nic navíc. A města jsou to nejméně zajímavé na Garden Route. Půjčení auta zkrátka bude nezbytnou záležitostí.

Půjčení auta

Auto si v Jižní Africe bez problémů půjčíte na kterémkoli letišti. Ceny jsou přívětivé (500–1.000 Kč na den) a dokonce i poplatky za jednosměrné půjčení (tj. vrátíte v jiném městě, než půjčíte) nejsou většinou nijak dramatické (kolem 1.500 až 3.000 Kč, u některých půjčoven dokonce žádné).

Napříč Zahradní cestou se vine jako hlavní linka důležitá silnice číslo 2, která spojuje všechna významná města na trase. Jedná se o kvalitní silnici první třídy, mnohdy se dvěma pruhy jedním směrem, jízda je naprosto bez problémů.

Většina dalších silnic do hlavních turistických oblastí je vyasfaltována, jednou z výjimek je například silnice R339 mezi městy Knysna a Uniondale, která je řidičsky velmi náročná a za deště sjízdná jen vozy 4x4. Za běžného stavu s opatrností i konvenčními vozidly, jen musíte počítat s velkou časovou rezervou.

V Jižní Africe se jezdí vlevo, ale provoz není moc silný, města na trase jsou malá, takže si lze zvyknout velmi rychle. Obecně je řízení kdekoli v JAR pohodové není třeba se obávat záludností, nebudete-li se pouštět daleko od hlavních tahů.

Benzinové pumpy jsou jen ve městech, ale větší sídla jsou na Garden Route minimálně každých 30 km, takže ani v tomto směru se není čeho obávat. Litr benzinu stojí v přepočtu kolem 19 Kč.

Příklady vzdáleností

  • Plettenberg Bay – Port Elizabeth: 231 km,
  • Plettenberg Bay – Kapské Město: 521 km,
  • Port Elizabeth – Mossel Bay: 366 km,
  • Plettenberg Bay – Johannesburg: 1.140 km,
  • Knysna – Mossel Bay: 105 km,
  • Knysna – Střelkový mys: 379 km.

Autobusem

Dálkovými autobusy se velmi dobře dostanete mezi jednotlivými městy na trase, ale nikam dál. Většina zajímavostí se přitom nachází mimo města a je obtížné se k nim bez auta dostat.

Dálkové autobusy zastavují ve městech Port Elizabeth, Plettenberg Bay, Knysna, George a Mossel Bay, obvykle se jezdí 7–9x denně, ceny na 200 km (např. mezi Port Elizabeth a Plettenberg Bay se pohybují kolem 250 randů).

Největší společnosti jsou Intercape a Translux, jízdenky rezervujte pokud možno online s předstihem na jejich webových stránkách.

Do menších obcí se dostanete pouze mikrobusy, které vždy vyjíždějí z větších měst a označených autobusových nádraží. Ve většině je ale využívají nejchudší obyvatelé chudinských čtvrtí a je poměrně obtížné odhadnout trasu a jízdní řád. Většinou jezdí jen ráno a odpoledne jako svoz lidí do/z práce.

Co tady objevíš?

Legendární Garden Route (Zahradní cesta) se táhne téměř 300 km podél jihoafrického pobřeží mezi městy Mossel Bay na východě a Port Elizabeth na západě. Oblast přitahuje návštěvníky z celého světa především díky nesmírně různorodé krajině a vegetačním pásům, odtud také plyne název „zahradní“.

Během své cesty minete hustě zelené exotické pralesy, oblasti připomínající mírné šumavské hvozdy, dramatické útesy padající hluboko do Indického oceánu, široké a liduprázdné písečné pláže a samozřejmě mnoho menších i opravdu velkých safari a národních parků. Kolem Garden Route také narazíte na jedny z nejznámějších sloních rezervací v JAR.

Zahradní cesta by měla být jednou z hlavních položek cestovatele mířícího na jih afrického kontinentu. Díky své diverzitě a rozmanitosti tu na každých deseti kilometrech objevíte nové kouty světa, navíc téměř všude si můžete najít místo, kde budete uprostřed přírody úplně sami.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
5-8 dní
Nechcete-li Garden Route jen prosvištět, zastavte se na týden.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Listopad - březen
Jih JAR bude v našem létě až překvapivě chladný, jeďte v zimě.
Více o počasí
Letenky od
18 000 Kč
Stojí průměrně letenky do Port Elizabeth nebo George. Přes Kapské Město levněji.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu