Kambodžská kuchyně

Khmerská kuchyně je směsicí chutí thajských, indických, laoských, vietnamských a čínských, ale díky kolonizaci i chutí francouzských.  Charakteristickým rysem je požívání kokosu, kokosového koncentrátu či kokosového mléka. Téměř ke každému jídlu se podává rýže. 

Nejznámějším khmerským jídlem je amok, vydatná omáčko-polévka s rýží. Tradičně se tento pokrm připravuje z ryb, ale v restauracích je k dostání s kuřecím, vepřovým i hovězím masem.  Připravuje se ze žluté Kroeung pasty a kokosového mléka. 

Velice oblíbeným jídlem prodávaným ve stáncích na ulicích jsou bagety. Bagety jsou zde pozůstatkem francouzské koloniální vlády a těší se velké oblibě jak u turistů, tak u domácích obyvatel. Typickými pokrmy jsou masové směsi s rýží či nudlemi. 

Oblíbenými nápoji jsou ovocné shaky a šťáva z cukrové třtiny. 

Jak se stravovat jako místní

Pokud se chcete stravovat jako místní, stačí vyjít na ulici a zajít někam mimo turistické centrum. V pouličních stáncích najdete pokrmy s rýží i nudlemi, polévky či grilované maso, po ránu se hodně objevují stánky s bagetami. Nesmí chybět stánky s nápoji, jako jsou nejrůznější ovocné nápoje a šťáva z cukrové třtiny. 

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích jsou poněkud dražší oproti cenám v lokálních bufetech, protože tato zařízení jsou přímo pro turisty. Ceny se budou pohybovat za nejlevnější položky mezi $ 5–7. Ovšem mnohé restaurace za tuto cenu nabízí opravdu malé porce, takže možná budete zklamaní.

Cena piva se pohybuje okolo $ 1.

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Z Kambodži jsme se vrátili s přítelem před dvěma lety, cestovali jsme tam asi měsíc a od té doby se o místní jídla pokoušíme minimálně jednou za dva týdny, je to bomba! Pracují s chutěmi a kořením úplně jinak, než co jsme do té doby znali, i samo koření je často dost jiné. Porce nám přišly v pohodě, to pivo už bylo slabší :D. Geniální je to jejich sladké, spousta pomerančů, zázvor...

Přítelovi hrozně zachutnalo místní hovězí, recept jsem pak našla tady: https://www.kampot.cz/recepty/hovezi-lok-lak/. Mají tam rovnou i potřebné koření :). Doporučuji pohrát si s poměrem omáček, já mám za sebou tři spíše slabší pánve, než jsem to vychytala.

Odpovědět
před 10 měs
Avatar uživatele
Avatar uživatele monika1.vitaskova
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 12 dny
Navrhni úpravu