Kambodža
Kambodža

Peníze a ceny v Kambodži

Kambodžký Riel 

Stal se měnou země roku 1953. Jedna desetina rielů se nazývá kak a jedna setina je sen. Kakové a senové mince se díky inflaci 4,7 % vůbec nepoužívají. 

Mince existují v hodnotě 50, 100, 200 a 500 rielů a bankovky v hodnotách 50, 100, 500, 1.000, 2.000, 5.000, 10.000, 20.000, 50.000 a 100.000 rielů. 

Protože je Kambodža jednou z nejchudších zemí světa, je zdejší ekonomika nucena používat cizí měnu – americký dolar. Pro veškeré platby si tedy vystačíte s americkými dolary, doporučujeme nižší bankovky. Kurz by měl být $ 1 = 4.000 KHR. V některých obchodech s potravinami si dávají svůj kurz $ 1 = 4.200 KHR

Směnárny a platby kartou

Směnárny a bankomaty najdete v každém městě v hotelích, obchodech či na ulici. Nesměňujte peníze na ulici u stánků, peníze směňte nejlépe v bance. Česká měna je zde nesměnitelná. 

Na ostrovech nenaleznete ani bankomaty, ani směnárny. Takže si vybere dostatek hotovosti předem, než odjedete z pevniny. Opět se dá platit v rielech nebo amerických dolarech. 

Kolik co stojí

Kambodža patří mezi velice levné destinace. Pořídíte zde levné pěkné ubytování na české poměry, jídlo i oblečení. 

Příklad cen:

  • Potraviny – Pitná voda $ 1, sušenky OREO $ 1, trs banánů $ 1–2,
  • Jídlo v restauraci – Nejnižší ceny mezi $ 5–7,
  • Jídlo na ulici – Nudle s kuřecím masem $ 2–3, Ovocný shake $ 1, Třtinová šťáva $ 0,5,
  • Vstupné na památky – Killing Fields, Phnom Penh $ 6, Tuol Sleng Museum of Genocidal  Crimes $ 2, Phnom Bnan $ 1, Královský Palác v Phnom Penhu $ 10, jednodenní vstup do Angkoru $ 37...,
  • Tuk tuk – Cena závislá na dovednosti smlouvat. Celodenní výlet po Angkor Wat $ 15, celodenní výlet okolí Battambangu $ 18, Phnom Penh z centra na Killing Fields $ 6–10.

Spropitné a smlouvání

Spropitné se v Kambodži nedává. 

Ohledně smlouvání už je to jiné. Doporučuje se smlouvat vždy a všude, protože je cena vždy mnohonásobně navýšená a místní doufají, že si předraženou věc i tak koupíte. Téměř vždy dostanete na podstatně nižší částku, než byla prvně vyslovena. Smlouvání je horší například ve velice turisticky profláknuté Sihanoukville, kde cenu moc neusmlouváte. Prostě se s úsměvem otočte a odejděte, buďto vám dají lepší cenu, nebo pořídíte jinde. Smlouvá se na tržnicích, v obchodech se suvenýry, u stánků s jídlem a můžete si také vysmlouvat lepší cenu za výlet čí dopravu. Při smlouvání o ceně výletu či dopravy si předem zjistěte, kolik výlet nebo doprava stojí, abyste věděli, kam až můžete zajít. 

Jak ušetřit

Pokud chcete ušetřit na stravování, určitě choďte do místních bufetů či restaurací, kde nenarazíte na velké množství turistů, rozdíl ceny bude znatelný. Jídlo zde můžete pořídit za $ 2–3, v restauraci okolo $ 7. 

Ohledně ubytování se dá dobře ušetřit, pokud nebudete rezervovat pokoj dopředu, ale zeptáte se na cenu až na místě. Přes online rezervaci odvádí ubytovací zařízení poplatek zprostředkovateli, zjistěte si cenu na internetu a potom jí můžete snížit o 1 až 2 dolary. 

Jak už jsme psali, v Kambodži je nutností smlouvat, abyste dostali lepší cenu. Cenu v mnohých případech můžete snížit až o polovinu. Jedná se zejména o cenu za tuk tuk a nákup všeho zboží na trzích. Hlavně smlouvejte vždy s úsměvem.

Denní rozpočty

Tři varianty denních rozpočtů dle náročnosti cestovatele:

Na nízkonákladový rozpočet se bude cestovatel stravovat v pouličních stáncích či bufetech, $ 2/jídlo + pitná voda $ 1, ubytování budete vyhledávat v hostelech, které nebudete dopředu rezervovat, za $ 4/noc. Nejdražší položkou bude doprava, za kterou se budete snažit utratit minimum. Nejnižší denní náklady se budou pohybovat okolo $ 20 = 512 Kč za osobu. 

Zlatá střední cesta stravování se uskuteční opět v místních bufetech, občas si zajdete do restaurace + pitná voda. Lepší ubytování si zamluvíte online za $ 7. Jako dopravní prostředek si pronajmete motorku za $ 5/den. Nejnižší minimální náklady na den budou činit zhruba $ 35 = 896 Kč na osobu.

Kambodžský luxus dovolená bude zahrnovat jak návštěvu hlavních turistických měst na pevnině, tak návštěvu ostrova Koh Rong s proslulými plážemi. Protože nebudete chtít smlouvat o cenách, vše si zařídíte dopředu přes agenturu. Pak vás taková dovolená může vyjít třeba na 60.000 Kč/týden.

Uvedené příklady jsou pouze orientační.

Chystáš se do Kambodži?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele monika1.vitaskova
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.