Kambodža

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Jihoasijská perla s pohnutou historií

Kambodžské království (anglicky The Kingdom of Cambodia) vás uchvátí svými starobylými památkami téměř pohlcenými džunglí, okouzlující rozmanitou přírodou, ale především přívětivostí zdejších obyvatel, kteří vás i přes smutnou historii země přivítají s úsměvem.

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Zavřít
Ikona pinu

Angkor

Jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť jihovýchodní Asie. Chrámový komplex obklopený džunglí nedaleko města Siem Reap byl původně královským městem. Celý komplex čítá 400 km2, takže na jeho prohlédnutí zvolte tuk tuk nebo jízdu na kole, která ovšem není ve vedrech zrovna oddychová. Tuk tuk vyjde na $ 15 pro čtyři osoby/den. Do chrámového komplexu se můžete podívat na jeden den, na tři dny nebo na týden. Cena vstupného je $ 37/den, $ 62/tři dny a $ 72 týdenní vstupenka.

Zavřít
Ikona pinu

Koh Ker

Chrámový komplex dvě a půl hodiny od Siem Reapu, podstatně méně navštěvovaný než Angkor, svou krásou vás ovšem uchvátí stejně. Vstupné stojí $ 10.

Zavřít
Ikona pinu

Phnom Banan

Chrám nacházející se necelých 30 kilometrů od města Battambang, kam se dostanete tuk tukem, který si můžete za $ 15 objednat na celý den a projet celé okolí města. Cestou můžete pozorovat vesnický život a pozorovat přírodu. K chrámu vede 358 schodů, které určitě stojí za to vyšlápnout a nasát klid a pohodu, která panuje na vrcholu.

Zavřít
Ikona pinu

Elephant Valley Project

Rezervace v oblasti Mondilkiri zaměřená na záchranu kambodžských slonů. Zde si na slonovi díkybohu nezajezdíte. Tady si tito majestátní tvorové užívají volné přírody bez okovů. Celodenní návštěva vyjde na $ 85.

Malá vesnička na řece Mekong, kde můžete spatřit říčního delfína, delfína tuponosého, který žije pouze v jihovýchodní Asii a bengálském zálivu.

Zavřít
Ikona pinu

Sambor Prei Kuk

Přes 1.200 let staré chrámy na severu Kambodži skryté v džungli nacházející se 30 kilometrů severně od města Kampong Thom.

Počasí a sezóny

Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Průměrné počasí
Průměrná teplota 26 °C 28 °C 29 °C 30 °C 30 °C 29 °C 29 °C 28 °C 28 °C 27 °C 27 °C 26 °C
Teplota vody 28 °C 28 °C 29 °C 30 °C 31 °C 30 °C 29 °C 30 °C 29 °C 29 °C 30 °C 29 °C
Sluneční svit 8.6 h 7.5 h 8.9 h 8 h 6.7 h 6.4 h 4.8 h 5.8 h 4.3 h 6.7 h 7 h 8 h
Hlavní sezóna

Počasí

Kambodžské vlhké tropické podnebí je ovlivňováno dvěma monzuny – chladný a suchý monzun ze severovýchodu a vlhký a deštivý monzun z jihozápadu. Nastává zde tedy období sucha a období dešťů. Suché období je od října do května a období dešťů od června do konce října, kdy teplota klesá ke 30 °C. Deště bývají ve většině případů krátké, ale velice silné. 

Díky monzunům se zde střídají 4 období: 

 • Chladné a suché – listopad–únor,
 • Horké a suché – březen–květen,
 • Horké a vlhké – červen–srpen, 
 • Chladné a vlhké – září–říjen.

Průměrná celoroční teplota dosahuje 27 °C, během horkého období šplhají průměrné teploty ke 35 °C, v chladném období je kolem 20 °C. Nejteplejším měsícem je duben, kdy se teploty šplhají ke 40 °C.

Kdy vyrazit

Díky nižším teplotám a nízké vlhkosti je vhodné období od ledna do začátku února. Hlavní turistická sezona je od listopadu do února.

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce Nejslavnějším obdobím a největším rozkvětem pro říši bylo období království Angkor v 10.–13. století. Z této doby pochází architektonický skvost a nejznámější památka Angkor Wat. Zánik této říše způsobily útoky Vietnamu a Siamu.  [imageFill 13672] V roce 1887 se Kambodža v čele s králem Nordomem stala součástí Francouzské Indočíny. Plnou nezávislost od Francouzů získala země v roce 1953 pod podmínkou demokratických voleb, které…

Jak ušetříš

Kambodžký Riel  Stal se měnou země roku 1953. Jedna desetina rielů se nazývá kak a jedna setina je sen. Kakové a senové mince se díky inflaci 4,7 % vůbec nepoužívají.  Mince existují v hodnotě 50, 100, 200 a 500 rielů a bankovky v hodnotách 50, 100, 500, 1.000, 2.000, 5.000, 10.000, 20.000, 50.000 a 100.000 rielů.  Protože je Kambodža jednou z nejchudších zemí světa, je zdejší ekonomika nucena používat cizí měnu – americký dolar. Pro…

Jak se budeš dopravovat

Jak do Kambodži Do Kambodži se cestuje letecky. Doletět můžete přímo do Kambodži, a to buď přímo do hlavního města Phnom Penhu, nebo do Siem Reapu. Mnoho cestovatelů také volí pozemní přechod hranic z Thajska, Laosu nebo Vietnamu, autobusem z Bangkoku se do Phnom Penhu dostanete zrhuba za 12 hodin, z Ho Či Minova Města pak cca za 7 hodin. Levně se dají sehnat letenky do Bangkoku, odkud pak můžete do Kambodži dojet vlakem nebo autobusem. Pozor si potom…

Co ochutnáš

Kambodžská kuchyně Khmerská kuchyně je směsicí chutí thajských, indických, laoských, vietnamských a čínských, ale díky kolonizaci i chutí francouzských.  Charakteristickým rysem je požívání kokosu, kokosového koncentrátu či kokosového mléka. Téměř ke každému jídlu se podává rýže.  Nejznámějším khmerským jídlem je amok, vydatná omáčko-polévka s rýží. Tradičně se tento pokrm připravuje z ryb, ale v restauracích je k dostání s kuřecím, vepřovým i…

Jaké výlety podnikneš

Pláže Proslulé bílé písečné pláže můžete objevovat na kambodžských ostrůvcích, nejoblíbenějším z nich je Koh Rong. Koh Rong už není neobydleným ostrovem, ale ostrov kde naleznete krásné ubytování a plážovou pohodu. [imageFill 13677] Pokud nechcete cestovat na ostrov, stačí zajet do Sihanoukville, kde se nachází čtyřkilometrová Ochheuteal Beach. Sihanoukville je turisticky oblíbená část, proto počítejte s dražšími cenami. Noční život Pokud jste…

Na co si dej pozor

Zdraví Voda z kohoutku není na celém území Kambodži pitná. Pijte tedy balenou vodu nebo vodu převařenou. Při konzumaci jídla si dávejte pozor na dobré tepelné zpracování a u pouličních stánků si jídlo pečlivě prohlédněte, může se stát, že je jídlo dělané před několika dny a stále čeká na svého konzumenta. Ovoce si vždy omyjte balenou vodou.  Také se objevuje riziko nákazy motolicemi, které pochází z požívání syrových nebo nedovařených ryb. …

Víza a na co mysli před cestou

Vízum Turistické vízum obdržíte automaticky při příletu do země na mezinárodním letišti v Phnom Penhu nebo SIem Reapu. Pro udělení víza na letišti se vyžadují 2 fotografie a poplatek 30 USD. Letištní poplatek činí 20 Kč na osobu. Turistické vízum má platnost 30 dní. Víza si tak můžete zařídit předem, pokud pojedete přes Bangkok. Zde udělují víza v rozmezí dvou pracovních dnů. Opět budete potřebovat fotografii a 30 USD. Je zde možnost získat vízum přímo…

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

Nejslavnějším obdobím a největším rozkvětem pro říši bylo období království Angkor v 10.–13. století. Z této doby pochází architektonický skvost a nejznámější památka Angkor Wat. Zánik této říše způsobily útoky Vietnamu a Siamu.

Historie Kambodža

V roce 1887 se Kambodža v čele s králem Nordomem stala součástí Francouzské Indočíny. Plnou nezávislost od Francouzů získala země v roce 1953 pod podmínkou demokratických voleb, které vyhrála strana prince Sihanouka.

Následovalo období krutovlády Rudých Khmerů, které trvalo necelé čtyři roky v čele s Pol Potem. K moci se Rudí Khmerové dostali roku 1975 po obsazení hlavního města. Cílem bylo vytvořit izolovanou a soběstačnou Kambodžu. Způsob, kterým tomu mělo být docíleno, byl ovšem velmi drastický. Inteligence státu byla systematicky vyvražďována z důvodu hrozby, rodiny byly násilně oddělovány, obyvatelé přesouváni z měst na venkov, vznikaly pracovní tábory, ze škol vznikala vězení, nejznámější se nachází v Phnom Penhu – S-21 Tuol Skleng, toto vězení přežilo pouze 12 vězňů. Hromadné vyvražďování a pohřbívání v masových hrobech nebylo v této době nic neobvyklého. Za tuto krátkou dobu zemřelo přes 2 miliony obyvatel. Kambodžská genocida na svém vlastním národu nemá ve světě obdoby a Kambodža se s touto krvavou minulostí dodnes vyrovnává.

Následovala vietnamská invaze roku 1979, která přerušila krutovládu Rudých Khmerů, trvající deset let. Roku 1991 byla v Paříži podepsána dohoda o konání demokratických voleb, které se konaly roku 1993. Roku 1998 smrtí Pol Pota úplně zaniklo hnutí Rudých Khmerů.

V současné době je panovníkem Nordom Sihamoni, který byl vybrán na trůn roku 2004. Nordom hovoří plynně česky, protože dlouhá léta žil a studoval v Praze.

Lidé

Obyvatelstvo Kambodži je velice homogenní, skládá se z 90 % Khmerů, 5 % Vietnamců, 1 % Číňanů, Thajců a Čamů. Zbytek obyvatelstva jsou etnické skupiny, z nichž většinu tvoří malé skupiny původních obyvatel známých dohromady jako Khmer Loeu, kteří žijí izolovaně v horách.

Kambodžané jsou usměvaví lidé, kteří vám ve velké většině případů budou chtít něco prodat. Nejotravnější jsou tuktukáři, takže se obrňte trpělivostí a s úsměvem řekněte stokrát za den „No, thank you“.

Rozhodně se vyvarujte kupování věcí od dětí. Například v Angkor Watu je to velice populární, ale takové dítě, pokud přijde domů s dobrým výdělkem, se může rozloučit se svým vzděláváním, které je v zemi velice nízké. Nízká gramotnost zabraňuje většímu rozvoji země, gramotnost obyvatel činí jen něco málo přes 70 %. Proto nepodporujte tento nešvar, i když je to velice těžké.

Shrnuto a podtrženo, lidé jsou zde velice příjemní a nápomocní, což poznáte, pokud navštívíte méně turistické oblasti.

Kambodža má zhruba 15 milionů obyvatel.

Svátky

Data u pohyblivých svátků jsou platné pro rok 2017.

 • 1. 1. – Nový rok: Oslava gregoriánského Nového roku, většina Kambodžanů ho neslaví, ale i přesto je tento den státní svátek.
 • 7. 1. – Vítězství nad genocidou: Svátek známý také jako Den Vítězství, kdy roku 1979 byl ukončen režim Rudých Khmerů.
 • 11. 2. – Makha Bukha Day: Významný buddhistický festival, který se slaví i v Thajsku. Makha = třetí lunární měsíc, Bukha = ctít. Oslavy probíhají od časného rána v chrámech, kam chodí lidé obdarovávat mnichy v doprovodu ceremoniálů.
 • 8. 3. – Mezinárodní den žen.
 • 14.–16. 4. – Khmerský Nový rok: Třídenní oslavy nového roku dle buddhistického lunárního kalendáře, v khmerštině „Chaul Chnam Thmey. Ke každému dni se pojí různé rituály. První den = Maha Songkran, den stvoření, lidé očišťují svá obydlí pomocí svíček a vonných tyčinek. Den druhý = Vanabot, den, kdy se pomáhá „méně šťastným“. A den třetí = Leang Saka, kdy se omývají sochy Buddhy, aby byl zajištěn dostatek vody pro následující rok.
 • 1. 5. – Mezinárodní den práce.
 • 10. 5. – Visak Bochea: Narozeniny Buddhy, nejvyšší buddhistický svátek.
 • 13.–15. 5. – Královy narozeniny: Třídenní oslavy na počest narozenin krále Sihamoniho narozeného 14. 5.1953. Oslavy provázejí velkolepé ohňostroje.
 • 14. 5. – Royal Plowing Ceremony: Svátek označující začátek sezony pěstování rýže.
 • 1. 6. – Den dětí.
 • 18. 6. – Narozeniny královny matky: Nekonají se žádné speciální oslavy.
 • 19.–21. 9. – Pchum Ben: Dny, kdy Kambodžané vzdávají hold svým předkům.
 • 24. 9. – Den Ústavy: Svátek na oslavu podepsání ústavy roku 1993.
 • 15. 10. – Oslava památky králova otce.
 • 23. 10. – Den podepsání mírové smlouvy v Paříži roku 1991.
 • 29. 10. – Den korunovace krále: Oslavy korunovace krále Nordoma Sihamona roku 2004. Probíhají velkolepé ohňostroje na břehu řeky Tonle Sap v Phnom Penhu.
 • 2.–4. 11. – Vodní slavnosti: Bon Om Touk, třídenní nejoblíbenější a největší festival Kambodži. Nejmohutnější oslavy jsou v Phnom Penhu na řece Tonle Sap, kde se konají závody a můžete vidět všemožně ozdobení lodě. Slavnosti se konají k uctění řeky a připravení rybářů na další sezonu.
 • 9. 11. – Den nezávislosti: Oslava na počest získání nezávislosti na Francii roku 1953. Konají se velkolepé ohňostroje a průvody městem Phnom Penh. Královský palác je ozdoben světly.
 • 10. 12. – Den lidských práv.

Kultura

Nejrozšířenějším náboženstvím je théravádový buddhismus, který se v zemi vyskytuje již od počátku říše Angkor a je uznávaný dodnes. Tento náboženský směr vyznává 96 % obyvatel. Po dobu vlády Rudých Khmerů, kdy bylo zničeno velké množství chrámů, byly mnohé z nich opraveny a mniši se mohli vrátit zpět do svých domovů. Bohužel jsou dodnes ještě zaminovaná rozsáhlá území země, která zmrzačila mnoho lidí, kteří se snaží živit žebráním.

Při návštěvě země by měl každý dodržovat určitá pravidla chování, hlavně ohledně návštěvy chrámů, kdy se musí dodržovat správný dress code – zahalená kolena i ramena, žádná pokrývka hlavy a při vstupu do chámu je nutno se zout.

Jazyk

Úředním jazykem je khmerština. Khmerský jazyk je považován za druhý nestarší jazyk monhkmérské jazykové rodiny. Používá své vlastní písmo a od ostatních jazyků se liší tím, že není tonální.

Dříve se na území Kambodži hovořilo i francouzsky z důvodu kolonizace Francií. Dnes je však na ústupu ve prospěch pomalu se rozšiřující angličtiny. Anglicky se tedy domluvíte, občas s pomocí rukou a nohou. Na lokálních místech pouze rukama nohama. Občas se dá domluvit i francouzsky.

Minislovníček:

 • Sue Sadai – Ahoj
 • Á ron sue sadai – Dobré ráno
 • Lihai – Na shledanou
 • Okun – Děkuji
 • Okun črán – Děkuji pěkně
 • Som – Prosím
 • Bat – Ano
 • Tei – Ne
 • Vuke! – Pomoc!
 • Kňom men d´i tei – Nerozumím
 • Tak – Voda
 • Bai – Rýže
 • Mí – Nudle

Turismus

Turismus patří v Kambodžském království k velice podstatnému sektoru. Každým rokem se čísla návštěvníků navyšují, což znamená zvyšující se popularitu této asijské země.

Lidé sem jezdí především objevovat bohatou historii země, ať už skryté chrámy v džungli, nebo éru Rudých Khmerů. Připravte se tedy na davy turistů obdivující proslulý Angkor Wat nebo zjišťující drsná fakta na Killing Fields či ve věznici S-21.

Od ubytování a služeb nečekejte žádné nadstandardy, musíte brát v potaz úroveň života obyvatel Kambodži, kteří se vám snaží nabídnout to nejlepší, přeci jen Kambodža patří mezi jedny z nejchudších států světa. Při procházení méně turistických míst počítejte s přítomností odpadků poházených v ulicích, v okolí řek i v přírodě. Odpadkové koše nejsou v Kambodži velkým hitem.

Geografie

Starověké Kambodžské království, khmersky: Preahreacheanachakr Kampuchea, se rozkládá v jihovýchodní Asii. Sousedí s Thajskem, Laosem a Vietnamem a na jihozápadě má přístup k Thajskému zálivu Tichého oceánu.

Středem země protéká veletok Mekong a nachází se zde největší jezero Tonlé Sap s rozlohou 2.700 km2, podél nichž najdeme úrodná území s rýžovými políčky.

Na západě a jihozápadě země se nachází Kardamomské pohoří s nejvyšším kambodžským vrcholem Phom Auoral 1.813 m n. m. Směrem na jih se pak táhne Sloní pohoří a pohoří Annamské se tyčí na hranici s Laosem a Vietnamem.

Celé tři čtvrtiny země jsou stále pokryty lesy. Nalezneme zde jak tropické deštné lesy, monzunové lesy, tak i savany a mangovníkové porosty na pobřežích.

K oblíbeným turistickým destinacím na pevnině patří Siem Reap, hlavní město Phnom Penh a Sihanoukville, plážové letovisko. Z ostrovů je to Koh Rong. Naleznete zde také menší ostrůvky, které oplývají nedotčenou přírodou ukrytou ve svém vnitrozemí.

Ostrovy

Koh Rong – Druhý největší ostrov Kambodži, oblíbená turistická destinace nacházející se 25 kilometrů od města Sihanoukville.

Koh Rong Samloem – Málo turisticky objevený, vhodný pro backpackery.

Koh Thonsay – Také známý jako Rabbit Island, nachází se 4 kilometry od města Kep.

Koh Ta Kiev – Největší ostrov Kambodži, leží 4 kilometry od města Sihanoukville, kde naleznete mangové plantáže, v současnosti probíhá výstavba nových resortů.

Koh Tmei – Ostrov situovaný v národním parku Ream National Park, ale i přesto zde vyrůstají resorty.

Koh Russei – Leží si 4,5 kilometru od města Sihanoukville, původně to byla základna kambodžského námořnictva, na němž se v současnosti budují nové resorty.

Koh Dek Koul – Soukromý malinkatý ostrov ležící asi 7 kilometrů od města Sihanoukville.

Kambodžský čas je napřed o 6 hodin před standardním středoevropským časem.

Zavřít

Jak ušetříš

Kambodžký Riel

Stal se měnou země roku 1953. Jedna desetina rielů se nazývá kak a jedna setina je sen. Kakové a senové mince se díky inflaci 4,7 % vůbec nepoužívají.

Mince existují v hodnotě 50, 100, 200 a 500 rielů a bankovky v hodnotách 50, 100, 500, 1.000, 2.000, 5.000, 10.000, 20.000, 50.000 a 100.000 rielů.

Protože je Kambodža jednou z nejchudších zemí světa, je zdejší ekonomika nucena používat cizí měnu – americký dolar. Pro veškeré platby si tedy vystačíte s americkými dolary, doporučujeme nižší bankovky. Kurz by měl být $ 1 = 4.000 KHR. V některých obchodech s potravinami si dávají svůj kurz $ 1 = 4.200 KHR.

Kambodžský riel

Směnárny a platby kartou

Směnárny a bankomaty najdete v každém městě v hotelích, obchodech či na ulici. Nesměňujte peníze na ulici u stánků, peníze směňte nejlépe v bance. Česká měna je zde nesměnitelná.

Na ostrovech nenaleznete ani bankomaty, ani směnárny. Takže si vybere dostatek hotovosti předem, než odjedete z pevniny. Opět se dá platit v rielech nebo amerických dolarech.

Kolik co stojí

Kambodža patří mezi velice levné destinace. Pořídíte zde levné pěkné ubytování na české poměry, jídlo i oblečení.

Příklad cen:

 • Potraviny – Pitná voda $ 1, sušenky OREO $ 1, trs banánů $ 1–2,
 • Jídlo v restauraci – Nejnižší ceny mezi $ 5–7,
 • Jídlo na ulici – Nudle s kuřecím masem $ 2–3, Ovocný shake $ 1, Třtinová šťáva $ 0,5,
 • Vstupné na památky – Killing Fields, Phnom Penh $ 6, Tuol Sleng Museum of Genocidal Crimes $ 2, Phnom Bnan $ 1, Královský Palác v Phnom Penhu $ 10, jednodenní vstup do Angkoru $ 37...,
 • Tuk tuk – Cena závislá na dovednosti smlouvat. Celodenní výlet po Angkor Wat $ 15, celodenní výlet okolí Battambangu $ 18, Phnom Penh z centra na Killing Fields $ 6–10.

Spropitné a smlouvání

Spropitné se v Kambodži nedává.

Ohledně smlouvání už je to jiné. Doporučuje se smlouvat vždy a všude, protože je cena vždy mnohonásobně navýšená a místní doufají, že si předraženou věc i tak koupíte. Téměř vždy dostanete na podstatně nižší částku, než byla prvně vyslovena. Smlouvání je horší například ve velice turisticky profláknuté Sihanoukville, kde cenu moc neusmlouváte. Prostě se s úsměvem otočte a odejděte, buďto vám dají lepší cenu, nebo pořídíte jinde. Smlouvá se na tržnicích, v obchodech se suvenýry, u stánků s jídlem a můžete si také vysmlouvat lepší cenu za výlet čí dopravu. Při smlouvání o ceně výletu či dopravy si předem zjistěte, kolik výlet nebo doprava stojí, abyste věděli, kam až můžete zajít.

Jak ušetřit

Pokud chcete ušetřit na stravování, určitě choďte do místních bufetů či restaurací, kde nenarazíte na velké množství turistů, rozdíl ceny bude znatelný. Jídlo zde můžete pořídit za $ 2–3, v restauraci okolo $ 7.

Ohledně ubytování se dá dobře ušetřit, pokud nebudete rezervovat pokoj dopředu, ale zeptáte se na cenu až na místě. Přes online rezervaci odvádí ubytovací zařízení poplatek zprostředkovateli, zjistěte si cenu na internetu a potom jí můžete snížit o 1 až 2 dolary.

Jak už jsme psali, v Kambodži je nutností smlouvat, abyste dostali lepší cenu. Cenu v mnohých případech můžete snížit až o polovinu. Jedná se zejména o cenu za tuk tuk a nákup všeho zboží na trzích. Hlavně smlouvejte vždy s úsměvem.

Denní rozpočty

Tři varianty denních rozpočtů dle náročnosti cestovatele:

Na nízkonákladový rozpočet se bude cestovatel stravovat v pouličních stáncích či bufetech, $ 2/jídlo + pitná voda $ 1, ubytování budete vyhledávat v hostelech, které nebudete dopředu rezervovat, za $ 4/noc. Nejdražší položkou bude doprava, za kterou se budete snažit utratit minimum. Nejnižší denní náklady se budou pohybovat okolo $ 20 = 512 Kč za osobu.

Zlatá střední cesta stravování se uskuteční opět v místních bufetech, občas si zajdete do restaurace + pitná voda. Lepší ubytování si zamluvíte online za $ 7. Jako dopravní prostředek si pronajmete motorku za $ 5/den. Nejnižší minimální náklady na den budou činit zhruba $ 35 = 896 Kč na osobu.

Kambodžský luxus dovolená bude zahrnovat jak návštěvu hlavních turistických měst na pevnině, tak návštěvu ostrova Koh Rong s proslulými plážemi. Protože nebudete chtít smlouvat o cenách, vše si zařídíte dopředu přes agenturu. Pak vás taková dovolená může vyjít třeba na 60.000 Kč/týden.

Uvedené příklady jsou pouze orientační.

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak do Kambodži

Do Kambodži se cestuje letecky. Doletět můžete přímo do Kambodži, a to buď přímo do hlavního města Phnom Penhu, nebo do Siem Reapu. Mnoho cestovatelů také volí pozemní přechod hranic z Thajska, Laosu nebo Vietnamu, autobusem z Bangkoku se do Phnom Penhu dostanete zrhuba za 12 hodin, z Ho Či Minova Města pak cca za 7 hodin.

Levně se dají sehnat letenky do Bangkoku, odkud pak můžete do Kambodži dojet vlakem nebo autobusem. Pozor si potom dejte na Kambodžské hranici v Poi Petu, kde velice rádi turistům dávají falešná víza na falešném hraničním přechodu. Pokud jedete na vlastní pěst a ne s davem turistů, nemusíte se falešných víz obávat.

Jak se nejlépe dopravovat

Protože je v Kambodži infrastruktura dopravy trochu katastrofální, nefungují vlaky ani městská a meziměstská doprava, vždy si musíte převoz zařizovat přes agenturu, kde se snaží nasadit co nejvyšší ceny. Neberte hned první nabídku a zjistěte ceny u konkurence, opět zkuste štěstí se smlouváním.

Autobusem

Nejlevnější dopravou na velké vzdálenosti je určitě autobus, přes noc pak noční sleeping bus, kde místo sedačky naleznete spací kóje. Pokud měříte více jak 170 cm, moc se neprospíte, protože kóje vám bude krátká. Cesta z hlavního města Phnom Penh do Siem Reapu zabere zhruba 8 hodin při ceně jednosměrné jízdenky kolem 300 Kč.

Po městě se dá využít doprava tuk tukem, kde si usmlouváte cenu a poté jedete. Tuktukáře naleznete téměř na každém rohu.

Autem

V Kambodži se řídí vpravo, což ovšem mnohdy nepoznáte, protože řidiči si na silnicích jezdí, jak se jim zlíbí. Silnice nejsou úplně v ideálním stavu, hrbolaté, pokroucené, v mnohých částech existují pouze prašné cesty.

Po železnici

Klasická železniční doprava zde nefunguje, přesto v zemi najdete několik kilometrů kolejí využívaných bambusovými vlaky.

Vzduchem

Lze se dopravovat mezi jednotlivými městy vnitrostátní leteckou dopravou. Letiště naleznete v Phnom Penhu, Siem Reapu a Sihanoukville.

Príklad: Siem reap – Phnom Penh – let trvá přibližně 60 minut, letenku seženete okolo 3.000 Kč.

Po vodě

Po vodě se lehce dopravíte mezi městem Sihanoukville a malými ostrovy v Thajském zálivu. Ceny se pohybují okolo $ 20 za zpáteční jízdenku na speed boatu.

Lodní doprava se dá také využít například mezi městy Siem Reap a Battambang, kdy jedete 7 hodin po řece a jezeře za $ 25. Tato doprava nepatří mezi nejlevnější, ale určitě je to pěkný zážitek.

Veřejná doprava ve městě

Nejběžnější dopravou ve městech je tuk tuk, asijské taxi. Cenu si dohodněte před nástupem, nikde není daná přesná cena za kilometr.

Tuk Tuk

Zavřít

Co ochutnáš

Kambodžská kuchyně

Khmerská kuchyně je směsicí chutí thajských, indických, laoských, vietnamských a čínských, ale díky kolonizaci i chutí francouzských. Charakteristickým rysem je požívání kokosu, kokosového koncentrátu či kokosového mléka. Téměř ke každému jídlu se podává rýže.

Nejznámějším khmerským jídlem je amok, vydatná omáčko-polévka s rýží. Tradičně se tento pokrm připravuje z ryb, ale v restauracích je k dostání s kuřecím, vepřovým i hovězím masem. Připravuje se ze žluté Kroeung pasty a kokosového mléka.

Velice oblíbeným jídlem prodávaným ve stáncích na ulicích jsou bagety. Bagety jsou zde pozůstatkem francouzské koloniální vlády a těší se velké oblibě jak u turistů, tak u domácích obyvatel. Typickými pokrmy jsou masové směsi s rýží či nudlemi.

Oblíbenými nápoji jsou ovocné shaky a šťáva z cukrové třtiny.

Kambodžská kuchyně

Jak se stravovat jako místní

Pokud se chcete stravovat jako místní, stačí vyjít na ulici a zajít někam mimo turistické centrum. V pouličních stáncích najdete pokrmy s rýží i nudlemi, polévky či grilované maso, po ránu se hodně objevují stánky s bagetami. Nesmí chybět stánky s nápoji, jako jsou nejrůznější ovocné nápoje a šťáva z cukrové třtiny.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích jsou poněkud dražší oproti cenám v lokálních bufetech, protože tato zařízení jsou přímo pro turisty. Ceny se budou pohybovat za nejlevnější položky mezi $ 5–7. Ovšem mnohé restaurace za tuto cenu nabízí opravdu malé porce, takže možná budete zklamaní.

Cena piva se pohybuje okolo $ 1.

Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Pláže

Proslulé bílé písečné pláže můžete objevovat na kambodžských ostrůvcích, nejoblíbenějším z nich je Koh Rong. Koh Rong už není neobydleným ostrovem, ale ostrov kde naleznete krásné ubytování a plážovou pohodu.

Koh Rang

Pokud nechcete cestovat na ostrov, stačí zajet do Sihanoukville, kde se nachází čtyřkilometrová Ochheuteal Beach. Sihanoukville je turisticky oblíbená část, proto počítejte s dražšími cenami.

Noční život

Pokud jste milovníci nočního života a zábavy, určitě využijte happy hours, které jsou typické pro kambodžské bary. Bary nabízí třeba pivo za $ 0,5 nebo dva míchané koktejly za cenu jednoho. Tyto bary naleznete v Phnom Penhu, Siem Reapu a samozřejmě i v Sihanoukville.

Pro romantiky

Pokud hledáte romantickou procházku po pláži a večerní pozorování svítícího planktonu, určitě se vydejte na jeden z ostrovů Kambodži. K nejoblíbenějším patří ostrov Koh Rong nacházející se 25 kilometr od města Sihanoukville.

Mezi další ostrovy, které skrývají bílé písečné pláže, patří Koh Ta Kiev, Koh Tmei a Koh Rog Samloem.

Národní parky

Národní Park Virachey leží poblíž hranic s Laosem a Vietnamem na severovýchodu země. Naleznete zde savany, horské a smíšené lesy. Oblast je velice řídce obydlena.

Ream National Park umístěný 18 kilometrů od města Sihanoukville o rozloze 210 km2. V parku naleznete kombinaci řek, lesů, pláží, korálových útesů a mořského života.

Krirom National Park nachází se 112 kilometrů z Phnom Penhu směrem do Sihanoukville. „Krirom“ = „Happy Mountain“.

Phnom Kulen National Park leží 25 kilometrů severně od Sierm Reapu, naleznete zde vodopády, chrámy a krásnou přírodu.

Bokor National Park v provincii Kampot umístěný v Damrei Mountains, které jsou součástí Kardamonského pohoří. Velká část parku se nachází v nadmořské výšce nad 1.000 metrů.

Zavřít

Na co si dej pozor

Zdraví

Voda z kohoutku není na celém území Kambodži pitná. Pijte tedy balenou vodu nebo vodu převařenou.

Při konzumaci jídla si dávejte pozor na dobré tepelné zpracování a u pouličních stánků si jídlo pečlivě prohlédněte, může se stát, že je jídlo dělané před několika dny a stále čeká na svého konzumenta. Ovoce si vždy omyjte balenou vodou.

Také se objevuje riziko nákazy motolicemi, které pochází z požívání syrových nebo nedovařených ryb.

Kriminalita

Turisti jsou častým cílem zloděj a kapsářů. Mezi místa se zvýšenou kriminalitou patří nábřeží Tonle Bassacu a čtvrť Beung Keng Kang v Phnompenhu a pláže a turistická část Sihanoukville. Mezi neobvyklý způsob krádeže patří odříznutí popruhů batohů a tašek zloději z kolem projíždějících motocyklů.

Důležité kontakty

Důležitá telefonní čísla:

 • 117 – Policie
 • 118 – Hasiči
 • 119 – Záchranná služba
Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Vízum

Turistické vízum obdržíte automaticky při příletu do země na mezinárodním letišti v Phnom Penhu nebo SIem Reapu. Pro udělení víza na letišti se vyžadují 2 fotografie a poplatek 30 USD. Letištní poplatek činí 20 Kč na osobu. Turistické vízum má platnost 30 dní.

Víza si tak můžete zařídit předem, pokud pojedete přes Bangkok. Zde udělují víza v rozmezí dvou pracovních dnů. Opět budete potřebovat fotografii a 30 USD.

Je zde možnost získat vízum přímo při pěším přechodu hranic. Budete potřebovat jednu fotografii, 30 USD a 100 thajských bathů pro pána vyřizujícího vízum, ano je to úplatek, ale je povinný, jinak budete čekat do zavírací doby, než vám vízum vydají. Při přechodu hranic si dejte pozor na podvodné udělení víz, kdy zaplatíte vízum agentuře, ale následně musíte zaplatit vízum i na hranicích.

Další možností a nejpohodlnější variantou získání třicetidenního víza je prostřednictvím internetu, tzv. e-vízum. Na webové adrese http://www.evisa.gov.kh/ vyplníte dotazník dle návodu, nahrajete svou pasovou fotku a čekáte na vyřízení. Poplatek činí $ 37, který musíte uhradit platnou platební kartou. E-vízum lze použít na všech mezinárodních letištích, ale pouze na třech pozemních přechodech: Poi Pet, Bavet, Cham Yeam.

Další dokumenty

Cestovní pas s minimální platností 6 měsíců ode dne vstupu do země.

Řidičský průkaz ČR ani mezinárodní řidičský průkaz na území státu neplatí. I přesto vám ale Kambodžané motorku zapůjčí.

Očkování

Doporučené očkování je proti břišnímu tyfu a hepatitidě A + B.

Vyskytuje se i riziko malárie, určitě nezapomeňte na repelent.

Celní předpisy

Možnost bezcelního dovozu zboží pro osobní potřebu, na jednu osobu starší 18 let:

 • 2 l lihovin nebo vína,
 • 400 ks cigaret,
 • 100 ks doutníků nebo 400 g tabáku,
 • 350 ml parfému.

Při nákupu všech předmětů, které by mohly být pokládány za starožitnost, je nutné uschovat účtenku pro případnou celní kontrolu.

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku do Kambodži.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu v Kambodže.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou v Kambodže s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky do Kambodži

Z Prahy k Angkor Watu i za koupáním do Kambodži
-18 %

Akce starší 2 týdnů

Mega trip: z Malty přes Curych do JV Asie
-56 %

Akce starší 2 týdnů

Výprodej do jihovýchodní Asie
-36 %

Akce starší 2 týdnů

Byl jsi v Kambodže?
Navrhni úpravu

Tohoto průvodce pro vás připravili