Kambodža
Kambodža

Doprava v Kambodži

Jak do Kambodži

Do Kambodži se cestuje letecky. Doletět můžete přímo do Kambodži, a to buď přímo do hlavního města Phnom Penhu, nebo do Siem Reapu. Mnoho cestovatelů také volí pozemní přechod hranic z Thajska, Laosu nebo Vietnamu, autobusem z Bangkoku se do Phnom Penhu dostanete zrhuba za 12 hodin, z Ho Či Minova Města pak cca za 7 hodin.

Levně se dají sehnat letenky do Bangkoku, odkud pak můžete do Kambodži dojet vlakem nebo autobusem. Pozor si potom dejte na Kambodžské hranici v Poi Petu, kde velice rádi turistům dávají falešná víza na falešném hraničním přechodu. Pokud jedete na vlastní pěst a ne s davem turistů, nemusíte se falešných víz obávat. 

Jak se nejlépe dopravovat

Protože je v Kambodži infrastruktura dopravy trochu katastrofální, nefungují vlaky ani městská a meziměstská doprava, vždy si musíte převoz zařizovat přes agenturu, kde se snaží nasadit co nejvyšší ceny. Neberte hned první nabídku a zjistěte ceny u konkurence, opět zkuste štěstí se smlouváním. 

Autobusem

Nejlevnější dopravou na velké vzdálenosti je určitě autobus, přes noc pak noční sleeping bus, kde místo sedačky naleznete spací kóje. Pokud měříte více jak 170 cm, moc se neprospíte, protože kóje vám bude krátká. Cesta z hlavního města Phnom Penh do Siem Reapu zabere zhruba 8 hodin při ceně jednosměrné jízdenky kolem 300 Kč.

Po městě se dá využít doprava tuk tukem, kde si usmlouváte cenu a poté jedete. Tuktukáře naleznete téměř na každém rohu.

Autem

V Kambodži se řídí vpravo, což ovšem mnohdy nepoznáte, protože řidiči si na silnicích jezdí, jak se jim zlíbí. Silnice nejsou úplně v ideálním stavu, hrbolaté, pokroucené, v mnohých částech existují pouze prašné cesty. 

Po železnici

Klasická železniční doprava zde nefunguje, přesto v zemi najdete několik kilometrů kolejí využívaných bambusovými vlaky.

Vzduchem

Lze se dopravovat mezi jednotlivými městy vnitrostátní leteckou dopravou. Letiště naleznete v Phnom Penhu, Siem Reapu a Sihanoukville.

Príklad: Siem reap – Phnom Penh – let trvá přibližně 60 minut, letenku seženete okolo 3.000 Kč.

Po vodě

Po vodě se lehce dopravíte mezi městem Sihanoukville a malými ostrovy v Thajském zálivu. Ceny se pohybují okolo $ 20 za zpáteční jízdenku na speed boatu. 

Lodní doprava se dá také využít například mezi městy Siem Reap a Battambang, kdy jedete 7 hodin po řece a jezeře za $ 25. Tato doprava nepatří mezi nejlevnější, ale určitě je to pěkný zážitek.

Veřejná doprava ve městě

Nejběžnější dopravou ve městech je tuk tuk, asijské taxi. Cenu si dohodněte před nástupem, nikde není daná přesná cena za kilometr.

Chystáš se do Kambodži?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele monika1.vitaskova
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.