Mombasa

Doprava v Mombase

Jak se dostat do Mombasy

Existuje několik různých způsobů, jak se do Mombasy dostat, přičemž se nedá jednoznačně říci, který je nejlepší.

Přímo do přímořského města létají Turkish Airlines a Ethiopian Airlines, jejichž ceny začínají na 23.000 korunách. Nepočítejte však s přímými lety z Prahy – s Turkish přestupujete jednou v Istanbulu a s Ethiopian dokonce dvakrát (Vídeň a Addis Abeba). Doba letu činí u obou aerolinek průměrně 13 hodin a přiletíte na Moi International Airport. Tato varianta je nejlepší pro cestovatele, kteří míří speciálně do Mombasy či jejího okolí a neplánují se podívat do Nairobi.

Další varianta již počítá s cestou do keňského hlavního města. Tam se dopravíte pohodlněji a levněji s KLM či Turkish (viz průvodce Nairobi). Ušetřené peníze pak můžete použít na vnitrostátní letenku do Mombasy, kam se s Kenya Airways či nízkonákladovými Fly540 dostanete za 1 hodinu, respektive 3.000 Kč. Tato varianta je nejlepší pro cestovatele, kteří chtějí navštívit obě největší keňská města a zároveň chtějí strávit co nejméně času přesuny.

Poslední varianta počítá také s příletem do Nairobi. Odtud už se však do Mombasy nepřepravíte letecky, nýbrž po železnici. Zbrusu nová trať zprovozněná v roce 2017 nabízí pohodlnou, leč oproti letadlu trochu zdlouhavou cestu. Celkem ve vlaku strávíte 5–6 hodin (rychlík nebo osobák) a zaplatíte lehce přes 200 korun. Tato varianta je nejlepší pro cestovatele, kteří chtějí navštívit Nairobi i Mombasu, chtějí ušetřit a nebojí se menšího dobrodružství.

Jak cestovat po Mombase

Keňa je bývalá britská kolonie, tudíž se zde jezdí vlevo. Zároveň počítejte se značně chaotickou dopravou, na níž většina Evropanů není připravena. Pro dopravu po Mombase tedy výhradně využívejte buď místní autobusy zvané matatu, tříkolky tuk tuk (též piky piky), moto taxíky boda boda nebo klasické taxíky. Důrazně nedoporučujeme půjčovat si auto.

Tříkolky (tuk tuk)

Nejběžnějším prostředkem městské hromadné dopravy jsou v Mombase tříkolky tuk tuk. Ty fungují jako klasické taxi, akorát vás místo auta vozí ne zrovna bytelná plechovka na třech kolech. Do tuk tuku se kromě řidiče vejdou až 3 lidé a o cenách se vždy smlouvá předem. Na tuk tucích je kromě výhodné ceny příjemné i to, že na vás díky absenci většiny karosérie během jízdy příjemně fouká.

Mototaxi (boda boda)

Podobně jako tuk tuk funguje i boda boda. Pouze s tím rozdílem, že boda boda je klasická motorka, která společně s řidičem pobere již jen jednoho člověka (v některých případech může boda boda vzít i 2 pasažéry najednou, ale oficiálně to dovoleno není). Samotné ceny jsou u těchto dvou dopravních prostředků srovnatelné, výhodu má však tuk tuk, u něhož se na cenu mohou složit až 3 lidé. Boda boda je naopak mnohem rychlejší díky své schopnosti proplétat se všudypřítomnými dopravními zácpami. V Mombase jsou však mnohem běžnější tuk tuky.

Autobusy (matatu)

Matatu se v Mombase využívají především na delší trasy a vy jako turisté přesouvající se v dohledné vzdálenosti od centra či pláže je tak většinou nebudete potřebovat. Více o principu jejich fungování se dočtěte v průvodci po Nairobi, kde jsou matatu naopak využívány masivně.

Taxi

Nejdražším způsobem dopravy po Mombase jsou klasické taxíky, které není nutno nějak speciálně představovat. Snad jen nezapomeňte na nutnost vyjednat si předem cenu, za níž pojedete.

Půjčení auta

Dopravní situace v Mombase je sice o něco málo chaotičtější než v Nairobi, půjčení auta bychom však lidem zvyklým na evropská pravidla a zvyklosti stále nedoporučovali.

Chystáš se do Mombasy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.