Co tady objevíš?

Druhé největší keňské město nabízí zcela odlišné prostředí než Nairobi. Důvody jsou především historické: díky blízkosti oceánu byla Mombasa již od dávné historie ovlivňována arabskými mořeplavci, kteří si přinesli svou architekturu i zvyky. Jednoduše řečeno je dnešní Mombasa historické muslimské město, zatímco Nairobi založené až ve 20. století se dá označit jako moderní a křesťanské město. Návštěvu Mombasy si tudíž užijí především turisté zajímající se o historii a odlišnou kulturu. Na své si však díky již zmíněnému oceánu přijdou i milovníci koupání a vysokých teplot. V Mombase na vás totiž čekají typické africké teploty.

Průvodce pro tebe napsal Michal Kohlert
Připrav se na
2 dny
2 dny stačí na prohlídku města. Pak už záleží na vás, jak dlouho chcete být u moře.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Leden - duben
Nejteplejší a nejsušší měsíce. Od května do konce roku prší poměrně často
Více o počasí
Letenky od
25 000 Kč
Cena za letenky z Prahy. Výrazně levnější můžou být letenky z Vídně.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Nyali Beach

Většina turistických resortů, barů a diskoték se nachází podél Nyali Beach. Pokud jste tam ubytováni, budete mít vlastní hotelovou pláž. Pokud bydlíte někde jinde, můžete se na některou pláž dostat za mírný poplatek. Na pláži na vás budou čekat místní podnikavci prodávající výrobky všeho druhu a nabízející se i jako placení průvodci po pláži – za pár šilinků tak můžete přímo v oceánu vidět mořské hvězdice, kraby, korály či sumýše (mořské okurky). Nutno však dodat, že jsou to většinou sympaťáci a za jejich služby se vyplatí zaplatit.

Zavřít boční panel

Shelly Beach

Ačkoli Nyali Beach rozhodně stojí za návštěvu, především méně náročným turistům toužícím po poznání doporučujeme najít si ubytování na druhé straně Mombasy, poblíž Shelly Beach. Na ní nepotkáte téměř žádné turisty, naopak ji využívají místní obyvatelé. Chybí tam také velké turistické resorty, ale nenáročnému turistovi budou stačit tamní malé hotely či guesthousy, které jsou několikanásobně levnější než ubytování poblíž Nyali Beach. Další výhodou této oblasti je možnost využití nespočtu autentických restaurací a barů.

Zavřít boční panel

Diani Beach

Kompromisem mezi plážemi Nyali a Shelly pak může být Diani Beach – pláž nacházející se za hranicemi Mombasy nabízí oproti Nyali Beach božský klid, ale na rozdíl od Shelly Beach má i kompletní turistickou infrastrukturu. Nevýhodou může být nutnost dojíždění do města.

Zavřít boční panel

Marine National Park and Reserve

V těsné blízkosti Nyali Beach můžete obdivovat podmořský život v snadno přístupné podvodní rezervaci. S obyčejným šnorchlem uvidíte velké želvy, pestrobarevné ryby a krásné korály. Na ta nejlepší místa se však musíte přepravit poměrně drahým turistickým katamaránem.

Zavřít boční panel

Wild Waters

Alternativou k přírodním plážím může být venkovní aquapark Wild Waters. Ten přijde vhod především v době odlivu, během něhož se můžete v oceánu akorát tak procházet. Čekají na vás všechny atrakce známé z evropských aquaparků, k nimž je navíc v Mombase DJ hrající plavcům nejnovější keňské hity. Vstupné činí 300 Kč, pokud si však chcete pouze zaplavat a nevyužívat vodní atrakce, zaplatíte pouze 65 Kč.

Zavřít boční panel

Old Town

Staré město je zřejmě nejautentičtější částí Mombasy. Na rozdíl od pražského Starého Města si dokázalo udržet své kouzlo a jedinečnost. Království starších domků arabské architektury, mešit, pouličních trhů či starých dědečků posedávajících na chodníku a žvýkajících místní specialitu khat nepřitahují takové masy turistů, proto se tu budete cítit opravdu autenticky. Pokud budete respektovat místní, oni budou respektovat i vás a nemusíte se tak bát o bezpečnost.

Zavřít boční panel

Fort Jesus

Bývalá portugalská pevnost postavená v roce 1591 je i po mnoha staletích ve výborném stavu. Nabízí tak dnešním turistům pohled na tehdejší vojenskou architekturu, přičemž návštěvníkům poskytuje vhled do ne příliš známé historie. Není náhodou, že pevnost byla v roce 2011 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Za 250 korun si můžete sami projít celou pevnost a kochat se výhledy na moře. Jen počítejte s tím, že si vás hned na začátku vyhlídne jeden z poloprofesionálních průvodců, jenž vám bude za příplatek vytrvale nabízet své služby.

Zavřít boční panel

Colobus Conservation

Záchranné centrum pro vězněné a ilegálně prodávané primáty se snaží rozbíjet pašerácké sítě, postarat se o zdraví vězněných opic a jejich následný návrat do volné přírody. Návštěvník si může během komentované prohlídky projít několik výběhů aktuálně chovaných opic a být jim přitom výrazně blíž než během safari. Vstupné činí 160 korun.

Zavřít boční panel

Mamba Village Centre

Malá přírodní rezervace s krokodýly, želvami, pštrosy či hady. Primárně však slouží jako krokodýlí farma – proto tam těchto plazů uvidíte požehnaně. Sympatičtí průvodci vám vysvětlí, jak farma funguje a odvážlivcům položí na hlavu malého krokodýla. Rozhodně se však nejedná o vhodné místo pro vegetariány. Zvlášť, když si na konci prohlídky můžete v tamní restauraci dát právě krokodýla. Vstupné stojí 215 korun.

Zavřít boční panel

Haller Park

Přímo v Mombase se nachází malá přírodní rezervace s hrochy, žirafami, želvami a dalšími zvířaty. Žirafy a želvy si můžete v případě zájmu sami nakrmit, což ocení především děti. Jinak bychom však Haller Park doporučovali pouze jako alternativu pro lidi, kteří se nemohou dostat na safari. Vstupné činí 170 korun.

Počasí a sezóny v Mombase

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Mombasa
Teploty během roku

33 °C

33 °C

33 °C

32 °C

30 °C

29 °C

28 °C

28 °C

29 °C

30 °C

32 °C

32 °C

Počasí

V Mombase na vás čekají vysoké teploty po celý rok. Teplota prakticky nikdy neklesne pod 20 °C, navíc kvůli vysoké vlhkosti máte pocit, že je alespoň 40 °C. Osvěžení kromě koupání v moři poskytnou i poměrně časté deště. Celkově se tak můžete těšit na typicky tropické počasí. Pokud přijíždíte z Nairobi, buďte řádně připraveni na až dvacetistupňový teplotní skok.

Sezóny a kdy vyrazit

Jednoznačně nejlepšími měsíci pro návštěvu Mombasy jsou leden až březen. Od dubna totiž začne období dešťů, které pomalu ustává až ke konci roku. Neznamená to však, že by v těchto měsících nebylo možné do Mombasy vyrazit – neprší každý den, ani 24 hodin v kuse. Jen si s sebou přibalte pláštěnku a pak hurá do starého města.

Skvělé akce do Mombasy

ušetříš až 42%
Akce starší 2 týdnů
1 starší akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu