Kolumbie
Kolumbie

Bezpečnost v Kolumbii

Zdraví

Zdravotnická zařízení v Kolumbii se velmi liší v kvalitě. Ve velkých městech soukromé kliniky poskytují kvalitní péči, zdravotnická zařízení v menších městech jsou obecně špatně vybavena. Většinu léků najdete v lékárnách ve velkých městech, ty nemusí být k dispozici ve venkovských oblastech a malých městech. 

Mnoho nemocí se v Kolumbii přenáší komářím bodnutím (horečka dengue, zika, chicunguña), důležité je tedy chránit se proti komárům zejména účinným repelentem (doporučuje se s minimálním obsahem 20 % účinných látek). 

Kriminalita 

Buďte opatrní při používání bankomatů po setmění, vyhněte se zcela opuštěným ulicím. 

Noste u sebe rychle dostupnou hotovost, kterou vytáhnete v případě loupeže. Nikdy se nepokoušejte o odpor v případě přepadení.

Nepřijímejte nevyžádané občerstvení, cigarety, vizitky. Při kriminální činnosti se hojně využívá lehce dostupná scopolamina, která může být obsažena ve výše zmíněných. 

Buďte ostražití v městečku Taganga, kde se neustále zhoršuje bezpečnostní situace. Zejména nechoďte pěšky na pláže za městem, kde často dochází k přepadením. Prostituce je na každém rohu, ale také HIV/AIDS. Taganga je notoricky známá nejvyšší koncentrací HIV nakažených v celé zemi. 

Vyvarujte se nočního cestování mezi Popayan a San Augustín, Popayan a Pasto (dále k ekvadorské hranici), Bucaramanga a Santa Marta, přepadení nočních autobusů jsou na těchto trasách víc než častá.

Obecně řečeno, oblasti okolo hranic zůstávají nebezpečné. Pokud cestujete mezi Kolumbií a Venezuelou, pak jedině přes pohraniční město Cucúta. V současné době (srpen 2016) je hranice mezi Kolumbií a Venezuelou uzavřená. Cestování mezi Kolumbií a Ekvádorem se doporučuje pouze po Panamerické dálnici. Překročení hranice mezi Kolumbií a Panamou je bezpečně skoro nemožné. 

Národnípark La Macarena, přístavy Buenaventura, Turbo a Tumaco patří v současné době mezi guerillou kontrolovaná území a cestování se v žádném případě nedoporučuje. 

Nezdržujte se po setmení v koloniálním centru Bogoty – La Candelaria – ozbrojená přepadení jsou zde na denním pořádku.

Informujte se, na jakých plážích je bezpečné koupání v Národním parku Tayrona. Na většině z nich jsou silné mořské proudy. Stejně tak se vyvarujte koupání na plažích v městečku Palomino. 

Trek do ztraceného města – Ciudad Perdida – nepodnikejte za žádnou cenu na vlastní pěst. 

Riziko katastrof

Kolumbie byla v minulosti zasažena sopečnou erupcí a zemětřesením, žádné z těchto rizik však není bezprostřední. Departamenty La Guajira a Magdalena byly v posledních několika letech zasaženy rekordním suchem, které se dotklo i populárních turistických destinací jako Taganga, Santa Marta nebo Cabo de la Vela.

Důležité kontakty 

Telefonní čísla, která se vám při pobytu mouhou hodit:

  • Nouzová situace – 123 (společné pro policii, hasiče i ambulanci)
  • Turistická policie – (1) 3374413 – garantuje anglicky mluvícího operátora

Velvyslanectví České republiky v Bogotě – Edificio AB Proyectos, Calle 98 No. 9A-41, Oficina 602
Bogota

Chystáš se do Kolumbie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Radka Bulanová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.