Průvodce státem
Kolumbie
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Kolumbii

Aktuální kurz 1 Kč = 144.58 $

Kolumbijské peso

Oficiální měnou je kolumbijské peso, kód pesa je COP. 

Značka pro peso je $, ale pro rozlišení od jiných měn se před tento znak vkládají písmena COL (COL $). Mince mají nominální hodnoty 20, 50, 100, 200, 500 pesos. Mince 20 pesos se však pro svoji nízkou kupní hodnotu v oběhu již téměř nevyskytuje. Bankovky jsou tištěny v hodnotách 1.000, 2.000, 5.000, 10.000, 20.000, 50.000, 100.000 pesos. Bankovka 1.000 pesos je průběžně z oběhu stahována.

Kolumbijské peso

Směnárny a platba kartou 

Eura nebo dolary můžete po příletu směnit přímo na letišti či později v jakékoli bance nebo oficiální směnárně. Výběry kartou z bankomatů lze provést ve všech hlavních bankách. Bankomaty nejčastěji najdete unvitř nákupních center a supermarketů. Mějte na paměti, že banky a bankomaty na vesnicích a menších městech často vůbec nejsou.

Placení platební kartou je akceptováno pouze u velkých prodejců, jako jsou supermarkety nebo mezinárodní řetězce, a tak je nutné mít stále u sebe dostatek hotovosti. Větší hotely přijímají platby v amerických dolarech, ale i to je stale spíše vyjímlou.

Kolik co stojí 

Obecně jsou ceny v Kolumbii srovnatelné s ČR. Co se týče potravin v supermarketu, místní potraviny mohou být i znatelně levnější, což platí zejména u ovoce a zeleniny, za něž zaplatíte pouhý zlomek ceny v ČR. Služby jako jsou kadeřnictví nebo čistírny patří také mezi velmi výhodné. Ceny v místních restauracích jsou o něco nižší než v ČR, což neplatí o mezinárodních řetězcích typu Burger King nebo Pizza Hut. Dražší je však dálková doprava, kdy musíte počítat s cenami i o 50 % vyššími než v ČR. 

Příklady cen v Kolumbii:

 • Arepa ze stánku na ulici – 2.000 COP
 • Jízdenka na městský autobus – 1.650 – 2.000 COP dle lokality
 • Jízdenka dálkovým autobusem Cartagena – Santa Marta – 40.000 COP
 • Vstupenka do multikina – 13.000 COP
 • 0,5 l lahev vody – 2.000 COP
 • Avokádo v supermarketu – 1.200 COP
 • Papája 1 kg v supermarketu – 700 COP
 • Taxi 1km – Bogotá- 1.500 COP
 • Soukromá hodina salsy – 30.000 COP
 • Soukromá hodiny španělštiny – 20.000 COP
 • Letenka low cost Viva Colombia – Medellin-Cartagena – 110.000 COP

Spropitné a smlouvání 

Tradičně se v Kolumbii spropitné neočekává, avšak se současným přívalem turistů začíná přibývat restaurací, které automaticky připočítávají spropitné k účtu. Toto spropitné je zcela dobrovolné a personál vás upozorní, že můžete zcela odmítnout nebo si sami zvolit jeho výši.

Smlouvat se dá prakticky všude mimo kamenné obchody, a to od pouličních prodejců a taxikářů přes organizované výlety až po oficiální dopravce. Například u městkých autobusů můžete zvednutým ukazovákem nabídnout místo plné ceny 1.000 COP. Pokud vám autobus zastaví, znamená to, že akceptuje tuto cenu. Pokud si vyhlídnete poloprázdný autobus, úspěšnost je téměř 100 %. 

Jak ušetřit 

Pokud plánujete delší cestování po Kolumbii, největší položkou pro vás bude doprava, která je ve srovnání s ČR znatelně dražší. Ušetřit na této položce můžete velmi dobře smlouváním. V každém větším městě je centrální autobusové nádraží, z něhož odjíždí autobusy mnoha dopravců. Každý dopravce má svého „nahaněče,” který se vám bude snažit prodat jejich služby. Pokud se vyhnete cestování mimo vytížené dny, jako jsou státní svátky nebo víkendy, cenu se vám povede usmlouvat téměř vždy.

Stravováním z pouličních stánků nejen poznáte místní kuchyni, ale také nesrovnatelně ušetříte. Tyto stánky nabízí tradiční kolumbijské arepy, empanady, grilovaná masa a klobásy, pečené brambory, smažené plněné brambory a ve vetších městech také mexické taco, americké hot dogy a pizzu. Ceny se pohybují od 1.000 COP do 4.000 COP. Pokud si budete sami vařit, používáním lokálních surovin, jako jsou zelenina, ovoce, rýže, fazole a vejce vás celý týden stravování vyjde jako jedna návštěva restaurace. 

Co se týče ubytování, snažte se vyhnout hlavní sezoně od prosince do února, kdy jsou ceny o mnoho vyšší, hlavně na karibském pobřeží. Pokud se chystáte na karneval ve městě Barranquilla, vysokým cenám za ubytování je takřka nemožné se vyhnout. 

Denní rozpočet 

Nízkorozpočtový cestovatel si zařídí ubytování v dormu za 30.000 COP, dopravovat se bude autobusem či MHD za 8.000 COP, stravování ze stánku na ulici ho vyjde 15.000 COP, nápoje ze supermarketu na 4.000–19.000 COP. Pokud si dáte pivo v místním baru, bude stát 3.000 COP. Celkem tedy utratíte 60.000 COP za osobu/den.

Zlatá střední cesta zahrnuje ubytování v 3* hotelu se snídaní za 150.000 COP. Stravování formou obědového menu v místní restauraci za 30.000 COP. Zábava zahrnuje vstup do muzea zlata za 3.000 COP, lanovka na horu Monserrate vyjde na 9.000–12 000 COP. Doprava formou jízdy taxi – základní tarif na krátké vzdálenosti v Bogotě vyjde na 15 000COP. Celkové denní náklady budou činit 200.000 COP za osobu/den.

Vyšší komfort obsahujeubytování v 5* hotelu se snídaní za 550.000 COP. Stravování formou večeře v č. 1 Tripadvisor restauraci v Cartageně – Carmen Restaurante vyjde na 200.000 COP.

Projížďka kočárem po centru Cartageny bude stát 50.000 COP/30 minut. Doprava uber blackem na střední vzdálenost Cartagena bude stát 25.000–50.000 COP. Celkové denní náklady vyjdou na 850.000 COP osoba/den.

Jediné riziko je, že budete chtít zůstat

Kolumbijská republika je transkontinentální země na severovýchodě Jižní Ameriky s teritorii v Severní Americe. Kolumbie je ohraničená na severozápadě Panamou, na východě Venezuelou a Brazílií a na jihozápadě Peru a Ekvádorem. Dále také sdílí námořní hranice s Kostarikou, Nikaraguou, Hondurasem, Jamajkou, Dominikánskou republikou a Haiti.

Milovníci historie a archeologie jistě ocení předměty ze života indiánských kultur v Muzeu zlata v Bogotě, budou skutečně ohromeni monumentálními sochami předkolumbovské kultury v Tierradentro nebo budou obdivovat 50 km2 megalitických struktur v San Augustínu.

Nadšenci trekingu si mohou vybrat mezi Andami nabízejícími svěží zeleň a křišťálově čisté laguny v Los Nevados, mezi zasněženými horami a desítkami ledovcových jezer v El Cocuy, údolím lemovaným 60 m vysokými voskovými palmami, měsíční krajinou pouští Tatacoa nebo šestidenním trekem kolumbijskou džunglí ke komplexu ztraceného města, které bylo vystavěno jěště o 600 let dříve než pověstné Machu Picchu.

Fanoušci literatury se mohou vydat po stopách magického realismu nositele Nobelovy ceny za literaturu Gabriela Garcii Márqueze.

Příznivci nočného života mohou protančit noc v rytmu salsy ve městě Cali a nebo rovnou noci čtyři na karnevalu ve městě Barranquilla. 

Průvodce pro tebe napsal Radka Bulanová
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - duben
Naopak nejhorší měsíce jsou říjen a listopad - nebezpečí dešťů.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x do roka a ušetříš cca 20 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Radka Bulanová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 dny
Navrhni úpravu