Kolumbie
Kolumbie

Jídlo v Kolumbii

Kolumbijská kuchyně

Kolumbijská kuchyně je velmi různorodá a závisí na různých regionech Kolumbie. V některých oblastech najdete speciality, jako jsou morčata nebo pražení mravenci

Kolumbie není rájem pro vegetariány, protože kolumbijská strava obsahuje hodně masa. V pobřežních oblastech najdete ryby a mořské plody, které jsou často připravovány s omáčkou z kokosového mléka. Nabídka čerstvého ovoce je ohromující a o mnohých odrůdách jste pravděpodobně nikdy předtím neslyšeli.

Za vyzkoušení určitě stojí populární gunábana, z níž se připravují čerstvé smoothie a považuje se za alternativu chemoterapie při léčbě rakoviny. Většina pokrmů se podává s rýží, fazolemi, brambory nebo jukou. 

Typické pokrmy:

Ajiaco: vydatná kuřecí polévka se dvěma či třemi druhy brambor, kukuřicí, zakysanou smetanou, avokádoem a guasca. Guasca je speciální bylina, která se pěstuje po celé Americe a dává polévce svou výraznou chuť.

Arepa: základním příloha k jakémukoliv kolumbijskému jídlu. Je to chléb z kukuřičné mouky.

Arroz con Coco: je běžnou přílohou na karibské pobřeží Kolumbie. Bílá rýže vařená v kokosovém mléce s vodou, solí a cukrem.

Bandeja Paisa: obrovská směs jídla skládájící se z grilovaného steaku, smažené vepřové kůže, chorizo klobásy, rýže, červených fazolí, sázeným vejcem, avokádem a sladkých banánů. Je to pravděpodobně národní jídlo z Kolumbie. 

Empanadas: smažené pečivo plňené buď hovězím, kuřecím masem, sýrem, rýží, koriandrem.

Lechona: je typický pokrm z oblasti Tolima a skládá se z celého prasete na rožni, plněného rýží, hrachem, cubulí a kořením, které se vaří po dobu deseti hodin v hliněné peci. 

Morcilla Rellena: jelítko nebo krvavý pudink, obvykle se podává grilováné nebo smažené.

Pandebono: druh chleba z kukuřičné mouky, sýra a vajec. Konzumuje se teplý, hned po vyndání z trouby. 

Patacones: ze zelených banánů, vypadá jako zmáčknutá placička, která se smaží v rostlinném oleji.

Tamales: vařené kukuřičné těsto plněné kuřecím masem a zeleninou zabalené v banánovém listu. 

Aguardiente: pálenka z cukrové třtiny s příchutí anýzu.

Chicha: jedná se o typický nápoj původních obyvatel jihoamerických And. Většinou je vyroben z fermentované kukuřice, někdy z ovoce. 

Jak se stravovat jako místní 

Příležitostí budete mít nespočet na každém kroku, ulice jsou doslova lemované pouličními prodejci a stánky. Pokrmy jsou připravovány přímo před vámi, často na grilu na dřevěném uhlí. Místní je hned „na stojáka” u stánku také konzumují. Vše se zapíjí rozlévanou limonádou z kelímku. Místo hledání Starbucksu se poohlédněte po prodavačích, kteří s sebou nosí termosky s kávou. Kolumbijci pijí nejčastěji černou rozlévanou kávu z minikelímku rovnou na ulici a často se zastaví po cestě ráno do práce u těchto prodavačů i na kus řeči.

Obvyklé ceny v restauracích 

Příklady cen:

 • Koktejl v turisticky populárním baru v centru Bogoty – 18.000 COP
 • Mc Donald’s menu – 15.000 COP
 • Menu v turistické restauraci v centru Cartageny – 25.000 COP
 • Místní snídaně – 7.000 COP
 • Čerstvý juice ze stánku na ulici – 3.000 COP

Známé podniky:

 • Andrés Carne de Res – Bogota – populární steakhouse s jedinečným interiérem, o němž vám každý Kolumbijec bude vášnivě vyprávět,
 • La Troja – Barranquilla – legendární salsa bar s jedinečnou atmosférou, skvělé místo na seznámení se s místními Kolumbijci, v období karnevalu slouží jako meeting point,
 • Bogota Beer Company – Bogota a Barranquilla – populární mikropivovar, kde můžete ochutnat, jak se vaří pivo v Kolumbii,
 • Salsa Donde Fidel – Cartagena – salsa bar v centru Cartageny, který se každou noc promění ve velkou street party,
 • Bazurto Social Club – Cartagena-pulzující bar, kde vás zdarma naučí tančit na champetu – mix afrických rytmů a současné taneční hudby,
 • El Corral – ve všech větších městech, pokud máte chuť na burger a je vám trapné jít v Kolumbii do Mc Donald’s,
 • Restaurante Hatoviejo – Medellin – regionální speciality departamentu Antioquia,
 • Zaperoco Bar – Cali – nepopulárnější salsa bar ve městě salsy – Cali.

Chystáš se do Kolumbie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Radka Bulanová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.