Kolumbie
Kolumbie

Doprava v Kolumbii

Jak do Kolumbie

Pochopitelně jedinou relevantní cestou do Kolumbie je letecká doprava. V posledních letech zažívá boom směrem do Evropy, do Bogoty létá mnoho evropských aerolinek, stejně jako místní Avianca provozuje mnoho přímých tras do Evropy. Díky větší konkurenci výrazně klesly ceny, nyní se dají standardně sehnat okolo 17.000 Kč. 

Z Evropy (případně USA) nejčastěji přiletíte na mezinárodní letiště v Bogotě, přímé linky z Evropy míří ale i do Cartageny, Cali nebo Medellínu.

Jak se nejlépe dopravovat

V Kolumbii se jezdí vpravo, ve městech panuje chaos a převládá neustálá dopravní zácpa. Ve velkých městech platí pravidlo, kdy se na cestách každý den střídají osobní vozidla podle posledního čísla na poznávací značce. Přednost na přechodu pro chodce opravdu nečekejte. Ani doprava mezi městy není žádný med, silnice jsou klikaté, nahoru a dolů a provoz opravdu velký.

V turistických oblastech v horách, například u kaňonu Chicamocha, lze využít i systém lanových drah.

Letadlem

Mezi vzdálenějšími místy můžete využít jedinou vnitostátní low cost aerolinku – Viva Colombia. Relativně dobré ceny má však i jedna z největších latinsko-amerických aerolinek Avianca, se kterou se velmi frekventovaným spojením dostanete prakticky do všech koutů Kolumbie. Využít můžete i služeb LATAM Airlines, případně dalších malých regionálních aerolinek.

Autobusem

Meziměstskou dopravu zajišťují i dálkové autobusy, obvykle moderními vozy s klimatizací a pohodlnými sedačkami.

Největši dopravci provozující dálkové spoje:

Městská doprava 

Nejjednodušším způsobem dopravy ve městech jsou taxíky, které mají žlutou barvu a jsou poměrně levné. Ve většině měst mají tzv. základní sazbu, což je minimální cena, kterou musíte zaplatit. V Bogotě je to v současnou dobu 4.100 COP a kilometr jízdy vyjde v průměru na 1.500 COP. Vždy se však zeptejte na cenu před nasednutím do taxíku, protože ne všechny používají taxametry. 

Co se týče autobusů, existují dva typy. Ty větší mají určené zastávky a za jízdu se platí nabitými kartičkami a najdete je ve všech větších městech (Transmilenio Bogota – 1.700 COP, Transmetro Barranquilla 1.800 COP, Mio Cali 1.800 COP). Jejich výhodou je především, že umožňují snazší orientaci díky vytyčeným zastávkám a trasám.

Druhý typ autobusů jsou velké jako dodávky, nastupuje a vystupuje se na pokyn řidiči, kterému přímo za jízdu zaplatíte. Tyto autobusy bývají velmi přeplněné a cestování jimi je zdlouhavé. Trasu mají tyto autobusy jen zběžně popsanou na předním okně, je tedy nutné se přesvědčit, že autobus opravdu jede tam, kam máte namířeno.

Medellin je jediným městem Kolumbie, které má metro. Cena je 1.800 COP a je možné zakoupit za stejnou cenu také přestupní jízdenku na autobus. S jízdenkou také můžete přestoupit na dvě trasy kabinové lanovky, z níž si vychutnáte nevšední výhled na město. 

Na karibském pobřeží se hojně také využívají mototaxíky, kdy jednoduše zaplatíte za odvoz jako pasažér na motorce. Tuk-tuky se stávají stále více a více populárními – využít je můžete zejména ve vesnici Barichara, Mompoxu, Santa Fe de Antioquia. Ceny se dají skoro vždy usmlouvat.

Chystáš se do Kolumbie?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Radka Bulanová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.