Havana

Doprava v Havaně

Jak se dostat do Havany

Vzhledem k politické situaci je až na výjimky jedinou možností, jak se dostat do kubánské Havany, letecká doprava. Z Evropy sem létá většina významných aerolinek, v poslední době i nízkonákladové. Letenky z Prahy obvykle neseženete pod 16.000 Kč, z Vídně už se často objeví akce kolem 12.000 Kč a nejlevněji poletíte s low-cost společností Eurowings z německých letišť (výjimečně i pod 10.000 Kč bez odbaveného zavazadla). 

Při cestě do Havany vás vždy čeká alespoň jeden přestup, přímé lety z Prahy nelétají, na rozdíl od letiště v Mnichově. Nejlevnější letenky pořídíte na okrajová období sezóny (tj. listopad a jaro).

Nejlevnější lety míří buď přímo na havanské mezinárodní letiště, případně do cca 150 km vzdáleného letoviska Varadero.

Jak cestovat po Havaně

Způsobů, jak se dá pohybovat po hlavním městě Kuby, existuje několik. Výhodou je, že se mnoho památek nachází v centru, takže spoustu míst zvládnete projít i pěšky, i když se možná trošku nachodíte.

Autobus

Využít můžete i hromadné autobusy, připravte se na silný zážitek i pro otrlé povahy. Místní autobusy jsou často přeplněné, jezdí, jak se jim zlíbí, a něco jako jízdní řád byste zde hledali marně. Výhodou je však cena, která vychází na 1 CUC za jednu jízdu, ať už cestujete kamkoli. 

Taxi

Na krátké projížďky po centru města můžete využít i tříkolové motorky tzv. cocotaxi, bicitaxi či koňský povoz.  Pohodlnější, ale o něco dražší, je cestování taxíkem, pokud vás ale cestuje víc, jízda se vám vyplatí. Nejčastěji zde narazíte na americké Chevrolety z 50. let či novější ruské Lady, začínají se zde objevovat i novější značky. I zde se však budete muset obrnit trpělivostí. Důležité je se s taxikářem vždy předem dohodnout na ceně, za níž vás na dané místo odveze. Určitě se nespokojte hned s první nabídkou, z 90 % bude přestřelená a nekompromisně trvejte na podstatně nižší ceně. Buď se domluvíte, nebo si stopnete jiného.

Stejně jako je tomu na Kubě se vším, i místní taxikáři se z vás budou snažit vytěžit co nejvíc, zvláště pokud jste na Kubě poprvé a nevíte, jak to zde chodí.

Chystáš se do Havany?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Veronika Čermáková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.