Průvodce státem

Kuba

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Karibský ráj plný doutníků, rumu a salsy, který vás vždy dokáže překvapit

Kuba je největší ostrov souostroví Velké Antily nacházející se v srdci Střední Ameriky. Jeden z posledních států světa ovládaný totalitním režimem láká návštěvníky svou pestrou historií, obdivuhodnou přírodou i specifickou kulturou. Jen na Kubě naleznete plně funkční automobily z 50. let jezdící po poloprázdných silnicích, krásné písečné pláže k odpočinutí si při popíjení světoznámých koktejlů či panenskou přírodu v oblastech vnitrozemských tropických parků. Veškeré klady i zápory socialistického systému v kontrastu s otevíráním se zahraničním impulsům činí z Kuby unikátní místo k poznání i vzhledem k rychlému tempu změn v posledních letech.

Průvodce pro tebe napsal coud
Víza
Turistická karta
Turistickou kartu na 30 dní získáš na ambasádě v Praze za 630 Kč.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
Teplo je po celý rok, jen v srpnu až říjnu může přijít hurikán.
Více o počasí
Letenky od
15 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x za měsíc a ušetříš cca 44 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Kubu

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Původně španělská kolonie získala svou nezávislost i díky USA na počátku 20. století po španělsko-americké válce. Důležitým milníkem pak byla Kubánská revoluce, na jejímž konci se v roce 1959 dostává k moci jeden z revolucionářů – Fidel Castro. Ten následně z Kuby vytváří socialistický stát za pomoci SSSR. Kvůli těžké nemoci ho v roce 2006 nahrazuje jeho bratr Raúl Castro, přičemž dochází k postupnému uvolňování režimu a otevírání se zahraničí.

V roce 2011 proběhly v zemi reformy, které umožnily legální podnikání, což se pozitivně promítlo do množství a kvality nabízených služeb. I přes nedávnou návštěvu amerického prezidenta jsou Kubánci při zmínění USA stále v defenzívě a na rozdíl například od kanadských cestovatelů stále nejsou v oblibě. I přes tento obecný postoj potkáte spoustu Kubánců s tričkem s vlajkou USA, neočekávejte tedy přílišnou totalitu.

Lidé

Většina země je tvořena bělochy (cca 60 %), dále jsou zde zastoupeni mulati (30 %) a černoši (10 %). V Havaně je pak rozsáhlá čínská čtvrť. Převažujícím náboženstvím je katolictví, které je kvůli příchodu afrických otroků velice ovlivněno tzv. santérií, směsí katolicismu s kulty západoafrického etnika Yoruba. Typickým příkladem tohoto náboženství jsou zobrazení svatých v kontrastních oděvech, často pestrobarevných.

Kubánské ženy

Mentalita lidí je zde dost odlišná, obecně se nejedná o nejpracovitější národ na světě, proto počítejte s častým používáním slova „mañana”, tedy s odložením na „zítra ráno” (zkrátka na jindy). Pracovní morálka následně vytváří fronty téměř kdekoli, na což se obrňte dostatečnou trpělivostí. Jedná-li se však o zábavu, můžete se spolehnout na kubánskou otevřenost a drive.

Počet obyvatel je jen nepatrně vyšší než v ČR.

Svátky

 • 1. ledna – den osvobození a výročí revoluce
 • 1. května – Svátek práce
 • 26. července – výročí útoků na kasárnu Moncada (navíc i název Castrova hnutí „Hnutí 26. července“)
 • 10. října – výročí války za nezávislost
 • 25. prosince – Vánoce

Kultura

Každý den se na větších i menších náměstích objevují pouliční skupinky hudebníků či místních DJ, okolo nichž se shromáždí Kubánci a baví se tancem či zpěvem. Součástí kubánské kultury jsou festivaly, které probíhají během celého roku. Patří mezi ně např.:

 • Cubadanza – leden, Havana, kubánské moderní tance
 • International Jazz festival – únor, Havana
 • Karneval v Santiago de Cuba – červenec, návštěvy všech zemí Karibiku, divadelní hry

Jazyk

Vzhledem ke dlouhé španělské historii je oficiálním jazykem španělština, anglicky se domluvíte pouze v silně turistických oblastech.

Minislovníček:

 • Dobrý den – Buenos dias
 • Ahoj – Hola
 • Jak se máš? – Como estas?
 • Děkuji – Gracias
 • Ano – Si
 • Ne – No
 • Zítra – Mañana
 • Kde – Donde
 • Rum – Ron

Turismus

Turismus je po těžbě a zpracování niklu a kobaltu hlavním zdrojem ekonomiky země. Hlavní turistická centra jako Havana, Varadero či Trinidad jsou plně vybavena veškerými potřebnými službami, problém však může být s dostupností hotelů v hlavní sezoně, airbnb však může při hledání ubytování pomoci. Se vzdalováním se od těchto turistických oblastí ubývá turistická vybavenost, naopak roste pohostinnost místních a rapidně klesá cena.

Vzhledem k přídělovému systému se vám mnohokrát stane, že restaurace nebudou mít některé potraviny (hlavně maso).

Geografie

Stát Kuba se skládá z hlavního ostrova dlouhého přes 1200 km a dalších přibližně 4 000 malých ostrovů ležících poblíž. Mezi nejznámější ostrovy patří Isla de la Juventud (ostrov Mládeže) či Jardines de la Reina. Ostrov díky své izolaci od pevniny nabízí velkou škálu endemických rostlin a živočichů, které lze spatřit při návštěvách jednoho ze 14 kubánských národních parků. Jedním z nejznámějších endemických živočichů je tzv. tocororo, neboli trogon kubánský, jehož zbarvení koresponduje s barvami kubánské vlajky.

Tocororo

Rozlohou je Kuba asi 1,5x větší než Česko.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

CUC vs. CUP

Kuba má 2 státní měny, které zprvu mohou působit zmatečně.

 • CUC neboli pesos convertibles je měna pro cizince, kterou budete využívat téměř při všech platbách v hotelech, restauracích či obchodech, hodnota 1 CUC je zhruba 25 Kč,

Konvertibilní peso

 • naopak CUP jsou kubánská pesos určená pro Kubánce. Jejich hodnota je přibližně rovna českým korunám, v některých pouličních bistrech, tržnicích či na plážích za ně můžete nakoupit velice výhodně.

Kubánské peso

Neplatí však, že by se k CUP cizinec nedostal či že by s nimi nemohl platit. Oficiální cestou při výběru z bankomatu či při výměně v bance kubánská pesos nezískáte, můžete se však pokusit je získat při platbách v obchodech, restauracích či na ulicích. Obecně však cizinci používají výhradně CUC.

Na pouličních stáncích pak uvidíte hodnoty se znakem $, které obvykle značí CUP, v restauracích a lepších podnicích pak bývají ceny uváděny v CUC, případně i v CUP, ovšem již po přepočtení (tzn. buď 3 CUC, nebo 75 CUP). Vždy je tak dobré si cenu vyjasnit před objednáním, hlavně pak měnu, v níž budete platit. Čím suverénnější budete, tím větší šanci uspět s CUP máte. Jeden místní nám dokonce tvrdil, že Kubánci jezdí taxíky se stejnou cenou jako cizinci, pouze platí v CUC. Toto nahrazování měn však rozhodně neplatí u všech služeb a zboží, je spíše vzácné.

Směnárny a platba kartou

Jediným místem pro výměnu peněz oficiálně schválené státem jsou banky, kterých ve velkých městech naleznete poměrně hodně. Všechny banky mají stejný směnný kurz vyhlášený každodenně státem. Vzhledem k uvalení 10% daně na převod USD na CUC, je výhodné na Kubu vyrazit s eury. Přibližný kurz se pohybuje okolo 1,07 CUC/EUR. Na výměnu peněz v bance si ponechte časovou rezervu, jelikož jako v mnoha dalších místech zde budete stát ve frontě. S sebou je třeba pas a adresa ubytování. U většiny bank pak naleznete bankomaty, kde lze vybrat CUC.

Platba kartou je stále spíš výjimkou, bez hotovosti se určitě neobejdete.

Kolik co stojí

Na Kubě panuje socialistický režim, který způsobuje časté nedostatky zboží. Počítejte tak s tím, že ke konci týdne mohou být některé obchody či restaurace omezené ve své nabídce. Velký rozdíl v cenových hladinách je mezi Havanou a zbytkem země, kdy v Havaně počítejte s přibližně 50% příplatkem. Navíc zde většina restaurací má 10% couvert. Přibližné ceny:

 • Voda 1,5 l – 1,5 CUC
 • Pivo 0,35 l – 1 CUC
 • Rum Havana 3letý 1 l – 5 CUC
 • Jídlo na stánku – 1–2 CUC
 • Jídlo v restauraci – 4–6 CUC
 • Taxi za km
  • kratší vzdálenost: 1km = 1 CUC
  • delší vzdálenost: 1km = 0,5 CUC
 • Mojito = 2 CUC
 • Ubytování v casa particular = 20–30 CUC/pokoj
 • Ubytování v základním hotelu = 60 CUC/pokoj
 • Internet 1 hod – 2 CUC

Spropitné a smlouvání

Spropitné je očekáváno téměř neustále. I v Havaně při již 10% couvertu obsluha očekává pozornost za obsluhu, jelikož celý couvert jde majiteli restaurace. Standardní výše spropitného se pohybuje kolem 10 %, pokud však chcete mít zajištěn prémiový servis, dejte obsluze část spropitného již před obsloužením.

Pozor na pouliční naháněče, kteří za jakoukoliv i sebevíc špatnou radu očekávají pozvání na pivo/kafe/rum a často je pak problematické se jich zbavit. Spropitné jsme pak platili i ve státních muzeích, na hřbitově či u autobusové společnosti. Při vstupu na toalety (i v restauracích) se platí malý nestanovený poplatek, často jsme využili kubánských pesos či drobných 0,1 CUC. Pozor, téměř nikde se nevyskytuje toaletní papír a v obchodech je velmi předražený (balení 2 za 5 CUC).

Co se týče smlouvání, jednoznačně lze doporučit smlouvat s taxikáři, kde jsou prvotní ceny často dost nadsazeny. Stejně tak na trzích se suvenýry lze smlouváním výrazně snížit cenu.

Jak ušetřit

Velkou úsporu znamená ubytování v tzv. casas particulares, což jsou pokoje nabízené Kubánci na základě státního povolení. Nejedná se o luxusní záležitost, na druhé straně mají pokoje vše potřebné (vlastní sociální zařízení, klimatizace), jsou čisté a navíc jste v přímém kontaktu s místními, díky čemuž získáte tipy a rady od těch nejzasvěcenějších. Často nám tyto rady ušetřily spoustu problémů, času i peněz. Stejně tak vám casa particular domluví lístky na autobus, taxi či další casa particular v jiném městě. Nabízí také snídaně za 4–5 CUC, které zahrnují ovoce, vajíčka, toast, džus, mléko, kafe či čaj – velmi dobrá volba pro nastartování dne.

Casas Particulares

Dále se vyhněte předraženým restauracím, kam vás nahánějí s vidinou krásného výhledu z vyhlídky. Vždy doporučuji před usednutím prohlédnout menu. Pokud cena hlavního chodu překračuje hranici 10 CUC, rozhodně se vyplatí nalézt jinou, levnější restauraci. Výjimkou v tomto je Havana, kde dražší restaurace mohou znamenat i kvalitnější jídlo, navíc jsou zde obecně ceny vyšší.

Při přepravě pak domlouvejte své místo v autobuse s předstihem. V opačném případě můžete využít taxi, které je však dražší v závislosti na urgenci vaší cesty.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel bydlí v casa particular (15 CUC/noc), stravuje se v levných restauracích/bufetech (10 CUC/den), popíjí v obchodě nakoupenou vodu či rum (5 CUC/den). Celkově tak utratí 750 Kč za osobu/den.

Střední cesta zahrnuje ubytování v casa particular se snídaní (20 CUC/noc) nebo airbnb, navíc i cestování po okolí taxíky z 60. let (10 CUC/osobu/den), lepší stravování v restauracích (15 CUC/den), popíjení koktejlů na baru (10 CUC/osobu). Celková útrata činí 1375 Kč za osobu/den.

Luxusní cestování po hotelech se nese v duchu luxusních hotelových komplexů ve Varaderu či v Havaně, kde můžete přespat např. v hotelu, v němž složil hlavu i prezident Obama při návštěvě Kuby (120 CUC/noc), celodenní pronájem taxi (25 CUC/den/osoba), hotelové stravování (50 CUC/den), hotelový bar (30 CUC/den). Celkově tedy částka 5 625 Kč za osobu/den.

Využijete-li služeb cestovní kanceláře, připravte se zhruba na částku 30.000 Kč na osobu v méně kvalitním ubytování beze stravy. Aktuální nabídka zájezdů na Kubu.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak na Kubu

Jedinou možností dopravy je nepřekvapivě letecká doprava. Pravidelně na Kubu létá Air France z Paříže, kam se dostanete mnoha přípoji, např. i s ČSA. Tato kombinace je velmi komfortní z hlediska celkového času stráveného na cestách – přímý let z Paříže trvá zhruba 10 hodin, do Paříže se pak z Prahy dostanete už za 1 hodinu a 45 minut. Celkem tak cesta nemusí trvat déle než 13 hodin i s přestupem. Spojení na Kubu ale nabízí prakticky každá větší evropská aerolinka.

Alternativou, kterou máme vyzkoušenou, je cesta s německým přepravcem Condor spadajícím do skupiny Thomas Cook Group. Letenky z Prahy či z Vídně s mezipřistáním v Německu (Frankfurt, příp. Mnichov) se časově pohybují okolo 15 hodin. Velkou výhodou pro nás bylo využití open-jaw letenek, kdy jsme přistáli ve Varaderu a odlétali z nedaleké Havany, což nám dalo prostor k cestování bez nutnosti návratu zpět do již prozkoumaného města.

Ceny letenek se odvíjí od právě probíhající sezóny na Kubě, kdy v květnových či říjnových termínech jsou letenky typicky levnější, zatímco v prázdninových či lednových termínech mnohem dražší. Standardní cena se pohybuje okolo 20.000 Kč za osobu v economy class včetně odbaveného zavazadla, při dlouhodobějším sledování lze dosáhnout na cenu kolem 15.000 Kč, a to i během top sezóny. V mimosezónních termínech pak ceny klesají i na 12.000 Kč.

Jak se nejlépe dopravovat

Po Kubě máte několik možností dopravy – leteckou, autobusovou a automobilovou, zahrnující vypůjčení auta či využití taxislužeb. Stopování na Kubě není nemožné (dokonce jsou zde zřízeni státní zaměstnanci, kteří naplňují poloprázdná auta čekajícími lidmi na okrajích měst pro zefektivnění dopravy), většinou se však týká pouze místních, jelikož za neoprávněnou přepravu cizinců bez taxi licence hrozí Kubáncům dokonce vězení.

Autobusy

Námi nejpoužívanějším dopravním prostředkem na delší cesty po Kubě byl autobus. Na Kubě působí několik společností, z nichž ovšem pouze jedna je určena pro cizince. Jedná se o společnost Viazul, která každý den vysílá moderní klimatizované autobusy mezi jednotlivými městy. Ceny jsou zde poměrně přijatelné, např. cesta mezi Havanou a Santiagem de Cuba (téměř 900 km) trvá 15 hodin a stojí zhruba 50 CUC. Vzhledem k velkému zájmu o tyto autobusy doporučujeme rezervaci alespoň dva dny dopředu, možná je i online rezervace na stránkách viazul.com.

Železnice

Kubánská železnice, to je kapitola sama pro sebe. Na ostrově je sice postavená poměrně rozsáhlá síť, ale vlaky jezdí pouze na některých úsecích a jen někdy. Jízdní řády sice existují, ale v praxi je nemožné je dodržet kvůli infrstruktuře v dezolátním stavu, častým poruchám a výlukám.

Po kolejích jezdí vozy v různých podob a v různém stádiu rozkladu, kažopádně je ale jízda vlakem na Kubě velkým zážitkem. Tedy pro ty, co nespěchají a nemají dopředu daný plán cesty. Pravděpodobnost, že nedojedete na místo určení, je dosti velká.

Letecká doprava

Téměř každé velké město na Kubě má své letiště, proto je možná i letecká přeprava, např. mezi vzdáleným Santiago de Cuba a Havanou. Cena se pohybuje okolo 3.000 Kč, nejčastěji se státními aerolinkami Cubana.

Půjčení auta

Pokud plánujete časté cestování, je možné vypůjčení auta, které však na Kubě není bezproblémové. Je nutné auto zabookovat již s velkým předstihem, jelikož jich není dostatek pro naplnění celé poptávky. Celá procedura vypůjčení navíc trvá i několik hodin, proto si na ni vyhraďte dostatek času. Cena za vypůjčení auta se pohybuje od 70–100 CUC/den, nejedná se tedy o levnou záležitost. Problémem bylo i navrácení auta v jiném městě – půjčovny aut si svá auta snaží ohlídat, aby měly možnost je dále půjčovat. Při půjčení počítejte i s pojištěním, které se velmi liší u každé půjčovny.

Kubánské silnice jsou kapitolou samou pro sebe. Kvůli velmi nákladnému pořízení osobního automobilu jsou silnice poloprázdné, často zde potkáte koňské povozy či kubánské stopaře. Tříproudová dálnice připomíná uzavřené dálnice v ČR – téměř liduprázdné, jen občas se tu objeví nějaký zbloudilý chodec, cyklista či zvíře. Kvalita silnic odpovídá vyspělosti státu, proto výmoly očekávejte kdykoliv a kdekoliv.

Silnice na Kubě

Městská doprava

Veřejná doprava se týká především místních, na zastávkách autobusu nenaleznete trasy autobusů, natož časové harmonogramy. Cesta těmito autobusy však je možná, pokud se domluvíte španělsky a nevadí vám stísněné podmínky starých přecpaných autobusů. Pro turisty jsou však hlavně určeny místní taxislužby zahrnující koňské povozy, cyklistické taxi či klasické taxi automobily z 60. let.

MHD Havana

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Kubánská kuchyně

Kubánská kuchyně neoplývá velkou pestrostí, proto vám po dvou týdnech na ostrově budou některé pokrmy již doslova lézt krkem. Je však nutné dodat, že kubánské restaurace se zlepšují rychlostí světla, neustále vznikají nové, které se snaží lépe či hůře kopírovat zahraniční pokrmy. Obzvláště Havana je tak považována za gastronomické centrum Kuby.

Typickým pokrmem je zde vepřové či kuřecí maso doplněné přílohou z rýže spolu s tmavými fazolemi a zeleninovou oblohou. Toto jídlo naleznete téměř v každé restauraci v několika úpravách, které spočívají v přidání šunky či sýra. Bohužel se však na Kubě používá pouze jeden druh sýra a šunky nevalné kvality, který naleznete jak v toastech, tak i v pokrmech, což časem omrzí.

Kubánská kuchyně

Díky příhodné poloze jsou v nabídce často i mořské plody v čele s krevetami za velmi přijatelné ceny. Dalším oblíbeným pokrmem je pak pizza připomínající pizzy ze školních jídelen, tedy z buchtového základu posypané již zmíněným sýrem či šunkou. Pouliční stánky pak nabízejí i hamburgery či různé lančmíty, přihlédneme-li však ke skladování těchto produktů, byli bychom s podobným druhem stravování opatrní.

Jak se stravovat jako místní

Pokud se vám podaří někde vyhandlovat kubánské pesos, můžete je směle použít na jednom z četně se vyskytujících bufetů, kde si můžete koupit hamburger či housku za směšné peníze (do 10 Kč). Většinou však tyto fast-foody nevypadají vábně stejně jako potrava, kterou produkují. Budete-li však bydlet v casa particular, můžete si domluvit večeři u hostitele, který za velmi přijatelnou cenu nabídne hostinu, po níž se sotva zvednete. Stejně tak si můžete říct o doporučení restaurace, kam hostitel nejraději chodí. Většinou nám poradili velmi dobře, za což byli odměněni panákem vlastní pálenky, která je ještě více rozmluvila.

Vyloženě low-costovým cestovatelům pak mohou přijít vhod místní tržiště, na nichž si za kubánské pesos koupíte všechny základní potraviny, především pak zeleninu a ovoce.

Obvyklé ceny v restauracích

Mimo Havanu se hlavní jídlo pohybuje kolem 4–5 CUC včetně přílohy. Lze však najít i levnější varianty, kde vám udělají vajíčka na jakýkoliv způsob za 1 CUC či vepřový plátek s rýží za 2 CUC. V Havaně pak očekávejte cenu kolem 8–10 CUC ve stylových restauracích, nejvyhlášenější podniky v centru pak za kompletní menu požadují i 20 CUC. I v Havaně však najdete restaurace, kde vás jídlo nebude stát více než 5 CUC. Za lokální pivo či nealko zaplatíte zhruba 1 CUC, pokud si objednáte zahraniční importované nápoje, cena se většinou zvýší o 0,5 CUC (i na Kubě najdete Coca-colu či Pepsi).

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

V každém městě najdete agenturu Cubatour, která nabízí několik možností organizovaných výletů. Často tyto výlety vychází levněji než cesta na vlastní pěst, jelikož těží z množstevních výhod. Součástí těchto výletů pak může být i oběd, který agentura zařídí za pouhé 3 CUC, na místě však ten stejný oběd může stát i přes 10 CUC. Tipy na aktivity:

Pláže

Co by to bylo za dovolenou bez návštěvy pláže. Na Kubě máte na výběr z několika variant. Zřejmě nejznámější je plážové středisko Varadero s nejkrásnější pláží na Kubě, naprosto průhlednou vodou a krásným bílým pískem. Pláž navíc lemuje celé městečko, proto zde nebudete namačkaní hlava na hlavě.

Další pláže najdete i nedaleko Havany – Playa del Este – kam vás zaveze autobus z havanského centrálního parku Parque Central (5 CUC/osoba/tam i zpět), případně vás na místo zaveze i všudypřítomné taxi za 25 CUC po smlouvání. Od pláží poblíž Havany očekávejte přítomnost Kubánců, kterých je zde ve srovnání s cizinci naprostá většina – podle toho pak také vypadá okolí pláží, které je plné stánků s levným občerstvením. Čistotou však Kubánci neoplývají, proto v moři naleznete pohozené plechovky od piva či láhve od rumu.

Pokud se vydáte na jižní pobřeží, můžete navštívit i pláž nedaleko Cienfuegos nazývající se Playa Rancho Luna, kam se dostanete taxíkem za 15–20 CUC. Hned vedle pláže pak naleznete i delfinárium či záliv plný plameňáků. Vše můžete objet s taxi za mírný příplatek, obvykle do 5 CUC navíc.

Další slavné pláže naleznete nedaleko, např. Playa Girón proslavená svými korálovými útesy vhodnými ke šnorchlování či potápění nebo Playa Larga v zátoce Sviní, kde proběhlo slavné neúspěšné vylodění amerických vojáků, které odstartovalo Karibskou krizi.

Playa Larga

Národní parky

Pro výlet do národních parků silně doporučuji využití služeb Cubatouru, ten zajistí i anglicky mluvícího průvodce, který výlet nesmírně obohatí. Zajímavým parkem je např. El Cubano hned vedle Trinidadu či o něco vzdálenější Parque Guanayara, kde uvidíte kubánský přírodní park plný endemických rostlin či zvířat (masožravé rostliny, národní pták „tocororo“ a mnohé další), chatrče, v nichž údajně dodnes bydlí lidé, vše je zakončeno koupelí u vodopádů. Cena za návštěvu El Cubano byla 21 CUC i s obědem, Guanayara pak stál necelých 50 CUC.

Potápění, šnorchlování

Jižní pobřeží Kuby vybízí k poznávání podvodních krás Karibského moře. Prakticky na všech plážích si můžete za 5 CUC vypůjčit brýle, šnorchl a ploutve a vydat se zhruba 100–200 metrů od pláže ke korálovým útesům. Pokud však chcete vidět více, můžete si zaplatit potápění s profesionální výbavou, kde jedno potopení stojí přibližně 25 CUC.

Tabáková továrna

Prakticky v každém městě je továrna na výrobu doutníků, v níž je možnost prohlídky. Harmonogram návštěv je však velice omezen, často na pouhou hodinu dopoledne a hodinu odpoledne, proto je dobré si toto zjistit před návštěvou. Poblíž továrny vás budou Kubánci lákat k nákupu zaručeně kvalitních doutníků u nich doma, proto buďte obezřetní a nedávejte na jejich rady ohledně směru k továrně. Asi nejznámější továrnou je havanská továrna na doutníky Cohiba, která za 10 CUC provede účastníka výrobou doutníků, sám si i doutník uválí a po 15 minutách si doutníky může opět zakoupit.

Tabáková továrna

Delfinárium

Ihned vedle pláže Playa Rancho Luna se nachází údajně nejlepší delfinárium na Kubě, kde za 10 CUC uvidíte show či za 50 CUC zažijete koupání s delfíny. I přes vysokou cenu se jedná o zážitek na celý život, po tanci a líbání vás delfíni zvednou na čumácích a drží vás ve vzduchu, přičemž zběsilá fotografka zabírá vaše napůl vyděšené, napůl ohromené výrazy. Pozor na závěrečné překvapení v podobě ceny 40 CUC za CD s fotkami, které lze vyřešit domluvou s další skupinkou zúčastněných, tedy rozložením částky mezi více osob.

Viñales

Vesnička na západě země je proslulá svými tabákovými plantážemi zasazenými v neuvěřitelně krásné přírodě tvořené tzv. mogoty, což jsou skalní výrůstky obrostlé zelení. Celá oblast je zapsána na seznam Světového dědictví UNESCO.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Zdravotnictví je na Kubě v poměrně dobrém stavu, proto bychom neměli obavy o kvalitní péči v případě nutnosti. Nemocnice jsou rozděleny pro Kubánce a pro zahraniční, ty jsou vybaveny lépe, nezbytností je cestovní pojištění. V městech najdete i lékárny s běžnými léky, jejichž cena je však relativně vysoká. Ideální variantou je však dovoz vlastních léků, především bychom doporučili léky na zažívací problémy, dále opalovací krémy či repelenty proti komárům. Velmi používaným nástrojem na Kubě je také deštník, který je však používán především jako ochránce před neustálým slunečním zářením.

Kriminalita

Kuba je jedna z nejbezpečnějších zemí na světě. Policisty zde najdete téměř na každém rohu a pro Kubánce jsou velkým strašákem. Např. osobní věci na pláži jsme nechávali bez dozoru, i když jsme byli přes hodinu úplně na druhé straně pláže, nikdo si však nedovolil je vzít. Platí však, že je lepší rizikům předcházet, proto si na podobná místa neberte zbytečně velké obnosy peněz. Údajně mohou být problémy s pokojovou obsluhou, která v případě volně se povalujících bankovek neudrží své ruce, tuto informaci však nemůžeme ani potvrdit, ani vyvrátit.

Riziko katastrof

Jak již bylo zmíněno, na Kubě hrozí riziko hurikánů, a to především v období od září do října. Velké nárazové bouřky pak mohou proběhnout kdykoliv. Další z katastrof se může stát na silnicích, kde řidiči příliš neřeší množství alkoholu za volantem – několikrát jsme viděli řidiče (i taxikáře) popíjet pivo za jízdy. Také se nám podařilo narazit na taxikáře, který po cestě zaučoval nováčka, který pravděpodobně za volantem seděl poprvé v životě. Údajně také mnoho turistů s vypůjčeným autem havaruje kvůli neznalosti některých místních značek či špatným silnicím.

Důležité kontakty

Hlavním kontaktem, který budete potřebovat v případě jakékoliv krizové situace, je číslo na vaši pojišťovnu, která by měla zajistit španělsky hovořící osobu. Mezi další důležité kontakty patří:

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Pro vstup na Kubu je vyžadováno vízum v podobě turistické karty, které má platnost 30 dnů. Jeho získání je velice snadné – kubánské velvyslanectví v Jinonické ulici 14 v Praze ji vydá na počkání.

Pokud však jste mimopražští, doporučuji společnost Air Transport Solutions, která vyplněná víza zasílá přímo k vám domů bez nutnosti přímé návštěvy. Cena víza je 750 Kč, při zaslání domů 850 Kč.

Tip: pokud na Kubu letíte se společností Air Canada, získáte vstupní kartu zdarma na palubě letadla. Nezapomeňte však na povinnost v případě Kanady, a to eTA.

Další dokumenty

Pro vstup na Kubu je nutný pas a cestovní pojištění spolu s adresou ubytování. I když tyto dokumenty nejsou kontrolovány u všech vstoupivších osob, je nutné je mít připraveny a předejít tak možným problémům při příletu. Je tedy potřeba mít alespoň první dny zajištěné ubytování.

Očkování

Žádná speciální očkování nejsou v současné době doporučována.

Celní předpisy

Velmi častým suvenýrem dovezeným z Kuby je rum a doutník. Kuřivo je omezeno celními předpisy, které stanovují následující množství maximálního množství dovozu:

 • 200 cigaret,
 • nebo 100 doutníčků do 3 gramů,
 • nebo 50 doutníků,
 • nebo 250 g tabáku ke kouření.

Alkoholické nápoje jsou omezeny následovně:

 • celkem 1 litr alkoholu a alkoholických nápojů o obsahu vyšším než 22 % obj. nebo nedenaturovaného lihu o obsahu nejméně 80 % obj.,
 • celkem 2 litry alkoholu a alkoholických nápojů o obsahu alkoholu nejvýše 22 % obj.

Jinak řečeno, domů si můžete dovézt 2 velká balení doutníků po 25 kusech, litr kubánského rumu, 3 malé lahve piva a jedno kubánské víno. Vše nad tyto limity může být při namátkové kontrole zabaveno celní kontrolou a navíc může být uvalena pokuta. Vzhledem k lákadlu v podobě nízkých cen jsou celní kontroly časté, a proto doporučujeme držet se stanovených limitů.

Co vidět a navštívit na Kubě

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Kubě

Zavřít boční panel

Havana

Hlavní město Kuby, které v sobě ukrývá velkou spoustu historických i kulturních památek. V Havaně žije přes 2 miliony obyvatel a jde tak o suverénně největší město Kuby, pro rychlou prohlídku Havany je proto vhodné využít buď autobusu vyjíždějícího dvakrát za hodinu z Parque Central. Za lístek zaplatíte 10 CUC a můžete vysednout a znovu nasednout, jak je libo po celý den. Alternativou je pak taxi, které vás zaveze na vámi zvolená místa, nebo můžete volbu nechat na taxikáři.

Kulturně a historicky nejzajímavější je stará část města La Habana Vieja, kde najdete nespočet muzeí, památek, restaurací, obchodů apod. Zajímavý je např. kubánský Bílý dům, tzv. El Capitolio, kde sídlila vláda a právě probíhá jeho rekonstrukce.

Hned naproti najdete čtyřpatrovou budovu, jejíž poschodí jsou tvořena restauracemi. Nejzajímavější z nich je Los Nardos, na něž se většinou stojí fronta. Vyniká na Kubu velmi dobrým jídlem za velmi nízkou cenu, navíc v pěkném prostředí. A co především, porce jídla je ohromná, proto odsud většina hostů odchází s náloží zabaleného nespořádaného jídla. Pokud by se vám nechtělo čekat, můžete navštívit i restauraci Trofeo, která nabízí totožnou kuchyni, pouze v hůře vypadajícím prostředí. Nenechte se však zlákat do ostatních restaurací, které svou kvalitou zaostávají za dvěma zmíněnými.

Světově nejznámější restaurací je La Bodeguita del Medio, kde neustále hraje živá muzika a k dobrému a kvalitnímu pití je tak o zábavu postaráno. Připravte se ale na velmi vysoké ceny, kdy za hlavní jídlo zaplatíte kolem 13 CUC a drink vás vyjde na 5 CUC.

Pokud byste plánovali noční zábavu, doporučujeme podnik nazývaný FAK. Nenechte se zmást, nejedná se o nemravný podnik, nýbrž jde o bývalou továrnu (Factory), která byla přestavěna na klub, v němž se schází mladí lidé, často i umělecky zaměření. Dle toho vypadá i klub, jehož celé patro je určeno uměleckým dílům všech možných podob, v jednom sále navíc probíhá i promítání filmu na plátně. To vše za pouhá 2 CUC, podnik zavírá ve 3 hodiny ráno.

Zavřít boční panel

Trinidad

Malé útulné turistické městečko překvapí vzhledem svých ulic, které se liší od ostatních měst. Díky zvýšenému přílivu turistů se radikálně zlepšily i poskytované služby, hlavně pak gastronomie. Z Trinidadu také můžete podniknout výlety do parků El Cubano či El Guanayara, vyjet na projížďku na sedle koně či nasednout na lokální autobus, který míří na pláž. V noci na vás čeká diskotéka The Cave, která dle svého názvu leží uvnitř jeskyně. Počítejte s velkým návalem turistů, před diskotékou se pak tvoří fronta.

Zavřít boční panel

Santa Clara

Santa Clara je vnitrozemní město, které je zajímavé díky jednomu z nejznámějších revolucionářů – Che Guevarovi. Jeho tělo zde leží pochováno, v okolí pak najdete muzeum, sochu zvěčněného oblíbence Kubánců a mnoho nápisů o jeho životě a velké kubánské revoluci. Blízko centra se pak nachází zajímavá kavárna/muzeum s menším občerstvením Café-Museo Revolucion, jejíž součástí je velké množství historických obrazů či předmětů. Příjemná anglicky hovořící obsluha vám pak přiblíží kubánskou kulturu, historii i současnost.

Zavřít boční panel

Varadero

Pokud jste zmoženi cestováním či chozením po památkách a hledáte odpočinek, Varadero je místem pro vás. Rozsáhlá písčitá pláž s průzračnou vodou potěší každého, na jídlo pak můžete navštívit místní Bodeguita del Medio, která oproti havanské nestrádá na kráse, je však mnohem levnější a jídlo i pití je zde vynikající.

Samotné Varadero však poněkud ztrácí na autentičnosti, budete obklopeni hotelovými komplexy, a s tou "pravou" Kubou příliš do styku nepřijdete.

Zavřít boční panel

Viñales

Každý z místních i z cizinců vám bude pět básně o tomto údolí se stejnojmenným městem. Levný region plný plantáží s tabákem překvapí zvláštními útvary vyrůstajícími ze země, které jsou obrostlé zelení a obohacují tak okolní scenerii. Můžete si zde vyrobit svůj vlastní doutník či pohovořit a především zakouřit si s místními velmi ochotnými a příjemnými farmáři.

Zavřít boční panel

Santiago de Cuba

Druhé největší město Kuby, které hrálo důležitou roli nejen při kubánské revoluci. Doporučujeme navštívit muzeum Emilio Bacardi Moreau, kde je však nutné si říct o anglicky hovořící guide, který vám všechny zde přítomné události popsané ve španělštině dá do souvislostí. Nedaleko Santiaga se nachází pevnost Castillo Pedro de la Roca, z níž v příznivých podmínkách můžete vidět i Jamajku. Ke stravování doporučujeme restauraci San Francisco s vyhlídkou na celé Santiago a s lidovými cenami.

Zavřít boční panel

Baracoa

Nejvzdálenější východní cíp Kuby byl objeven v roce 1492 Kryštofem Kolumbem a dodnes je proslavený údajně nejlepší kuchyní na Kubě. Poblíž města je menší letiště s lety do Havany, případně se sem dostanete autobusem.

Počasí a sezóny na Kubě

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Kuba
Podobné počasí pro celý ostrov

25 °C

26 °C

27 °C

28 °C

29 °C

30 °C

31 °C

31 °C

31 °C

29 °C

27 °C

26 °C

Počasí

Tropické podnebí s sebou přináší průměrnou celoroční teplotu okolo 25 °C s teplotou moře neklesající pod 24 °C. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kdy průměrné teploty dosahují nad 30 °C, naopak nejchladněji je na Kubě během prosince–února, kdy se průměrné denní teploty pohybují okolo 25 °C. Vysoká vlhkost vzduchu kolem 80 % způsobuje vyšší pocitovou teplotu, při výběru šatníku proto doporučuji volné a nepříliš hřejivé oblečení.

Na Kubě se střídá období sucha a období dešťů. Období sucha probíhá od listopadu do dubna a je typické relativně nižšími teplotami. Během tohoto období také Kuba zažívá nejvyšší turistickou sezónu, proto lze očekávat nárůst cen v restauracích či hotelech. Naopak dešťové období probíhající mezi květnem a říjnem přináší vysoké teploty a nevyzpytatelné srážky. Ty však mohou přijít i během období sucha, jejich intenzita a především četnost je v období dešťů vyšší. Měsíce září a říjen mohou překvapit hurikány.

Sezóny a kdy vyrazit

Pro správný výběr termínu je klíčové, co od dovolené očekáváte. Během července či srpna je Kuba rozpálená doběla, mohou se vyskytnout bouřky, nicméně je zde poměrně málo turistů, a proto není složité najít ubytování. Naopak pro prohlídky historických památek či procházky přírodou při nám přívětivějších teplotách je vhodnější termín během ledna či února. Ať už však vyberete termín jakýkoliv, Kuba bude vždy jedinečným zážitkem.

Hlavní sezona na Kubě probíhá od prosince do dubna, kdy nejméně prší, teploty jsou relativně přívětivé, avšak s tím jdou ruku v ruce vyšší ceny a obtžínější hledání ubytování.

Skvělé akce na Kubu

ušetříš až 21%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 35%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 35%
Akce starší 2 týdnů
30 starších akcí
Avatar uživatele coud
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu