Průvodce státem

Kuba

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Karibský ráj plný doutníků, rumu a salsy, který vás vždy dokáže překvapit

Kuba je největší ostrov souostroví Velké Antily nacházející se v srdci Střední Ameriky. Jeden z posledních států světa ovládaný totalitním režimem láká návštěvníky svou pestrou historií, obdivuhodnou přírodou i specifickou kulturou. Jen na Kubě naleznete plně funkční automobily z 50. let jezdící po poloprázdných silnicích, krásné písečné pláže k odpočinutí si při popíjení světoznámých koktejlů či panenskou přírodu v oblastech vnitrozemských tropických parků. Veškeré klady i zápory socialistického systému v kontrastu s otevíráním se zahraničním impulsům činí z Kuby unikátní místo k poznání i vzhledem k rychlému tempu změn v posledních letech.

Průvodce pro tebe napsal coud
Víza
Turistická karta
Turistickou kartu na 30 dní získáš na ambasádě v Praze za 750 Kč.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
Teplo je po celý rok, jen v srpnu až říjnu může přijít hurikán.
Více o počasí
Letenky od
15 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x za měsíc a ušetříš cca 44 %.
Akční nabídky

Praktické tipy na Kubu

Co vidět a navštívit na Kubě

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Kubě

Zavřít boční panel

Havana

Hlavní město Kuby, které v sobě ukrývá velkou spoustu historických i kulturních památek. V Havaně žije přes 2 miliony obyvatel a jde tak o suverénně největší město Kuby, pro rychlou prohlídku Havany je proto vhodné využít buď autobusu vyjíždějícího dvakrát za hodinu z Parque Central. Za lístek zaplatíte 10 CUC a můžete vysednout a znovu nasednout, jak je libo po celý den. Alternativou je pak taxi, které vás zaveze na vámi zvolená místa, nebo můžete volbu nechat na taxikáři. 

Kulturně a historicky nejzajímavější je stará část města La Habana Vieja, kde najdete nespočet muzeí, památek, restaurací, obchodů apod. Zajímavý je např. kubánský Bílý dům, tzv. El Capitolio, kde sídlila vláda a právě probíhá jeho rekonstrukce.

Hned naproti najdete čtyřpatrovou budovu, jejíž poschodí jsou tvořena restauracemi. Nejzajímavější z nich je Los Nardos, na něž se většinou stojí fronta. Vyniká na Kubu velmi dobrým jídlem za velmi nízkou cenu, navíc v pěkném prostředí. A co především, porce jídla je ohromná, proto odsud většina hostů odchází s náloží zabaleného nespořádaného jídla. Pokud by se vám nechtělo čekat, můžete navštívit i restauraci Trofeo, která nabízí totožnou kuchyni, pouze v hůře vypadajícím prostředí. Nenechte se však zlákat do ostatních restaurací, které svou kvalitou zaostávají za dvěma zmíněnými.

Světově nejznámější restaurací je La Bodeguita del Medio, kde neustále hraje živá muzika a k dobrému a kvalitnímu pití je tak o zábavu postaráno. Připravte se ale na velmi vysoké ceny, kdy za hlavní jídlo zaplatíte kolem 13 CUC a drink vás vyjde na 5 CUC.

Pokud byste plánovali noční zábavu, doporučujeme podnik nazývaný FAK. Nenechte se zmást, nejedná se o nemravný podnik, nýbrž jde o bývalou továrnu (Factory), která byla přestavěna na klub, v němž se schází mladí lidé, často i umělecky zaměření. Dle toho vypadá i klub, jehož celé patro je určeno uměleckým dílům všech možných podob, v jednom sále navíc probíhá i promítání filmu na plátně. To vše za pouhá 2 CUC, podnik zavírá ve 3 hodiny ráno.

Průvodce městem Havana

Zavřít boční panel

Trinidad

Malé útulné turistické městečko překvapí vzhledem svých ulic, které se liší od ostatních měst. Díky zvýšenému přílivu turistů se radikálně zlepšily i poskytované služby, hlavně pak gastronomie. Z Trinidadu také můžete podniknout výlety do parků El Cubano či El Guanayara, vyjet na projížďku na sedle koně či nasednout na lokální autobus, který míří na pláž. V noci na vás čeká diskotéka The Cave, která dle svého názvu leží uvnitř jeskyně. Počítejte s velkým návalem turistů, před diskotékou se pak tvoří fronta.

Zavřít boční panel

Santa Clara

Santa Clara je vnitrozemní město, které je zajímavé díky jednomu z nejznámějších revolucionářů – Che Guevarovi. Jeho tělo zde leží pochováno, v okolí pak najdete muzeum, sochu zvěčněného oblíbence Kubánců a mnoho nápisů o jeho životě a velké kubánské revoluci. Blízko centra se pak nachází zajímavá kavárna/muzeum s menším občerstvením Café-Museo Revolucion, jejíž součástí je velké množství historických obrazů či předmětů. Příjemná anglicky hovořící obsluha vám pak přiblíží kubánskou kulturu, historii i současnost.

Zavřít boční panel

Varadero

Pokud jste zmoženi cestováním či chozením po památkách a hledáte odpočinek, Varadero je místem pro vás. Rozsáhlá písčitá pláž s průzračnou vodou potěší každého, na jídlo pak můžete navštívit místní Bodeguita del Medio, která oproti havanské nestrádá na kráse, je však mnohem levnější a jídlo i pití je zde vynikající.

Samotné Varadero však poněkud ztrácí na autentičnosti, budete obklopeni hotelovými komplexy, a s tou "pravou" Kubou příliš do styku nepřijdete.

Zavřít boční panel

Viñales

Každý z místních i z cizinců vám bude pět básně o tomto údolí se stejnojmenným městem. Levný region plný plantáží s tabákem překvapí zvláštními útvary vyrůstajícími ze země, které jsou obrostlé zelení a obohacují tak okolní scenerii. Můžete si zde vyrobit svůj vlastní doutník či pohovořit a především zakouřit si s místními velmi ochotnými a příjemnými farmáři.

Zavřít boční panel

Santiago de Cuba

Druhé největší město Kuby, které hrálo důležitou roli nejen při kubánské revoluci. Doporučujeme navštívit muzeum Emilio Bacardi Moreau, kde je však nutné si říct o anglicky hovořící guide, který vám všechny zde přítomné události popsané ve španělštině dá do souvislostí. Nedaleko Santiaga se nachází pevnost Castillo Pedro de la Roca, z níž v příznivých podmínkách můžete vidět i Jamajku. Ke stravování doporučujeme restauraci San Francisco s vyhlídkou na celé Santiago a s lidovými cenami.

Zavřít boční panel

Baracoa

Nejvzdálenější východní cíp Kuby byl objeven v roce 1492 Kryštofem Kolumbem a dodnes je proslavený údajně nejlepší kuchyní na Kubě. Poblíž města je menší letiště s lety do Havany, případně se sem dostanete autobusem.

Počasí a sezóny na Kubě

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Kuba
Podobné počasí pro celý ostrov

25 °C

26 °C

27 °C

28 °C

29 °C

30 °C

31 °C

31 °C

31 °C

29 °C

27 °C

26 °C

Počasí

Tropické podnebí s sebou přináší průměrnou celoroční teplotu okolo 25 °C s teplotou moře neklesající pod 24 °C. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kdy průměrné teploty dosahují nad 30 °C, naopak nejchladněji je na Kubě během prosince–února, kdy se průměrné denní teploty pohybují okolo 25 °C. Vysoká vlhkost vzduchu kolem 80 % způsobuje vyšší pocitovou teplotu, při výběru šatníku proto doporučuji volné a nepříliš hřejivé oblečení.

Na Kubě se střídá období sucha a období dešťů. Období sucha probíhá od listopadu do dubna a je typické relativně nižšími teplotami. Během tohoto období také Kuba zažívá nejvyšší turistickou sezónu, proto lze očekávat nárůst cen v restauracích či hotelech. Naopak dešťové období probíhající mezi květnem a říjnem přináší vysoké teploty a nevyzpytatelné srážky. Ty však mohou přijít i během období sucha, jejich intenzita a především četnost je v období dešťů vyšší. Měsíce září a říjen mohou překvapit hurikány.

Sezóny a kdy vyrazit

Pro správný výběr termínu je klíčové, co od dovolené očekáváte. Během července či srpna je Kuba rozpálená doběla, mohou se vyskytnout bouřky, nicméně je zde poměrně málo turistů, a proto není složité najít ubytování. Naopak pro prohlídky historických památek či procházky přírodou při nám přívětivějších teplotách je vhodnější termín během ledna či února. Ať už však vyberete termín jakýkoliv, Kuba bude vždy jedinečným zážitkem.

Hlavní sezona na Kubě probíhá od prosince do dubna, kdy nejméně prší, teploty jsou relativně přívětivé, avšak s tím jdou ruku v ruce vyšší ceny a obtžínější hledání ubytování.

Skvělé akce na Kubu

ušetříš až 21%
Tam jsi ještě nebyl!
ušetříš až 40%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 36%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 58%
Akce starší 2 týdnů
Kuba z Frankfurtu v květnu
190 €
2019-04-13T09:37:00+02:00 8 komentářů
40 starších akcí
Avatar uživatele coud
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu