Jurty v Kyrgyzstánu
Kyrgyzstán

Co dělat v Kyrgyzstánu

Treky

Kyrgyzstán díky horskému terénu nabízí velké množství možností pro treky. Oblíbené jsou v pohoří Ťan Šan, ale i jinde. Na internetu je množství tipů na treky právě v tomto pohoří. Jako výchozí bod se většinou uvádí město Karakol. Bez větších problémů se můžete dostat i do výšky kolem 5.000 m n. m. Treky jsou možné i bez lezení po horách, příroda v Kyrgyzstánu je překrásná, a nemusí přitom jít jen o národní parky.

Pláže

Kyrgyzstán nemá moře, ale pláže s pěkným koupáním se nachází u jezera Issyk Kul. Místní jezdí do Balykči, ke koupání se dá doporučit také Čolpon Ata.

Noční život

Noční život není pro Kyrgyzstán typický, pokud ovšem není nějaká slavnost. Pokud hledáte noční život, v Biškeku najdete, v Oši také, ale jen v pátek nebo sobotu, v jiných hlavních městech provincie je v noci klid.

Adrenalinová zábava

Díky stavu horských cest může být adrenalinový zážitek výprava offroady do hor (pro velmi movité i helikoptérou). Adrenalin skýtá také horské lyžování začínající výsadkem z helikoptéry. Menší adrenalinový zážitek může být možnost nechat se tahat na padáku za lodí na Issyk Kulu.

Nakupování 

Malé krámky s potravinami jsou hojné ve městech, najdete je i na vsích a seženete v nich základní potraviny. Na větší nákup (ale i za zážitkem) se vyplatí vydat na trh. Tam je nabídka velká, pestrá a můžete něco i usmlouvat. V Biškeku se nachází také obchodní dům Sum, subjektivně nám přišel pro nákupy lepší Ošský bazar (cenově přijatelnější a s lepší atmosférou).

Parky a rezervace

Parků je v Kyrgyzstánu více a všechny jsou nádherné, divoké a s bohatou zelení i faunou. 

Oblíbeným místem pro odpočinek obyvatel Biškeku i turistů je Ala-Arch ležící asi 40 km jižně od Biškeku. Místní sem jezdí na svátky na pikniky, turisté vyráží na treky skrz horská údolí lemovaná vysokými štíty Tian Shanu.

Beš Taš je oblíbenou odpočinkovou zónou místních, ale cizincům prý není pobyt vždy umožněn. Vjíždí se přes závoru, kterou hlídá místní policie. Pokud se dovnitř dostanete, můžete vidět orly i sněžné leopardy.

Sary Chelek je rezervace plná lesů, luk a skal, jejímž centrem je stejnojmenné jezero. Až k němu se dá dojet autem po zaplacení vstupného.

Zimní sporty

Lyžování je možné například v horách nad Karakolem. Není to typická lyžovačka, na kterou jste zvyklí ze sjezdovek, ale možnost jezdit v nedotčeném sněhu v horách.

Pro děti

Děti jistě potěší nejen rekreace u Issyk Kulu, ale také menší výlety. Z Karakolu se dá vyjet do kaňonu nazvaného Skazka (Pohádka) na procházku či menší výlet. Zaujme i místo opředené legendami – údolí Jety Oguz. Příjemný bude i výlet do parku Ala Archa (Al Arča) nebo do Tokmuku (hodinu od Biškeku) a odsud na památky (věž a středověký komplex Burana). Pro rodiny s dětmi, které zavítají do Talaského regionu, by mohlo být výletním cílem Manas Ordo – komplex, kde je údajně hrobka mytického hrdiny Manase, zároveň je to muzeum v přírodě.

Pro romantiky

Romantických míst je v Kyrgyzstánu mnoho. Kromě již zmíněných míst (jezero Issyk-Kul, které vypadá jako moře s velehorami na obzoru na samém okraji viditelnosti, přírodní útvary Skazka, národní parky, hory,…) k návštěvě láká útvar Puklé srdce.

Určitě si nenechte ujít noc v tradičním obydlí pastevců – jurtě, spojenou s jídlem u pastevců a s vyjížďkou na koních. Usínání v horách je krásné a i v létě se může stát, že přes noc napadne sníh na vrcholy okolních hor.

Kultura

Návštěva Kyrgyzstánu je kulturní zážitek sám o sobě. Pokud zvolíte cestu ve dny, kdy je nějaký svátek, pak poznáte i velké oslavy a veselí místních v tradičních krojích. 

Je možné se také podívat na tradiční koňské pólo, které se hraje s tělem mrtvého kozla.

Chystáš se do Kyrgyzstánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Tomáš _2
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.