Průvodce státem
Kyrgyzstán
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Kyrgyzstánu

Zdraví

Jisté zdravotní obtíže pravděpodobně potkají na cestách každého. Při dodržení nesmrkání pravděpodobně nastane problém s dýchacími cestami, při konzumaci místních mastnějších pokrmů můžou nastat problémy s trávením či střevní potíže. Proto je dobré k mastnějšímu jídlu vždy jíst lepjošku a zeleninový salát (naváže mastnotu). S sebou je rozhodně dobré mít kapky do nosu či mořskou vodu ve spreji (vincentka, sterimar), aktivní uhlí, endiaron a další. Jako prevence průjmu se dá použít osvědčená cestovatelská metoda – panák tvrdého alkoholu každý den.

Kriminalita

Kriminalita v podobě zlodějíčků není pro Kyrgyzy typická (vliv může mít i náboženství), pozor je potřeba dávat na cennosti a peněženku na trzích, kde je hodně lidí. Spíše se můžete v praxi setkat s tím, že si někdo řekne o úplatek nebo s oficiálními cenami pro cizince na některých památkách či atrakcích. Je zvláštní, že vám opravdu řeknou, že platíte víc, protože jste cizinec. Někdy se toto dá zahrát na Československo a cenu trochu snížit, jindy ne.

Vždy je dobré domluvit cenu předem (za taxi, za noc v jurtě), abyste se vyvarovali překvapení. S žádostí o úplatek se můžete setkat při průjezdu hranic mezi regiony (řidič sám upozornil na skutečnost, že je potřeba do pasu vložit nějakou bankovku celníkům, že jde o součást platu a že je pak průjezd bez prohledávání zavazadel).

Slavomír Horák varuje, že autobusová nádraží v Biškeku jsou známá svými policisty, kteří pod záminkou hledání falešných peněz nebo drog odvádí cizince na stanici a podrobují je důkladné kontrole, na což podle kyrgyzských zákonů nemají právo, což ovšem platí pouze teoreticky. Již několikrát se stalo, že cizincům takto začali kontrolovat peníze (zda nejsou falešné) a při této příležitosti se v některých případech určitá částka ztratila (30–100 USD). Podle kyrgyzských zákonů policisté ani na jednom nádraží nemají právo kontrolovat obsah zavazadel. Tato tvrzení potvrzuje i osobní zkušenost (rok 2016).

Riziko katastrof

Kyrgyzstán není typickým místem pro živelné katastrofy. Před plánováním pobytu v zemi je však dobré sledovat bezpečnostní hrozby nábožensko-politického charakteru (zejména na jihu země) a udržet si přehled i během pobytu.

Důležité kontakty

Hasiče, policii i záchrannou službu lze volat bezplatně na těchto číslech:

  • Hasiči – 101
  • Policie – 102
  • Rychlá záchranná služba – 103

První pomoc je poskytována zdarma. Následující péči je nutné hradit. Ceny se liší v každé nemocnici a také se liší způsob platby. V každém případě jsou ceny vysoké a doporučuje se při cestě do Kyrgyzstánu maximálně pojistit.

Velvyslanectví ČR pro Kyrgyzstán a Kazachstán se nachází v Kazachstánu, ve městě Astana, v 11. patře na adrese Business Center Altyn Orda, Orynbor 4, 010000 Astana tel. na recepci: +77172/660472, nouzová linka: +7702/2144498, e-mail: astana@embassy.mzv.cz, konzulární e-mail: ko.astana@gmail.com

Úřední hodiny jsou od 9:00 do 16:00 hodin.

Nejbližší ambasáda Kyrgyzské republiky se nachází ve Vídni na adrese Invalidenstrasse 3/8, A-1030 Vienna, tel.: +431 535 03 79, e-mail: kyrbot@nnweb.at, provozní hodiny jsou ve všední dny od 9:00 do 17:00 hodin.

Hornatá perla Střední Asie

Kyrgyzstán je překrásná země, která láká k návštěvě divokou přírodou, dobrým a neobvyklým jídlem, krásnými tržišti a příjemnými lidmi. Kyrgyzové jsou hrdí na svou zem, na svou kulturu, kterou tvoří jak náboženství, tak tradice. V zemi je znatelný odlesk z dob Sovětského svazu, ale také orientální duch.

Republika Kyrgyzstán je nejvíce vnitrozemský stát světa, žádná jiná země nemá dále k moři. Nachází se ve Střední Asii mezi Čínou, Kazachstánem, Tádžikistánem a Uzbekistánem na ploše o cca dva a půl násobku rozlohy České republiky. Více než 90 % území leží v nadmořských výškách nad 1.500 metrů, 30 % dokonce nad 3000 metrů. 

Průvodce pro tebe napsal Tomáš
Víza
60 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu s pasem platným alespoň 90 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
Letní období potěší všechny milovníky horských túr.
Více o počasí
Letenky od
8 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 8x do roka a ušetříš cca 80 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Tomáš
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu