Jurty v Kyrgyzstánu
Kyrgyzstán

Bezpečnost v Kyrgyzstánu

Zdraví

Jisté zdravotní obtíže pravděpodobně potkají na cestách každého. Při dodržení nesmrkání pravděpodobně nastane problém s dýchacími cestami, při konzumaci místních mastnějších pokrmů můžou nastat problémy s trávením či střevní potíže. Proto je dobré k mastnějšímu jídlu vždy jíst lepjošku a zeleninový salát (naváže mastnotu). S sebou je rozhodně dobré mít kapky do nosu či mořskou vodu ve spreji (vincentka, sterimar), aktivní uhlí, endiaron a další. Jako prevence průjmu se dá použít osvědčená cestovatelská metoda – panák tvrdého alkoholu každý den.

Kriminalita

Kriminalita v podobě zlodějíčků není pro Kyrgyzy typická (vliv může mít i náboženství), pozor je potřeba dávat na cennosti a peněženku na trzích, kde je hodně lidí. Spíše se můžete v praxi setkat s tím, že si někdo řekne o úplatek nebo s oficiálními cenami pro cizince na některých památkách či atrakcích. Je zvláštní, že vám opravdu řeknou, že platíte víc, protože jste cizinec. Někdy se toto dá zahrát na Československo a cenu trochu snížit, jindy ne.

Vždy je dobré domluvit cenu předem (za taxi, za noc v jurtě), abyste se vyvarovali překvapení. S žádostí o úplatek se můžete setkat při průjezdu hranic mezi regiony (řidič sám upozornil na skutečnost, že je potřeba do pasu vložit nějakou bankovku celníkům, že jde o součást platu a že je pak průjezd bez prohledávání zavazadel).

Slavomír Horák varuje, že autobusová nádraží v Biškeku jsou známá svými policisty, kteří pod záminkou hledání falešných peněz nebo drog odvádí cizince na stanici a podrobují je důkladné kontrole, na což podle kyrgyzských zákonů nemají právo, což ovšem platí pouze teoreticky. Již několikrát se stalo, že cizincům takto začali kontrolovat peníze (zda nejsou falešné) a při této příležitosti se v některých případech určitá částka ztratila (30–100 USD). Podle kyrgyzských zákonů policisté ani na jednom nádraží nemají právo kontrolovat obsah zavazadel. Tato tvrzení potvrzuje i osobní zkušenost (rok 2016).

Riziko katastrof

Kyrgyzstán není typickým místem pro živelné katastrofy. Před plánováním pobytu v zemi je však dobré sledovat bezpečnostní hrozby nábožensko-politického charakteru (zejména na jihu země) a udržet si přehled i během pobytu.

Důležité kontakty

Hasiče, policii i záchrannou službu lze volat bezplatně na těchto číslech:

  • Hasiči – 101
  • Policie – 102
  • Rychlá záchranná služba – 103

První pomoc je poskytována zdarma. Následující péči je nutné hradit. Ceny se liší v každé nemocnici a také se liší způsob platby. V každém případě jsou ceny vysoké a doporučuje se při cestě do Kyrgyzstánu maximálně pojistit.

Velvyslanectví ČR pro Kyrgyzstán a Kazachstán se nachází v Kazachstánu, ve městě Astana, v 11. patře na adrese Business Center Altyn Orda, Orynbor 4, 010000 Astana tel. na recepci: +77172/660472, nouzová linka: +7702/2144498, e-mail: astana@embassy.mzv.cz, konzulární e-mail: ko.astana@gmail.com

Úřední hodiny jsou od 9:00 do 16:00 hodin.

Nejbližší ambasáda Kyrgyzské republiky se nachází ve Vídni na adrese Invalidenstrasse 3/8, A-1030 Vienna, tel.: +431 535 03 79, e-mail: kyrbot@nnweb.at, provozní hodiny jsou ve všední dny od 9:00 do 17:00 hodin.

Chystáš se do Kyrgyzstánu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Tomáš _2
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.