Cestování Covid-19

Kyrgyzstán se 21. srpna otevřel pro turistické cesty občanům vybraných států, ČR ani Slovensko však mezi nimi zatím nejsou. 

Zdraví

Jisté zdravotní obtíže pravděpodobně potkají na cestách každého. Při dodržení nesmrkání pravděpodobně nastane problém s dýchacími cestami, při konzumaci místních mastnějších pokrmů můžou nastat problémy s trávením či střevní potíže. Proto je dobré k mastnějšímu jídlu vždy jíst lepjošku a zeleninový salát (naváže mastnotu). S sebou je rozhodně dobré mít kapky do nosu či mořskou vodu ve spreji (vincentka, sterimar), aktivní uhlí, endiaron a další. Jako prevence průjmu se dá použít osvědčená cestovatelská metoda – panák tvrdého alkoholu každý den.

Kriminalita

Kriminalita v podobě zlodějíčků není pro Kyrgyzy typická (vliv může mít i náboženství), pozor je potřeba dávat na cennosti a peněženku na trzích, kde je hodně lidí. Spíše se můžete v praxi setkat s tím, že si někdo řekne o úplatek nebo s oficiálními cenami pro cizince na některých památkách či atrakcích. Je zvláštní, že vám opravdu řeknou, že platíte víc, protože jste cizinec. Někdy se toto dá zahrát na Československo a cenu trochu snížit, jindy ne.

Vždy je dobré domluvit cenu předem (za taxi, za noc v jurtě), abyste se vyvarovali překvapení. S žádostí o úplatek se můžete setkat při průjezdu hranic mezi regiony (řidič sám upozornil na skutečnost, že je potřeba do pasu vložit nějakou bankovku celníkům, že jde o součást platu a že je pak průjezd bez prohledávání zavazadel).

Slavomír Horák varuje, že autobusová nádraží v Biškeku jsou známá svými policisty, kteří pod záminkou hledání falešných peněz nebo drog odvádí cizince na stanici a podrobují je důkladné kontrole, na což podle kyrgyzských zákonů nemají právo, což ovšem platí pouze teoreticky. Již několikrát se stalo, že cizincům takto začali kontrolovat peníze (zda nejsou falešné) a při této příležitosti se v některých případech určitá částka ztratila (30–100 USD). Podle kyrgyzských zákonů policisté ani na jednom nádraží nemají právo kontrolovat obsah zavazadel. Tato tvrzení potvrzuje i osobní zkušenost (rok 2016).

Riziko katastrof

Kyrgyzstán není typickým místem pro živelné katastrofy. Před plánováním pobytu v zemi je však dobré sledovat bezpečnostní hrozby nábožensko-politického charakteru (zejména na jihu země) a udržet si přehled i během pobytu.

Důležité kontakty

Hasiče, policii i záchrannou službu lze volat bezplatně na těchto číslech:

  • Hasiči – 101
  • Policie – 102
  • Rychlá záchranná služba – 103

První pomoc je poskytována zdarma. Následující péči je nutné hradit. Ceny se liší v každé nemocnici a také se liší způsob platby. V každém případě jsou ceny vysoké a doporučuje se při cestě do Kyrgyzstánu maximálně pojistit.

Velvyslanectví ČR pro Kyrgyzstán a Kazachstán se nachází v Kazachstánu, ve městě Astana, v 11. patře na adrese Business Center Altyn Orda, Orynbor 4, 010000 Astana tel. na recepci: +77172/660472, nouzová linka: +7702/2144498, e-mail: astana@embassy.mzv.cz, konzulární e-mail: ko.astana@gmail.com

Úřední hodiny jsou od 9:00 do 16:00 hodin.

Nejbližší ambasáda Kyrgyzské republiky se nachází ve Vídni na adrese Invalidenstrasse 3/8, A-1030 Vienna, tel.: +431 535 03 79, e-mail: kyrbot@nnweb.at, provozní hodiny jsou ve všední dny od 9:00 do 17:00 hodin.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Tomáš
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu