Průvodce státem
Kyrgyzstán
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Kyrgyzstánu

Aktuální kurz 1 Kč = 2.97 лв

Kyrgyzský som

Platidlo je kyrgyzský som, bankovky jsou v hodnotě 20, 50, 100, 500 a 1000. 

USD a EURO je zde nejrozšířenější valutou a směnu lze uskutečnit téměř kdekoliv. 

Kyrgyzský som

Směnárny a platba kartou

Kurzy v Biškeku v oficiálních směnárnách jsou dobré, smění vám dolary na somy. Na letišti jsou naopak kurzy nevýhodné, vyplatí se tedy směnit jen nutnou částku na převoz z letiště + něco málo na občerstvení. V Biškeku bývá dobrý kurz také na západním autobusovém nádraží.

Na možnost platby kartou se nedá spoléhat, ta je jen v lepších podnicích.

Kolik co stojí

V Kyrgyzstánu jsou velmi levné základní potraviny jako chléb, rajčata, okurky, jablka. Za ceny srovnatelné s Českou republikou, leckde i nižší, pořídíte „západní zboží“ jako tyčinky Snickers, Coca-Colu a další. Jídlo vyjde na ulici na ca 70 somů, v jídelně ca 150, v restauraci 200–400 somů za hlavní jídlo a pivo.

Spropitné a smlouvání 

Spropitné není dobré dávat při nákupech, v restauracích bylo někdy vnímáno kladně, jindy nám peníze i tak vrátili. 

Smlouvání patří k tradici zejména na trzích (mimo potraviny). Pro místní je to součást obchodu. I zde však platí, že všeho s mírou a hlavně s úsměvem. Nemají rádi ani příliš smlouvavé, kteří chtějí věc hodně lacino, ani ty, kteří nesmlouvají vůbec. Někdy pomůže říct, že jste z Česka (Československa), tak pochopí, že nejde o bohaté Američany a vůbec k nám mají dobrý vztah.

Dobré je zkusit usmlouvat i taxi jezdící na turistická místa. Pokud se vám zdá cena vysoká a taxikářů je více, často se najde lepší nabídka.

Jak ušetřit

Ušetřit je možné různými způsoby. Základem je, že za každou službu si cenu zjistíte/domluvíte předem, na trzích můžete zkusit smlouvat. Ušetřit se dá i s odkazem na naši zemi – Československo má ve Střední Asii skvělý zvuk (rozhodně nás nepovažují za chudáky, spíše jde o přátelskou slevu). Znají naše sportovce, Prahu a některé československé zboží z dob Sovětského svazu.

Pokud se spřátelíte s místními, můžete je požádat, aby vám dálkovou dopravu domluvili oni nebo vám ji pomohli domluvit (často domluví lepší cenu, nebo dají tip na známého, který vás ten den odveze za nižší peníze, což je výhodné pro obě strany).

Ušetřit se dá i za ubytování, hostely jsou levné. Pokud se rozhodnete poznat místní a budete bydlet přímo v rodině, v jednom pokoji (i tady je dobré domluvit cenu předem), můžete také ušetřit a zároveň poznáte více místní kulturu. Pokud by nechtěli přijmout peníze po ukončení pobytu, stejně jim je dejte, odmítají ze slušnosti, ale příjmy jsou v zemi nízké (vysokoškolsky vzdělaný člověk má cca 120 USD měsíčně).

Na stravě ušetříte, pokud budete jíst tam, kde místní, tedy na tržištích (nebo prostě tam, kde vidíte místní) nebo pokud si budete chtít jídlo připravovat sami. 

V dopravě můžete ušetřit, pokud zvolíte žigulík před modernějším autem (ale to neplatí vždy, vždy je třeba se zeptat na cenu), oproti taxíku je výrazná finanční úspora maršrutka, autobus nebo také sdílený taxík.

Vyhněte se debatám o příjmech v ČR, ve srovnání s místními jsou české platy násobně vyšší, ale náklady na živobytí také (což už si leckdo nemusí uvědomit). Zbytečně byste působili jako boháči a hrozilo by, že zaplatíte za službu více.

Denní rozpočet

Nízkonákladový cestovatel dá za ubytování cca 200 Kč v hostelu, za jídlo a pití na ulici 100 Kč, po městě se dopraví pěšky nebo maršrutkou za 30 Kč. Celkem 330 Kč za osobu/den.

Střední cesta zahrnuje ubytování v hostinci/penzionu/jurtě za 500 Kč za noc, jídlo a pití v průměrné restauraci na den za 350 Kč, doprava taxíkem po městě za 100 Kč. Celkem 950 Kč za osobu/den.

Luxusní pobyt zahrnuje luxusní hotel za 2.500 Kč za noc, jídlo a pití v doporučené restauraci, kam pustí jen dobře oblečené lidi – 1.000 Kč, půjčení Mercedesu třídy S nebo Toyoty Landcruiser vyjde na 2.000 Kč/den. Celkem 5.500 Kč za osobu/den.

Hornatá perla Střední Asie

Kyrgyzstán je překrásná země, která láká k návštěvě divokou přírodou, dobrým a neobvyklým jídlem, krásnými tržišti a příjemnými lidmi. Kyrgyzové jsou hrdí na svou zem, na svou kulturu, kterou tvoří jak náboženství, tak tradice. V zemi je znatelný odlesk z dob Sovětského svazu, ale také orientální duch.

Republika Kyrgyzstán je nejvíce vnitrozemský stát světa, žádná jiná země nemá dále k moři. Nachází se ve Střední Asii mezi Čínou, Kazachstánem, Tádžikistánem a Uzbekistánem na ploše o cca dva a půl násobku rozlohy České republiky. Více než 90 % území leží v nadmořských výškách nad 1.500 metrů, 30 % dokonce nad 3000 metrů. 

Průvodce pro tebe napsal Tomáš
Víza
60 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu s pasem platným alespoň 90 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
Letní období potěší všechny milovníky horských túr.
Více o počasí
Letenky od
8 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 8x do roka a ušetříš cca 80 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Tomáš
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu