Cestování Covid-19

Kyrgyzstán se 21. srpna otevřel pro turistické cesty občanům vybraných států, ČR ani Slovensko však mezi nimi zatím nejsou. 

Vízum

Vízová povinnost pro turistické cesty či cesty na základě pozvání nepřesahující 60 dnů pobytu byla v roce 2012 zrušena. Vedle vízové povinnosti došlo ke zrušení povinnosti se registrovat. Pokud by plánovaná cesta měla přesáhnout 60 dnů pobytu, je možné si zažádat o vízum na jakémkoliv zastupitelském úřadě Kyrgyzstánu v zahraničí.

Při cestě letadlem je vízum nad 60 dní udělováno přímo na letišti v Biškeku (letiště Manas), vízum je však možné obdržet i předem na Velvyslanectví Kyrgyzské republiky ve Vídni nebo v Berlíně, resp. i na jiném libovolném zastupitelském úřadě Kyrgyzské republiky v zahraničí. 

Prodloužení pobytu na území KR nad 60 dnů není nárokové – záleží na důvodu prodloužení, u turistických víz je odpovědným orgánem odbor registrace obyvatel – včetně územních poboček Státní registrační služby.

Pokud chce cizinec pobývat na území Kyrgyzské republiky déle než tři měsíce, je nutné, aby měl potvrzení o testu na HIV.

Další dokumenty

V případě podání vízové žádosti k pobytu nad 60 dnů je nutné předložení pozvání nebo písemné žádosti. Při podání žádosti o vízum od 30 dní je třeba přeložit tyto doklady: platný pas, vyplněnou žádost o vízum, 1 fotografii 3x4 cm.

Do 60 dnů pobytu na území KR se není nutné registrovat. V případě pobytu přesahujícího 60 dnů je nutná registrace odborem registrace obyvatel Státní registrační služby (OVIR).

Očkování

Doporučené očkování do Kyrgyzstánu je na břišní tyfus a hepatitidu A, B.

Celní předpisy

Přes státní hranici můžete legálně převézt 2 litry alkoholu a 200 kusů cigaret na dospělou osobu, na osobu dále 2 koberce a 10 kg potravin. Každá osoba smí vézt pouze 1 kus foto-, audio- či videotechniky. Při vývozu nebo dovozu živých zvířat nebo rostlin je vždy vyžadováno veterinární osvědčení.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Tomáš
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu