Kyrgyzstán

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Hornatá perla Střední Asie

Kyrgyzstán je překrásná země, která láká k návštěvě divokou přírodou, dobrým a neobvyklým jídlem, krásnými tržišti a příjemnými lidmi. Kyrgyzové jsou hrdí na svou zem, na svou kulturu, kterou tvoří jak náboženství, tak tradice. V zemi je znatelný odlesk z dob Sovětského svazu, ale také orientální duch.

Republika Kyrgyzstán je nejvíce vnitrozemský stát světa, žádná jiná země nemá dále k moři. Nachází se ve Střední Asii mezi Čínou, Kazachstánem, Tádžikistánem a Uzbekistánem na ploše o cca dva a půl násobku rozlohy České republiky. Více než 90 % území leží v nadmořských výškách nad 1.500 metrů, 30 % dokonce nad 3000 metrů. 

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Zavřít
Ikona pinu

Issyk Kul

Jezero o rozloze odpovídající kraji Vysočina a ležící ve výšce odpovídající vrcholu hory Sněžka, úžasné třeba jako relaxace po náročném treku a oblíbené centrum rekreace pro místní obyvatele. Issyk-Kul je druhým největším horským jezerem na světě hned za jezerem Titicaca v Jižní Americe.

Zavřít
Ikona pinu

Toktogul

Přeherada Toktogul se nachází vysoko v horách u hlavní spojnice Biškeku a Oše, centra jižního Kyrgyzstánu. Vyprahlé hory a blankytně modrá hladina vodního díla vás jistě uchvátí.

Menší náhorní plošina okolo města Naryn v sobě kombinuje hned několik kyrgyzských specifických krajin. Na jedné straně budete projíždět po širých pláních s typickými jurtami a všude okolo budou pasoucí se koně, na druhé straně se tyčí do výšky mohutné pohoří Ťan-Šan a jinde si zase budete připadat jako v malebné krajině pod Alpami.

Zavřít
Ikona pinu

Hedvábná stezka

Pokud se vydáte do zapomenuté jižní části Kyrgyzstánu a budete mít dostatek času, určitě se vydejte alespoň na jednodenní výlet autem po části hedvábné stezky. Z Oše směrem na jih vede jediná spojnice s nejjižnější částí země, Tádžikistánem a Čínou.

Nejzajímavější část cesty vede mezi městy Oš a Sary-Taš, kde můžete obdivovat pastviny, rybí farmy, malé vesničky i několik průsmyků, z nich nejvyšším je Taldyk Pass dosahující výšky 3.700 m n.m.

Druhé největší město Kyrgyzstánu se nachází v jižní části země poblíž uzbeckých hranic a kvůli vysokému horskému pásmu mezi Biškekem a Oší, slouží de facto jako takové druhé hlavní město pro jih Kyrgyzstánu.

Na první pohled Oš určitě nezaujme, na druhou stranu poznáte opravdu běžné kyrgyzské město, bez jakékoliv turistické přetvářky.

Za návštěvu určitě stojí místní velké tržiště, kde seženete snad všechny místní pochutiny a suvenýry a také posvátná hora Sulaiman Too, která je zapsána na seznam UNESCO a z níž je krásný výhled do celého kraje.

Zavřít
Ikona pinu

Biškek

Hlavní město si prohlídku rozhodně zaslouží. Žije v něm zhruba pětina obyvatel celé země (necelý milion). Působivá je skladba budov (od mešit přes stavby sovětského období až po moderní hotely). Biškek bude navíc ve většině případů první kontakt se zemí a tak se jeho návštěvě tak jako tak nevyhnete.

Zavřít
Ikona pinu

Skazka

Krajina tvořená červenou hlínou a horninou, v níž jsou různé útvary, z nichž fantazie tvoří pohádkové výjevy.

Zavřít
Ikona pinu

Ala Arča

Přírodní park nedaleko hlavního města vhodný pro výlet, trek i relaxaci. Ideální místo pro jedno- až dvoudenní výlety při pobytu v Biškeku.

Zavřít
Ikona pinu

Karakol

Město v podhůří, odkud se vyráží na treky do pohoří Ťan Šan. Karakol je přirozeným turistickým centrem oblasti a poslední výspou civilizace při cestách do hor. Lovci netradičních zážitků vyrazí do Karakolu v zimě na lyže, nachází se zde největší kyrgyzské lyžařské středisko.

Zavřít
Ikona pinu

Burana

Věž a středověký komplex v rozumné vzdálenosti od Biškeku.

Zavřít
Ikona pinu

Jety Oguz

Údolí Jety Oguz a Puklé srdce – červené skály opředené legendou.

Počasí a sezóny

Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Průměrné počasí
Průměrná teplota -3 °C -1 °C 7 °C 13 °C 18 °C 23 °C 25 °C 24 °C 19 °C 11 °C 5 °C -1 °C
Sluneční svit 5 h 4 h 5 h 6 h 9 h 10 h 11 h 11 h 9 h 7 h 5 h 4 h
Hlavní sezóna

Počasí

Podnebí je kontinentální, s vysokými rozdíly zimních a letních teplot. Velké výkyvy teplot jsou patrné i v létě během jednoho dne. Teploty jsou odlišné také na severu a jihu Kyrgyzstánu. V horách na severu dosahují teploty i v létě záporných hodnot, zatímco na jihu, zejména v oblasti Ferganské nížiny, teploty dosahují v letních měsících ke 40 °C. Příjemnější klima je v okolí jezera Issyk-kul (v překladu horká voda) na severu, což je dáno jeho polohou, která výškově odpovídá vrcholu hory Sněžka. Jezero je vyhledáváno jak turisty, tak místními, díky příznivějšímu klimatu zde vznikla za doby sovětské éry i sanatoria. 

Srážky se velmi liší mezi jednotlivými roky, Kyrgyzové většinou tvrdí, že u nich téměř neprší. Pokud však vyrážíte do hor, pláštěnku určitě přibalte.

Kdy vyrazit

V Kyrgyzstánu je v letních měsících opravdu teplo, ale pokud jedete na delší dobu, brzy přivyknete. Je tedy možné ho navštívit i v letních měsících. V horách však i v létě může mrznout. Pro cesty do hor je nejlepším obdobím konec března až září. V zimě naopak teplota klesá hluboko pod bod mrazu.

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce  Kyrgyzové byli od počátku známé historie kočovní pastevci, v zemi dlouhou dobu neexistoval téměř žádný průmysl. To se změnilo v dobách ruské nadvlády – vznikla poměrně rozsáhlá industriální kultura sovětského typu a zakládalo se společné hospodaření. Po rozpadu SSSR se dřívější kolchozy rozpadly a základní hospodářskou jednotkou se stala širší rodina (včetně příbuzných). Kromě návratu k tradičnímu pastevectví se…

Jak ušetříš

Kyrgyzský som Platidlo je kyrgyzský som, bankovky jsou v hodnotě 20, 50, 100, 500 a 1000.  USD a EURO je zde nejrozšířenější valutou a směnu lze uskutečnit téměř kdekoliv.  [imageFill 5507] Směnárny a platba kartou Kurzy v Biškeku v oficiálních směnárnách jsou dobré, smění vám dolary na somy. Na letišti jsou naopak kurzy nevýhodné, vyplatí se tedy směnit jen nutnou částku na převoz z letiště + něco málo na občerstvení. V…

Jak se budeš dopravovat

Jak do Kyrgyzstánu Letadlem Do Kyrgyzstánu je možné se dopravit letecky z Prahy s přestupem na letišti Šeremetěvo v Moskvě nebo v tureckém Istanbulu. Cena začíná na cca 10.000 Kč za zpáteční letenku. Volit můžete Pegasus airlines, Turkish airlines nebo Aeroflot. Let samotný trvá 8–9 hodin, doba přestupu je různá a nezřídka dlouhá. Mezinárodní letiště mají města Biškek a Oš. Pokud byste chtěli navštívit během dlouhého přestupu…

Co ochutnáš

Kyrgyzská kuchyně V Kyrgyzstánu je nejčastějším masem skopové, vepřové se zde prakticky nevyskytuje z náboženských důvodů. Po skopovém je oblíbené také hovězí, kuřecí maso zaostává, což je dáno jeho dietním charakterem. Kyrgyzové počítají, že čím tučnější je maso, tím je lepší. Na tržištích můžete koupit jakýkoli kus masa včetně ovčích hlav, které jsou brány jako sváteční pokrm nebo koňských klobás. Ryby se konzumují převážně v oblastech…

Jaké výlety podnikneš

Treky Kyrgyzstán díky horskému terénu nabízí velké množství možností pro treky. Oblíbené jsou v pohoří Ťan Šan, ale i jinde. Na internetu je množství tipů na treky právě v tomto pohoří. Jako výchozí bod se většinou uvádí město Karakol. Bez větších problémů se můžete dostat i do výšky kolem 5.000 m n. m. Treky jsou možné i bez lezení po horách, příroda v Kyrgyzstánu je překrásná, a nemusí přitom jít jen o národní parky. [imageFill 13828] …

Na co si dej pozor

Zdraví Jisté zdravotní obtíže pravděpodobně potkají na cestách každého. Při dodržení nesmrkání pravděpodobně nastane problém s dýchacími cestami, při konzumaci místních mastnějších pokrmů můžou nastat problémy s trávením či střevní potíže. Proto je dobré k mastnějšímu jídlu vždy jíst lepjošku a zeleninový salát (naváže mastnotu). S sebou je rozhodně dobré mít kapky do nosu či mořskou vodu ve spreji (vincentka, sterimar), aktivní uhlí, endiaron…

Víza a na co mysli před cestou

Vízum Vízová povinnost pro turistické cesty či cesty na základě pozvání nepřesahující 60 dnů pobytu byla v roce 2012 zrušena. Vedle vízové povinnosti došlo ke zrušení povinnosti se registrovat. Pokud by plánovaná cesta měla přesáhnout 60 dnů pobytu, je možné si zažádat o vízum na jakémkoliv zastupitelském úřadě Kyrgyzstánu v zahraničí. Při cestě letadlem je vízum nad 60 dní udělováno přímo na letišti v Biškeku (letiště Manas), vízum je však možné…

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

Kyrgyzové byli od počátku známé historie kočovní pastevci, v zemi dlouhou dobu neexistoval téměř žádný průmysl. To se změnilo v dobách ruské nadvlády – vznikla poměrně rozsáhlá industriální kultura sovětského typu a zakládalo se společné hospodaření.

Po rozpadu SSSR se dřívější kolchozy rozpadly a základní hospodářskou jednotkou se stala širší rodina (včetně příbuzných). Kromě návratu k tradičnímu pastevectví se začalo ve větší míře osévat, aby se dosáhlo potravinové soběstačnosti. Po změně režimu se také více ukazovala korupce a nedemokratičnost nové vlády. Jiskřička naděje svitla Kyrgyzům v roce 2005, kdy došlo k tulipánové revoluci, a vláda se obměnila, zlepšení však nepřišlo.

Situace vyvrcholila nepokoji v roce 2010. Došlo k prvním svobodným volbám a nyní se republika Kyrgyzstán považuje za demokratickou zemi.

Lidé

Kyrgyzové jsou příjemní lidé, hrdí na svou zemi a vytvořené tradice (mytický hrdina Manas a další). Někdy se mohou jevit jako nesmělí, ale jsou upřímní a emotivní. Čechy a Slováky znají a mají je rádi. Život mezi městem a odlehlými vesnicemi se liší. Na vsích je tradice znát více, ve městech je patrná inspirace lidí životem světových měst. Odlišnosti jsou také mezi jihem, který je více muslimský, a severem, který je spíše ateistický.

Svátky

Tradiční svátky (muslimské) byly za sovětských dob buď úplně zakázány, nebo byl měněn jejich obsah a účel. Po vzniku samostatné republiky je tendence obnovy původních svátků. Pro Kyrgyzy jsou svátky důležité – mají je rádi, neboť je to příležitost k oslavám a k setkání rodiny a přátel.

Jedním z nejpopulárnějších a širokou veřejností slavených svátků je Nooruz – svátek jarní rovnodennosti – muslimský Nový rok. Kyrgyzové v tento den pálí doma větvičku „arči“ (jedle) a vykuřují s ní své obydlí. Vyhánějí tak všechny případné pohromy a nešťastné události a doufají, že jim nový rok přinese radost, štěstí a prosperitu. V tento den preferují křiklavé barvy oblečení.

Kyrgyzové slaví jak Nový rok 1. ledna, tak pravoslavný Nový rok (14. ledna), dále Den Zaščitníka Otěčestva (Den obránce vlasti) 23. února, MDŽ (8. března.) a již zmíněný Nooruz – též Navruz (21. března). O tři dny později (24. března) se slaví výročí tzv. tulipánové revoluce (prvního „demokratického převratu“ ve Střední Asii). V Kyrgyzstánu se také slaví Svátek práce (1. května), Svátek ústavy (5. května.) a Den pobědy (Den vítězství, 9. května).

Mezi muslimské svátky slavené v zemi patří Orozo Ajt (svátek mrtvých) a Kurman Ajt (svátek živých). Orozo Ajt začíná prvním dnem ramadánu a hlavním smyslem je oslava památky zemřelých. Lidé se navštěvují, přejí si dlouhý život a zpívají obřadné písně. Svátek se slaví spíše v jižní části země. Kurman Ajt se koná na konci ramadánu. Tento den je také svátkem práce a berou ho tak i nemuslimové a jsou s ním spjaty velké oslavy s rodinami a přáteli.

Kultura

Kultura Kyrgyzstánu propojuje tradici s prvky kultury Sovětského svazu, ale i s moderními vlivy. V postsovětském Kyrgyzstánu je patrný cílený návrat k tradicím a někdy i jejich umělá tvorba. Nejvýznamnějším mytickým hrdinou je Manas. Ten pochází ze stejnojmenného kyrgyzského národního eposu, který se dříve předával pouze ústní formou prostřednictvím manasči, tedy vypravěčů, možná lépe řečeno bardů či pěvců (vyprávění má svůj rytmus, při zaposlouchání se do rychle vyprávěného eposu je možné slyšet píseň). I přes sepsání eposu se tito vypravěči těší velké oblibě a úctě. Dobří manasči dokážou vyprávět dlouhé hodiny a Kyrgyzové je hrdě poslouchají.

Manas

Po Manasovi je v Kyrgyzstánu pojemenováno kde co. Letiště, ulice, náměstí, průsmyky, divadla...

Kyrgyzové kladou velký důraz na rodinu. Její velikost i funkce se v průběhu let měnila, jinak se pohlíželo na dělbu práce i na rodinnou obřadnost. Tradiční klanové pojetí částečně přetrvalo i během sovětského období. Poté se některé prvky obnovily, jiné vymizely zcela. Moderní způsob života (urbanizace a pracovní migrace) způsobují rychlé oslabování rodinných vazeb. Stále méně rodin je schopno skloubit práci a rodinu v rámci tradičních modelů, kdy s výchovou dětí pomáhaly babičky či starší sourozenci.

Kyrgyzové jsou většinově muslimové (berou to jako součást své národní identity), rozhodně se však nedá mluvit o nějakém radikalismu či většinové striktnosti. Nejí vepřové, ale s pitím alkoholu v omezené míře se určitě setkáte.

Hezký zvyk, který praktikuje většina rodin, je Omiň. Jde o běžný zvyk při zakončení jídla v celém Kyrgyzstánu, kdy se zvedají ruce, které se sepnou před obličejem se současným vyslovením slova omiň a dlaněmi otočenými k obličeji se zvolna spustí dolů. Poté, co byl vyřknut omiň, je již nevhodné brát ze stolu jakékoli jídlo a je vyžadováno, aby omiň provedl každý, kdo sedí u stolu. Pokud se tedy na pozvání místních přidáte k hodování, určitě toto dodržujte. Kyrgyzové jsou velice pohostinní.

V Kyrgyzstánu je pro našince velmi problematický nevyslovený zákaz smrkání. Místní smrkání považují za společensky absolutně nepřijatelné, takže nikdo nesmrká ani si neutírá nos (pouze malým dětem se nos otírá). Doporučuje se tedy smrkat potichu, v soukromí, nebo na místech, kde nikdo není (třeba na treku v horách). Místní vám to nevyčtou.

Na závěr jeden kulturní tip – film Talas – Biškek (Талас – Бишкек), který s dávkou humoru a jistou nadsázkou ukazuje cestu z Talasu do Biškeku z pohledu řidiče maršrutky. Pokud byste tuto cestu absolvovali, věříme, že byste dokázali ocenit, jak moc film odpovídá reálné cestě včetně pro našince humorných situací, které opravdu během cesty (nebo i před ní) někdy nastanou.

Jazyk

V Kyrgyzstánu se mluví kyrgyzsky i rusky, ve městech se dá s mladými domluvit i anglicky. V horách se můžete setkat i s lidmi, kteří mluví pouze kyrgyzsky. Určitě se hodí znát alespoň pár slov v kyrgyzštině. Kyrgyzy potěší, když znáte alespoň pár slovíček, i když se domluvíte i bez jejich znalosti.

Minislovníček ve fonetickém přepisu:

 • Ahoj (i přátelské dobrý den) = Salamatsyzby (také někdy používají muslimský pozdrav Salam alejkum)
 • Ano = Óba
 • Ne = Jok
 • Jak se daří? = Kondajsiz?
 • Děkuji, dobře, a vám? = Žakši, rachmat, ozunuz?
 • Nashledanou = Koš kalyn
 • Uvidíme se později. = Koruškončo!
 • Omlouvám se = Kečirip kojunuz!
 • Otevřeno/zavřeno = Ačik/žabik (Ачык/жабык)
 • Táhnout/tlačit = Tart/turt(Тарт/турт)
 • Malý/velký = Kičine/čon
 • Rozumím vám = Men tušunom
 • Nerozumím vám = Men tušunbojm
 • Děkuji = Rachmat
 • Velice děkuji = Čon rachmat
 • Dobře = Žakši
 • Velmi dobře, děkuji = Oto žakši, rachmat
 • Prosím = Suranyč/otunuč
 • Není zač = Ečteki emes
 • Promiňte prosím/pardon = Kečiresiz

Co využijete určitě na trhu, pokud nebudete chtít ukazovat čísla na prstech, jsou číslovky:

 • 0 = Nol
 • 1 = Bir
 • 2 = Eki
 • 3 = Uč
 • 4 = Tort
 • 5= Beš
 • 6 = Alty
 • 7 = Džety
 • 8 = Segiz
 • 9 = Toguz
 • 10 = On
 • 11 = On bir
 • 12 = On eki
 • 20 = Žijirma
 • 21 = Žijirma bir

Turismus

Země zatím nepřetéká turisty, ale už rozhodně nejde o zemi, která by stála stranou turistického ruchu (zejména ve městech a také na památkách). V zemi jsou nejvíce zvyklí na Američany a na Rusy. S turisty se počítá i na trzích, kde je možné pořídit mnoho pěkných suvenýrů.

Kyrgyzstán nabízí krásnou přírodu: velehory, přírodní rezervaci, druhé největší vysokohorské jezero na světě – leží v nadmořské výšce odpovídající vrcholu Sněžky. Na své si přijdou jak dobrodruzi, tak turisté. Pro cizince jsou lákavé velké trhy (tzv. bazary). V okolí jezera je možné vidět kozorožce, sněžné leopardy, velekury himalájské nebo ovce Marca Pola. Nejvíce turistů najdete u jezera Issyk Kul, dále v okolí Biškeku, v Karakolu.

Na jihozápad moc turistů nejezdí, na vsích na severu také ne – z vlastní zkušenosti jsou na turisty na vsích zvědaví, protože tam opravdu běžní nejsou.

Geografie

Kyrgyzstán je hornatá země. Více než 90 % území leží v nadmořských výškách nad 1.500 metrů, 30 % dokonce nad 3.000 metrů. Severní polovina území leží v pásmu pohoří Ťan-Šan, na jihozápadě se táhne Alajské pohoří a Zaalajské pohoří, které patří už k Pamíru. Sever je více hornatý a o něco studenější než jih.

Hlavní a také největší město je Biškek, v jižní části je hlavním městem Osh (Oš), kde se nachází jeden z největších bazarů (tržišť) ve Střední Asii. Nejvíce turistů zavítá do oblasti kolem hlavního města.

Pokud se vydáte do Kyrgyzstánu, rozhodně je dobré mít ve skupině nějaké muže.

Zavřít

Jak ušetříš

Kyrgyzský som

Platidlo je kyrgyzský som, bankovky jsou v hodnotě 20, 50, 100, 500 a 1000.

USD a EURO je zde nejrozšířenější valutou a směnu lze uskutečnit téměř kdekoliv.

Kyrgyzský som

Směnárny a platba kartou

Kurzy v Biškeku v oficiálních směnárnách jsou dobré, smění vám dolary na somy. Na letišti jsou naopak kurzy nevýhodné, vyplatí se tedy směnit jen nutnou částku na převoz z letiště + něco málo na občerstvení. V Biškeku bývá dobrý kurz také na západním autobusovém nádraží.

Na možnost platby kartou se nedá spoléhat, ta je jen v lepších podnicích.

Kolik co stojí

V Kyrgyzstánu jsou velmi levné základní potraviny jako chléb, rajčata, okurky, jablka. Za ceny srovnatelné s Českou republikou, leckde i nižší, pořídíte „západní zboží“ jako tyčinky Snickers, Coca-Colu a další. Jídlo vyjde na ulici na ca 70 somů, v jídelně ca 150, v restauraci 200–400 somů za hlavní jídlo a pivo.

Spropitné a smlouvání

Spropitné není dobré dávat při nákupech, v restauracích bylo někdy vnímáno kladně, jindy nám peníze i tak vrátili.

Smlouvání patří k tradici zejména na trzích (mimo potraviny). Pro místní je to součást obchodu. I zde však platí, že všeho s mírou a hlavně s úsměvem. Nemají rádi ani příliš smlouvavé, kteří chtějí věc hodně lacino, ani ty, kteří nesmlouvají vůbec. Někdy pomůže říct, že jste z Česka (Československa), tak pochopí, že nejde o bohaté Američany a vůbec k nám mají dobrý vztah.

Dobré je zkusit usmlouvat i taxi jezdící na turistická místa. Pokud se vám zdá cena vysoká a taxikářů je více, často se najde lepší nabídka.

Jak ušetřit

Ušetřit je možné různými způsoby. Základem je, že za každou službu si cenu zjistíte/domluvíte předem, na trzích můžete zkusit smlouvat. Ušetřit se dá i s odkazem na naši zemi – Československo má ve Střední Asii skvělý zvuk (rozhodně nás nepovažují za chudáky, spíše jde o přátelskou slevu). Znají naše sportovce, Prahu a některé československé zboží z dob Sovětského svazu.

Pokud se spřátelíte s místními, můžete je požádat, aby vám dálkovou dopravu domluvili oni nebo vám ji pomohli domluvit (často domluví lepší cenu, nebo dají tip na známého, který vás ten den odveze za nižší peníze, což je výhodné pro obě strany).

Ušetřit se dá i za ubytování, hostely jsou levné. Pokud se rozhodnete poznat místní a budete bydlet přímo v rodině, v jednom pokoji (i tady je dobré domluvit cenu předem), můžete také ušetřit a zároveň poznáte více místní kulturu. Pokud by nechtěli přijmout peníze po ukončení pobytu, stejně jim je dejte, odmítají ze slušnosti, ale příjmy jsou v zemi nízké (vysokoškolsky vzdělaný člověk má cca 120 USD měsíčně).

Na stravě ušetříte, pokud budete jíst tam, kde místní, tedy na tržištích (nebo prostě tam, kde vidíte místní) nebo pokud si budete chtít jídlo připravovat sami.

V dopravě můžete ušetřit, pokud zvolíte žigulík před modernějším autem (ale to neplatí vždy, vždy je třeba se zeptat na cenu), oproti taxíku je výrazná finanční úspora maršrutka, autobus nebo také sdílený taxík.

Vyhněte se debatám o příjmech v ČR, ve srovnání s místními jsou české platy násobně vyšší, ale náklady na živobytí také (což už si leckdo nemusí uvědomit). Zbytečně byste působili jako boháči a hrozilo by, že zaplatíte za službu více.

Denní rozpočet

Nízkonákladový cestovatel dá za ubytování cca 200 Kč v hostelu, za jídlo a pití na ulici 100 Kč, po městě se dopraví pěšky nebo maršrutkou za 30 Kč. Celkem 330 Kč za osobu/den.

Střední cesta zahrnuje ubytování v hostinci/penzionu/jurtě za 500 Kč za noc, jídlo a pití v průměrné restauraci na den za 350 Kč, doprava taxíkem po městě za 100 Kč. Celkem 950 Kč za osobu/den.

Luxusní pobyt zahrnuje luxusní hotel za 2.500 Kč za noc, jídlo a pití v doporučené restauraci, kam pustí jen dobře oblečené lidi – 1.000 Kč, půjčení Mercedesu třídy S nebo Toyoty Landcruiser vyjde na 2.000 Kč/den. Celkem 5.500 Kč za osobu/den.

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak do Kyrgyzstánu

Letadlem

Do Kyrgyzstánu je možné se dopravit letecky z Prahy s přestupem na letišti Šeremetěvo v Moskvě nebo v tureckém Istanbulu. Cena začíná na cca 10.000 Kč za zpáteční letenku. Volit můžete Pegasus airlines, Turkish airlines nebo Aeroflot. Let samotný trvá 8–9 hodin, doba přestupu je různá a nezřídka dlouhá. Mezinárodní letiště mají města Biškek a .

Pokud byste chtěli navštívit během dlouhého přestupu Moskvu, nezapomeňte si před cestou zařídit vízum do Ruska.

Do hlavního města Kyrgyzstánu jezdí z letiště minibusy (tzv. maršrutky) – ty vyjíždí, jakmile se alespoň částečně naplní. Cena je 40 somů, v noci nebo na brzké ranní odlety je nutno přespat na letišti nebo jet taxíkem za cca 500–650 somů. Odborník na Střední Asii Slavomír Horák doporučuje zavolat si nějakou přepravní firmu – například Euro Taxi 158, kteří jsou údajně velmi spolehliví.

Maršrutkou

Po zemi se dá nejsnadněji dostat z Kazachstánu. Maršrutky mezi Almaty a Biškek jezdí opravdu často, jedna jízda stojí 250 až 300 somů. Stačí přijít na autobusové nádraží, na nástupišti zaplatit v pokladně jízdenku a počkat až se dodávka zaplní, obvykle nebudete čekat déle než 20 minut. Cesta trvá asi 5 hodin, procedura na hranicích je bez potíží. Dobře si však zapamtujte, jak vaše maršrutka vypadá, případě jak vypadají vaši spolucestující. Přes hranici totiž musíte projít pěšky, stejná maršrutka na všechny pasažéry bude čekat na druhé straně hranice.

Z Biškeku odjíždí ze Západního autobusového nádraží, v Almaty pak z nádraží Sayran.

Jak se nejlépe dopravovat

V Kyrgyzstánu není příliš rozvinutá infrastruktura. Ve městech je nejlepší způsob dopravy maršrutka (velká dodávka s určenou trasou jízdy, která je velmi levná a jezdí často). Na vzdálenější místa jezdí kromě maršrutek také autobusy, trolejbusy, sdílená taxi a klasická taxi.

Hustší doprava je pouze ve velkých městech, kde se i hodně troubí (pozdrav, ukázání druhému, že o něm vím, upozornění chodce, někdy upozornění na zdržování, …) Ze všech středoasijských států má právě Kyrgyzstán nejpestřejší vozový park, což je dáno zejména dovozem. Z Evropy se dováží ojeté vozy především značky Mercedes-Benz, Volkswagen, Audi, Opel, z Číny se dováží asijské automobily, převážně značky Honda. Z Evropy jsou dovezeny většinou starší modely, z Asie novější. Časté jsou také „žigulíky“. Biškek je v tomto jiný, jezdí zde spousta luxusních velkých aut.

Jezdí se vpravo, většina aut má levostranné řízení, u dovezených Hond je časté pravostranné (modely Odyssey a Step Wagon). Pásy se příliš nepoužívají, ale dopravní policie zde má respekt a také často a ráda bere úplatky.

Půjčení auta

Ve větších městech je možné půjčit automobil v půjčovnách. Osobní zkušenost nemáme, z internetových zdrojů vychází cena od 40 USD na den. Obecně platí, že lze vypůjčit cokoli od malých aut přes limuzíny až po luxusní a terénní automobily. Půjčení auta však není nic jednoduchého, v zemi neexistují mezinárodní firmy a tak musíte volit ty místní. Půjčovny exstiují pouze v Biškeku, nicméně po domluvě a za příplatek vám auto mohou dovézt například do Oše.

Půjčovny:

V horách v okolí Karakolu je možné zapůjčit i vojenskou helikoptéru s pilotem. Jak sdělili pronajímatelé, ceny jsou nastaveny pro „bohaté Američany“.

Benzin stojí od 10 Kč za litr, nicméně často jde o nízká oktanová čísla, proto je potřeba hledat čerpací stanice, které nabízejí benzin i do moderních aut.

Kyrgyzská silnice

Veřejná doprava

Letecká doprava je zajímavá například při přesunu na jihozápad země nebo při cestách do Tádžikistánu nebo Uzbekistánu. Letenky se vyplatí zakoupit na internetu, v cestovních kancelářích může být účtována přirážka. Ceny letenek vychází dle Slavomíra Horáka takto:

 • Biškek – Oš cena cca 23–33 USD v jednom směru (Pegasus Asia, TezJet),
 • Biškek – Taškent cca 140–150 USD jedna cesta,
 • Biškek – Dušanbe cca 120 USD jedna cesta.

Vlak vlakové nádraží se nachází na jižní straně města Biškek. Vlak Biškek – Balykči: projížďka na 5 hodin jen za 69 somů. Místní jezdí vlakem k Issyk Kulu na odpočinek a koupání. Je to jejich jediná vnitrostátní železnice. Vlaky jezdí také do Moskvy a Almaty (nevyplatí se).

Dálková silniční doprava

Dálková doprava odjíždí ze Západního autobusového nádraží v Biškeku. Jezdí jak autobusy, tak maršrutky.

Ceny: Biškek – Čolpon Ata: maršrutka/sdílené taxi 150/300 somů, Biškek – Balykči (120/200), Biškek – Naryn (250/400), Biškek – Karakol (250/400), Biškek – Almaty (maršrutka 250 somů), Biškek – Talas (300 somů maršrutka, 350 minivan, 400 sdílené taxi), doba jízdy maršrutkou 6 hodin. Maršrutky jezdí často (až se zaplní), v průměru jednou za 30 až 90 minut (do Almaty i častěji) od brzkého rána do pozdního večera. Jízdenky se kupují u pokladen na nástupišti, znáte-li svoji cílovou destinaci a umíte-li přečíst azbuku, celý proces je poměrně jednoduchý.

Do bližších cílů jezdí autobusy z Východního autobusového nádraží.

Do Oše se dá přesunout letecky nebo osobními auty, případně minibusy. Cena za dopravu v autě je (cca 1.300–1.500 somů za cestujícího, vyjíždí se po naplnění auta) nebo minibusy (ne vždy – cca 1000–1200 somů za osobu). Vyjíždí se nejčastěji odpoledne a v podvečer od Ošského bazaru.

Sdílené taxi může být dobrou volbou na delší přesuny, obzvlášť pokud zaplníte auto svou skupinou (vyšší pohodlí a o něco kratší cestovní čas). Cena záleží na dohodě, někdy vyjde i na cenu maršrutky, jindy o něco více).

Taxi je rychlejší (nezastavuje pro výstup/nástup cestujících a naložení věcí, jede rychleji) ale je dražší.

Lokální doprava

Maršrutky v Biškeku stojí 15 somů, ať už jedete kamkoli po trase linky, navíc řidič zastavuje na požádání kdekoli. V Karakolu stojí 10 somů.

Zavřít

Co ochutnáš

Kyrgyzská kuchyně

V Kyrgyzstánu je nejčastějším masem skopové, vepřové se zde prakticky nevyskytuje z náboženských důvodů. Po skopovém je oblíbené také hovězí, kuřecí maso zaostává, což je dáno jeho dietním charakterem. Kyrgyzové počítají, že čím tučnější je maso, tím je lepší. Na tržištích můžete koupit jakýkoli kus masa včetně ovčích hlav, které jsou brány jako sváteční pokrm nebo koňských klobás. Ryby se konzumují převážně v oblastech rybolovu, tedy kolem jezer či řek. Maso se často používá i umleté, smíchané s cibulí a kořením.

Pokrmy

Bešparmak je národní jídlo, oblíbené především v severních regionech. Nejčastěji se servíruje ve velké míse, z níž si bere strávník tradičně rukama (bešparmak znamenající v překladu „pět prstů“), dnes běžně v restauracích příborem. Jedná se o masovou směs s nudlemi a kořením.

Oromo je tradiční placka z těsta plněná rozmačkanými bramborami, cibulí a často i kousky mletého skopového či drobnými kousky mrkve.

Plov je možné ochutnat spíše ve velkých městech a na jihu země. Skládá se z rýže smíchané s vařeným smaženým masem, cibulí, mrkví a kořením na plov. Někdy je obohacen dalšími ingrediencemi, jako jsou rozinky, cizrna a česnek (celé stroužky). K plovu se obvykle podává salát (z rajčat a okurek) a lepjoška.

Kurdak je maso vyřezané mezi žebry, podávané s bramborem. Jedná se o nejméně mastné masité jídlo. Zároveň je kurdak velmi chutný.

Šašlik (kebab) jsou kousky masa či jater na jehle, pečené nad žhavým uhlím. Nejčastěji se dělá ze skopového, ale často je možné setkat se i s hovězím, výjimečně i s kuřecím šašlikem. U skopového masa lze očekávat, že alespoň jeden kousek napíchnutý na jehle bude čistý tuk. Nezřídka je možné dostat šašlik propečený jen velmi lehce. Většinou bývá posypán kroužky ze syrové cibule. Přílohou je opět salát z rajčat a okurek a chlebová placka.

Lagman – jídlo převzaté od Uzbeků – je směs vařených plochých nudlí, kousků skopového, brambor, mrkve a cibule, podávaný ve vývaru z této směsi nebo nasucho. Oblíbená je jeho ruská verze nazývaná šorpo, která je často velmi mastná, slaná a bez nudlí. Někdy jde dokonce jen o slaný vývar ze skopového tuku s kusem masa na kosti.

Ašlan-fu je lehký pokrm původně z Číny. Jedná se o pikantní vychlazené sklovitě průhledné nudle s želé, octem a vejci.

Manty – vařené či smažené taštičky plněné strouhaným masem či zbytky od masa (kousky tuku, kůže a chrupavek). Většinou se jedí teplé a konzumují se rukama.

Šaurma je obdoba gyrosu v bagetě či v placce. Oproti evropské verzi se dovnitř kromě odřezaného masa dávají hranolky. Přísadami je nejčastěji trocha rajčat, okurek, zelí, kečupu, tatarky a chilli.

Samsy jsou vůbec nejlevnější jídlo, které se dá na ulici pořídit. Jedná se o obdobu pirožků plněných cibulí nebo kořením, často s přidaným mletým masem nebo alespoň s kousky tuku.

Čak-čak – smažené nudličky z těsta smíchané s pastou z medu, máku a ořechů rozetřené na plech a po ztuhnutí nakrájené.

Kurut jsou sušené jogurtové koule, jejich chuť se také liší, chuť je nakyslá.

V současném Kyrgyzstánu je kromě původní kuchyně značný vliv ruské kuchyně. Z dob sovětského svazu je zde nejvíce rozšířená lepjoška, chlebová placka podávaná ke každému jídlu. Ta se na rozdíl od chleba nekrájí, ale láme či odtrhává. Dalším převzatým pokrmem z ruské kuchyně jsou palačinky – bliny. Ty mohou být plněné jak masem, tak smetanou, sýrem, tvarohem, ale i džemem nebo nutellou.

Dalším oblíbeným jídlem jsou taštičky z těsta plněné mletým masem – pelmeni. Ty se servírují buď nasucho, nebo ve vývaru, většinou se zakysanou smetanou.

Polévky

Samostatnou kapitolou jsou polévky. Ty totiž opravdu stojí za to. Oblíbený je boršč. Jedná se o polévku, která se dá servírovat samostatně nebo jako hlavní chod. Základem je vývar z masa a kostí (ve Střední Asii nejčastěji skopového či hovězího) a směs osmažené zeleniny (červená řepa, brambory, mrkev, zelí, cibule, kopr) a někdy se přidává zakysaná smetana. Existují i varianty bez červené řepy.

Národní polévkou je však soljanka, zjednodušeně řečeno něco mezi borščem a zelňačkou. V jižních oblastech se pak vaří silné vývary s koprem a velkým kusem hovězího masa. K tomu se pije čaj a vodka.

Vývar

Nápoje

Pro celou Střední Asii je typické pití horkých čajů – černých, zelených i bylinných. Stejně jako většina dalších nápojů, i čaj se často servíruje v pialkách, což jsou misky určené k pití. Káva se zatím příliš nerozšířila, místní na čaj nedají dopustit. Pro Kyrgyzstán jsou typické dva nápoje – kumys a maksym.

Maksym je nápoj dělaný z vody, kvasnic a pšenice, je hustší konzistence a je výživný. Nápoj dal jméno i nejznámější firmě Maxim Šoro, která ho prodává v ulicích velkých měst.

Kumys je pro Kyrgyzy téměř „posvátný“. Jedná se o unikátní pití – speciálně upravované zkvašené kobylí mléko. S kumysem se setkáte spíše v severní části země, kde ho vyrábí pastevci. Dle obyvatel Talaské oblasti je právě zde nejlepší kumys v celé zemi. Kumys je domácí, nestandardizovaný – chuť se tedy liší, a to i v závislosti na jeho stáří. Obecně se dá říci, že je kyselý, mléčný a uzený zároveň. Kumys se pije studený, má dobré účinky na trávení, podle Kyrgyzů je dobrý na většinu nemocí i na udržení silného a zdravého organismu. Cizinci by si však měli dát pozor na nadměrnou konzumaci kvůli hrozícím střevním potížím. Pro lepší zážitek se vyplatí zajet ochutnat přímo k pastevcům do jurt pod horami nebo v horách.

Airan neboli kefír je velmi oblíbený i v Kyrgyzstánu. Jde o mléčný jogurtový nápoj, který je možno pít jak nasladko, tak kyselý.

Z lehce alkoholických nápojů je kromě zmíněného kumysu oblíbené dovozové pivo z Čech, Německa i Ruska, ale také piva místní výroby – Arpa a Naše pivo. Kyrgyzové vyrábějí v licenci německé pivo Steinbrau. Víno se vyrábí v malém množství, spíše se dováží sladká moldavská vína.

Tvrdý alkohol typický pro Kyrgyzstán je koňak pojmenovaný dle hlavního města Biškek, vodka je rozšířena jak ruská, tak místní. Velmi oblíbená je zde také Coca-Cola.

Jak se stravovat jako místní

Místní se často stravují doma, na trzích nebo chodí společně na obědy s přáteli či s kolegy. Na svátky vyrážejí širší rodiny nebo přátelé do přírody na pikniky (navaří dopředu). Je snadné jíst jako místní – stačí chodit do stejných podniků, kam vidíte, že chodí. Co je pro nás překvapivé (ale příjemné), je přítomnost umyvadla téměř v každé restauraci či v prostoru, kde se podává jídlo. Jde o muslimský zvyk omytí rukou před jídlem, který je dodržován. Je příjemné, že se člověk nemusí vyptávat na toalety a rovnou se opláchne, když přijde. V Biškeku jsou u místních oblíbené fast foody.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny uvádíme v kyrgyzských somech.

Snídaně na ulici: bliny a čaj – 70, dortík a konvice zeleného čaje 46, ašlan-fu – 30, v hostelu 140 za snídani (domácí džemy, míchaná vajíčka, zelenina, lepjoška).

Kyrgyzské bistro

Pivo: 50–90, na ulici i levněji.

Fast food: hamburger 90, hamburger + cola + hranolky – 140.

Obědy/večeře v restauracích: kuře, zelenina, brambory – 200, ryba s kaší + čaj – 200, manty s lepjoškou – 100, v restauracích, které místní berou jako o trochu lepší (nepůjdou sem na každodenní pracovní oběd), vyjde hlavní jídlo s pivem na 200–350 v závislosti na městě.

Jídlo na ulici (ceny 2011): šaurma – 65, 2 kuřecí samsy – 40–50, 2 kapsy plněné bramborem – 20, 4 pirožky – 28, párek v těstíčku – 20–35.

Ostatní: zmrzlina – 10–15, ice tea – 10, Coca-Cola – 40, jogurt – 20, hroznový cukr – 20, žlutý meloun – 40, tvrdý sýr 20–30.

Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Treky

Kyrgyzstán díky horskému terénu nabízí velké množství možností pro treky. Oblíbené jsou v pohoří Ťan Šan, ale i jinde. Na internetu je množství tipů na treky právě v tomto pohoří. Jako výchozí bod se většinou uvádí město Karakol. Bez větších problémů se můžete dostat i do výšky kolem 5.000 m n. m. Treky jsou možné i bez lezení po horách, příroda v Kyrgyzstánu je překrásná, a nemusí přitom jít jen o národní parky.

Údolí Altyn

Pláže

Kyrgyzstán nemá moře, ale pláže s pěkným koupáním se nachází u jezera Issyk Kul. Místní jezdí do Balykči, ke koupání se dá doporučit také Čolpon Ata.

Noční život

Noční život není pro Kyrgyzstán typický, pokud ovšem není nějaká slavnost. Pokud hledáte noční život, v Biškeku najdete, v Oši také, ale jen v pátek nebo sobotu, v jiných hlavních městech provincie je v noci klid.

Adrenalinová zábava

Díky stavu horských cest může být adrenalinový zážitek výprava offroady do hor (pro velmi movité i helikoptérou). Adrenalin skýtá také horské lyžování začínající výsadkem z helikoptéry. Menší adrenalinový zážitek může být možnost nechat se tahat na padáku za lodí na Issyk Kulu.

Nakupování

Malé krámky s potravinami jsou hojné ve městech, najdete je i na vsích a seženete v nich základní potraviny. Na větší nákup (ale i za zážitkem) se vyplatí vydat na trh. Tam je nabídka velká, pestrá a můžete něco i usmlouvat. V Biškeku se nachází také obchodní dům Sum, subjektivně nám přišel pro nákupy lepší Ošský bazar (cenově přijatelnější a s lepší atmosférou).

Tržiště v Oši

Parky a rezervace

Parků je v Kyrgyzstánu více a všechny jsou nádherné, divoké a s bohatou zelení i faunou.

Oblíbeným místem pro odpočinek obyvatel Biškeku i turistů je Ala-Arch ležící asi 40 km jižně od Biškeku. Místní sem jezdí na svátky na pikniky, turisté vyráží na treky skrz horská údolí lemovaná vysokými štíty Tian Shanu.

Beš Taš je oblíbenou odpočinkovou zónou místních, ale cizincům prý není pobyt vždy umožněn. Vjíždí se přes závoru, kterou hlídá místní policie. Pokud se dovnitř dostanete, můžete vidět orly i sněžné leopardy.

Sary Chelek je rezervace plná lesů, luk a skal, jejímž centrem je stejnojmenné jezero. Až k němu se dá dojet autem po zaplacení vstupného.

Sary-Chelek

Zimní sporty

Lyžování je možné například v horách nad Karakolem. Není to typická lyžovačka, na kterou jste zvyklí ze sjezdovek, ale možnost jezdit v nedotčeném sněhu v horách.

Pro děti

Děti jistě potěší nejen rekreace u Issyk Kulu, ale také menší výlety. Z Karakolu se dá vyjet do kaňonu nazvaného Skazka (Pohádka) na procházku či menší výlet. Zaujme i místo opředené legendami – údolí Jety Oguz. Příjemný bude i výlet do parku Ala Archa (Al Arča) nebo do Tokmuku (hodinu od Biškeku) a odsud na památky (věž a středověký komplex Burana). Pro rodiny s dětmi, které zavítají do Talaského regionu, by mohlo být výletním cílem Manas Ordo – komplex, kde je údajně hrobka mytického hrdiny Manase, zároveň je to muzeum v přírodě.

Pro romantiky

Romantických míst je v Kyrgyzstánu mnoho. Kromě již zmíněných míst (jezero Issyk-Kul, které vypadá jako moře s velehorami na obzoru na samém okraji viditelnosti, přírodní útvary Skazka, národní parky, hory,…) k návštěvě láká útvar Puklé srdce.

Určitě si nenechte ujít noc v tradičním obydlí pastevců – jurtě, spojenou s jídlem u pastevců a s vyjížďkou na koních. Usínání v horách je krásné a i v létě se může stát, že přes noc napadne sníh na vrcholy okolních hor.

Kultura

Návštěva Kyrgyzstánu je kulturní zážitek sám o sobě. Pokud zvolíte cestu ve dny, kdy je nějaký svátek, pak poznáte i velké oslavy a veselí místních v tradičních krojích.

Je možné se také podívat na tradiční koňské pólo, které se hraje s tělem mrtvého kozla.

Zavřít

Na co si dej pozor

Zdraví

Jisté zdravotní obtíže pravděpodobně potkají na cestách každého. Při dodržení nesmrkání pravděpodobně nastane problém s dýchacími cestami, při konzumaci místních mastnějších pokrmů můžou nastat problémy s trávením či střevní potíže. Proto je dobré k mastnějšímu jídlu vždy jíst lepjošku a zeleninový salát (naváže mastnotu). S sebou je rozhodně dobré mít kapky do nosu či mořskou vodu ve spreji (vincentka, sterimar), aktivní uhlí, endiaron a další. Jako prevence průjmu se dá použít osvědčená cestovatelská metoda – panák tvrdého alkoholu každý den.

Kriminalita

Kriminalita v podobě zlodějíčků není pro Kyrgyzy typická (vliv může mít i náboženství), pozor je potřeba dávat na cennosti a peněženku na trzích, kde je hodně lidí. Spíše se můžete v praxi setkat s tím, že si někdo řekne o úplatek nebo s oficiálními cenami pro cizince na některých památkách či atrakcích. Je zvláštní, že vám opravdu řeknou, že platíte víc, protože jste cizinec. Někdy se toto dá zahrát na Československo a cenu trochu snížit, jindy ne.

Vždy je dobré domluvit cenu předem (za taxi, za noc v jurtě), abyste se vyvarovali překvapení. S žádostí o úplatek se můžete setkat při průjezdu hranic mezi regiony (řidič sám upozornil na skutečnost, že je potřeba do pasu vložit nějakou bankovku celníkům, že jde o součást platu a že je pak průjezd bez prohledávání zavazadel).

Slavomír Horák varuje, že autobusová nádraží v Biškeku jsou známá svými policisty, kteří pod záminkou hledání falešných peněz nebo drog odvádí cizince na stanici a podrobují je důkladné kontrole, na což podle kyrgyzských zákonů nemají právo, což ovšem platí pouze teoreticky. Již několikrát se stalo, že cizincům takto začali kontrolovat peníze (zda nejsou falešné) a při této příležitosti se v některých případech určitá částka ztratila (30–100 USD). Podle kyrgyzských zákonů policisté ani na jednom nádraží nemají právo kontrolovat obsah zavazadel. Tato tvrzení potvrzuje i osobní zkušenost (rok 2016).

Riziko katastrof

Kyrgyzstán není typickým místem pro živelné katastrofy. Před plánováním pobytu v zemi je však dobré sledovat bezpečnostní hrozby nábožensko-politického charakteru (zejména na jihu země) a udržet si přehled i během pobytu.

Důležité kontakty

Hasiče, policii i záchrannou službu lze volat bezplatně na těchto číslech:

 • Hasiči – 101
 • Policie – 102
 • Rychlá záchranná služba – 103

První pomoc je poskytována zdarma. Následující péči je nutné hradit. Ceny se liší v každé nemocnici a také se liší způsob platby. V každém případě jsou ceny vysoké a doporučuje se při cestě do Kyrgyzstánu maximálně pojistit.

Velvyslanectví ČR pro Kyrgyzstán a Kazachstán se nachází v Kazachstánu, ve městě Astana, v 11. patře na adrese Business Center Altyn Orda, Orynbor 4, 010000 Astana tel. na recepci: +77172/660472, nouzová linka: +7702/2144498, e-mail: astana@embassy.mzv.cz, konzulární e-mail: ko.astana@gmail.com

Úřední hodiny jsou od 9:00 do 16:00 hodin.

Nejbližší ambasáda Kyrgyzské republiky se nachází ve Vídni na adrese Invalidenstrasse 3/8, A-1030 Vienna, tel.: +431 535 03 79, e-mail: kyrbot@nnweb.at, provozní hodiny jsou ve všední dny od 9:00 do 17:00 hodin.

Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Vízum

Vízová povinnost pro turistické cesty či cesty na základě pozvání nepřesahující 60 dnů pobytu byla v roce 2012 zrušena. Vedle vízové povinnosti došlo ke zrušení povinnosti se registrovat. Pokud by plánovaná cesta měla přesáhnout 60 dnů pobytu, je možné si zažádat o vízum na jakémkoliv zastupitelském úřadě Kyrgyzstánu v zahraničí.

Při cestě letadlem je vízum nad 60 dní udělováno přímo na letišti v Biškeku (letiště Manas), vízum je však možné obdržet i předem na Velvyslanectví Kyrgyzské republiky ve Vídni nebo v Berlíně, resp. i na jiném libovolném zastupitelském úřadě Kyrgyzské republiky v zahraničí.

Prodloužení pobytu na území KR nad 60 dnů není nárokové – záleží na důvodu prodloužení, u turistických víz je odpovědným orgánem odbor registrace obyvatel – včetně územních poboček Státní registrační služby.

Pokud chce cizinec pobývat na území Kyrgyzské republiky déle než tři měsíce, je nutné, aby měl potvrzení o testu na HIV.

Další dokumenty

V případě podání vízové žádosti k pobytu nad 60 dnů je nutné předložení pozvání nebo písemné žádosti. Při podání žádosti o vízum od 30 dní je třeba přeložit tyto doklady: platný pas, vyplněnou žádost o vízum, 1 fotografii 3x4 cm.

Do 60 dnů pobytu na území KR se není nutné registrovat. V případě pobytu přesahujícího 60 dnů je nutná registrace odborem registrace obyvatel Státní registrační služby (OVIR).

Očkování

Doporučené očkování do Kyrgyzstánu je na břišní tyfus a hepatitidu A, B.

Celní předpisy

Přes státní hranici můžete legálně převézt 2 litry alkoholu a 200 kusů cigaret na dospělou osobu, na osobu dále 2 koberce a 10 kg potravin. Každá osoba smí vézt pouze 1 kus foto-, audio- či videotechniky. Při vývozu nebo dovozu živých zvířat nebo rostlin je vždy vyžadováno veterinární osvědčení.

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku do Kyrgyzstánu.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu v Kyrgyzstánu.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou v Kyrgyzstánu s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky do Kyrgyzstánu

Business class výprodej do západní Asie s UIA
-80 %

Akce starší 2 týdnů

Byl jsi v Kyrgyzstánu?
Navrhni úpravu

Tohoto průvodce pro vás připravili