Hornatá perla Střední Asie

Kyrgyzstán je překrásná země, která láká k návštěvě divokou přírodou, dobrým a neobvyklým jídlem, krásnými tržišti a příjemnými lidmi. Kyrgyzové jsou hrdí na svou zem, na svou kulturu, kterou tvoří jak náboženství, tak tradice. V zemi je znatelný odlesk z dob Sovětského svazu, ale také orientální duch.

Republika Kyrgyzstán je nejvíce vnitrozemský stát světa, žádná jiná země nemá dále k moři. Nachází se ve Střední Asii mezi Čínou, Kazachstánem, Tádžikistánem a Uzbekistánem na ploše o cca dva a půl násobku rozlohy České republiky. Více než 90 % území leží v nadmořských výškách nad 1.500 metrů, 30 % dokonce nad 3000 metrů. 

Průvodce pro tebe napsal Tomáš
Víza
60 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu s pasem platným alespoň 90 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - září
Letní období potěší všechny milovníky horských túr.
Více o počasí
Letenky od
8 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 8x do roka a ušetříš cca 80 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Kyrgyzstánu

Co vidět a navštívit v Kyrgyzstánu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Kyrgyzstánu

Zavřít boční panel

Issyk Kul

Jezero o rozloze odpovídající kraji Vysočina a ležící ve výšce odpovídající vrcholu hory Sněžka, úžasné třeba jako relaxace po náročném treku a oblíbené centrum rekreace pro místní obyvatele. Issyk-Kul je druhým největším horským jezerem na světě hned za jezerem Titicaca v Jižní Americe. 

Zavřít boční panel

Toktogul

Přeherada Toktogul se nachází vysoko v horách u hlavní spojnice Biškeku a Oše, centra jižního Kyrgyzstánu. Vyprahlé hory a blankytně modrá hladina vodního díla vás jistě uchvátí.

Zavřít boční panel

Naryn

Menší náhorní plošina okolo města Naryn v sobě kombinuje hned několik kyrgyzských specifických krajin. Na jedné straně budete projíždět po širých pláních s typickými jurtami a všude okolo budou pasoucí se koně, na druhé straně se tyčí do výšky mohutné pohoří Ťan-Šan a jinde si zase budete připadat jako v malebné krajině pod Alpami. 

Zavřít boční panel

Hedvábná stezka

Pokud se vydáte do zapomenuté jižní části Kyrgyzstánu a budete mít dostatek času, určitě se vydejte alespoň na jednodenní výlet autem po části hedvábné stezky. Z Oše směrem na jih vede jediná spojnice s nejjižnější částí země, Tádžikistánem a Čínou. 

Nejzajímavější část cesty vede mezi městy Oš a Sary-Taš, kde můžete obdivovat pastviny, rybí farmy, malé vesničky i několik průsmyků, z nich nejvyšším je Taldyk Pass dosahující výšky 3.700 m n.m.

Zavřít boční panel

Druhé největší město Kyrgyzstánu se nachází v jižní části země poblíž uzbeckých hranic a kvůli vysokému horskému pásmu mezi Biškekem a Oší, slouží de facto jako takové druhé hlavní město pro jih Kyrgyzstánu. 

Na první pohled Oš určitě nezaujme, na druhou stranu poznáte opravdu běžné kyrgyzské město, bez jakékoliv turistické přetvářky. 

Za návštěvu určitě stojí místní velké tržiště, kde seženete snad všechny místní pochutiny a suvenýry a také posvátná hora Sulaiman Too, která je zapsána na seznam UNESCO a z níž je krásný výhled do celého kraje.

Zavřít boční panel

Biškek

Hlavní město si prohlídku rozhodně zaslouží. Žije v něm zhruba pětina obyvatel celé země (necelý milion). Působivá je skladba budov (od mešit přes stavby sovětského období až po moderní hotely). Biškek bude navíc ve většině případů první kontakt se zemí a tak se jeho návštěvě tak jako tak nevyhnete.

Zavřít boční panel

Skazka

Krajina tvořená červenou hlínou a horninou, v níž jsou různé útvary, z nichž fantazie tvoří pohádkové výjevy.

Zavřít boční panel

Ala Arča

Přírodní park nedaleko hlavního města vhodný pro výlet, trek i relaxaci. Ideální místo pro jedno- až dvoudenní výlety při pobytu v Biškeku. 

Zavřít boční panel

Karakol

Město v podhůří, odkud se vyráží na treky do pohoří Ťan Šan. Karakol je přirozeným turistickým centrem oblasti a poslední výspou civilizace při cestách do hor. Lovci netradičních zážitků vyrazí do Karakolu v zimě na lyže, nachází se zde největší kyrgyzské lyžařské středisko.

Zavřít boční panel

Burana

Věž a středověký komplex v rozumné vzdálenosti od Biškeku.

Zavřít boční panel

Jety Oguz

Údolí Jety Oguz a Puklé srdce – červené skály opředené legendou.

Počasí a sezóny v Kyrgyzstánu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Kyrgyzstán
Podobné teploty všude, hory jsou v zimě nepřístupné

3 °C

4 °C

11 °C

18 °C

23 °C

29 °C

32 °C

31 °C

25 °C

17 °C

11 °C

5 °C

Počasí

Podnebí je kontinentální, s vysokými rozdíly zimních a letních teplot. Velké výkyvy teplot jsou patrné i v létě během jednoho dne. Teploty jsou odlišné také na severu a jihu Kyrgyzstánu. V horách na severu dosahují teploty i v létě záporných hodnot, zatímco na jihu, zejména v oblasti Ferganské nížiny, teploty dosahují v letních měsících ke 40 °C. Příjemnější klima je v okolí jezera Issyk-kul (v překladu horká voda) na severu, což je dáno jeho polohou, která výškově odpovídá vrcholu hory Sněžka. Jezero je vyhledáváno jak turisty, tak místními, díky příznivějšímu klimatu zde vznikla za doby sovětské éry i sanatoria. 

Srážky se velmi liší mezi jednotlivými roky, Kyrgyzové většinou tvrdí, že u nich téměř neprší. Pokud však vyrážíte do hor, pláštěnku určitě přibalte.

Sezóny a kdy vyrazit

V Kyrgyzstánu je v letních měsících opravdu teplo, ale pokud jedete na delší dobu, brzy přivyknete. Je tedy možné ho navštívit i v letních měsících. V horách však i v létě může mrznout. Pro cesty do hor je nejlepším obdobím konec března až září. V zimě naopak teplota klesá hluboko pod bod mrazu.

Skvělé akce do Kyrgyzstánu

6 starších akcí
Avatar uživatele Tomáš
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu