Macao
Macao

Doprava v Macau

Jak se nejlépe dopravovat po Macau? Jezdí v Macau metro nebo městské autobusy?

10 nejlepších hotelů v Macau

Jaké jsou nejvýhodnější jízdenky? Kde je koupit? A kde hledat oficiální informace? Čtěte v této kapitole.

Pěšky

Nejlepší způsob dopravy po poloostrově Sé, kde je historické centrum,  je pěšky. Některé ulice jsou velmi úzké a člověk by si myslel, že jsou jednosměrné, ale vejde se sem obousměrný provoz a i chodník.

V Macau se jezdí vlevo a je třeba si vždy dávat pozor, odkud přijíždí auta.

Poloostrov je poměrně kopcovitý, uličky ve starém městě klikaté a dá se poměrně snadno ztratit.

Na rozdíl od jiných asijských velkoměst je však Macao k chodcům přívětivé. Chodníky jsou všude a přechody nebo nadchody pro chodce jsou taktéž všudypřítomné.

Autobusy MHD

Autobusy jsou v Macau hlavním dopravním prostředkem.

Veřejnou autobusovou dopravu provozují 2 společnosti: Transmac, TCM. V praxi je však úplně jedno, kterou společností pojedete a v reálu to kromě jinak zbarvených autobusů ani nezjistíte.

Ceny jízdenek a systém jízdného je shodný u obou dopravců a obě společnosti zastavují ve stejných zastávkách.

Orientovat se budete zejména podle čísla linek.

Ceny jízdenek a karta Macau Pass

Systém jízdného v Macau je velmi jednoduchý, platíte-li v hotovosti, a trochu tajemný, platíte-li skrz výhodnou kartu Macau Pass.

Platba v hotovosti

Každá jízda u všech linek stojí 6 MOP.

Nezáleží přitom, zda pojedete 1 zastávku nebo přejedete celé Macao od severu k jihu. Platí se za každou jednotlivou jízdu a protože nedostanete žádnou fyzickou jízdenku, musíte znovu zaplatit i v případě, že jen přestupujete mezi autobusy.

Platí se pouze přesná částka (nebo více, avšak řidič nemá možnost vám vrátit) do kasičky umístěné u prvních dveří.

Běžné se v kurzu 1:1 může platit také hongkongskými dolary.

Macau Pass – cena a kde koupit

Karta Macau Pass je velmi pohodlný způsob placení jízdenek. Její velkou výhodou je i fakt, že pokud peníze na ní nahrané neutratíte za jízdenky, můžete s Macau Pass platit také skoro ve všech obchodech jako s běžnou platební kartou.

Jízdné s Macau Pass je levnější než při placení hotovostí.

Ačkoliv se na různých internetových fórech dočtete, že jízdné s Macau Pass je stejně drahé a stojí 6 MOP, ve skutečnosti macauská vláda dotacemi jízdné snižuje, pokud Macau Pass používáte.

V praxi tedy zaplatíte následující částky:

  • 3 MOP – běžné linky
  • 4 MOP – expresní linky (všechny spoje, které mají za číslem linky písmeno X)

Pokud v rámci 90 minut pojedete více než 3 autobusy, 3. jízda bude při placení přes Macau Pass vždy zdarma.

Macau Pass při nástupu do autobusu přiložte k modré čtečce u řidiče. Při výstupu se karta ke čtečce již nepřikládá. Funguje zde tedy tzv. tap-on only systém.

Macau Pass stojí 130 MOP, přičemž 30 MOP je vratný deposit 100 MOP už lze použít pro běžné placení. Na kartu si však můžete již při koupi nahrát i větší množství peněz a v průběhu času libovolně dobíjet.

Kartu zakoupíte nebo můžete opakovaně dobíjet ve všech minimarketech nebo supermarketech typu 7-Eleven či Circle K. Macau Pass zakoupíte také na letišti (v odletovém podlaží) nebo v minimarketu v příjezdové hale hraničního přechodu HZMB (až po průchodu pasovou kontrolou).

Za Macau Pass můžete zaplatit vždy pouze v hotovosti. Platit lze macauskou patacou nebo hongkongským dolarem.

Oficiální webová stránka: macaupass.com.

Jízdní řády a frekvence

Většina autobusových linek jezdí ve frekvenci 10 až 20 minut a přesné časy odjezdů jsou vypsané jen z konečných zastávek.

Na autobusových zastávkách jsou elektronické cedule, které zobrazují aktuální příjezdy. Nejsou však zobrazeny v minutách, ale informace vám řekne, kolik zastávek od vás se autobus nachází.

Výpis zastávek u jednotlivých tras obou společností a orientační jízdní řády najdete na webu: dsat.gov.mo/bus_route. Ucelené mapy všech autobusových linek v Macau dohromady neexistují.

Provozní doba běžných linek je cca od 5:45 do 23:30. V noci však ulice Macaa brázdí několik speciálních nočních linek označených písmenem "N" s intervalem 20-30 minut. Do hlavních oblastí Macaa se proto veřejnou dopravou dostanete 24/7.

Zastávky a informace

Všechny zastávky jsou vybaveny informacemi o číslech linek, které tudy projíždějí a výpisem zastávek jednotlivých tras.

Informace jsou vždy uvedeny v čínštině a portugalštině a ve většině případů také v angličtině.

Všechny zastávky v Macau jsou na znamení. Pokud stojíte na zastávce, mávněte na přijíždějící autobus. Chcete-li vystupovat, stiskněte červené tlačítko "Stop" v dostatečném předstihu před zastávkou.

Taxi 

V Macau nefungují známé mobilní aplikace jako je Uber, Lyft nebo Grab.

To však není významný problém, protože ulice Macaa brázdí tisíce oficiálních černo-bílých taxíků, které jsou dostupné doslova na všech místech v každou noční nebo denní hodinu.

Platba taxi je možná v hotovosti (lze použít macajskou patacu nebo hongkongský dolar), případně prostřednictvím městské karty Macau Pass, kterou zakoupíte v trafice 7-Eleven. Běžné platební karty v taxíku využít nelze.

Ceny taxíků jsou následující:

  • Poplatek za nástup na letišti – 5 MOP
  • Prvních 1 600 metrů – 19 MOP
  • Každých dalších 240 metrů – 2 MOP
  • Příplatek za cestu do Coloane – 2 MOP,

Podvody a nekalé jednání ze strany taxikářů v Macau jsou jen výjimečné. Připravte se však na to, že taxikáři mluví často jen čínsky, a proto je dobré mít připravené na mapě nebo napsané na papírku v čínštině vaší cílovou destinaci.

Monorail

Z oblasti Barra na jihozápadě poloostrova Macau na ostrov Taipa do centrální části Cotai Strip a oklikou také na letiště a do přístaviště Taipa jezdí automaticky řízený monorail.

Tato dráha bývá také označovaná jako "lehké metro".

Automatický vláček není příliš využíván, protože vede oblastmi mimo turistické zajímavosti s výjimkou kasin na Cotai Stripu. Stanice jsou však od kasin výrazně dál než zastávky autobusů.

Na monorail navíc neplatí Macau Pass a jízdné musíte platit vždy zvlášť pro každou jízdu.

Platit se dá v automatech nebo u pokladny v každé stanici. Dostanete žeton, který přiložíte ke čtečce u turniketu při nástupu. Při výstupu žeton do turniketu vložíte.

Oficiální web: mlm.com.mo.

Chystáš se do Macaa?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Kamil Vaško
naposledy aktualizováno 25. 01. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.