Macao
Macao

Doprava v Macau

Jak do Macaa

Trajekt

Nejpoužívanější způsob, jak se dostat do Macaa, je cesta trajektem. Nachází se zde 3 přístavy. Hlavní přístav je Macau Ferry Terminal (Terminal Maritimo) u Outer Harbour (portugalsky: Porto Exterior, čínsky: 外港). Odtud jezdí trajekty do Hong Kongu, čínského Shekou a Fuyong-u. Další méně známý přístav je Pier No. 11 u Inner Harbour (portugalsky: Porto Interior, čínsky: 内 港), který se nachází u docházkové vzdálenosti do centra města a spojuje města Macao s Shenzhen, Jiangmen a Wanzai.

A třetí přístav se nachází na ostrově Taipa u letiště a spojuje město s Hong Kongem a Shekou a jeho název je Temporary Ferry Terminal.

Cena lístku na přívoz závisí na čase a dni v týdnu. Je lepší si koupit lístek v předstihu přes internet a toto doporučení se speciálně týká státních svátků a dnů volna, kdy Číňané a obyvatelé Hong Kongu rádi cestují za hazardem do Macaa. Je lepší si kupovat lístek přímo u přepravce jako například v cestovní kanceláři v přístavu. Občas se může stát, že v cestovní kanceláří narazíte na levnější lístek (nakupují velké množství lístků, a tak dostávají hromadnou slevu), ale také se může stát, že budou za lístek chtít více než oficiální stánek přepravce.

Většina hotelů nabízí zdarma transfer z přístavu do hotelu a tuto možnost si je třeba ověřit u příslušného hotelu. Doporučujeme si prohlédnout, kde máte zajištěno ubytování (zda poloostov nebo Taipa) a podle toho si zvolit konkrétní přístav. Hlavně na poloostrově byste mohli mít možnost se dostat do hotelu pěšky.

Autobusy nemají informační panely, které informují o konkrétní zastávce (viz sekce MHD).

Možnosti dopravy:

Hong Kong → Macao – dopravu mezi městy zajišťují spoločnosti TurboJETThe Cotai Water Jet a cesta trvá od 40 min až po 1 hodinu v závislosti na typu lodi a přístavu, který využijete. Na cestě z Hong Kongu do Macaa je možné využít následující přístavy:

  • Hong Kong – Macau Ferry Terminal v Shun Tak Centre, který se nachází na Hong Kong Island
  • China (HK) Ferry Terminal se nachází naTsim Sha Tsui 
  • Kowloon and Tuen Mun Ferry Terminal na území New Territories.

Shenzhen → Macao

Společnost Yuet Tung Shipping provozuje trajekt z Macaa (Taipa Temporary Ferry Terminal) do Shenzhenu (Shekou a Shenzhen Airport – Fu Yong Ferry Terminal). Cesta trvá približně 80 minut.

Další spoločností je TurboJET , která využívá Outer Harbour Ferry Terminal na letiště Shenzhen – Fu Yong Ferry Terminal. Také funguje mezi Macaem (Outer Harbour Ferry Terminal nebo Taipa Temporary Ferry Terminal) a Shenzhen-enom (přístav Shekou). Cesta trvá približně 1 hodinu.

Guangzhou (Nansha) → Macao

TurboJET spojuje Macao (Outer Harbour Ferry Terminal) a Guangzhou (Nansha), ale jen o víkendech.

 

Autem

Poměrně málo využívaný způsob dopravy do Macaa. Problém je v tom, že řidič auta musí mít platný čínský a i makajský řidičský průkaz. Nachází se zde dva přechody, a to Portas do Cerco a Lotus Bridge (oficiálně Cotai Frontier Checkpoint). Je třeba si dát pozor, protože v Číně se jezdí vpravo a v Macau vlevo.

Autobus 

Autobusové společnosti Kee Kwan Motor Road Co. a China Travel Service (Macao) Ltd. spojují Macao s důležitými městy v provincii (například Guangzhoua Shenzhen, v obou případech včetně letiště). Autobusy přijíždí do Gongbei Port v Zhuhai a odtud se dá projít přes hraniční přechody Gongbei Port and Border Gate do Macaa.

Letadlo 

Letiště se nachází na ostrově Taipa. Na letišti provozují své lety jak klasické, tak i nízkonákladové letecké společnosti. Z letiště je možné použít autobusy veřejné dopravy, hotelové shuttle autobusy zdarma i taxíky. Cesta taxíkem stojí přibližně MOP 300–350. Vysoká cena je způsobena různými příplatky (MOP 5 za využití letiště taxíkem, MOP 2 mýtné přes most a MOP 3 za každé zavazadlo odvezené v kufru taxíku).

Letiště obsluhují autobusy číslo AP1, MT1, MT2, N2 a 26, které stojí ve většině hotelů. Je třeba si prohlédnout trasu každého autobusu, aby vás dovezl, kam potřebujete. Cena závisí na lince a například lístek na autobus AP1 stojí MOP 4,20 a MOP 3 za kufr. Je třeba mít přesnou částku, protože řidič nevrací peníze. V hale na letišti se nachází automat na směnu peněz, který rozmění nebo smění zahraniční měnu za drobné v MOP.

Více informací o letišti v Macau >>

Pešky

Hranice mezi Čínou a Macaem se dají projít i pěšky na místě zvaném Gongbei / Portas do Cerco (Barrier Gate), který se nachází na jihu Zhuhai / úplný sever poloostrova Macao. Hraniční kontrola může trvat i několik hodin (i 3 hod.) V závislosti na dnu v týdnu a čase (nejdelší řady jsou o víkendu a ráno nebo večer po práci během pracovních dnů). Tuto trasu využívají hlavně Číňané pracující v Macau. Po příchodu do Macaa je možné využít veřejnou dopravu nebo mnoho kasin nabízí dopravu zdarma rovnou do kasina.

Helikoptéra 

Velmi exotická možnost, kterou se lze dostat z Hong Kongu nebo Shenzhenu. Tuto dopravu zabezpečuje společnost SkyShuttle.

Jak se nejlépe dopravovat

Pěšky

Nejlepší způsob dopravy po poloostrově je pěšky. Některé ulice jsou velmi úzké a člověk by si myslel, že jsou jednosměrné, ale vejde se sem obousměrný provoz a i chodník. V Macau se jezdí vlevo a je třeba si vždy dávat pozor, odkud přijíždí auta. Poloostrov je poměrně kopcovitý, uličky ve starém městě klikaté a dá se poměrně snadno ztratit. Nedoporučuje se chodit pěšky po ostrově Taipa, protože vzdálenosti mezi jednotlivými hotely jsou velké a kromě hotelových komplexů tam nic není.

Veřejná doprava

Veřejnou autobusovou dopravu provozují 3 společnosti: Transportes Urbanos Macau (Transmac), Sociedade de Transportes Colectivos de Macau (TCM) a Sociedade de Transportes Públicos Reolian (Reolian).

Dopravní systém je poměrně komplikovaný, na některých zastávkách jsou informace pouze v čínštině. Řidič autobusu umí většinou pouze čínsky. Všechny mapy a označení ulic pro turisty jsou v portugalštině, ale řidič zná ulice pouze podle čínských názvů. V hotelu proto požádejte o název své ulice v čínštině a to pak ukažte řidiči.

Webové stránky jednotlivých dopravních společností nabízí schéma tras jednotlivých autobusů, ale stránka společnosti TCM je pouze v čínštině. Cena jízdy závisí na tom, kam jedete. Ceník je uveden na tabulce při vstupu do autobusu. Řidič nevrací peníze a je třeba mít přesnou částku připravenou předem. V autobuse je možné použít i Macaupass (obdoba OpenCard nebo Lítačky), což je předplacená karta na cestování MHD, ale je poměrně obtížné ji získat z důvodu nízkého počtu míst, kde kartu vydávají.

Skútr

Výborná možnost, jak vidět i méně navštěvovaná turistická místa hlavně v Coloanevillage. Skútr je lepší objednat předem a online, cena závisí na počtu hodin, přibližná cena je MOP 150 za 3 hodiny nebo MOP 300 za den. Cena závisí na délce půjčovného. Na cestu by měl stačit řidičský průkaz vydaný v ČR. Půjčení auta na cestování po ostrově je neobvyklé.

Autobusy zajišťované kasiny 

Nabízí poměrně jednoduchý způsob přepravy mezi kasiny a většinou zdarma, ale například při odchodu z kasina Lisboa je třeba vyžádat si lístek v kasinu. Autobusy většinou nekontrolují, zda a kolik jste vyhráli v kasinu, a teoreticky by se daly použít i na přepravu bez hraní v kasinu.

Taxi 

V Macau je nedostatek taxíků, a proto se na taxíky často čeká v řadě. Taxíky je vždy třeba vzít si pouze na vyznačených místech a vždy trvejte na zapnutí taxametru. Pokud cestujete do příliš odlehlého místa, tak vás může taxikář odmítnout svézt. Řidiči mluví pouze čínsky, a proto mějte svou destinaci napsanou v čínských znacích.

Ve městě se momentálně staví lehké metro Macau Light Transit System (MLTS) a první linka by měla být otevřena v roce 2019 nebo 2020.

Chystáš se do Macaa?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Kamil Vaško
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.