Průvodce státem
Macao
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Macau

Jak do Macaa

Trajekt

Nejpoužívanější způsob, jak se dostat do Macaa, je cesta trajektem. Nachází se zde 3 přístavy. Hlavní přístav je Macau Ferry Terminal (Terminal Maritimo) u Outer Harbour (portugalsky: Porto Exterior, čínsky: 外港). Odtud jezdí trajekty do Hong Kongu, čínského Shekou a Fuyong-u. Další méně známý přístav je Pier No. 11 u Inner Harbour (portugalsky: Porto Interior, čínsky: 内 港), který se nachází u docházkové vzdálenosti do centra města a spojuje města Macao s Shenzhen, Jiangmen a Wanzai.

A třetí přístav se nachází na ostrově Taipa u letiště a spojuje město s Hong Kongem a Shekou a jeho název je Temporary Ferry Terminal.

Cena lístku na přívoz závisí na čase a dni v týdnu. Je lepší si koupit lístek v předstihu přes internet a toto doporučení se speciálně týká státních svátků a dnů volna, kdy Číňané a obyvatelé Hong Kongu rádi cestují za hazardem do Macaa. Je lepší si kupovat lístek přímo u přepravce jako například v cestovní kanceláři v přístavu. Občas se může stát, že v cestovní kanceláří narazíte na levnější lístek (nakupují velké množství lístků, a tak dostávají hromadnou slevu), ale také se může stát, že budou za lístek chtít více než oficiální stánek přepravce.

Většina hotelů nabízí zdarma transfer z přístavu do hotelu a tuto možnost si je třeba ověřit u příslušného hotelu. Doporučujeme si prohlédnout, kde máte zajištěno ubytování (zda poloostov nebo Taipa) a podle toho si zvolit konkrétní přístav. Hlavně na poloostrově byste mohli mít možnost se dostat do hotelu pěšky.

Autobusy nemají informační panely, které informují o konkrétní zastávce (viz sekce MHD).

Možnosti dopravy:

Hong Kong → Macao – dopravu mezi městy zajišťují spoločnosti TurboJETThe Cotai Water Jet a cesta trvá od 40 min až po 1 hodinu v závislosti na typu lodi a přístavu, který využijete. Na cestě z Hong Kongu do Macaa je možné využít následující přístavy:

  • Hong Kong – Macau Ferry Terminal v Shun Tak Centre, který se nachází na Hong Kong Island
  • China (HK) Ferry Terminal se nachází naTsim Sha Tsui 
  • Kowloon and Tuen Mun Ferry Terminal na území New Territories.

Shenzhen → Macao

Společnost Yuet Tung Shipping provozuje trajekt z Macaa (Taipa Temporary Ferry Terminal) do Shenzhenu (Shekou a Shenzhen Airport – Fu Yong Ferry Terminal). Cesta trvá približně 80 minut.

Další spoločností je TurboJET , která využívá Outer Harbour Ferry Terminal na letiště Shenzhen – Fu Yong Ferry Terminal. Také funguje mezi Macaem (Outer Harbour Ferry Terminal nebo Taipa Temporary Ferry Terminal) a Shenzhen-enom (přístav Shekou). Cesta trvá približně 1 hodinu.

Guangzhou (Nansha) → Macao

TurboJET spojuje Macao (Outer Harbour Ferry Terminal) a Guangzhou (Nansha), ale jen o víkendech.

 

Trajekt Macao

Autem

Poměrně málo využívaný způsob dopravy do Macaa. Problém je v tom, že řidič auta musí mít platný čínský a i makajský řidičský průkaz. Nachází se zde dva přechody, a to Portas do Cerco a Lotus Bridge (oficiálně Cotai Frontier Checkpoint). Je třeba si dát pozor, protože v Číně se jezdí vpravo a v Macau vlevo.

Autobus 

Autobusové společnosti Kee Kwan Motor Road Co. a China Travel Service (Macao) Ltd. spojují Macao s důležitými městy v provincii (například Guangzhoua Shenzhen, v obou případech včetně letiště). Autobusy přijíždí do Gongbei Port v Zhuhai a odtud se dá projít přes hraniční přechody Gongbei Port and Border Gate do Macaa.

Letadlo 

Letiště se nachází na ostrově Taipa. Na letišti provozují své lety jak klasické, tak i nízkonákladové letecké společnosti. Z letiště je možné použít autobusy veřejné dopravy, hotelové shuttle autobusy zdarma i taxíky. Cesta taxíkem stojí přibližně MOP 300–350. Vysoká cena je způsobena různými příplatky (MOP 5 za využití letiště taxíkem, MOP 2 mýtné přes most a MOP 3 za každé zavazadlo odvezené v kufru taxíku).

Letiště obsluhují autobusy číslo AP1, MT1, MT2, N2 a 26, které stojí ve většině hotelů. Je třeba si prohlédnout trasu každého autobusu, aby vás dovezl, kam potřebujete. Cena závisí na lince a například lístek na autobus AP1 stojí MOP 4,20 a MOP 3 za kufr. Je třeba mít přesnou částku, protože řidič nevrací peníze. V hale na letišti se nachází automat na směnu peněz, který rozmění nebo smění zahraniční měnu za drobné v MOP.

Více informací o letišti v Macau >>

Pešky

Hranice mezi Čínou a Macaem se dají projít i pěšky na místě zvaném Gongbei / Portas do Cerco (Barrier Gate), který se nachází na jihu Zhuhai / úplný sever poloostrova Macao. Hraniční kontrola může trvat i několik hodin (i 3 hod.) V závislosti na dnu v týdnu a čase (nejdelší řady jsou o víkendu a ráno nebo večer po práci během pracovních dnů). Tuto trasu využívají hlavně Číňané pracující v Macau. Po příchodu do Macaa je možné využít veřejnou dopravu nebo mnoho kasin nabízí dopravu zdarma rovnou do kasina.

Helikoptéra 

Velmi exotická možnost, kterou se lze dostat z Hong Kongu nebo Shenzhenu. Tuto dopravu zabezpečuje společnost SkyShuttle.

Jak se nejlépe dopravovat

Pěšky

Nejlepší způsob dopravy po poloostrově je pěšky. Některé ulice jsou velmi úzké a člověk by si myslel, že jsou jednosměrné, ale vejde se sem obousměrný provoz a i chodník. V Macau se jezdí vlevo a je třeba si vždy dávat pozor, odkud přijíždí auta. Poloostrov je poměrně kopcovitý, uličky ve starém městě klikaté a dá se poměrně snadno ztratit. Nedoporučuje se chodit pěšky po ostrově Taipa, protože vzdálenosti mezi jednotlivými hotely jsou velké a kromě hotelových komplexů tam nic není.

Veřejná doprava

Veřejnou autobusovou dopravu provozují 3 společnosti: Transportes Urbanos Macau (Transmac), Sociedade de Transportes Colectivos de Macau (TCM) a Sociedade de Transportes Públicos Reolian (Reolian).

Dopravní systém je poměrně komplikovaný, na některých zastávkách jsou informace pouze v čínštině. Řidič autobusu umí většinou pouze čínsky. Všechny mapy a označení ulic pro turisty jsou v portugalštině, ale řidič zná ulice pouze podle čínských názvů. V hotelu proto požádejte o název své ulice v čínštině a to pak ukažte řidiči.

Webové stránky jednotlivých dopravních společností nabízí schéma tras jednotlivých autobusů, ale stránka společnosti TCM je pouze v čínštině. Cena jízdy závisí na tom, kam jedete. Ceník je uveden na tabulce při vstupu do autobusu. Řidič nevrací peníze a je třeba mít přesnou částku připravenou předem. V autobuse je možné použít i Macaupass (obdoba OpenCard nebo Lítačky), což je předplacená karta na cestování MHD, ale je poměrně obtížné ji získat z důvodu nízkého počtu míst, kde kartu vydávají.

Skútr

Výborná možnost, jak vidět i méně navštěvovaná turistická místa hlavně v Coloanevillage. Skútr je lepší objednat předem a online, cena závisí na počtu hodin, přibližná cena je MOP 150 za 3 hodiny nebo MOP 300 za den. Cena závisí na délce půjčovného. Na cestu by měl stačit řidičský průkaz vydaný v ČR. Půjčení auta na cestování po ostrově je neobvyklé.

Autobusy zajišťované kasiny 

Nabízí poměrně jednoduchý způsob přepravy mezi kasiny a většinou zdarma, ale například při odchodu z kasina Lisboa je třeba vyžádat si lístek v kasinu. Autobusy většinou nekontrolují, zda a kolik jste vyhráli v kasinu, a teoreticky by se daly použít i na přepravu bez hraní v kasinu.

Taxi 

V Macau je nedostatek taxíků, a proto se na taxíky často čeká v řadě. Taxíky je vždy třeba vzít si pouze na vyznačených místech a vždy trvejte na zapnutí taxametru. Pokud cestujete do příliš odlehlého místa, tak vás může taxikář odmítnout svézt. Řidiči mluví pouze čínsky, a proto mějte svou destinaci napsanou v čínských znacích.

Ve městě se momentálně staví lehké metro Macau Light Transit System (MLTS) a první linka by měla být otevřena v roce 2019 nebo 2020.

Země hazardu s příchutí Asie i Evropy

Macao se nachází v deltě Perlové řeky a omývá ho Jihočínské moře a hranici tvoří Čínská lidová republika s aglomerací Kanton (anglicky Guangdong). Macao tvoří poloostov a ostrovy Taipa a Coloane, mezi nimiž vznikla rekultivací nová část Cota.

Je to země s nejvyšší hustotou obyvatelstva na km2 na světě (21.393/km2), představuje jedinečnou kombinaci čínské a portugalské kultury daleko od Evropy.

Průvodce pro tebe napsal Kamil Vaško
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu s pasem platným alespoň 30 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
říjen - únor
Vzhledem k městskému charakteru navštivte zemi klidně kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Levněji může být do blízkého Hong Kongu.
Akční nabídky
Avatar uživatele Kamil Vaško
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu