Macao
Macao

Kultura a lidé v Macau

Jak snadno se v Macau domluvíte anglicky? Jací jsou místní obyvatelé a kdy jsou v Macau zavřené obchody?

Vybrat hotel s výhledem na Macao

Jazyk 

Úředními jazyky jsou portugalština a kantonská čínština.

Pro 89% obyvatel je kantonština prvním jazykem. Portugalština je mateřským jazykem pro pouhé 1,5% populace a jen 2% macajců umí portugalštinu používat v mluvené praxi. V Macau díky přistěhovalectví tak mnohem více lidí mluví třeba filipínsky než portugalsky.

Nicméně na všech veřejných a oficiálních místech jsou vždy bez výjimky nápisy v čínštině i portugalštině. Všechna veřejná hlášení (například zastávek v autobuse) jsou rovněž v čínštině i portugalštině.

Anglicky se v Macau domluvíte výrazně lépe než v pevninské Číně. V hotelech nebo kasinech s angličtinou nebudete mít žádný problém.

Alespoň základy angličtiny umí také zaměstnanci v dalších službách jako jsou supermarkety nebo restaurace. Překvapivě hodně taxikářů však anglicky nemluví vůbec a při jízdě taxíkem je vždy vhodné mít v mobilu připravenou mapu s cílovou destinací.

Lidé

Macao má nejvyšší hustotu obyvatel na světě. Na 1 kilometr čtverečný připadá 20 300 obyvatel. Celkem má trvalé bydliště v Macau zhruba 700 000 lidí.

Z hlediska etnického složení populace dominují s 89 % Číňané, následují Filipínci se 4 %, Vietnamci se 2,5% a Portugalci s 1,8%.

Počet obyvatel neustále roste hlavně kvůli čínským imigrantům z pevniny, jelikož v Macau jsou díky vysoce rozvinutým službám v turismu výrazně vyšší mzdy než v pevninské Číně.

Průměrná délka života je v Macau čtvrtá nejvyšší na světě.

Náboženství a víra

V Macau nemá víra nijak silné postavení.

Zhruba 80% obyvatel se hlásí k Buddhismu, 7% ke křesťanství a zbytek se rovnoměrně rozprostře mezi ostatní náboženství.

Reálně praktikujících buddhistů nebo křesťanů je však násobně méně než deklarovaných.

Svátky

Nejvýznamnější je Čínský nový rok – města každoročně pořádají velký průvod na počest oslavy Nového roku spojeného s ohňostrojem.

V tomto období je město doslova nacpané k prasknutí turisty s pevninské Číny, pro které je nový rok jedním z mála delších období volna.

Obchody a turistické služby zůstávají otevřené ve všech svátcích i v neděli.

Veřejná doprava dokonce naopak o víkendech jezdí dokonce častěji, alespoň na turisticky vytížených trasách.

Historie v kostce

V 16. století povolila Čína Portugalcům, aby si na území dnešního Macaa založili kolonii.

Portugalci byli prvním evropským národem, který dostal takové privilegium. Plně využili svou šanci a z Macaa si udělali bránu do celé Číny, Macao se stalo centrem obchodu, kde se nakupovalo čínské zboží, které mohlo dále putovat do Evropy.

V první polovině 19. století Britové založili Hong Kong a tím začal klesat význam Macaa jako místa obchodu. Území však zůstalo pod správou Portugalců a ti dále vystupovali hlavně v kulturní oblasti.

Čína si začala nárokovat území Macaa poté, co se dostali komunisté k moci. V druhé polovině 20. století se Portugalci po různých problémech v Macau (stávky) rozhodli vzdát tohoto území ve prospěch Číny a jednání se završila v roce 1987, kdy byla podepsána smlouva o tom, že Macao se stane speciálním administrativním regionem v rámci (SAR) Číny.

Portugalci opustili toto území po 400 letech a v roce 1999 se Macao stalo součástí Číny, která slíbila, že systém 1 země, 2 systémy (podobně jako v Hong Kongu) umožní Macau udržet si původní systém vládnutí.

Turismus

Turismus je nejdůležitější oblast ekonomiky. Více než 60 procent HDP je tvořené z turismu a hazardních her.

Macao představuje jedinečnou směs architektury (křesťanské kostely a úzké malebné uličky na poloostrově v kontrastu v nablýskanými skleněnými hotely na ostrovech), gastronomie (jídlo ovlivněné 400letou portugalskou nadvládou), zábavního a hazardního průmyslu (kasina, kulturní akce, atrakce).

Služby pro turisty jako jsou hotely, nákupní centra nebo doprava jsou na velmi vysoké úrovni a Macao v tomto směru patří k nejvyspělejším oblastem světa.

Chystáš se do Macaa?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Kamil Vaško
naposledy aktualizováno 26. 01. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.