Macao
Macao

Kultura a lidé v Macau

Historie v kostce

V 16. století povolila Čína Portugalcům, aby si na území dnešního Macaa založili kolonii. Portugalci byli prvním evropským národem, který dostal takové privilegium. Plně využili svou šanci a z Macaa si udělali bránu do celé Číny, Macao se stalo centrem obchodu, kde se nakupovalo čínské zboží, které mohlo dále putovat do Evropy. V první polovině 19. století Britové založili Hong Kong a tím začal klesat význam Macaa jako místa obchodu. Území však zůstalo pod správou Portugalců a ti dále vystupovali hlavně v kulturní oblasti.

Čína si začala nárokovat území Macaa poté, co se dostali komunisté k moci. V druhé polovině 20. století se Portugalci po různých problémech v Macau (stávky) rozhodli vzdát tohoto území ve prospěch Číny a jednání se završila v roce 1987, kdy byla podepsána smlouva o tom, že Macao se stane speciálním administrativním regionem v rámci (SAR) Číny. Portugalci opustili toto území po 400 letech a v roce 1999 se Macao stalo součástí Číny, která slíbila, že systém 1 země, 2 systémy (podobně jako v Hong Kongu) umožní Macau udržet si původní systém vládnutí.

Lidé

Macao má nejvyšší hustotu obyvatel na km2 a z hlediska složení dominují s 95 % Číňané, zbytek tvoří Portugalci, Filipínci a další národy. Počet obyvatel neustále roste hlavně kvůli čínským imigrantům z pevniny. Průměrná délka života je v Macau čtvrtá nejvyšší na světě.

Celkově má Macao necelý milion stálých obyvatel.

Svátky

Nejvýznamnější je Čínský nový rok – města každoročně pořádají velký průvod na počest oslavy Nového roku spojeného s ohňostrojem.

Kultura

Jedinečná kombinace portugalské a čínské kultury, kterou je možné vidět hlavně v gastronomii a v architektuře.

Jazyk 

Úředními jazyky jsou portugalština a kantonská čínština. Protože většina populace je čínského původu, tak čínština je i nejrozšířenější jazyk. S portugalštinou zde moc nepochodíte. Na oficiálních turistických místech a hotelích se domluvíte anglicky, ale běžní obyvatelé anglicky nemluví, to zahrnuje taxikáře, řidiče autobusu nebo i maličké lokální restaurace.

Turismus

Je nejdůležitější oblast ekonomiky. Více než 50 procent HDP je tvořené z turismu a hazardních her. Macao představuje jedinečnou směs architektury (křesťanské kostely a úzké malebné uličky na poloostově v kontrastu v nablýskanými skleněnými hotely na ostrovech), gastronomie (jídlo ovlivněné 400letou portugalskou nadvládou), zábavního a hazardního průmyslu (kasina, kulturní akce, atrakce).

Geografie

Macao tvoří poloostorov Macao a 2 ostrovy na jih Taipa a Coloane. Rekultivací mezi ostrovy vznikla nová oblast Cota, na níž se nachází hlavně nová kasina. Rozloha území se od roku 1912 téměř ztrojnásobila z 12 km2 na 30,5 km(údaj ze září 2015).Poloostov a ostrovy jsou spojeny mosty. Macao na hranici s Čínou sousedí s městem Zhuhai a mezi oběma městy dochází k velké výměně zboží a k přesunům obyvatelstva oběma směry.

Nejvyšším bodem je Alto de Coloane s výškou 170 m n. m. Macao nemá žádné pole, pastviny a ani lesy.

Macao se řadí k nejmenším územím světa. Je zhruba 2.630x menší než ČR.

Chystáš se do Macaa?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Kamil Vaško
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.