Průvodce státem
Macao
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé v Macau

Historie v kostce

V 16. století povolila Čína Portugalcům, aby si na území dnešního Macaa založili kolonii. Portugalci byli prvním evropským národem, který dostal takové privilegium. Plně využili svou šanci a z Macaa si udělali bránu do celé Číny, Macao se stalo centrem obchodu, kde se nakupovalo čínské zboží, které mohlo dále putovat do Evropy. V první polovině 19. století Britové založili Hong Kong a tím začal klesat význam Macaa jako místa obchodu. Území však zůstalo pod správou Portugalců a ti dále vystupovali hlavně v kulturní oblasti.

Čína si začala nárokovat území Macaa poté, co se dostali komunisté k moci. V druhé polovině 20. století se Portugalci po různých problémech v Macau (stávky) rozhodli vzdát tohoto území ve prospěch Číny a jednání se završila v roce 1987, kdy byla podepsána smlouva o tom, že Macao se stane speciálním administrativním regionem v rámci (SAR) Číny. Portugalci opustili toto území po 400 letech a v roce 1999 se Macao stalo součástí Číny, která slíbila, že systém 1 země, 2 systémy (podobně jako v Hong Kongu) umožní Macau udržet si původní systém vládnutí.

Lidé

Macao má nejvyšší hustotu obyvatel na km2 a z hlediska složení dominují s 95 % Číňané, zbytek tvoří Portugalci, Filipínci a další národy. Počet obyvatel neustále roste hlavně kvůli čínským imigrantům z pevniny. Průměrná délka života je v Macau čtvrtá nejvyšší na světě.

Celkově má Macao necelý milion stálých obyvatel.

Svátky

Nejvýznamnější je Čínský nový rok – města každoročně pořádají velký průvod na počest oslavy Nového roku spojeného s ohňostrojem.

Kultura

Jedinečná kombinace portugalské a čínské kultury, kterou je možné vidět hlavně v gastronomii a v architektuře.

Jazyk

Úředními jazyky jsou portugalština a kantonská čínština. Protože většina populace je čínského původu, tak čínština je i nejrozšířenější jazyk. S portugalštinou zde moc nepochodíte. Na oficiálních turistických místech a hotelích se domluvíte anglicky, ale běžní obyvatelé anglicky nemluví, to zahrnuje taxikáře, řidiče autobusu nebo i maličké lokální restaurace.

Turismus

Je nejdůležitější oblast ekonomiky. Více než 50 procent HDP je tvořené z turismu a hazardních her. Macao představuje jedinečnou směs architektury (křesťanské kostely a úzké malebné uličky na poloostově v kontrastu v nablýskanými skleněnými hotely na ostrovech), gastronomie (jídlo ovlivněné 400letou portugalskou nadvládou), zábavního a hazardního průmyslu (kasina, kulturní akce, atrakce).

Historie a moderna v Macau

Geografie

Macao tvoří poloostorov Macao a 2 ostrovy na jih Taipa a Coloane. Rekultivací mezi ostrovy vznikla nová oblast Cota, na níž se nachází hlavně nová kasina. Rozloha území se od roku 1912 téměř ztrojnásobila z 12 km2 na 30,5 km2 (údaj ze září 2015).Poloostov a ostrovy jsou spojeny mosty. Macao na hranici s Čínou sousedí s městem Zhuhai a mezi oběma městy dochází k velké výměně zboží a k přesunům obyvatelstva oběma směry.

Nejvyšším bodem je Alto de Coloane s výškou 170 m n. m. Macao nemá žádné pole, pastviny a ani lesy.

Macao se řadí k nejmenším územím světa. Je zhruba 2.630x menší než ČR.

Země hazardu s příchutí Asie i Evropy

Macao se nachází v deltě Perlové řeky a omývá ho Jihočínské moře a hranici tvoří Čínská lidová republika s aglomerací Kanton (anglicky Guangdong). Macao tvoří poloostov a ostrovy Taipa a Coloane, mezi nimiž vznikla rekultivací nová část Cota.

Je to země s nejvyšší hustotou obyvatelstva na km2 na světě (21.393/km2), představuje jedinečnou kombinaci čínské a portugalské kultury daleko od Evropy.

Průvodce pro tebe napsal Kamil Vaško
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu s pasem platným alespoň 30 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
říjen - únor
Vzhledem k městskému charakteru navštivte zemi klidně kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Levněji může být do blízkého Hong Kongu.
Akční nabídky
Avatar uživatele Kamil Vaško
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 měs
Navrhni úpravu