Průvodce státem
Macao
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé v Macau

Historie v kostce

V 16. století povolila Čína Portugalcům, aby si na území dnešního Macaa založili kolonii. Portugalci byli prvním evropským národem, který dostal takové privilegium. Plně využili svou šanci a z Macaa si udělali bránu do celé Číny, Macao se stalo centrem obchodu, kde se nakupovalo čínské zboží, které mohlo dále putovat do Evropy. V první polovině 19. století Britové založili Hong Kong a tím začal klesat význam Macaa jako místa obchodu. Území však zůstalo pod správou Portugalců a ti dále vystupovali hlavně v kulturní oblasti.

Čína si začala nárokovat území Macaa poté, co se dostali komunisté k moci. V druhé polovině 20. století se Portugalci po různých problémech v Macau (stávky) rozhodli vzdát tohoto území ve prospěch Číny a jednání se završila v roce 1987, kdy byla podepsána smlouva o tom, že Macao se stane speciálním administrativním regionem v rámci (SAR) Číny. Portugalci opustili toto území po 400 letech a v roce 1999 se Macao stalo součástí Číny, která slíbila, že systém 1 země, 2 systémy (podobně jako v Hong Kongu) umožní Macau udržet si původní systém vládnutí.

Lidé

Macao má nejvyšší hustotu obyvatel na km2 a z hlediska složení dominují s 95 % Číňané, zbytek tvoří Portugalci, Filipínci a další národy. Počet obyvatel neustále roste hlavně kvůli čínským imigrantům z pevniny. Průměrná délka života je v Macau čtvrtá nejvyšší na světě.

Celkově má Macao necelý milion stálých obyvatel.

Svátky

Nejvýznamnější je Čínský nový rok – města každoročně pořádají velký průvod na počest oslavy Nového roku spojeného s ohňostrojem.

Kultura

Jedinečná kombinace portugalské a čínské kultury, kterou je možné vidět hlavně v gastronomii a v architektuře.

Jazyk 

Úředními jazyky jsou portugalština a kantonská čínština. Protože většina populace je čínského původu, tak čínština je i nejrozšířenější jazyk. S portugalštinou zde moc nepochodíte. Na oficiálních turistických místech a hotelích se domluvíte anglicky, ale běžní obyvatelé anglicky nemluví, to zahrnuje taxikáře, řidiče autobusu nebo i maličké lokální restaurace.

Turismus

Je nejdůležitější oblast ekonomiky. Více než 50 procent HDP je tvořené z turismu a hazardních her. Macao představuje jedinečnou směs architektury (křesťanské kostely a úzké malebné uličky na poloostově v kontrastu v nablýskanými skleněnými hotely na ostrovech), gastronomie (jídlo ovlivněné 400letou portugalskou nadvládou), zábavního a hazardního průmyslu (kasina, kulturní akce, atrakce).

Historie a moderna v Macau

Geografie

Macao tvoří poloostorov Macao a 2 ostrovy na jih Taipa a Coloane. Rekultivací mezi ostrovy vznikla nová oblast Cota, na níž se nachází hlavně nová kasina. Rozloha území se od roku 1912 téměř ztrojnásobila z 12 km2 na 30,5 km(údaj ze září 2015).Poloostov a ostrovy jsou spojeny mosty. Macao na hranici s Čínou sousedí s městem Zhuhai a mezi oběma městy dochází k velké výměně zboží a k přesunům obyvatelstva oběma směry.

Nejvyšším bodem je Alto de Coloane s výškou 170 m n. m. Macao nemá žádné pole, pastviny a ani lesy.

Macao se řadí k nejmenším územím světa. Je zhruba 2.630x menší než ČR.

Země hazardu s příchutí Asie i Evropy

Macao se nachází v deltě Perlové řeky a omývá ho Jihočínské moře a hranici tvoří Čínská lidová republika s aglomerací Kanton (anglicky Guangdong). Macao tvoří poloostov a ostrovy Taipa a Coloane, mezi nimiž vznikla rekultivací nová část Cota.

Je to země s nejvyšší hustotou obyvatelstva na km2 na světě (21.393/km2), představuje jedinečnou kombinaci čínské a portugalské kultury daleko od Evropy.

Průvodce pro tebe napsal Kamil Vaško
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu s pasem platným alespoň 30 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
říjen - únor
Vzhledem k městskému charakteru navštivte zemi klidně kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Levněji může být do blízkého Hong Kongu.
Akční nabídky
Avatar uživatele Kamil Vaško
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu