Zpět na seznam míst co vidět na Gozo
Azurové okno

Zřícené Azurové okno

Azurové okno patřilo rozhodně mezi nejatraktivnější a nejvyhledávanější zastávky na Gozu. Toto impozantní místo se stalo oblíbenou filmovou lokací, možná si Azurové okno vybavujete z první série oblíbeného seriálu Game of Thrones, právě zde se totiž konala Dothracká svatba. 8. března 2017 bohužel došlo ke zřícení Azurového okna, a to vlivem silné bouře a intenzivních vln, které zapříčinily, že se tato více než 500 let stará vápencová skalní brána zřítila nevratně do moře. Azurové okno bylo vysoké asi 28 metrů a skládalo se ze dvou vápencových kusů, kdy jeden z nich představoval pilíř, druhý samotný oblouk. 

"Alternativou" ke zřícenému Azurovému oknu je menší skalní útvar Wied il-Mielah.

Oblast, kde se nacházelo slavné Azurové okno, je však i v dnešní době oblíbenou lokací. Zajímavostí je Inland sea, což je laguna obklopená skalami a propojená s mořem přírodním tunelem. Za 4 EUR si můžete užít asi patnáctiminutovou projížďku na loďce, s níž se dostanete k jeskyním, kterými proplujete až na širé moře. Budete si moci prohlédnout i místo, kde se nacházelo právě Azurové okno.

Dalším populárním místem, tentokrát pro milovníky potápění a šnorchlování, je takzvaná Blue Hole neboli modrá díra. Jedná se o asi 10 metrů široký přírodní bazének, kterým vede několik podvodních potápěčských tras.

V malé vesničce najdete i potápěčskou školu Dive Smart Gozo, kde si můžete zaplatit základní lekce potápění pro začátečníky (60 EUR za hodinu) nebo třeba jen šnorchlovací výlet (za 2-3 hodiny od 30 EUR).

Do vesničky Dwejra, kde se všechny výše zmíněné atrakce nachází, se dostanete jednoduše přímým autobusem linky 311 z Victorie, cesta trvá necelých 20 minut a jezdí jednou za hodinu (trasa a jízdní řád). Najdete tu také malé parkoviště zdarma, ale v letní sezoně bývá dost často obsazené a jinde se hledá parkovací místo velmi obtížně.

  • Naviguj: 36.053, 14.1893

Další místa na Gozo

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Barbora Heřmanská
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 28 dny
Navrhni úpravu