Marrakeš a hory

Doprava v Marrákeši

Jak se dostat do Marrákéše

Letecky

Maroko je poměrně snadno dostupné. Díky novému přímému spojení z ČR, ale i mnoha okolních letišť, nabízí Ryanair letenky za více než příznivé ceny. Zatímco doposud bylo Maroko otázkou pěti a více tisíc, nyní se se zpáteční letenkou dostáváme hravě i pod hranici 2 tisíc.

Vlakem

Se železnicí to v Maroku myslí vážně a tratě, nádraží i soupravy pomalu, ale jistě upgradují. Rychlíkem se odsud dostanete pohodlně každé dvě hodiny do Casablancy, párkrát denně jezdí i přímé vlaky do Rabatu a Fezu. Kvalita i rychlost vlaků se dá přirovnat k těm v Česku, jízda do Casablancy zabere stejně jako po silnici asi 3,5 hodiny.

Jízdenka vyjde na 95 dirhamů (kolem 240 Kč) a stačí koupit těsně před odjezdem na nádraží, nemůže se stát, že by vlak byl plně obsazen. Online prodej jízdenek a jízdní řády najdete na webu železnic: www.oncf.ma. Koupě lístku online však není nezbytná, stačí na nádraží před odjezdem.

Autobusem

Nebojte se ani dopravy po zemi. Dálkové spojení v Maroku je kvalitní, frekventované a cenově podobné nebo levnější než u nás.

Největší marocká autobusová společnost CTM operuje s moderními klimatizovanými autobusy a spojuje Marrákeš několikrát denně (často i několikrát do hodiny) s největšími městy v Maroku. Například cesta z Casablancy či Agadiru zabere kolem 3 hodin při ceně zhruba 200–250 Kč. Jízdenky kupujte online na webu, lze až na místě, ale občas může být vyprodáno. Kontakt: www.ctm.ma

Autem

Půjčení auta je v Maroku oblíbené a v samotném Marrákeši působí snad každá velká autopůjčovna. Při řízení ve městě je nutné se přizpůsobit arabskému stylu, nicméně ulice jsou široké a celkové rozvržení města poměrně přehledné, takže ježdění nemusí být vyloženě problém.

Hlavní silnice na venkov jsou kvalitní a nepříliš frekventované.

Jak se dopravovat po Marrákeši

Nejlépe pěšky. Minimálně po medině a historickém centru to stejně ani jinak nejde. Ani širší centrum Marrákeše není tak velké a cesta od hotelu do mediny obvykle nezabere více než půl hodinku chůze.

Autobusem

Pokud se vám nebude chtít mezi hotelem či nádražím a centrem pohybovat pěšky, lze využít na marocké poměry kvalitní a rozsáhlou síť autobusů MHD. Jezdí docela často, vozový park je jakž takž v dobrém stavu (v porovnání s ostatními městy) a systém jízdného jednoduchý.

U městských linek se platí vždy 4 dirhamy za jednu jízdu. Jízdenku lze koupit pouze u řidiče, ideálně v přesné sumě. Lístek na linku číslo 19, která jede na letiště, přijde na 30 dirhamů.

Užitečné autobusové linky:

  • 8, 10, 14, 66: Spojují hlavní centrum (nám. Jemaa el-Fnaa) s vlakovým nádražím,
  • 19: Jede z centra na letiště,
  • 6, 20: Dovezou vás z centra k botanické zahradě Agdal.

Autobusy jezdí cca od 5:30 do 22:00.

Trolejbusem

V Marrákeši funguje jediný trolejbusový systém v Africe (částečně – většinu trasy jede jako autobus, pod dráty jen na západním okraji města). Trolejbusy mají svůj vyhrazený pruh a zbrusu nová vozidla. Nenechte se však zlákat, pro turistu jsou zatím zcela nepoužitelné. Ačkoli jezdí z centra okolo nádraží na západní předměstí, u nádraží nezastavují.

Taxi

Doporučujeme tento způsob dopravy nevyužívat, případně striktně vyžadovat zapnutí taxametru. To nefunguje v noci, kdy se s taxametrem nejezdí a je nutné si předem dojednat cenu. Cesta z letiště by přes den neměla stát více než 150 dirhamů, v noci pak ne více než 200 dirhamů.

Chystáš se do Marrákeše?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.