Co tady objevíš?

Ve čtvrtém největším marockém městě se vrátíte o tisíc let zpět, ztratíte se v uličkách autentické živé mediny, tedy starého centra, ochutnáte stovky místních pokrmů, koupíte si nádherné koberce, řemeslné výrobky i turistické cetky, navštívíte četná muzea… Kromě toho díky své ideální poloze Marrákeš poslouží jako základna pro pořádání výletů do pouště, hor, dalších menších historických měst nebo k oceánu do Agadiru.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
1-2 dny
Ideální délka pobytu v Marrákeši, plánuješ-li vyrazit do okolí, zdrž se klidně týden.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Není tu moc ošklivo, ani zima. Jen velké horko v létě.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Běžná cena letenek, při troše kombinování s lowcosty klidně za polovic
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Medina

Staré město je vlastně to hlavní, proč do Marrákeše jezdí turisté z celého světa. Je zapsáno na seznamu UNESCO a řadí se mezi ty vůbec největší v arabském světě. Její velkou devízou je fakt, že pokud vás unaví uličky s desítkami prodejců, stačí se ponořit o něco hlouběji do útrob města a rázem se ocitnete sami a několik století zpět.

Okolo centrálního bodu celého Marrákeše, náměstí Jemaa el-Fnaa, vás medina asi moc nepotěší. Je plná prodejen s turistickými cetkami a není příliš autentická. Čím dále však budete od náměstí, tím více narazíte na běžný život místních.

Ačkoli některá zákoutí můžou vypadat osamoceně až nebezpečně, opravdu se není čeho bát. Marrákeš je velmi bezpečné město, které žije především z turistiky, a proto nemá nikdo zájem turisty odrazovat.

Zavřít boční panel

Náměstí Jemaa el-Fnaa

Středobod města. Místo, které vévodí fotkám turistických katalogů. Nachází se na jihozápadním okraji mediny a funguje jako přirozené centrum města pro turisty i pro místní. Kromě obchodů se suvenýry a pošty tu najdete stovky stánků s nejrůznějším zbožím. Určitě musíte vyzkoušet džus s čerstvě vymačkaných pomerančů, takových prodejců jsou tu desítky.

Pamatujte, že nejlepší atmosféru si tu užijete až s počátkem soumraku, kdy není takové horko a je zde nejvíc stánků (ale také turistů). Naopak v ranních či hodinách je Jemaa el-Fnaa takřka úplně vylidněné.

Malé upozornění pro ty z vás, kteří nemají rádi hady. Držte se dál od dudáků, kteří předvádí své „umění“ s živými kobrami.

Zavřít boční panel

Mešita Koutoubia

Dominanta celého Marrákeše se svým 77 metrů vysokým nádherně zdobeným minaretem stojí pár set metrů od hlavního náměstí Jemaa el-Fnaa. Mešita je stará zhruba 900 let a je největší v centrálním Maroku. Dovnitř je vstup ne-muslimům zakázán, obdivovat její krásu tak lze jen zvenčí. Poblíž se nachází parčík s lavičkami i stánky s občerstvením.

Zavřít boční panel

Palác El Badii

Rozsáhlý komplex zřícenin paláce El Badii patří k hlavním lákadlům města. Palác vzniknul za dynastie Saadů v roce 1578 a mimo jiné obsahoval četné bazény, které jsou zrestaurovány a v letním období í dnes naplněny vodou. Součástí komplexu je i rozsáhlé muzeum pojednávající komplexně o historii Marrákeše. Součástí expozice je i minbar (zvýšené místo, odkud vede immám modlitbu) z mešity Koutoubia.

V zimním období na hradbách hnízdí desítky čápů. Z terasy poblíž východu je také krásný výhled na celé město.

  • Vstup pouze do pláce: 10 dirhamů (děti 3 dirhamy),
  • Vstup k mínbaru z mešity Koutoubia: 10 dirhamů,
  • Otevírací hodiny: Denně 8:45–12:45 a 14:30–16:45.
Zavřít boční panel

Palác Bahia

Zachovalý palác poblíž jižního okraje Mediny vzniknul na konci 19. století jako vrcholné dílo marocké architektury té doby. Pokocháte se bohatě zdobeným interiérem a mozaikami stejně jako vnitřní zahradou. Komplex je relativně malý, prohlídka zabere cca půl hodiny.

  • Vstup: 10 dirhamů,
  • Otevírací hodiny: 8:00–17:00.
Zavřít boční panel

Botanická zahrada Agdal Gardens

Co do plochy jedna z největších botanických zahrad v Africe (přes 400 hektarů) se nachází v jižní části města. Neočekávejte však klasickou botanickou zahradu s bohatou a upravenou květenou, jezírky a potůčky. Jedná se spíše o ohromný sad především místních stromů (granátová jablka, mandloně, olivovníky, palmy, apod.).

Vstup je zdarma, otevřeno je však jen dvakrát týdně, a to většinou v pátek a sobotu či neděli. Dopředu bohužel nelze zjistit. Z centra se k zahradám dostanete autobusy číslo 6 a 20 (jízdenka 4 dirhamy) nebo taxíkem za 20 až 30 dirhamů.

Zavřít boční panel

Botanická zahrada Menara Gardens

Menara Gardens o něco více připomínají klasickou botanickou zahradu. Plocha je menší než u zahrad Agdal, odpočinout od ruchu Mediny si můžete u velkého umělého jezera. I tady však většinu flory tvoří stromy, květin je minimum.

Vstup do zahrad není zpoplatněn, chcete-li se podívat i do pavilonu uprostřed areálu, který je však prázdný, zaplatíte 20 dirhamů. Otevřeno je od 9:00 do 17:00.

K zahradám se dostanete autobusy 11, 18 nebo 20. Taxík z centra vyjde zhruba na 30 dirhamů.

Zavřít boční panel

Berbeské muzeum a Zahrady Majorelle

Zdaleka nejkrásnější botanickou zahradou v Marrákéši je Majorelle skoro přímo v centru města. Jedná se totiž o skutečnou zahradu s květinami, spoustou vodních ploch a posezení a bude tak ideálním místem k odpočinku po náročné městské turistice.

Součástí komplexu je i Muzeum berberské kultury, které byste určitě neměli vynechat. Najdete v něm unikátní sbírku berberského oblečení, šperků a stovek dalších artefaktů.

  • Vstup do zahrady: 70 dirhamů,
  • Vstup do muzea: 30 dirhamů (+ nutných 70 za vstup do zahrady),
  • Otevírací doba: 8:00–17:30 (v létě až do 18:00); během ramadánu 9:00–17:00.

Počasí a sezóny v Marrákeši

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Marrákeš
Cestuj kdykoliv, v létě velké horko

18 °C

19 °C

22 °C

24 °C

28 °C

31 °C

37 °C

37 °C

33 °C

28 °C

22 °C

18 °C

Počasí

Marrákeš se nachází v suchém subtropickém pásu, poměrně daleko od pobřeží a blízko největší pouště na světě. Prší tu málo a když, nejedná se o žádné dlouho trvající deště, a to ani na podzim či na jaře.

Teploty přes den jsou velmi příjemné, po celý rok jen výjimečně klesnou pod 20 °C, v létě dokonce pod 30 °C. Zimní noci a rána mohou být chladná, svetr tak určitě užijete.

Sezóny a kdy vyrazit

Ideální doba k návštěvě je určitě v zimních měsících (říjen–květen), kdy se teploty přes den šplhají k 25 stupňům, ráno a večer můžou spadnout i k 10 stupňům.

Léto je ideální pro milovníky pořádného tepla. Je zcela běžné, že teploměr ukáže 35 i více stupňů, ale úzké uličky mediny vždy nabídnou příjemný chládek a stín.

Skvělé akce do Marrákeše

ušetříš až 56%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 41%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 79%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 49%
Akce starší 2 týdnů
11 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 11 měs
Navrhni úpravu