Průvodce městem

Berbeské město Marrákeš

Nejnavštěvovanější město v Maroku a 5. v Africe. Město s největší medinou na světě. Město stovek a tisíců stánků a obchůdků se všemožným zbožím. Město na pokraji pouště a kousek od vysokých hor. To je Marrákeš.

1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Co tady objevíš?

Ve čtvrtém největším marockém městě se vrátíte o tisíc let zpět, ztratíte se v uličkách autentické živé mediny, tedy starého centra, ochutnáte stovky místních pokrmů, koupíte si nádherné koberce, řemeslné výrobky i turistické cetky, navštívíte četná muzea… Kromě toho díky své ideální poloze Marrákeš poslouží jako základna pro pořádání výletů do pouště, hor, dalších menších historických měst nebo k oceánu do Agadiru.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
1-2 dny
Ideální délka pobytu v Marrákeši, plánuješ-li vyrazit do okolí, zdrž se klidně týden.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Není tu moc ošklivo, ani zima. Jen velké horko v létě.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Běžná cena letenek, při troše kombinování s lowcosty klidně za polovic
Akční nabídky

Praktické tipy do Marrákeše

Zajímají tě víza, ceny nebo kultura? Další tipy najdeš v Průvodce Maroko

Zavřít boční panel

Doprava

Jak se nejlépe pohybovat ve měste a okolí

Jak se dostat do Marrákéše

Letecky

Maroko je poměrně snadno dostupné. Minimálně pro ty, kteří umí trochu kombinovat a nevadí jim skládání lowcostových letenek. Ze spousty evropských letišť (Charleroi, Madrid, Bergamo, Memmingen, …) létají do více měst v Maroku, včetně Marrákeše, nízkonákladové aerolinky typu Ryanair či easyJet, z ČR zatím bohužel ne. Nejbližším letištěm s přímým spojením do Marrákeše je Krakow.

Běžně se dají letenky nakombinovat tak, že ve finále nezaplatíte více než 2.500 Kč. Pokud chcete komfort garantovaných přestupů s klasickými aerolinkami, počítejte s cenou mezi 4.000 a 5.500 Kč.

Autobusem

Nebojte se ani dopravy po zemi. Dálkové spojení v Maroku je kvalitní, frekventované a cenově podobné nebo levnější než u nás.

Největší marocká autobusová společnost CTM operuje s moderními klimatizovanými autobusy a spojuje Marrákeš několikrát denně (často i několikrát do hodiny) s největšími městy v Maroku. Například cesta z Casablancy či Agadiru zabere kolem 3 hodin při ceně zhruba 200–250 Kč. Jízdenky kupujte online na webu, lze až na místě, ale občas může být vyprodáno. Kontakt: www.ctm.ma

Vlakem

Se železnicí to v Maroku myslí vážně a tratě, nádraží i soupravy pomalu, ale jistě upgradují. Rychlíkem se odsud dostanete pohodlně každé dvě hodiny do Casablancy, párkrát denně jezdí i přímé vlaky do Rabatu a Fezu. Kvalita i rychlost vlaků se dá přirovnat k těm v Česku, jízda do Casablancy zabere stejně jako po silnici asi 3,5 hodiny.

Jízdenka vyjde na 95 dirhamů (kolem 240 Kč) a stačí koupit těsně před odjezdem na nádraží, nemůže se stát, že by vlak byl plně obsazen. Online prodej jízdenek není možný. Jízdní řády a ceny jízdenek jsou dostupné na webu železnic: www.oncf.ma.

Autem

Půjčení auta je v Maroku oblíbené a v samotném Marrákeši působí snad každá velká autopůjčovna. Při řízení ve městě je nutné se přizpůsobit arabskému stylu, nicméně ulice jsou široké a celkové rozvržení města poměrně přehledné, takže ježdění nemusí být vyloženě problém.

Hlavní silnice na venkov jsou kvalitní a nepříliš frekventované.

Jak se dopravovat po Marrákeši

Nejlépe pěšky. Minimálně po medině a historickém centru to stejně ani jinak nejde. Ani širší centrum Marrákeše není tak velké a cesta od hotelu do mediny obvykle nezabere více než půl hodinku chůze.

Autobusem

Pokud se vám nebude chtít mezi hotelem či nádražím a centrem pohybovat pěšky, lze využít na marocké poměry kvalitní a rozsáhlou síť autobusů MHD. Jezdí docela často, vozový park je jakž takž v dobrém stavu (v porovnání s ostatními městy) a systém jízdného jednoduchý.

U městských linek se platí vždy 4 dirhamy za jednu jízdu. Jízdenku lze koupit pouze u řidiče, ideálně v přesné sumě. Lístek na linku číslo 19, která jede na letiště, přijde na 30 dirhamů.

Užitečné autobusové linky:

 • 8, 10, 14, 66: Spojují hlavní centrum (nám. Jemaa el-Fnaa) s vlakovým nádražím,
 • 19: Jede z centra na letiště,
 • 6, 20: Dovezou vás z centra k botanické zahradě Agdal.

Autobusy jezdí cca od 5:30 do 22:00.

Trolejbusem

V Marrákeši funguje jediný trolejbusový systém v Africe (částečně – většinu trasy jede jako autobus, pod dráty jen na západním okraji města). Trolejbusy mají svůj vyhrazený pruh a zbrusu nová vozidla. Nenechte se však zlákat, pro turistu jsou zatím zcela nepoužitelné. Ačkoli jezdí z centra okolo nádraží na západní předměstí, u nádraží nezastavují.

Taxi

Doporučujeme tento způsob dopravy nevyužívat, případně striktně vyžadovat zapnutí taxametru. To nefunguje v noci, kdy se s taxametrem nejezdí a je nutné si předem dojednat cenu. Cesta z letiště by přes den neměla stát více než 150 dirhamů, v noci pak ne více než 200 dirhamů.

Zavřít boční panel

Ubytování

Kde a za kolik přenocovat

Záleží, co od svého pobytu zde očekáváte. Chcete zkusit pravou místní atmosféru, za každou cenu ušetřit nebo máte raději pohodlní běžných hotelů? Jak už bylo řečeno, Marrákeš není nijak velký, zato nabídek je opravdu hodně, zcela jistě si tak vyberete.

Lokality

Město je rozděleno do dvou základních oblastí, co se ubytování týče. V Medině, tedy Starém Městě v centru, jsou k dispozici desítky tradičních penzionů či hostelů, tzv. riadů. Jedná se o tradiční dům s atriem a vnitřní zahradou, v případě riadů v Medině spíše menších rozměrů a rozličné kvality. Vyplatí se víc než kdy jindy detailně číst a kriticky nahlížet na reference ubytování.

Můžete narazit na opravdu skvělé riady s komfortním pokojem, vynikající snídaní a komorní místní atmosférou, ale taky na špinavé díry, kde pobyt bude spíše utrpením než potěšením. Ubytování v riadu poskytne rozhodně autentický zážitek už jen tím, že medinu, která ožívá hlavně večer, budete mít doslova pár kroků od pokoje.

Oblast standardních hotelů najdete v okolí čtvrti Gueliz zhruba mezi centrem a vlakovým nádražím. Hotelů je opět dostatek, nabídka zatím spíše převyšuje poptávku, a tak se není nutné obávat vyprodaných kapacit. Stará medina a hlavní památky jsou z Guelizu vzdálené sotva 20 minut pěší chůze, nádraží pak kolem 10 minut. Oblast velkých hotelů je klidná a poskytne veškeré zázemí včetně supermarketů či fastfoodů. Srovnejte nabídku všech hotelů v Marrákeši.

Ceny

Dá se říct, že Maroko už není to, co bývalo. Alespoň co se cen týká. Ještě před pár lety se řadilo mezi země s nejlevnějším ubytováním široko daleko, to teď už tak úplně neplatí.

Nicméně netřeba strašit, cena běžného mezinárodního hotelu se pohybuje mezi 900 a 1.300 Kč za noc a dvoulůžkový pokoj.

S riady je to komplikovanější. Můžete narazit na cenu klidně pod 600 Kč za noc, ale pravděpodobně jí bude odpovídat i kvalita. Standard je od 1.000 do 1.500 Kč za noc ve dvoulůžkovém pokoji.

Zavřít boční panel

Co podniknout

Nejlepší výlety a aktivity

Bezcílné bloudění

Jestli je nějaké město stvořeno pro klidné bezcílné bloumání sem a tam a vychutnávání místní atmosféry, pak je to Marrákeš. Ponořte se do hlubin místní mediny, profrčte turistickými uličkami a zaplujte do míst, kde žijí jen místní. Medina je velká, zabavíte se tu i na několik hodin.

Nákupy

Nakupování suvenýrů a různých artefaktů berberské kultury je jednou z hlavních činností, za kterou se sem sjíždějí davy turistů. Celé široké okolí náměstí Jemaa el-Fnaa je poseto tisíci obchůdků a stánků, kde se prodává všechno možné. Od jídla, přes kýčovité turistické cestky až po výrobky místní kultury a ručně tkané koberce. Platí jednoduché pravidlo. Čím dál budete od náměstí Jemaa el-Fnaa, tím větší šanci budete mít usmlouvat lepší cenu a tím spíše narazíte na kvalitní místní výrobek.

Tour de Muzea

V Marrákeši najdete desítky muzeí zabývajících se většinou historií a kulturou berberské oblasti. Vstupy jsou většinou levné, neexistuje zde žádná jednotná turistická karta, v každém muzeu platíte zvlášť.

Výlety do hor i do pouště

Zdržíte-li se v Marrákeši delší dobu, určitě si půjčte auto a vyrazte do hor. Majestátní pohoří tyčící se do výšek přes 4.000 metrů odděluje subtropické Maroko od největší pouště světa Sahary. Uvidíte vyprahlé skalní masivy, zelená údolí a oázy, poušť i sníh.

V oblasti najdete i nejvyšší horu Maroka Jebel Toubkal (4.167 m n. m.) – oblíbený cíl pro milovníky turistiky. Výstup nevyžaduje žádné horolezecké znalosti, jen je nutné počítat s tím, že zabere 2–3 dny. Výchozím bodem, kam lze dojet autem či autobusem, je vesnička Imlil.

Přirozeným turistickým centrem oblasti Atlasu, kde najdete i několik hotelů, je pak městečko Ouirgane ležící asi 70 km jižně od Marrákeše.

Výlety do okolních měst

V okruhu pár hodin jízdy autem najdete kromě pouští a hor také další menší historická města. Jedním z nich je například Ouarzazate – krásné místo s masivní pevností a autentickou medinou. Z Marrákeše je už docela daleko (asi 200 km), ideálně si tak nechte 2–3 dny na výlet. Už samotná cesta z Marrákéše stojí za to – musíte překonat celý pás pohoří Atlas. Ač je silnice kvalitní, počítejte rozhodně minimálně se 4 hodinami cesty jedním směrem.

Co vidět a navštívit v Marrákeši

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Marrákeši

Zavřít boční panel

Medina

Staré město je vlastně to hlavní, proč do Marrákeše jezdí turisté z celého světa. Je zapsáno na seznamu UNESCO a řadí se mezi ty vůbec největší v arabském světě. Její velkou devízou je fakt, že pokud vás unaví uličky s desítkami prodejců, stačí se ponořit o něco hlouběji do útrob města a rázem se ocitnete sami a několik století zpět.

Okolo centrálního bodu celého Marrákeše, náměstí Jemaa el-Fnaa, vás medina asi moc nepotěší. Je plná prodejen s turistickými cetkami a není příliš autentická. Čím dále však budete od náměstí, tím více narazíte na běžný život místních.

Ačkoli některá zákoutí můžou vypadat osamoceně až nebezpečně, opravdu se není čeho bát. Marrákeš je velmi bezpečné město, které žije především z turistiky, a proto nemá nikdo zájem turisty odrazovat.

Zavřít boční panel

Náměstí Jemaa el-Fnaa

Středobod města. Místo, které vévodí fotkám turistických katalogů. Nachází se na jihozápadním okraji mediny a funguje jako přirozené centrum města pro turisty i pro místní. Kromě obchodů se suvenýry a pošty tu najdete stovky stánků s nejrůznějším zbožím. Určitě musíte vyzkoušet džus s čerstvě vymačkaných pomerančů, takových prodejců jsou tu desítky.

Pamatujte, že nejlepší atmosféru si tu užijete až s počátkem soumraku, kdy není takové horko a je zde nejvíc stánků (ale také turistů). Naopak v ranních či hodinách je Jemaa el-Fnaa takřka úplně vylidněné.

Malé upozornění pro ty z vás, kteří nemají rádi hady. Držte se dál od dudáků, kteří předvádí své „umění“ s živými kobrami.

Zavřít boční panel

Mešita Koutoubia

Dominanta celého Marrákeše se svým 77 metrů vysokým nádherně zdobeným minaretem stojí pár set metrů od hlavního náměstí Jemaa el-Fnaa. Mešita je stará zhruba 900 let a je největší v centrálním Maroku. Dovnitř je vstup ne-muslimům zakázán, obdivovat její krásu tak lze jen zvenčí. Poblíž se nachází parčík s lavičkami i stánky s občerstvením.

Zavřít boční panel

Palác El Badii

Rozsáhlý komplex zřícenin paláce El Badii patří k hlavním lákadlům města. Palác vzniknul za dynastie Saadů v roce 1578 a mimo jiné obsahoval četné bazény, které jsou zrestaurovány a v letním období í dnes naplněny vodou. Součástí komplexu je i rozsáhlé muzeum pojednávající komplexně o historii Marrákeše. Součástí expozice je i minbar (zvýšené místo, odkud vede immám modlitbu) z mešity Koutoubia.

V zimním období na hradbách hnízdí desítky čápů. Z terasy poblíž východu je také krásný výhled na celé město.

 • Vstup pouze do pláce: 10 dirhamů (děti 3 dirhamy),
 • Vstup k mínbaru z mešity Koutoubia: 10 dirhamů,
 • Otevírací hodiny: Denně 8:45–12:45 a 14:30–16:45.
Zavřít boční panel

Palác Bahia

Zachovalý palác poblíž jižního okraje Mediny vzniknul na konci 19. století jako vrcholné dílo marocké architektury té doby. Pokocháte se bohatě zdobeným interiérem a mozaikami stejně jako vnitřní zahradou. Komplex je relativně malý, prohlídka zabere cca půl hodiny.

 • Vstup: 10 dirhamů,
 • Otevírací hodiny: 8:00–17:00.
Zavřít boční panel

Botanická zahrada Agdal Gardens

Co do plochy jedna z největších botanických zahrad v Africe (přes 400 hektarů) se nachází v jižní části města. Neočekávejte však klasickou botanickou zahradu s bohatou a upravenou květenou, jezírky a potůčky. Jedná se spíše o ohromný sad především místních stromů (granátová jablka, mandloně, olivovníky, palmy, apod.).

Vstup je zdarma, otevřeno je však jen dvakrát týdně, a to většinou v pátek a sobotu či neděli. Dopředu bohužel nelze zjistit. Z centra se k zahradám dostanete autobusy číslo 6 a 20 (jízdenka 4 dirhamy) nebo taxíkem za 20 až 30 dirhamů.

Zavřít boční panel

Botanická zahrada Menara Gardens

Menara Gardens o něco více připomínají klasickou botanickou zahradu. Plocha je menší než u zahrad Agdal, odpočinout od ruchu Mediny si můžete u velkého umělého jezera. I tady však většinu flory tvoří stromy, květin je minimum.

Vstup do zahrad není zpoplatněn, chcete-li se podívat i do pavilonu uprostřed areálu, který je však prázdný, zaplatíte 20 dirhamů. Otevřeno je od 9:00 do 17:00.

K zahradám se dostanete autobusy 11, 18 nebo 20. Taxík z centra vyjde zhruba na 30 dirhamů.

Zavřít boční panel

Berbeské muzeum a Zahrady Majorelle

Zdaleka nejkrásnější botanickou zahradou v Marrákéši je Majorelle skoro přímo v centru města. Jedná se totiž o skutečnou zahradu s květinami, spoustou vodních ploch a posezení a bude tak ideálním místem k odpočinku po náročné městské turistice.

Součástí komplexu je i Muzeum berberské kultury, které byste určitě neměli vynechat. Najdete v něm unikátní sbírku berberského oblečení, šperků a stovek dalších artefaktů.

 • Vstup do zahrady: 70 dirhamů,
 • Vstup do muzea: 30 dirhamů (+ nutných 70 za vstup do zahrady),
 • Otevírací doba: 8:00–17:30 (v létě až do 18:00); během ramadánu 9:00–17:00.

Počasí a sezóny v Marrákeši

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Marrákeš
Cestuj kdykoliv, v létě velké horko

18 °C

19 °C

22 °C

24 °C

28 °C

31 °C

37 °C

37 °C

33 °C

28 °C

22 °C

18 °C

Počasí

Marrákeš se nachází v suchém subtropickém pásu, poměrně daleko od pobřeží a blízko největší pouště na světě. Prší tu málo a když, nejedná se o žádné dlouho trvající deště, a to ani na podzim či na jaře.

Teploty přes den jsou velmi příjemné, po celý rok jen výjimečně klesnou pod 20 °C, v létě dokonce pod 30 °C. Zimní noci a rána mohou být chladná, svetr tak určitě užijete.

Sezóny a kdy vyrazit

Ideální doba k návštěvě je určitě v zimních měsících (říjen–květen), kdy se teploty přes den šplhají k 25 stupňům, ráno a večer můžou spadnout i k 10 stupňům.

Léto je ideální pro milovníky pořádného tepla. Je zcela běžné, že teploměr ukáže 35 i více stupňů, ale úzké uličky mediny vždy nabídnou příjemný chládek a stín.

Skvělé akce do Marrákeše

1 starší akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 11 dny
Navrhni úpravu