Průvodce státem
Martinik
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity v Martiniku

Až dorazíte na místo, pořiďte si mapu ostrova, seženete ji buď v hotelu, v infocentru nebo u svých hostitelů. Mapy mají řešené moc pěkně, jsou v nich zaznačeny všechny pláže vhodné ke koupání nebo pro surfing, potápěčské oblasti, destilerky a všechna další zajímavá místa. 

Treky 

Deštný prales v pohoří Pitons du Carbet a sopka Montagne Peleé nabízí skvělé možnosti pro pěší turistiku.

Asi největším lákadlem a zároveň výzvou je výstup na Montagne Peleé. Výlet je ideální zkombinovat s návštěvou Musée Vulcanologique v Saint-Pierre, které leží pár kilometrů jižně od kráteru. I přestože je muzeum malé, tak názorně a poměrně drasticky vyobrazuje tragédii, která se přihodila v roce 1902.

Mount Pelee

Na Saint-Pierre i výstup si určitě vyhraďte celý den a ideálně co se počasí týká, ten nejhezčí. Sopka je většinu roku zahalena v oparu mlhy a údajně je kolem ní jasno jen 5 dní v roce. K vrcholu vedou dvě cesty, jedna je snazší, ale mnohem delší (16 km) a vede z Macouba. Lepší je se vydat na 4 km dlouhý, ale zato náročnější výstup, tam se nejlépe dostanete z městečka Morne Rouge, vzdáleného od Saint-Pierre pár kilometrů, odkud bezproblémově dojedete autem až k úpatí Montagne Peleé, kde se nachází parkoviště.

Cesta na vrchol zabere přibližně 4–5 hodin. Celou cestu stoupáte po příkrých svazích, je zde vysoká hustota vzduchu, občas prší a zároveň silně praží slunce. Je tedy vhodné chránit se pokrývkou hlavy a mít s sebou i teplejší oblečení, trekingová obuv je samozřejmostí. Stoupáte v blátě a po kluzkých kamenech, ale vrchol stojí za to! Výhled je ohromující, pod sebou máte celý ostrov jako na dlani. 

Dalším a méně nenáročným trekem je Trace des Jésuites, kdy procházíte přímo deštným pralesem v pohoří Pitons du Carbet. Trek je poměrně krátký, asi 5 km a zabere přibližně tři hodiny a držet se na něm budete podle žlutého značení. Trek má pomyslné dvě části, první je sestup k řece Riviere du Lorrain a následně stoupání do cíle. Cestou se Vám naskýtají výhledy na Montagne Peleé a bude vás obklopovat krásná a rozmanitá vegetace deštného pralesa. 

Surfování 

Martinik je rájem také pro surfaře. I v tomhle případě stále zůstaneme na severu ostrova. Jih je pro plážové povaleče. Nejlepší doba pro surfování je na ostrově od listopadu do března. Dlouhé, silné a pravé vlny naleznete v městečku Basse-Pointem, které je vzdálené asi 50 km od Fort-de-France.

Le Lorrain, jižně od Basse-Pointe, je malý záliv s velkým množstvím kvalitních vln pro začátečníky a mírně pokročilé surfaře.

 Na Anse Charpentier ležící mezi Sainte-Marie a Le Lorrain, jsou díky útesům proudy těžko přístupné, ale vlny jsou velké a dlouhé s písečným a korálovým dnem.

Nejpopulárnějším místem pro surfování je pláž Anse Bonneville ve čtvrti La Trinité. Jste-li odvážní, ptejte se po Cocoa, v blízkosti Tartane a Pelle Tarte, kde si můžete užívat silné A-frame vrcholy. Případně, pokud jste na severozápadní straně Martiniku, Anse Couleuvre nabízí silné a mocné vlny s mělkým korálovým dnem a Anse Ceron s černým pískem zaručuje dlouhou jízdu přes písečné dno se skalami.

Potápění a šnorchlování

Barevné útesy a tropické ryby, skryté jeskyně a potopené lodi, to vše najdete pod hladinou moře nedaleko pobřeží Martiniku. Většina větších středisek na ostrově nabízí zapůjčení výbavy jak na potápění, tak šnorchlování, déle také certifikované potápěčské kurzy. Pro potápění na Martiniku certifikaci potřebujete, a tu snadno získáte po jednodenní lekci.

Na ostrově je 15 potápěčských středisek a 11 lokalit. Například v letovisku Le Marin se nachází středisko Marin Plongee, které nabízí široké spektrum služeb, trénink pro všechny úrovně, včetně certifikovaných kurzů. Cena ponorů se pohybuje od 45 do 300 eur v závislosti na počtu ponorů.

Nejvyhledávanějšími lokalitami pro šnorchlování jsou Grand Anse d'Arlet, pro šnorchlování údajně nejlepší pláž na ostrově, což má za následek, že o víkendech tu může být narváno, přes týden je zde větší klid a můžete pozorovat mořské želvy. Klidnější možností je pláž Anse Dufour. Další velkou šnorchlařskou destinací je třeba černá pláž Anse Noire. Je možnost se vydat i na výlet lodí, kdy je šnorchlování během plavby. Takové výlety nabízí například Kata Mambo v letovisku Pointe du Bout. 

Pláže 

Pláží je na ostrově mnohem více, ale zde jsou ty nejzajímavější:

Anse Céron – krásná a impozantní pláž s černým pískem, nachází se jen několik kilometrů severně od Saint-Pierre. Je zasazena do divoké přírody, připomínající džungli. V pozadí pláže rostou kokosové palmy a v průzračném moři leží skála, Ilet la Perle, která je oblíbená mezi potápěči. 

Les Salines – nejvyhledávanější, nejznámější a nejkrásnější pláž na Martiniku, nachází se na jižním cípu ostrova. Je poměrně široká, dlouhá asi 3 km a je lemována palmami. Navštěvovaná je sice hojně, ale díky její délce se nemusíte obávat, že by byla přeplněná. A za ochutnávku rozhodně stojí báječný mix exotické ovoce z místního stánku. 

Tartane – vyhledávané letovisko na poloostrově Caravelle, v oblasti naleznete hned několik pláží s bílým pískem.

Nejlepší rum na světě najdete na ostrově květin

Právem tento karibský skvost jeho praobyvatelé nazývali „Madinina“, v překladu z jazyka původních indiánů to totiž znamená „ostrov květin“ a o tom, že je tohle označení oprávněné, se sami přesvědčíte téměř okamžitě, kdekoli se na ostrově budete vyskytovat, tam vás bude obklopovat rozmanitá, bujná a okouzlující tropická vegetace.

Martinik je ostrov ležící v Atlantském oceánu, polohou ve východní části Karibského moře je součástí souostroví Malé Antily, na jihu sousedí se Svatou Lucií a na Severu s Dominikou. Je původní francouzskou kolonií a i v současnosti je pod správou Francie, a proto zároveň také spadá do skupiny ostrovů označovaných jako Francouzské Antily. 

Skloubením francouzského šarmu a elegance, tropického klimatu, širokých bílých pláží posetých palmami, možností potápění se v křišťálově průzračné vodě nebo výšlapu na nejvyšší vrchol ostrova, sopku Montagne Peleé, a neposlední řadě nejlepšího rumu na světě je Martinik opravdovým rájem na zemi a své turistické touhy, zde může uspokojit i náročný cestovatel. 

Průvodce pro tebe napsal Martina Jurčáková
Víza
Na občanku
Území je součástí EU, doporučujeme však mít i cestovní pas.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - květen
Teplo a slunce si užiješ celoročně, od srpna do října hrozí hurikány.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 35 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Martina Jurčáková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu