Průvodce státem
Martinik
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Martiniku

Jak na Martinik 

Jediným způsobem, jak se z Prahy na Martinik dostat, je využít leteckou dopravu. S mezipřistáním v Paříži tam létá společnost Air France. Z Paříže se dá na ostrovy v občasných akcích dostat výhodně i s aerolinkou Air Caraibes.

Celková doba strávená na cestě se pohybuje okolo 14–20 hodin, závisí to na délce mezipřistání v Paříži.

Zpravidla z Prahy do Paříže přiletíte na letiště Charlese de Gaullea (let trvá cca 1 h 50 min.), využijete meziletištního transportu autobusem a přesunete se na Orly (60 minut), odkud budete pokračovat přímým letem až do Fort-de-France (a tento let trvá necelých 9 hodin). Zpáteční letenky se pohybují okolo 20.000 Kč, ale Air France má i různé akce, například v září 2015 se zpáteční letenky na únor 2016 daly sehnat za 12.500 Kč, podobné akce jsou ale spíše výjimečné.

Dále zde existuje meziostrovní doprava. Která je buď letecká, tu zajišťují Caribbean Airlines nebo Air Antilles, pro příklad cena zpáteční letenky z Martiniku na Svatou Lucii je pohybuje okolo 145 eur/osoba.

A lodní přeprava, zde je možností více, na Martiniku je několik společností, které zajišťují přepravu mezi ostrovy. Například Caraibsealines nebo Express des Iles. Zpáteční lístek z Martiniku na Svatou Lucii koupíte přibližně za 100 eur/osoba. Pokud už se do Karibiku chystáte, doporučujeme vyrazit i na jeden další ostrov, každý ostrov je úplně jiný a každý stojí za návštěvu. A pokud se vypravíte lodí a budete mít štěstí, můžete vidět delfíny.

Jak se nejlépe dopravovat 

Půjčení auta

Doprava na Martiniku se řídí evropskými předpisy a jezdí se vpravo. Infrastruktura je dostačující a silnice jsou až překvapivě kvalitní, takže se nemusíte bát, že zničíte auto z půjčovny.

Ideálním způsobem, jak se na ostrově dopravovat, je půjčit si auto. Jste pánem svého času a můžete se bez problému dopravit kdykoli a kamkoli. Pohodlným způsobem přepravy je využití taxislužeb, ale to vás vyjde opravdu draho. Sazba z letiště do hlavního města, což je 10 kilometrů, je okolo 30 eur a je potřeba počítat se spropitným, které je zde běžné a činí 15 % k ceně navíc.  

Autobusová doprava sice existuje, ale je nastavena spíše pro místní na dojíždění za prací.

Půjčení auta lze bezproblémově zařídit předem z domova, tuto možnost zároveň rozhodně doporučujeme. Doma, v klidu, přes internet si vyberete auto, které vyhovuje vašim požadavkům, předem ho zaplatíte a při příletu vás bude čekat na letišti. K jeho vyzvednutí vám pak postačí potvrzení o rezervaci, platný řidičský průkaz, mezinárodní řidičský průkaz (vystaví vám ho na úřadě v místě vašeho bydliště za poplatek 50 Kč, další žádné mimořádné požadavky zde nemají, jste v EU) a zablokují vám kauci za auto na účtu přes vaši platební kartu – s tím je potřeba předem počítat a mít nastaveny vyšší limity pro platby kartou.

Počítejte s tím, že většina lidí, kteří na Martinik přijedou, mají v plánu to samé, proto se u přepážek autopůjčoven tvoří fronty a můžete na vyřízení formalit čekat klidně hodinu. Pro příklad: u AVISu za Seat Ibizu (pro 5 osob) na 15 dní zaplatíte cca 14.000Kč. Jako obvykle platí, na čím delší dobu auto půjčujete, tím je cena výhodnější. 

Další možností půjčení auta je autosharing. V tomhle případě jsou ceny za vůz velmi nízké, ale zato vysoká je cena vratné kauce. 

Cena pohonných hmot je 1,34 eur/litr.

Bridge les 3 rivieres

Veřejná doprava 

Veřejná doprava je značně omezená. Existují zde dva typy autobusů. Na území hlavního města Fort-de-France fungují klasické velké linkové autobusy (pro 40 osob), autobusem se můžete pohybovat po území hlavního města a jedna cesta vás vyjde asi 2,5 eura. 

Pokud chcete vyrazit za hranice hlavního města, musíte jet minivanem. Což je něco mezi autobusem a taxíkem. Minivan pojme 9 cestujících, neřídí se žádným jízdním řádem, nikde nenaleznete žádný ceník, jejich trasy jsou pružné a řídí se momentální potřebou cestujících.

Minivany jsou v soukromém vlastnictví, jsou označeny značkou CT (taxi collectifs). Například cesta z Fort-de-France do Ste-Anne vyjde na cca 9 eur. Cesta minivanem je dobrodružství, které nemusí být pro každého. Je potřeba počítat s tím, že nasedáte do dodávky plné černochů, kde hraje na plné pecky reggae. Ale není se čeho bát. Pouze tento způsob přepravy na delší trasy může být trochu nepohodlný a nekomfortní. Ale odvážným rozhodně doporučujeme vyzkoušet, je to zážitek. 

Autobusové zastávky jsou označeny „ARRÊT de autobus" nebo piktogramem autobusu.

Nejlepší rum na světě najdete na ostrově květin

Právem tento karibský skvost jeho praobyvatelé nazývali „Madinina“, v překladu z jazyka původních indiánů to totiž znamená „ostrov květin“ a o tom, že je tohle označení oprávněné, se sami přesvědčíte téměř okamžitě, kdekoli se na ostrově budete vyskytovat, tam vás bude obklopovat rozmanitá, bujná a okouzlující tropická vegetace.

Martinik je ostrov ležící v Atlantském oceánu, polohou ve východní části Karibského moře je součástí souostroví Malé Antily, na jihu sousedí se Svatou Lucií a na Severu s Dominikou. Je původní francouzskou kolonií a i v současnosti je pod správou Francie, a proto zároveň také spadá do skupiny ostrovů označovaných jako Francouzské Antily. 

Skloubením francouzského šarmu a elegance, tropického klimatu, širokých bílých pláží posetých palmami, možností potápění se v křišťálově průzračné vodě nebo výšlapu na nejvyšší vrchol ostrova, sopku Montagne Peleé, a neposlední řadě nejlepšího rumu na světě je Martinik opravdovým rájem na zemi a své turistické touhy, zde může uspokojit i náročný cestovatel. 

Průvodce pro tebe napsal Martina Jurčáková
Víza
Na občanku
Území je součástí EU, doporučujeme však mít i cestovní pas.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - květen
Teplo a slunce si užiješ celoročně, od srpna do října hrozí hurikány.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 35 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Martina Jurčáková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu