Martinik
Martinik

Peníze a ceny v Martiniku

Euro

Vzhledem k tomu, že je ostrov pod správou Francie, platí se zde eurem. Euro (značka „€", ISO kód EUR) je oficiální měnou velké části evropských zemí. Dělí se na 100 centů.

Směnárny a platba kartou

V hlavním městě i na jiných turisticky vyhledávaných místech většinou není problém platit kartou – v supermarketech, restauracích, hotelích nebo půjčovnách aut. Platit kartou se nedá pouze na tržištích a v malých obchodech.

Bank a směnáren je ve Fort-de France a jiných větších městech také dostatek. Banky nabízí klasické služby, na něž je každý Evropan zvyklý. Otevírací doba je ve všední dny zpravidla od 7:30 do 16:30 hod. Během poledne mají dvouhodinovou siestu a den před státním svátek zavírají už ve 12:00 hod. V případě výměny peněz banky nabízí výhodnější kurz než hotelové směnárny.

Kolik co stojí

Ceny jsou ryze západoevropské – francouzské, nesetkali jsme se u základních potravin se značnými rozdíly v cenách oproti Francii. Takže je zde mnohem dráž než například na exotických ostrovech Asie, vezměte si tedy s sebou vysoké kapesné. 

Orientační ceny:

 • Tmavý rum 1 l (12 let) – 13,5 eur
 • Bílý rum 1 l – 7–10 eur
 • Víno 0,7 l – od 4 eur
 • Balená voda – 1,5 eura 
 • Pivo (plechovka) – 1 euro
 • Pivo (točené) – 3 eura
 • Bageta – 0,5 eura
 • Ananas – 2 eura/1ks
 • Limeta – 2 eura/kg
 • Pomeranče – 2 eura/kg
 • Camembert – 3 eura/250 g
 • Ementál – 2 eura/250 g

Spropitné a smlouvání

Spropitné se dává obvykle ve výši 10 %, někdy už bývá zahrnuto v ceně. Podle spokojenosti se službou je možné spropitné dle vlastního uvážení zvýšit, ale není to pravidlem.

Smlouvat se nepokoušejte, uvědomte si, že jste na území Francie, v michelinské restauraci budete taky těžko smlouvat nad účtem, který vám přinesou. 

Jak ušetřit

Co se obecně úspory týká, nám se při cestování vyplácí jedna zásadní věc, a to vyrazit na ostrov ve 4 lidech, což je ideální počet k tomu, jak obsadit celé auto, čímž ušetříte náklady nejen na půjčovné a benzin, ale dále pak také při pronájmu celého apartmánu, kdy je cena za celý prostor, nikoli za osobu.

U stravování se dá ušetřit nákupem zboží ve velkých supermarketech, kde mívají akční zboží nebo různé multipacky u balené vody, piva apod. Levnější volbou je samozřejmě také stravování se ve fast foodech místo restaurací. Lepší je také cestovat autobusy nebo si vypůjčit auto, než využívat taxi služby. 

Co se opravdu vyplatí si z ostrova přivézt, co je zde absolutně nejlevnější, je rum. Cena vysoce kvalitního rumu je zde až třikrát levnější, než za jakou rum koupíte u nás nebo jinde v Evropě. Jen pozor, je omezeno vývozní množství na pouze 10 litrů na osobu. Dále se vyplatí kupovat si exotické ovoce, které seženete za přijatelné ceny a co se chuti týká, je naprosto nesrovnatelná s tím, co je k mání v ČR. Až tady zjistíte, jak opravdu chutná banán, mango nebo ananas. 

Denní rozpočet 

Nízkorozpočtový cestovatel se ubytuje v apartmánu se dvěma ložnicemi za 30 eur/2 noci/apartmán pro dva. Stravování bude řešit nákupem v supermarketu a ve fast foodech (pečivo se sýrem a máslem, těstoviny z fast foodu, ovoce, voda, plněná bageta z fastfoodu), které vyjde – 60 eur/3 dny. Doprava závisí na tom, kam všude se chystáte, a vyjde  maximálně na 30 eur/3 dny. Celkové denní náklady se budou pohybovat na cca 45 eurech/osoba/den.

Zlatá střední cesta zahrnuje ubytování v ***hotelu za 130 eur/2 noci/pokoj pro dva. Stravování v restauracích a fastfoodech (káva a sladké pečivo, voda, oběd v restauraci, ovoce, pivo, večere ve fast foodu, zmrzlina) vyjde na 120 eur/3 dny. Doprava závisí na tom, kam všude se chystáte, a bude stát maximálně 30 eur/3 dny. Půjčení auta stojí od 80 eur/3 dny včetně pohonných hmot. Vstupné (opět závisí, zda se někam chystáte a chcete něco vidět) vyjde na 20 eur/3 dny. Celkové denní náklady budou činit cca 150 euro/osoba/den.

Luxusní varianta obsahuje ubytování v ***** resortu za 690 eur/2 noci/apartmán pro dva s výhledem na oceán. Stravování uskuteční v luxusních restauracích od 300 eur/3 dny.

Taxi (závisí na tom, kam všude se chystáte) bude stát 500 eur/3 dny. Celkové denní náklady budou stát cca 600 euro/osoba/den.

Od dovolené každý očekává něco jiného, toto je pouze návrh, možností a variant je spousta.

Chystáš se do Martiniku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Martina Jurčáková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Eda
před 3 měs

Kolik prosím stojí na Martiniku cigarety? Stejně jako ve Francii? A dají se zde koupit Mentolové, nebo je to stejné jako v Evropě, tedy nikoliv.

Barney Flyer
před 3 měs

Je to EU se vším všudy, takže mentolky už asi nepůjdou. Jinak cigarety cca 10-15eur