Martinik
Martinik

Bezpečnost v Martiniku

Zdraví 

Jediné, co je potřeba si uvědomit, je blízkost rovníku a výskyt vysokých teplot vzduchu a intenzivního přímého záření slunce, proto je vhodné mít s sebou pokrývku hlavy, sluneční brýle a používat opalovací krémy s vysokým UV faktorem. Je zde také vysoký výskyt komárů, ale repelent je lepší koupit na místě, ty české na ně moc nefungují. Veškeré lékařské služby na ostrově dosahují běžného francouzského standardu, proto v případě nutnosti vyhledání lékaře se není čeho obávat. 

Kriminalita 

Nebezpečí vám odnikud nehrozí, kriminalita je na ostrově velice nízká. Maximálně ve Fort-de-France se můžete, asi jako v každém hlavním a větším městě, setkat s kapsáři. 

Riziko katastrof 

Na Martiniku roste nejnebezpečnější strom na světě mancinella obecná – vyskytuje se například na pláži Les Salines. Míza stromu obsahuje látku zvanou forbol, která vyvolává na lidské kůži pálení, záněty a puchýře. Požití plodů tohoto stromu okamžitě způsobuje vředy a otoky zažívacího traktu. Tyto stromy snadno poznáte, jsou totiž na kmenu označeny červenou páskou nebo tečkou.

Kvůli bilharzii se nedoporučuje koupat ve sladké vodě a pozor si také dávejte na hady a pavouky, kteří by mohli být jedovatí. 

Ač je Montagne Peleé stále aktivní sopkou, její momentální nečinnost je monitorována moderní technikou, zrovna tak výskyt zemětřesení nebo hurikánů, proto ani v tomhle případě se není čeho obávat. 

Důležité kontakty

Adresa národního turistického úřadu:

Comité Martiniquais du Tourisme, Immeuble Le Beaupré – Pointe de Jaham, 97233 Schoelcher, La Martinique.

Ambasáda, velvyslanectví:

Není, nejbližší je ve Venezuele nebo v Havaně na Kubě.

  • Embajada de la República Checa, Calle Los Cedros, Qta. Isabel, Urbanización Country Club, 1060 Caracas, tel. 0058212/2611746, 2618528, internet: www.mzv.cz/caracas 
  • Embajada de la República Checa, Ave. Kohly, No. 259, e/ 41 y 43, Nuevo Vedado, La Habana, tel. 00537/8833201, 8833467, internet: www.mzv.cz/havana

Telefonní předvolba

  •  +596

Důležitá telefonní čísla

  • 15 – lékařská pomoc (SAMU – Service d‘aide médicale urgente)
  • 16 – námořní pomoc (Secours en mer)
  • 17 – policie 
  • 18 – hasiči (Pompiers)

Chystáš se do Martiniku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Martina Jurčáková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.