Martinik
Martinik

Jídlo v Martiniku

Martinická kuchyně

Francií zde mimo jiné byla ovlivněna i kuchyně, proto se nemusíte bát, že byste mohli v tomto směru na ostrově strádat, protože jak je všem jistě známo, Francouzi jsou milovníci dobrého jídla a pití. Ale zároveň počítejte s pořádným kapesným, jak už bylo řečeno – jste ve Francii.

Mísí se zde tedy francouzská kuchyně s kreolskou a africkou. Na jídelníčku dominují hlavně ryby a mořské plody, které místní restaurace nakupují přímo od rybářů, takže jsou vždy čerstvé, a sehnat je můžete také na místních trzích. V hlavním městě narazíte na spoustu restaurací a fast foodů různých světových kuchyní. Všude seženete čerstvé francouzské pečivo a skvělé francouzské dezerty. V supermarketech je široká nabídka francouzských sýrů a vína. 

Tradičním pokrmem je například Accras de morue, což jsou kousky ryb smažených v kořeněném těstíčku. V restauracích si ho můžete dát třeba jako předkrm. Místní ho připravují spíše ve formě snacku, když se schází s přáteli a rodinou. Dalším oblíbeným pokrmem je chobotnice, ta se připravuje buď jako dušená se zeleninou, nebo jako ragú s luštěninami a rýží. Obecně je martinická kuchyně hodně kořeněná. 

Martinik je slavný hlavně pro svůj jedinečný rum, který je považován za nejlepší a nejkvalitnější na světě. A to z toho důvodu, že martinické rumy, jako jsou vyráběny přímo ze šťávy z cukrové třtiny. Ostatní země vyrábějí rumy z melasy, což je v podstatě třtinový odpad. Tento typ rumů se nazývá agricole a má i velmi specifickou chuť a vůni. Tradiční rumový nápoj, který místní popíjejí k Accras de morue, je Ti-punch. Jeho příprava je prostá – do skleničky nalijete panáka rumu, zakápnete ho třtinovým sirupem a šťávou z limetky. 

Jak se stravovat jako místní 

Cenově nejvýhodnější je stravovat se ve fast foodech a stáncích poblíž pláží, které většinou mají denní nabídku čerstvých ryb a plodů moře z grilu, čerstvé ovoce, plněné bagety, palačinky apod. Najíte se skvěle a za třetinovou cenu, kterou byste zaplatili v restauraci.

Za celou grilovanou rybu dáte okolo 15 eur, vepřový steak 8 eur, krevety z grilu 8 eur, bageta plněná tuňákem a zeleninou 4 eura, pivo 2 eura. Těstoviny v italském bistru v centru hlavního města Vás vyjdou na 6 eur. Tento způsob stravování vyhledávají i místní. Schází se na plážích u stánků s grily, poslouchají hudbu, baví se s přáteli a popíjejí u toho Lorraine – místní pivo. 

Obvyklé ceny v restauracích 

Ve Fort-de-France a turisticky navštěvovaných místech jsou možnosti stravování v restauracích široké. Většina podniků má před vstupem ceduli s hlavní denní nabídkou. Cena předkrmů se pohybuje okolo 8–15 eur, hlavní jídlo 25–40 eur, salát 15–20 eur, dezert 5–15 eur, to závisí na úrovni restaurace, ale mnoho restaurací nabízí obědové menu o třech chodech okolo 30 eur, menu bývá kreolské kuchyně, takže určitě stojí za vyzkoušení. Točené pivo koupíte za 3–5 eur, míchané drinky 7–12 eur.

Chystáš se do Martiniku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Martina Jurčáková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.