Průvodce státem

Martinik

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Nejlepší rum na světě najdete na ostrově květin

Právem tento karibský skvost jeho praobyvatelé nazývali „Madinina“, v překladu z jazyka původních indiánů to totiž znamená „ostrov květin“ a o tom, že je tohle označení oprávněné, se sami přesvědčíte téměř okamžitě, kdekoli se na ostrově budete vyskytovat, tam vás bude obklopovat rozmanitá, bujná a okouzlující tropická vegetace.

Martinik je ostrov ležící v Atlantském oceánu, polohou ve východní části Karibského moře je součástí souostroví Malé Antily, na jihu sousedí se Svatou Lucií a na Severu s Dominikou. Je původní francouzskou kolonií a i v současnosti je pod správou Francie, a proto zároveň také spadá do skupiny ostrovů označovaných jako Francouzské Antily. 

Skloubením francouzského šarmu a elegance, tropického klimatu, širokých bílých pláží posetých palmami, možností potápění se v křišťálově průzračné vodě nebo výšlapu na nejvyšší vrchol ostrova, sopku Montagne Peleé, a neposlední řadě nejlepšího rumu na světě je Martinik opravdovým rájem na zemi a své turistické touhy, zde může uspokojit i náročný cestovatel. 

Průvodce pro tebe napsal Martina Jurčáková
Víza
Na občanku
Území je součástí EU, doporučujeme však mít i cestovní pas.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - květen
Teplo a slunce si užiješ celoročně, od srpna do října hrozí hurikány.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 35 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Martiniku

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Prvním Evropanem na ostrově byl Kryštof Kolumbus se svým námořnictvem, který na Martinik narazil během svých plaveb 12. června roku 1502. Setkali se zde s původním obyvatelstvem, karibskými indiány. Kryštof Kolumbus tehdy údajně prohlásil, že jde o nejkrásnější zemi na světě.

Martinik začal být od roku 1635 osídlován francouzskými zemědělci, ti zde založili osadu Saint-Pierre, která se následně stala hlavním městem ostrova. A původní domorodci byli pod vlivem kolonistů postupně úplně vyhubeni. Úrodná krajina dávala prostor k pěstování cukrové třtiny. S velkým rozmachem cukrových plantáží, ostrov velmi prosperoval, ale chyběl zde dostatečný počet pracovních sil. A tak začali kolonisté využívat nejlevnější pracovní sílu – otroky z Afriky. Cukrové plantáže byly velmi výnosné a začal se rozvíjet námořní obchod, kolonisté vybudovali několik hlavních obchodních center a roku 1640 založili přístav Fort-de-France, dnešní hlavní město.

Pomník otrokům

O prosperující Martinik a jeho úrodnou půdu začali mít zájem Britové, ostrov byl jimi tedy v letech 1794–1895 okupován. Ale Francouzi si ho ubránili a roku 1815 byl definitivně ponechán pod správou Francie. V roce 1848 tehdejší francouzský ministr Victor Schoelcher podepsal dekret o zrušení otroctví a dodnes je díky tomuto činu považován za národního hrdinu.

Největší tragédii pro ostrovany přinesla 8. května 1902 sopečná erupce, která kompletně zničila tehdejší hlavní město Saint-Pierre, které leží pouhých 6 km od sopečného kráteru. Z města zůstaly pouze trosky a základy budov a tato ničivá exploze měla na svědomí smrt až 28.000 lidí. Údajně přežili pouze dva lidé, jedním z nich byl vězeň, který byl v době výbuchu držen v podzemním žaláři, a druhým muž, který žil na okraji města. Po této smutné události se hlavním městem stal přístavní Fort-de-France. A 19. května 1946 byl Martinik oficiálně uznán jako francouzský zámořský department.

Lidé

Původním obyvatelstvem byli karibští indiáni – Karibové a Aravakové. Vlivem francouzské okupace a rozmachu zemědělství se obyvatelstvo vyměnilo za francouzské zemědělce a otroky dovlečené z Afriky. V současnosti má ostrov kolem 400.000 obyvatel a jsou to z 90 % právě potomci afrických otroků, zbylých 10 % tvoří běloši a ostatní etnika – Indové a Číňani. Jedna čtvrtina obyvatel žije v hlavním městě. A většina je silně nábožensky založena, jejich vyznáním je katolická církev, ale 5 % obyvatelstva vyznává také hinduismus.

Martiničané i přestože jsou napůl Francouzi a můžou se na první pohled tvářit nepřístupně a trochu arogantně, jsou však ve skutečnosti velmi družný, vřelý, otevřený a přátelský národ a v jakékoli situaci se snaží být turistům nápomocní.

Svátky

Vliv Francie je na Martinku velmi znát, a tak i svátky se povětšinou shodují. Nejvýznamnějším dnem v historii Francie je 14. červenec 1789, který je dnem pádu Bastily a oslavou francouzské revoluce a Francouzské republiky. Oslavy se i tradičně na Martiniku konají každý rok. V tento den mají obchody zavřeno a všechny rodiny se shromažďují, aby mohly slavit.

Stejně jako je ve Francii proslulý Tour de France, na Martiniku se jede cyklistický závod Tour de Martinique. Koná se každoročně v červenci. Důležitou informací pro turisty může být, že po dobu závodu je většina silnic na ostrově uzavřená a autem tak neprůjezdná.

Každý rok v srpnu se koná Tour de Yolesrondes. Jedná se o lodičkářskou slavnost, kdy námořníci využívají tradiční rybářské jachty a soutěží mezi sebou v několika různých disciplínách po celém ostrově. Na konci dne slavnost uzavírá velkolepá karnevalová párty.

Další slavností jsou Beaujolais Nouveau, kdy o půlnoci na třetí čtvrtek v listopadu přichází příchod nové sezony červeného vína Beaujolais. Spousta podniků po celém Martiniku má otevřeno až do pozdních hodin, oslavuje se nová sklizeň hroznů a víno teče proudem.

Poslední týden v listopadu se zde koná jazzový festival, který trvá 10 dní a na ostrov přijíždí spousta mezinárodních hudebníků předvést své hudební umění.

Martinickým festivalem roku je však Vaval, jedná se o karneval, který se koná v únoru po dobu čtyř dnů. Začíná v den zjevení Boha v podobě Krista a končí den před Popeleční středou, na tzv. tučné úterý. A je velmi podobný Mardi Gras, který se koná po celém světě. Lidé vyráží do ulic v maskách a kostýmech, v průvodech, všude se tančí, hraje hudba a panuje dobrá nálada. Je festivalem zábavy, jídla, pití a užívání si života.

Kultura

S původními domorodými obyvateli evropští kolonisté smetli ze země i jejich tradiční kulturu, takže ostrov svou civilizovaností i kulturou je velmi podobný té západoevropské.

Jazyk

Úředním jazykem je francouzština, avšak obyvatelé také hovoří martinickou kreolštinou. I přestože je ostrov významnou turistickou destinací a hlavním ekonomickým odvětvím je cestovní ruch, s angličtinou na většině míst moc nepochodíte. Není to jako ve Francii, kde lidé anglicky prostě jen mluvit nechtějí, ale většina obyvatel zde anglicky ani neumí. Jedné místo, kde se anglicky bez problému domluvíte, je letiště. A předpokládáme, že v luxusních resortech a lepších hotelech a restauracích také. Naše zkušenost je taková, že i v hlavním městě, ať už to bylo v cestovní agentuře, nebo informačním centru, kde bychom znalost angličtiny očekávali, jsme se vždy, na otázku: „Do you speak English?“, setkali s odpovědí: „I’m sorry. My English is bad.“ Ale díky jejich vstřícnosti a ochotě, naší špatné francouzštině a jejich ještě horší angličtině jsme se vždy zvládli domluvit. Veškeré nápisy, dopravní značení, menu v restauraci a informace jsou francouzsky, takže slovníček frází s sebou se jistě hodí. Pouze při návštěvě památek bývají informace o historii místa i v jiných jazycích.

Minislovníček:

 • Bonjour /bonžur/ – dobrý den
 • Bonsoir /bonsuár/ – dobrý večer
 • Merci /mersí/ – děkuji
 • S'il vous plaît /silvuple/ – prosím
 • Au revoir /orevoár/ – na shledanou
 • Non /no/ – ne
 • Oui /vi/ – ano

Turismus

Co se týká turismu, je Martinik vyspělá a civilizovaná země. Velký přísun peněz do státní kasy pochází právě z cestovního ruchu, který je hlavním ekonomickým odvětvím na ostrově. Většina obyvatel ostrova je zaměstnána ve službách cestovního ruchu. Takže jsou tyto služby rozvinuté, nechybí zde spousta ubytovacích, stravovacích zařízení a turisticky atraktivních míst.

Geografie

Ostrov je sopečného původu a s převážně hornatým reliéfem. V severní části se se svou nadmořskou výškou 1.397 m nad ostrovem tyčí nejvyšší vrchol Martiniku – stále aktivní sopka Montagne Peleé a výšlap na jeho vrchol je vyhledávanou turistickou výzvou. Na severu ostrova se rozkládají tropické pralesy a hory, plantáže s cukrovou třtinou a banány. V porovnání s jihem je méně přístupný a může se zdát i méně turisticky zajímavý, ale opak je pravdou. Panenský prales a divoká příroda mají také své kouzlo a dobrodružného cestovatele, který nepreferuje trávit dovolenou válením se na pláži, jistě chytnou za srdce. Jsou zde pouze dvě hlavní oblasti vhodné ke koupání, jednou je Tartane v severozápadní části ostrova a druhou je pláž Anse Cérons černým pískem na severu pár km od sopky Montagne Peleé.

Jih ostrova je proslulý dlouhými širokými plážemi s bílým pískem lemovanými palmami, které naskýtají klasickou karibskou scenerii, kde si zkrátka připadáte naprosto jako v ráji.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Euro

Vzhledem k tomu, že je ostrov pod správou Francie, platí se zde eurem. Euro (značka „€", ISO kód EUR) je oficiální měnou velké části evropských zemí. Dělí se na 100 centů.

Euro

Směnárny a platba kartou

V hlavním městě i na jiných turisticky vyhledávaných místech většinou není problém platit kartou – v supermarketech, restauracích, hotelích nebo půjčovnách aut. Platit kartou se nedá pouze na tržištích a v malých obchodech.

Bank a směnáren je ve Fort-de France a jiných větších městech také dostatek. Banky nabízí klasické služby, na něž je každý Evropan zvyklý. Otevírací doba je ve všední dny zpravidla od 7:30 do 16:30 hod. Během poledne mají dvouhodinovou siestu a den před státním svátek zavírají už ve 12:00 hod. V případě výměny peněz banky nabízí výhodnější kurz než hotelové směnárny.

Kolik co stojí

Ceny jsou ryze západoevropské – francouzské, nesetkali jsme se u základních potravin se značnými rozdíly v cenách oproti Francii. Takže je zde mnohem dráž než například na exotických ostrovech Asie, vezměte si tedy s sebou vysoké kapesné.

Orientační ceny:

 • Tmavý rum 1 l (12 let) – 13,5 eur
 • Bílý rum 1 l – 7–10 eur
 • Víno 0,7 l – od 4 eur
 • Balená voda – 1,5 eura
 • Pivo (plechovka) – 1 euro
 • Pivo (točené) – 3 eura
 • Bageta – 0,5 eura
 • Ananas – 2 eura/1ks
 • Limeta – 2 eura/kg
 • Pomeranče – 2 eura/kg
 • Camembert – 3 eura/250 g
 • Ementál – 2 eura/250 g

Spropitné a smlouvání

Spropitné se dává obvykle ve výši 10 %, někdy už bývá zahrnuto v ceně. Podle spokojenosti se službou je možné spropitné dle vlastního uvážení zvýšit, ale není to pravidlem.

Smlouvat se nepokoušejte, uvědomte si, že jste na území Francie, v michelinské restauraci budete taky těžko smlouvat nad účtem, který vám přinesou.

Jak ušetřit

Co se obecně úspory týká, nám se při cestování vyplácí jedna zásadní věc, a to vyrazit na ostrov ve 4 lidech, což je ideální počet k tomu, jak obsadit celé auto, čímž ušetříte náklady nejen na půjčovné a benzin, ale dále pak také při pronájmu celého apartmánu, kdy je cena za celý prostor, nikoli za osobu.

U stravování se dá ušetřit nákupem zboží ve velkých supermarketech, kde mívají akční zboží nebo různé multipacky u balené vody, piva apod. Levnější volbou je samozřejmě také stravování se ve fast foodech místo restaurací. Lepší je také cestovat autobusy nebo si vypůjčit auto, než využívat taxi služby.

Co se opravdu vyplatí si z ostrova přivézt, co je zde absolutně nejlevnější, je rum. Cena vysoce kvalitního rumu je zde až třikrát levnější, než za jakou rum koupíte u nás nebo jinde v Evropě. Jen pozor, je omezeno vývozní množství na pouze 10 litrů na osobu. Dále se vyplatí kupovat si exotické ovoce, které seženete za přijatelné ceny a co se chuti týká, je naprosto nesrovnatelná s tím, co je k mání v ČR. Až tady zjistíte, jak opravdu chutná banán, mango nebo ananas.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel se ubytuje v apartmánu se dvěma ložnicemi za 30 eur/2 noci/apartmán pro dva. Stravování bude řešit nákupem v supermarketu a ve fast foodech (pečivo se sýrem a máslem, těstoviny z fast foodu, ovoce, voda, plněná bageta z fastfoodu), které vyjde – 60 eur/3 dny. Doprava závisí na tom, kam všude se chystáte, a vyjde maximálně na 30 eur/3 dny. Celkové denní náklady se budou pohybovat na cca 45 eurech/osoba/den.

Zlatá střední cesta zahrnuje ubytování v ***hotelu za 130 eur/2 noci/pokoj pro dva. Stravování v restauracích a fastfoodech (káva a sladké pečivo, voda, oběd v restauraci, ovoce, pivo, večere ve fast foodu, zmrzlina) vyjde na 120 eur/3 dny. Doprava závisí na tom, kam všude se chystáte, a bude stát maximálně 30 eur/3 dny. Půjčení auta stojí od 80 eur/3 dny včetně pohonných hmot. Vstupné (opět závisí, zda se někam chystáte a chcete něco vidět) vyjde na 20 eur/3 dny. Celkové denní náklady budou činit cca 150 euro/osoba/den.

Luxusní varianta obsahuje ubytování v ***** resortu za 690 eur/2 noci/apartmán pro dva s výhledem na oceán. Stravování uskuteční v luxusních restauracích od 300 eur/3 dny.

Taxi (závisí na tom, kam všude se chystáte) bude stát 500 eur/3 dny. Celkové denní náklady budou stát cca 600 euro/osoba/den.

Od dovolené každý očekává něco jiného, toto je pouze návrh, možností a variant je spousta.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak na Martinik

Jediným způsobem, jak se z Prahy na Martinik dostat, je využít leteckou dopravu. S mezipřistáním v Paříži tam létá společnost Air France. Z Paříže se dá na ostrovy v občasných akcích dostat výhodně i s aerolinkou Air Caraibes.

Celková doba strávená na cestě se pohybuje okolo 14–20 hodin, závisí to na délce mezipřistání v Paříži.

Zpravidla z Prahy do Paříže přiletíte na letiště Charlese de Gaullea (let trvá cca 1 h 50 min.), využijete meziletištního transportu autobusem a přesunete se na Orly (60 minut), odkud budete pokračovat přímým letem až do Fort-de-France (a tento let trvá necelých 9 hodin). Zpáteční letenky se pohybují okolo 20.000 Kč, ale Air France má i různé akce, například v září 2015 se zpáteční letenky na únor 2016 daly sehnat za 12.500 Kč, podobné akce jsou ale spíše výjimečné.

Dále zde existuje meziostrovní doprava. Která je buď letecká, tu zajišťují Caribbean Airlines nebo Air Antilles, pro příklad cena zpáteční letenky z Martiniku na Svatou Lucii je pohybuje okolo 145 eur/osoba.

A lodní přeprava, zde je možností více, na Martiniku je několik společností, které zajišťují přepravu mezi ostrovy. Například Caraibsealines nebo Express des Iles. Zpáteční lístek z Martiniku na Svatou Lucii koupíte přibližně za 100 eur/osoba. Pokud už se do Karibiku chystáte, doporučujeme vyrazit i na jeden další ostrov, každý ostrov je úplně jiný a každý stojí za návštěvu. A pokud se vypravíte lodí a budete mít štěstí, můžete vidět delfíny.

Jak se nejlépe dopravovat

Půjčení auta

Doprava na Martiniku se řídí evropskými předpisy a jezdí se vpravo. Infrastruktura je dostačující a silnice jsou až překvapivě kvalitní, takže se nemusíte bát, že zničíte auto z půjčovny.

Ideálním způsobem, jak se na ostrově dopravovat, je půjčit si auto. Jste pánem svého času a můžete se bez problému dopravit kdykoli a kamkoli. Pohodlným způsobem přepravy je využití taxislužeb, ale to vás vyjde opravdu draho. Sazba z letiště do hlavního města, což je 10 kilometrů, je okolo 30 eur a je potřeba počítat se spropitným, které je zde běžné a činí 15 % k ceně navíc.

Autobusová doprava sice existuje, ale je nastavena spíše pro místní na dojíždění za prací.

Půjčení auta lze bezproblémově zařídit předem z domova, tuto možnost zároveň rozhodně doporučujeme. Doma, v klidu, přes internet si vyberete auto, které vyhovuje vašim požadavkům, předem ho zaplatíte a při příletu vás bude čekat na letišti. K jeho vyzvednutí vám pak postačí potvrzení o rezervaci, platný řidičský průkaz, mezinárodní řidičský průkaz (vystaví vám ho na úřadě v místě vašeho bydliště za poplatek 50 Kč, další žádné mimořádné požadavky zde nemají, jste v EU) a zablokují vám kauci za auto na účtu přes vaši platební kartu – s tím je potřeba předem počítat a mít nastaveny vyšší limity pro platby kartou.

Počítejte s tím, že většina lidí, kteří na Martinik přijedou, mají v plánu to samé, proto se u přepážek autopůjčoven tvoří fronty a můžete na vyřízení formalit čekat klidně hodinu. Pro příklad: u AVISu za Seat Ibizu (pro 5 osob) na 15 dní zaplatíte cca 14.000Kč. Jako obvykle platí, na čím delší dobu auto půjčujete, tím je cena výhodnější.

Další možností půjčení auta je autosharing. V tomhle případě jsou ceny za vůz velmi nízké, ale zato vysoká je cena vratné kauce.

Cena pohonných hmot je 1,34 eur/litr.

Bridge les 3 rivieres

Veřejná doprava

Veřejná doprava je značně omezená. Existují zde dva typy autobusů. Na území hlavního města Fort-de-France fungují klasické velké linkové autobusy (pro 40 osob), autobusem se můžete pohybovat po území hlavního města a jedna cesta vás vyjde asi 2,5 eura.

Pokud chcete vyrazit za hranice hlavního města, musíte jet minivanem. Což je něco mezi autobusem a taxíkem. Minivan pojme 9 cestujících, neřídí se žádným jízdním řádem, nikde nenaleznete žádný ceník, jejich trasy jsou pružné a řídí se momentální potřebou cestujících.

Minivany jsou v soukromém vlastnictví, jsou označeny značkou CT (taxi collectifs). Například cesta z Fort-de-France do Ste-Anne vyjde na cca 9 eur. Cesta minivanem je dobrodružství, které nemusí být pro každého. Je potřeba počítat s tím, že nasedáte do dodávky plné černochů, kde hraje na plné pecky reggae. Ale není se čeho bát. Pouze tento způsob přepravy na delší trasy může být trochu nepohodlný a nekomfortní. Ale odvážným rozhodně doporučujeme vyzkoušet, je to zážitek.

Autobusové zastávky jsou označeny „ARRÊT de autobus" nebo piktogramem autobusu.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Martinická kuchyně

Francií zde mimo jiné byla ovlivněna i kuchyně, proto se nemusíte bát, že byste mohli v tomto směru na ostrově strádat, protože jak je všem jistě známo, Francouzi jsou milovníci dobrého jídla a pití. Ale zároveň počítejte s pořádným kapesným, jak už bylo řečeno – jste ve Francii.

Mísí se zde tedy francouzská kuchyně s kreolskou a africkou. Na jídelníčku dominují hlavně ryby a mořské plody, které místní restaurace nakupují přímo od rybářů, takže jsou vždy čerstvé, a sehnat je můžete také na místních trzích. V hlavním městě narazíte na spoustu restaurací a fast foodů různých světových kuchyní. Všude seženete čerstvé francouzské pečivo a skvělé francouzské dezerty. V supermarketech je široká nabídka francouzských sýrů a vína.

Tradičním pokrmem je například Accras de morue, což jsou kousky ryb smažených v kořeněném těstíčku. V restauracích si ho můžete dát třeba jako předkrm. Místní ho připravují spíše ve formě snacku, když se schází s přáteli a rodinou. Dalším oblíbeným pokrmem je chobotnice, ta se připravuje buď jako dušená se zeleninou, nebo jako ragú s luštěninami a rýží. Obecně je martinická kuchyně hodně kořeněná.

Accras de Morue

Martinik je slavný hlavně pro svůj jedinečný rum, který je považován za nejlepší a nejkvalitnější na světě. A to z toho důvodu, že martinické rumy, jako jsou vyráběny přímo ze šťávy z cukrové třtiny. Ostatní země vyrábějí rumy z melasy, což je v podstatě třtinový odpad. Tento typ rumů se nazývá agricole a má i velmi specifickou chuť a vůni. Tradiční rumový nápoj, který místní popíjejí k Accras de morue, je Ti-punch. Jeho příprava je prostá – do skleničky nalijete panáka rumu, zakápnete ho třtinovým sirupem a šťávou z limetky.

Jak se stravovat jako místní

Cenově nejvýhodnější je stravovat se ve fast foodech a stáncích poblíž pláží, které většinou mají denní nabídku čerstvých ryb a plodů moře z grilu, čerstvé ovoce, plněné bagety, palačinky apod. Najíte se skvěle a za třetinovou cenu, kterou byste zaplatili v restauraci.

Za celou grilovanou rybu dáte okolo 15 eur, vepřový steak 8 eur, krevety z grilu 8 eur, bageta plněná tuňákem a zeleninou 4 eura, pivo 2 eura. Těstoviny v italském bistru v centru hlavního města Vás vyjdou na 6 eur. Tento způsob stravování vyhledávají i místní. Schází se na plážích u stánků s grily, poslouchají hudbu, baví se s přáteli a popíjejí u toho Lorraine – místní pivo.

Obvyklé ceny v restauracích

Ve Fort-de-France a turisticky navštěvovaných místech jsou možnosti stravování v restauracích široké. Většina podniků má před vstupem ceduli s hlavní denní nabídkou. Cena předkrmů se pohybuje okolo 8–15 eur, hlavní jídlo 25–40 eur, salát 15–20 eur, dezert 5–15 eur, to závisí na úrovni restaurace, ale mnoho restaurací nabízí obědové menu o třech chodech okolo 30 eur, menu bývá kreolské kuchyně, takže určitě stojí za vyzkoušení. Točené pivo koupíte za 3–5 eur, míchané drinky 7–12 eur.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Až dorazíte na místo, pořiďte si mapu ostrova, seženete ji buď v hotelu, v infocentru nebo u svých hostitelů. Mapy mají řešené moc pěkně, jsou v nich zaznačeny všechny pláže vhodné ke koupání nebo pro surfing, potápěčské oblasti, destilerky a všechna další zajímavá místa.

Treky

Deštný prales v pohoří Pitons du Carbet a sopka Montagne Peleé nabízí skvělé možnosti pro pěší turistiku.

Asi největším lákadlem a zároveň výzvou je výstup na Montagne Peleé. Výlet je ideální zkombinovat s návštěvou Musée Vulcanologique v Saint-Pierre, které leží pár kilometrů jižně od kráteru. I přestože je muzeum malé, tak názorně a poměrně drasticky vyobrazuje tragédii, která se přihodila v roce 1902.

Mount Pelee

Na Saint-Pierre i výstup si určitě vyhraďte celý den a ideálně co se počasí týká, ten nejhezčí. Sopka je většinu roku zahalena v oparu mlhy a údajně je kolem ní jasno jen 5 dní v roce. K vrcholu vedou dvě cesty, jedna je snazší, ale mnohem delší (16 km) a vede z Macouba. Lepší je se vydat na 4 km dlouhý, ale zato náročnější výstup, tam se nejlépe dostanete z městečka Morne Rouge, vzdáleného od Saint-Pierre pár kilometrů, odkud bezproblémově dojedete autem až k úpatí Montagne Peleé, kde se nachází parkoviště.

Cesta na vrchol zabere přibližně 4–5 hodin. Celou cestu stoupáte po příkrých svazích, je zde vysoká hustota vzduchu, občas prší a zároveň silně praží slunce. Je tedy vhodné chránit se pokrývkou hlavy a mít s sebou i teplejší oblečení, trekingová obuv je samozřejmostí. Stoupáte v blátě a po kluzkých kamenech, ale vrchol stojí za to! Výhled je ohromující, pod sebou máte celý ostrov jako na dlani.

Dalším a méně nenáročným trekem je Trace des Jésuites, kdy procházíte přímo deštným pralesem v pohoří Pitons du Carbet. Trek je poměrně krátký, asi 5 km a zabere přibližně tři hodiny a držet se na něm budete podle žlutého značení. Trek má pomyslné dvě části, první je sestup k řece Riviere du Lorrain a následně stoupání do cíle. Cestou se Vám naskýtají výhledy na Montagne Peleé a bude vás obklopovat krásná a rozmanitá vegetace deštného pralesa.

Surfování

Martinik je rájem také pro surfaře. I v tomhle případě stále zůstaneme na severu ostrova. Jih je pro plážové povaleče. Nejlepší doba pro surfování je na ostrově od listopadu do března. Dlouhé, silné a pravé vlny naleznete v městečku Basse-Pointem, které je vzdálené asi 50 km od Fort-de-France.

Le Lorrain, jižně od Basse-Pointe, je malý záliv s velkým množstvím kvalitních vln pro začátečníky a mírně pokročilé surfaře.

Na Anse Charpentier ležící mezi Sainte-Marie a Le Lorrain, jsou díky útesům proudy těžko přístupné, ale vlny jsou velké a dlouhé s písečným a korálovým dnem.

Nejpopulárnějším místem pro surfování je pláž Anse Bonneville ve čtvrti La Trinité. Jste-li odvážní, ptejte se po Cocoa, v blízkosti Tartane a Pelle Tarte, kde si můžete užívat silné A-frame vrcholy. Případně, pokud jste na severozápadní straně Martiniku, Anse Couleuvre nabízí silné a mocné vlny s mělkým korálovým dnem a Anse Ceron s černým pískem zaručuje dlouhou jízdu přes písečné dno se skalami.

Potápění a šnorchlování

Barevné útesy a tropické ryby, skryté jeskyně a potopené lodi, to vše najdete pod hladinou moře nedaleko pobřeží Martiniku. Většina větších středisek na ostrově nabízí zapůjčení výbavy jak na potápění, tak šnorchlování, déle také certifikované potápěčské kurzy. Pro potápění na Martiniku certifikaci potřebujete, a tu snadno získáte po jednodenní lekci.

Na ostrově je 15 potápěčských středisek a 11 lokalit. Například v letovisku Le Marin se nachází středisko Marin Plongee, které nabízí široké spektrum služeb, trénink pro všechny úrovně, včetně certifikovaných kurzů. Cena ponorů se pohybuje od 45 do 300 eur v závislosti na počtu ponorů.

Nejvyhledávanějšími lokalitami pro šnorchlování jsou Grand Anse d'Arlet, pro šnorchlování údajně nejlepší pláž na ostrově, což má za následek, že o víkendech tu může být narváno, přes týden je zde větší klid a můžete pozorovat mořské želvy. Klidnější možností je pláž Anse Dufour. Další velkou šnorchlařskou destinací je třeba černá pláž Anse Noire. Je možnost se vydat i na výlet lodí, kdy je šnorchlování během plavby. Takové výlety nabízí například Kata Mambo v letovisku Pointe du Bout.

Pláže

Pláží je na ostrově mnohem více, ale zde jsou ty nejzajímavější:

Anse Céron – krásná a impozantní pláž s černým pískem, nachází se jen několik kilometrů severně od Saint-Pierre. Je zasazena do divoké přírody, připomínající džungli. V pozadí pláže rostou kokosové palmy a v průzračném moři leží skála, Ilet la Perle, která je oblíbená mezi potápěči.

Les Salines – nejvyhledávanější, nejznámější a nejkrásnější pláž na Martiniku, nachází se na jižním cípu ostrova. Je poměrně široká, dlouhá asi 3 km a je lemována palmami. Navštěvovaná je sice hojně, ale díky její délce se nemusíte obávat, že by byla přeplněná. A za ochutnávku rozhodně stojí báječný mix exotické ovoce z místního stánku.

Tartane – vyhledávané letovisko na poloostrově Caravelle, v oblasti naleznete hned několik pláží s bílým pískem.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Jediné, co je potřeba si uvědomit, je blízkost rovníku a výskyt vysokých teplot vzduchu a intenzivního přímého záření slunce, proto je vhodné mít s sebou pokrývku hlavy, sluneční brýle a používat opalovací krémy s vysokým UV faktorem. Je zde také vysoký výskyt komárů, ale repelent je lepší koupit na místě, ty české na ně moc nefungují. Veškeré lékařské služby na ostrově dosahují běžného francouzského standardu, proto v případě nutnosti vyhledání lékaře se není čeho obávat.

Kriminalita

Nebezpečí vám odnikud nehrozí, kriminalita je na ostrově velice nízká. Maximálně ve Fort-de-France se můžete, asi jako v každém hlavním a větším městě, setkat s kapsáři.

Riziko katastrof

Na Martiniku roste nejnebezpečnější strom na světě mancinella obecná – vyskytuje se například na pláži Les Salines. Míza stromu obsahuje látku zvanou forbol, která vyvolává na lidské kůži pálení, záněty a puchýře. Požití plodů tohoto stromu okamžitě způsobuje vředy a otoky zažívacího traktu. Tyto stromy snadno poznáte, jsou totiž na kmenu označeny červenou páskou nebo tečkou.

Kvůli bilharzii se nedoporučuje koupat ve sladké vodě a pozor si také dávejte na hady a pavouky, kteří by mohli být jedovatí.

Ač je Montagne Peleé stále aktivní sopkou, její momentální nečinnost je monitorována moderní technikou, zrovna tak výskyt zemětřesení nebo hurikánů, proto ani v tomhle případě se není čeho obávat.

Důležité kontakty

Adresa národního turistického úřadu:

Comité Martiniquais du Tourisme, Immeuble Le Beaupré – Pointe de Jaham, 97233 Schoelcher, La Martinique.

Ambasáda, velvyslanectví:

Není, nejbližší je ve Venezuele nebo v Havaně na Kubě.

 • Embajada de la República Checa, Calle Los Cedros, Qta. Isabel, Urbanización Country Club, 1060 Caracas, tel. 0058212/2611746, 2618528, internet: www.mzv.cz/caracas
 • Embajada de la República Checa, Ave. Kohly, No. 259, e/ 41 y 43, Nuevo Vedado, La Habana, tel. 00537/8833201, 8833467, internet: www.mzv.cz/havana

Telefonní předvolba

 • +596

Důležitá telefonní čísla

 • 15 – lékařská pomoc (SAMU – Service d‘aide médicale urgente)
 • 16 – námořní pomoc (Secours en mer)
 • 17 – policie
 • 18 – hasiči (Pompiers)
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Pokud na Martinik cestujete na dobu kratší než 90 dnů, vízum nepotřebujete. Pro občany Evropské unie ke vstupu do země postačí platný občanský průkaz nebo platný cestovní pas.

Očkování

Žádná očkování nejsou vyžadována a v zemi ani nehrozí nákaza nějakou závažnou chorobou. Kromě očkování běžných v ČR, bývá někdy doporučováno i očkování proti žloutence typu A a B. Není však vyžadováno a při dodržování klasických hygienických opatření nákaza nehrozí.

Celní předpisy

Dovoz a užívání osobních věcí (tabák, fotoaparáty) nepodléhá žádnému clu. Pro dovoz jiných předmětů jako střelných zbraní apod. jsou aplikovány francouzské zákony. Vývoz vegetace je zakázán, výjimku tvoří pouze řezané květiny zakoupené v květinářstvích.

Co vidět a navštívit v Martiniku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Martiniku

Zavřít boční panel

Caravelle

Na poloostrově je díky blízkosti moře sušší podnebí a vegetace není tolik zelená. Na poloostrov se dostanete odbočením z hlavní silnice z města La Trinité a u vesničky Tartane máte možnost poznat jedny z nejkrásnějších pláží Martiniku.

Původně byla Tartane malou rybářskou vesnicí, ale v současnosti se jedná o vyhledávané a rušnější letovisko a lázeňské centrum. Můžete zde navštívit místní destilerku Hardy, jejíž součástí je i obchod se suvenýry.

Pobřeží je lemováno krásnými písčitými plážemi, které se pozvolně svažují do azurových vod Karibiku. V Tartane je několik stezek vedoucích ke zřícenině starého plantážnické pevnosti ze 17. století Château Dubuc.

Prohlídnout si zde můžete i malé muzeum. Vstupné do areálu zříceniny je 5 eur, prohlídka je bez průvodce, ale dostanete povídání o historii místa, které mají k dispozici v několika jazycích. Otevřeno je denně od 9 do 16:30 hod. Od zříceniny vede stezka přírodní rezervací, která je tvořena soutěskami a útesy, které lemují pobřeží. Jsou zde dva možné okruhy, jeden má asi 8 a druhý 2 km.

Zavřít boční panel

Habitation Clément

Asi nejznámější martinická destilerka. Která se nachází poblíž města Le François. Je zasazena v opravdu nádherném a udržovaném prostředí. Do areálu musíte zaplatit vstupné (12 eur), v rámci něhož vás provedou po výrobně a plantážích a rumy budete také moci ochutnávat. Pokud nemáte zájem o prohlídku, zajděte si alespoň do jejich butiku, kde můžete jak nakoupit spousty kvalitních rumů za neuvěřitelné ceny, ale také je zdarma degustovat. A věřte, že spousta z nich za ochutnávku stojí.

Zavřít boční panel

Distillerie Saint James

Další moc hezká destilerka s muzeem, kterou najdete v severní části ostrova v městečku Sainte-Marie. Určitě stojí za návštěvu, areál si můžete bezplatně projít sami, ale nabízí i komentované prohlídky s degustací. V hlavní budově si za velmi příznivé ceny můžete nakoupit širokou škálu rumů. Mají otevřeno od pondělí do soboty od 9 do 17:30 (zavřeno během polední siesty).

Zavřít boční panel

Jardin de Balata

Opravdu krásná botanická zahrada, kde byste se mohli procházet hodiny. Jsou zde vysázeny snad všechny místní rostliny. Kromě typické karibské vegetace zde najdete i rostliny z Brazílie, Indie, Mexika nebo Madagaskaru. A přímo na terase poblíž východu můžete pozorovat kolibříky, kteří popíjejí nektar z pítek, což je také fascinující podívaná. Otevřeno mají denně od 9 do 18 a vstupné je 13 eur. K zahradám se dá pohodlně dojet autem na bezplatné parkoviště. Poblíž zahrad je i minizoo, což potěší cestovatele s dětmi.

Zavřít boční panel

Fort-de France

Dnešní hlavní město a tzv. Paříž Karibiku, nachází se zde například přístavní pevnost Fort St. Louis, která je využívána k vojenským účelům a z toho důvodu je veřejnosti nepřístupná. Poblíž přístavu v parku La Savanne si můžete povšimnout sochy císařovny Josefíny, manželky Napoleona, která je martinickou rodačkou. Od roku 1985 je bez hlavy, protože díky znovuzavedení otroctví na ostrově si lásku ostrovanů nezískala. Za návštěvu také určitě stojí tržiště, kde můžete nakoupit čerstvé ovoce, koření a místní výrobky, nebo rybí trh.

Zavřít boční panel

Grand Riviére

Rybářská vesnička ležící na severu, kterou obklopují monumentálními útesy, z nichž je jedinečný výhled. Když budete mít štěstí, můžete vidět i Dominiku.

Počasí a sezóny v Martiniku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Fort-de-France
Pro milovníky teplého moře i vzduchu

28 °C

28 °C

28 °C

29 °C

29 °C

29 °C

29 °C

30 °C

30 °C

30 °C

29 °C

28 °C

Počasí

Na Martiniku panuje tropické klima, které je horké a vlhké, a střídají se zde dvě období klimatu – období sucha, které probíhá od prosince do června, a období dešťů. Ale i v sušším období průměrné měsíční srážky nejsou nižší než 60 mm.

Průměrný měsíční úhrn srážek je asi 114 mm. Nejdeštivějšími měsíci jsou srpen a září, kdy často a vydatně prší, nejedná se však o celodenní deště. Naopak nejsušším měsícem je březen. Severní hornatá část ostrova je oproti jihu chladnější a vlhčí. Tropické deštíky přichází na ostrov celoročně i mimo období dešťů a většinou nečekaně, ale jedná se o typ dešťů, které stejně jak rychle a nečekaně přišly, tak i odezní a hned potom zase vysvitne sluníčko. 

Jednou za 10 let se na ostrově vyskytují i hurikány a takové období probíhá současně během období dešťů. A není se čeho obávat, na ostrově jsou pro mapování případných hurikánů vybaveni moderní technikou. 

Celoročně se zde teploty vzduchu průměrně pohybují kolem 28 °C. S teplotními výkyvy se na ostrově nesetkáte, teplota vzduchu je zde poměrně stabilní a během celého roku nikdy neklesá pod 20 °C.

Sezóny a kdy vyrazit

Turistická sezona trvá přibližně od prosince do května. A ideální dobou pro návštěvu Martiniku je období od ledna do dubna. 

Když jsme ostrov navštívili na přelomu února a března, setkali jsme se s občasnými tropickými dešti, které trvaly v řádu několika minut, nebo pršelo pouze během noci. Teploty v době naší návštěvy dosahovaly kolem 30 °C, takže naopak občasný deštík byl spíše příjemným osvěžením horkého tropického dne.

Martinik však lze samozřejmě navštívit i během období deště, šance, že bude pršet celý týden v kuse nonstop, je poměrně malá.

Skvělé akce do Martiniku

20 starších akcí
Avatar uživatele Martina Jurčáková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu