Průvodce státem

Martinik

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Nejlepší rum na světě najdete na ostrově květin

Právem tento karibský skvost jeho praobyvatelé nazývali „Madinina“, v překladu z jazyka původních indiánů to totiž znamená „ostrov květin“ a o tom, že je tohle označení oprávněné, se sami přesvědčíte téměř okamžitě, kdekoli se na ostrově budete vyskytovat, tam vás bude obklopovat rozmanitá, bujná a okouzlující tropická vegetace.

Martinik je ostrov ležící v Atlantském oceánu, polohou ve východní části Karibského moře je součástí souostroví Malé Antily, na jihu sousedí se Svatou Lucií a na Severu s Dominikou. Je původní francouzskou kolonií a i v současnosti je pod správou Francie, a proto zároveň také spadá do skupiny ostrovů označovaných jako Francouzské Antily. 

Skloubením francouzského šarmu a elegance, tropického klimatu, širokých bílých pláží posetých palmami, možností potápění se v křišťálově průzračné vodě nebo výšlapu na nejvyšší vrchol ostrova, sopku Montagne Peleé, a neposlední řadě nejlepšího rumu na světě je Martinik opravdovým rájem na zemi a své turistické touhy, zde může uspokojit i náročný cestovatel. 

Průvodce pro tebe napsal Martina Jurčáková
Víza
Na občanku
Území je součástí EU, doporučujeme však mít i cestovní pas.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - květen
Teplo a slunce si užiješ celoročně, od srpna do října hrozí hurikány.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 35 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Martiniku

Co vidět a navštívit v Martiniku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Martiniku

Zavřít boční panel

Caravelle

Na poloostrově je díky blízkosti moře sušší podnebí a vegetace není tolik zelená. Na poloostrov se dostanete odbočením z hlavní silnice z města La Trinité a u vesničky Tartane máte možnost poznat jedny z nejkrásnějších pláží Martiniku.

Původně byla Tartane malou rybářskou vesnicí, ale v současnosti se jedná o vyhledávané a rušnější letovisko a lázeňské centrum. Můžete zde navštívit místní destilerku Hardy, jejíž součástí je i obchod se suvenýry.

Pobřeží je lemováno krásnými písčitými plážemi, které se pozvolně svažují do azurových vod Karibiku. V Tartane je několik stezek vedoucích ke zřícenině starého plantážnické pevnosti ze 17. století Château Dubuc.

Prohlídnout si zde můžete i malé muzeum. Vstupné do areálu zříceniny je 5 eur, prohlídka je bez průvodce, ale dostanete povídání o historii místa, které mají k dispozici v několika jazycích. Otevřeno je denně od 9 do 16:30 hod. Od zříceniny vede stezka přírodní rezervací, která je tvořena soutěskami a útesy, které lemují pobřeží. Jsou zde dva možné okruhy, jeden má asi 8 a druhý 2 km.

Zavřít boční panel

Habitation Clément

Asi nejznámější martinická destilerka. Která se nachází poblíž města Le François. Je zasazena v opravdu nádherném a udržovaném prostředí. Do areálu musíte zaplatit vstupné (12 eur), v rámci něhož vás provedou po výrobně a plantážích a rumy budete také moci ochutnávat. Pokud nemáte zájem o prohlídku, zajděte si alespoň do jejich butiku, kde můžete jak nakoupit spousty kvalitních rumů za neuvěřitelné ceny, ale také je zdarma degustovat. A věřte, že spousta z nich za ochutnávku stojí.

Zavřít boční panel

Distillerie Saint James

Další moc hezká destilerka s muzeem, kterou najdete v severní části ostrova v městečku Sainte-Marie. Určitě stojí za návštěvu, areál si můžete bezplatně projít sami, ale nabízí i komentované prohlídky s degustací. V hlavní budově si za velmi příznivé ceny můžete nakoupit širokou škálu rumů. Mají otevřeno od pondělí do soboty od 9 do 17:30 (zavřeno během polední siesty).

Zavřít boční panel

Jardin de Balata

Opravdu krásná botanická zahrada, kde byste se mohli procházet hodiny. Jsou zde vysázeny snad všechny místní rostliny. Kromě typické karibské vegetace zde najdete i rostliny z Brazílie, Indie, Mexika nebo Madagaskaru. A přímo na terase poblíž východu můžete pozorovat kolibříky, kteří popíjejí nektar z pítek, což je také fascinující podívaná. Otevřeno mají denně od 9 do 18 a vstupné je 13 eur. K zahradám se dá pohodlně dojet autem na bezplatné parkoviště. Poblíž zahrad je i minizoo, což potěší cestovatele s dětmi.

Zavřít boční panel

Fort-de France

Dnešní hlavní město a tzv. Paříž Karibiku, nachází se zde například přístavní pevnost Fort St. Louis, která je využívána k vojenským účelům a z toho důvodu je veřejnosti nepřístupná. Poblíž přístavu v parku La Savanne si můžete povšimnout sochy císařovny Josefíny, manželky Napoleona, která je martinickou rodačkou. Od roku 1985 je bez hlavy, protože díky znovuzavedení otroctví na ostrově si lásku ostrovanů nezískala. Za návštěvu také určitě stojí tržiště, kde můžete nakoupit čerstvé ovoce, koření a místní výrobky, nebo rybí trh.

Zavřít boční panel

Grand Riviére

Rybářská vesnička ležící na severu, kterou obklopují monumentálními útesy, z nichž je jedinečný výhled. Když budete mít štěstí, můžete vidět i Dominiku.

Počasí a sezóny v Martiniku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Fort-de-France
Pro milovníky teplého moře i vzduchu

28 °C

28 °C

28 °C

29 °C

29 °C

29 °C

29 °C

30 °C

30 °C

30 °C

29 °C

28 °C

Počasí

Na Martiniku panuje tropické klima, které je horké a vlhké, a střídají se zde dvě období klimatu – období sucha, které probíhá od prosince do června, a období dešťů. Ale i v sušším období průměrné měsíční srážky nejsou nižší než 60 mm.

Průměrný měsíční úhrn srážek je asi 114 mm. Nejdeštivějšími měsíci jsou srpen a září, kdy často a vydatně prší, nejedná se však o celodenní deště. Naopak nejsušším měsícem je březen. Severní hornatá část ostrova je oproti jihu chladnější a vlhčí. Tropické deštíky přichází na ostrov celoročně i mimo období dešťů a většinou nečekaně, ale jedná se o typ dešťů, které stejně jak rychle a nečekaně přišly, tak i odezní a hned potom zase vysvitne sluníčko. 

Jednou za 10 let se na ostrově vyskytují i hurikány a takové období probíhá současně během období dešťů. A není se čeho obávat, na ostrově jsou pro mapování případných hurikánů vybaveni moderní technikou. 

Celoročně se zde teploty vzduchu průměrně pohybují kolem 28 °C. S teplotními výkyvy se na ostrově nesetkáte, teplota vzduchu je zde poměrně stabilní a během celého roku nikdy neklesá pod 20 °C.

Sezóny a kdy vyrazit

Turistická sezona trvá přibližně od prosince do května. A ideální dobou pro návštěvu Martiniku je období od ledna do dubna. 

Když jsme ostrov navštívili na přelomu února a března, setkali jsme se s občasnými tropickými dešti, které trvaly v řádu několika minut, nebo pršelo pouze během noci. Teploty v době naší návštěvy dosahovaly kolem 30 °C, takže naopak občasný deštík byl spíše příjemným osvěžením horkého tropického dne.

Martinik však lze samozřejmě navštívit i během období deště, šance, že bude pršet celý týden v kuse nonstop, je poměrně malá.

Skvělé akce do Martiniku

ušetříš až 51%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 36%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 49%
Akce starší 2 týdnů
23 starších akcí
Avatar uživatele Martina Jurčáková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu