Průvodce státem
Mosambik
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Mosambiku

Mosambická kuchyně

V Mosambiku se živí většina lidí zemědělstvím, stát je největším exportérem kešu oříšků na světě. Ovoce, zelenina a ryby jsou hlavní složkou jídelníčku místních.

Kuchyně je ovlivněná portugalskými a indickými vlivy, kromě kolonialistů zde zanechali stopy právě Indové, kteří zde měli svá obchodní centra. I dnes v zemi Indové žijí (a stále provozují především obchody).

Mezi tradiční pokrmy patří omáčka matapa, která se připravuje z listů manioku a burských oříšků nebo kokosu. Jí se s hustou kukuřičnou kaší, což je nejtradičnější a nejběžnější pokrm celé jihovýchodní Afriky, popřípadě se podává s chlebem nebo s rýží. 

V přímořských částech Mosambiku jsou běžně ke koupi ryby (hlavně tuňáci) a mořské plody. Častou ingrediencí v jídle je kokosové mléko, stejně jako již zmiňované kešu, maniok, zelí nebo batáty.

Oblíbeným kořením je piri piri (chilli, citronová šťáva, cibule, koriandr). Právě kuře v piri piri je pokrm, který můžete koupit snad na každém rohu.

Rybí trh Maputo

Jak se stravovat jako místní

Jděte na trh. A nakupte místní suroviny. Koření, ovoce, zeleninu, čerstvé ryby, kraby nebo mušle. To je přesně způsob, jak žijí místní. Kupte si na ulici čerstvé mango nebo fantastický ananas. 

Pokud se dostanete do turističtějších lokalit, vyhledávejte menší restaurace. Hlavním jídlem dne je večeře, klimatické podmínky ve své podstatě ani neumožňují jinou variantu.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích se hodně liší. Najdete zde portugalské, francouzské i africké podniky, počítejte s tím, že jídlo vás bude stát od 350 Kč, speciality budou samozřejmě dražší. Ceny jsou také proměnlivé podle různých lokalit.

Země manga a kešu oříšků

Mosambik ležící na jihovýchodním pobřeží Afriky je s rozlohou přes 900 tisíc km2 35. největší stát světa. Bývalá portugalská kolonie je atraktivní svou přírodou, krásným pobřežím Indického oceánu, jedná se však o jednu z nejzaostalejších zemí světa.

Navzdory chudobě a zaostalosti se tu setkáte s vlídností a přívětivostí. Pokud vás zrovna někdo neokrade. Navíc v zemi se velmi daří korupci a kriminalita je zde obecně problém.

Průvodce pro tebe napsal Kateřina Musilová
Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - listopad
V období našeho léta je příjemně i v Mozambiku, srážek minimum.
Více o počasí
Letenky od
17 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objeví max. 1x ročně.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu