Mosambik
Mosambik

Jídlo v Mosambiku

Mosambická kuchyně

V Mosambiku se živí většina lidí zemědělstvím, stát je největším exportérem kešu oříšků na světě. Ovoce, zelenina a ryby jsou hlavní složkou jídelníčku místních.

Kuchyně je ovlivněná portugalskými a indickými vlivy, kromě kolonialistů zde zanechali stopy právě Indové, kteří zde měli svá obchodní centra. I dnes v zemi Indové žijí (a stále provozují především obchody).

Mezi tradiční pokrmy patří omáčka matapa, která se připravuje z listů manioku a burských oříšků nebo kokosu. Jí se s hustou kukuřičnou kaší, což je nejtradičnější a nejběžnější pokrm celé jihovýchodní Afriky, popřípadě se podává s chlebem nebo s rýží. 

V přímořských částech Mosambiku jsou běžně ke koupi ryby (hlavně tuňáci) a mořské plody. Častou ingrediencí v jídle je kokosové mléko, stejně jako již zmiňované kešu, maniok, zelí nebo batáty.

Oblíbeným kořením je piri piri (chilli, citronová šťáva, cibule, koriandr). Právě kuře v piri piri je pokrm, který můžete koupit snad na každém rohu.

Jak se stravovat jako místní

Jděte na trh. A nakupte místní suroviny. Koření, ovoce, zeleninu, čerstvé ryby, kraby nebo mušle. To je přesně způsob, jak žijí místní. Kupte si na ulici čerstvé mango nebo fantastický ananas. 

Pokud se dostanete do turističtějších lokalit, vyhledávejte menší restaurace. Hlavním jídlem dne je večeře, klimatické podmínky ve své podstatě ani neumožňují jinou variantu.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích se hodně liší. Najdete zde portugalské, francouzské i africké podniky, počítejte s tím, že jídlo vás bude stát od 350 Kč, speciality budou samozřejmě dražší. Ceny jsou také proměnlivé podle různých lokalit.

Chystáš se do Mosambiku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.