Průvodce státem
Mosambik
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé v Mosambiku

Historie v kostce

Historie osídlení Mosambiku sahá až do pravěku, ale původní obyvatelé neměli mnoho možností rozvíjet se samostatně, nejprve byli ovládnuti Araby, poté Portugalci, kteří zde vytvořili svou kolonii existující až do roku 1975. Nezávislosti samozřejmě předcházela občanská válka, v níž byly jednotky Mosambičanů podporovány především komunistickými státy, což ovlivnilo další politické směřování státu, který se přihlásil k marxismu. To byl impuls k nové nespokojenosti a další občanské válce. Ke snaze o demokracii dospěl Mosambik až roku 1990. 

Radnice Maputo

Lidé

Mosambičané se dělí do mnoha kmenů (Makukové, Tsongové, Malawijci, Senové, Šonové atd.). Velká část obyvatel (až 40 %) zůstává negramotná. V novodobých dějinách Mosambiku proběhly neúspěšné snahy o zvýšení vzdělání a také snahy zemi sjednotit potlačením kmenové identity, akce připomínala spíše etnické čistky založené na násilném přesidlování.

Je třeba počítat s odlišnostmi ve zvyklostech a povaze lidí, nedochvilnost je zcela běžná, stejně jako zdvořilost.

V zemi jsou praktikována domorodá náboženství, část obyvatel se hlásí k islámu, asi 56 % obyvatel ke křesťanství. Působí zde také celá řada náboženských sekt, jejichž rituály jsou poněkud zvláštní.

Mozambik má asi 2,5x více obyvatel než Česko.

Svátky

Svátků se v Mosambiku neslaví mnoho. Dny pracovního klidu jsou:

  • 1. leden,
  • 3. únor – Den hrdinů,
  • 7. duben – Den mosambických žen,
  • 1. květen – Den pracujících,
  • 25. červenec – Den nezávislosti,
  • 7.  září – Den mírové dohody z Lusaky,
  • 25. září – Den ozbrojených sil,
  • 14. říjen – Den míru a národního usmíření,
  • 10. listopad – Den hlavního města Maputo,
  • 25. a 26. prosinec – Vánoce.

Pokud připadne svátek na neděli, bývá zpravidla volno v pondělí. Obchody bývají otevřené ve všední dny od 8 do 17:30 hodin.

Kultura

Země je silně ovlivněna tradičními domorodými kulturami, které se v průběhu dějin smísily s arabskými a především portugalskými vlivy. Ostrov Mosambik je zapsán na seznamu UNESCO. V zemi je tradiční košíkářství, výrobky z kůže a keramiky, dřevořezby, sarongy.

Jazyk

Úředním jazykem je portugalština, avšak ovládá ji jen asi polovina obyvatel, sotva pro 10 % obyvatel je portugalština jazykem mateřským, většina lidí hovoří regionálními jazyky. Angličtinu ovládá jen zanedbatelný počet obyvatel.

Turismus

Mosambik na turisty stále čeká. Je to škoda, protože se jedná o zemi atraktivní, na druhé straně zde nejsou dostatečně rozvinuté turistické služby. Přijíždějí sem spíše dobrodruzi, ale také lidé vyhledávající potápění, korálový útes při pobřeží je nezničený a velmi atraktivní.

Ačkoliv je v současnosti území Mosambiku bez min, pozůstatky války jsou vidět nejen v chudobě, ale také v krajině. Není neobvyklé narazit na zaparkované tanky uprostřed pustiny.

Geografie

Mosambik s hlavním městem Maputo rozděluje řeka Zambezi na dvě oblasti, přičemž cesta mezi nimi je možná po dvou velkých mostech. Jižně od Zambezi najdeme úrodnější nížinatější kraj, severně pak kopcovitou oblast s náhorními plošinami.

Celkově je Mosambik 10x větší než Česko.

Země manga a kešu oříšků

Mosambik ležící na jihovýchodním pobřeží Afriky je s rozlohou přes 900 tisíc km2 35. největší stát světa. Bývalá portugalská kolonie je atraktivní svou přírodou, krásným pobřežím Indického oceánu, jedná se však o jednu z nejzaostalejších zemí světa.

Navzdory chudobě a zaostalosti se tu setkáte s vlídností a přívětivostí. Pokud vás zrovna někdo neokrade. Navíc v zemi se velmi daří korupci a kriminalita je zde obecně problém.

Průvodce pro tebe napsal Kateřina Musilová
Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - listopad
V období našeho léta je příjemně i v Mozambiku, srážek minimum.
Více o počasí
Letenky od
17 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objeví max. 1x ročně.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu