Mosambik
Mosambik

Peníze a ceny v Mosambiku

Mosambický metical

Mosambický metical (MZN) je již třetí měnou na území Mosambiku. Metical (MZM) nahradil roku 1980 původní měnu – mosambické escudo. Poté nastaly hospodářské problémy a inflace, takže roku 2006 byla provedena měnová reforma a metical byl nahrazen mosambickým meticalem. Tato měna funguje v Mosambiku i v současnosti.

Mince mají hodnotu 1, 5, 10, 20 nebo 50 centavos, 1, 2, 5 nebo 10 meticalů, přičemž 1 metical má 100 centavos. Bankovky se vydávají v hodnotě 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 meticalů.

Směnárny a platba kartou

Hotely obvykle přijímají platební karty, jinak to není běžné. V Maputo je možné vybrat z bankomatu, v jiných městech se na tuto variantu nespoléhejte. Je vhodné mít s sebou dostatečnou finanční hotovost, ideálně v dolarech, peníze je pak nejlepší směnit v bance, oficiálních směnárnách, popřípadě ještě na letišti.

Kolik co stojí

Obecně lze říci, že ceny v Mosambiku jsou přijatelné, zejména pokud jde o ubytování a potraviny. Naopak elektronika a například baterie jsou neúměrně předražené. Za lahev vody zaplatíte kolem 50 MZN, polovinu za banány, večeře v restauraci pro dva se může pohybovat okolo 1.500 MZN.

Spropitné a smlouvání

V hotelových obchodech a v restauracích bývají ceny pevné, všude jinde, především na tržištích, lze smlouvat. Obecně platí, že kde je cena napsaná, je pevně daná.

Jak ušetřit

Nejvíce ušetříte, pokud se do Mosambiku vydáte sami. Zájezdy s cestovními kancelářemi bývají neúměrně drahé. Sami také pořídíte výrazně levnější ubytování. Další cestou, jak ušetřit, je nakupovat si suroviny (například ryby) a vařit si sami.

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů. Některé faktory však ovlivnit nelze. Do země je rozhodně nejvhodnější přiletět, popřípadě z JAR přijet autobusem.

Nízkorozpočtový cestovatel bude preferovat ubytování v kempu, kde pořídí noc od 150 Kč na osobu. Dopravovat se je možné autobusy, je však nutné počítat s tím, že nejsou úplně spolehlivé, navíc odpovídají africkým standardům. Vyplatí se koupit si měsíční lístek, který v přepočtu bude stát asi stokorunu. Za jídlo na den, pokud se budeme stravovat sami, částečně v levnějších restauracích, musíme počítat minimálně 400 Kč. Nejnižší denní náklady budou činit tedy okolo 800 Kč za dvě osoby/den.

Zlatá střední cesta, kdy se ubytujeme v průměrném hotelu, stravovat se budeme částečně sami, částečně v restauracích, bude zahrnovat ubytování od 500 Kč na osobu a potraviny asi za 900 Kč. Půjčení auta na den počítejte 1.500 Kč s tím, že litr benzinu opatříte okolo 60 Kč. Dostáváme se tedy na částku 3.500 Kč za osobu/den.

Dopřát si můžete samozřejmě i luxus. Hotely si účtují za noc na osobu ceny od 2.500 Kč. Pokud se budeme stravovat v restauracích, počítejme, že za jídlo utratíme od 2.000 Kč. Můžete si buď půjčit auto, nebo pro komfortnější cestování můžeme využít taxi, které si za 1 km řekne asi 50 Kč. Není tedy problém za den utratit k deseti tisícům korun.

Chystáš se do Mosambiku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.