Průvodce státem

Mosambik

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Země manga a kešu oříšků

Mosambik ležící na jihovýchodním pobřeží Afriky je s rozlohou přes 900 tisíc km2 35. největší stát světa. Bývalá portugalská kolonie je atraktivní svou přírodou, krásným pobřežím Indického oceánu, jedná se však o jednu z nejzaostalejších zemí světa.

Navzdory chudobě a zaostalosti se tu setkáte s vlídností a přívětivostí. Pokud vás zrovna někdo neokrade. Navíc v zemi se velmi daří korupci a kriminalita je zde obecně problém.

Průvodce pro tebe napsal Kateřina Musilová
Víza
Vízum za 50 $
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - listopad
V období našeho léta je příjemně i v Mozambiku, srážek minimum.
Více o počasí
Letenky od
17 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objeví max. 1x ročně.
Akční nabídky

Praktické tipy do Mosambiku

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Historie osídlení Mosambiku sahá až do pravěku, ale původní obyvatelé neměli mnoho možností rozvíjet se samostatně, nejprve byli ovládnuti Araby, poté Portugalci, kteří zde vytvořili svou kolonii existující až do roku 1975. Nezávislosti samozřejmě předcházela občanská válka, v níž byly jednotky Mosambičanů podporovány především komunistickými státy, což ovlivnilo další politické směřování státu, který se přihlásil k marxismu. To byl impuls k nové nespokojenosti a další občanské válce. Ke snaze o demokracii dospěl Mosambik až roku 1990.

Radnice Maputo

Lidé

Mosambičané se dělí do mnoha kmenů (Makukové, Tsongové, Malawijci, Senové, Šonové atd.). Velká část obyvatel (až 40 %) zůstává negramotná. V novodobých dějinách Mosambiku proběhly neúspěšné snahy o zvýšení vzdělání a také snahy zemi sjednotit potlačením kmenové identity, akce připomínala spíše etnické čistky založené na násilném přesidlování.

Je třeba počítat s odlišnostmi ve zvyklostech a povaze lidí, nedochvilnost je zcela běžná, stejně jako zdvořilost.

V zemi jsou praktikována domorodá náboženství, část obyvatel se hlásí k islámu, asi 56 % obyvatel ke křesťanství. Působí zde také celá řada náboženských sekt, jejichž rituály jsou poněkud zvláštní.

Mozambik má asi 2,5x více obyvatel než Česko.

Svátky

Svátků se v Mosambiku neslaví mnoho. Dny pracovního klidu jsou:

 • 1. leden,
 • 3. únor – Den hrdinů,
 • 7. duben – Den mosambických žen,
 • 1. květen – Den pracujících,
 • 25. červenec – Den nezávislosti,
 • 7. září – Den mírové dohody z Lusaky,
 • 25. září – Den ozbrojených sil,
 • 14. říjen – Den míru a národního usmíření,
 • 10. listopad – Den hlavního města Maputo,
 • 25. a 26. prosinec – Vánoce.

Pokud připadne svátek na neděli, bývá zpravidla volno v pondělí. Obchody bývají otevřené ve všední dny od 8 do 17:30 hodin.

Kultura

Země je silně ovlivněna tradičními domorodými kulturami, které se v průběhu dějin smísily s arabskými a především portugalskými vlivy. Ostrov Mosambik je zapsán na seznamu UNESCO. V zemi je tradiční košíkářství, výrobky z kůže a keramiky, dřevořezby, sarongy.

Jazyk

Úředním jazykem je portugalština, avšak ovládá ji jen asi polovina obyvatel, sotva pro 10 % obyvatel je portugalština jazykem mateřským, většina lidí hovoří regionálními jazyky. Angličtinu ovládá jen zanedbatelný počet obyvatel.

Turismus

Mosambik na turisty stále čeká. Je to škoda, protože se jedná o zemi atraktivní, na druhé straně zde nejsou dostatečně rozvinuté turistické služby. Přijíždějí sem spíše dobrodruzi, ale také lidé vyhledávající potápění, korálový útes při pobřeží je nezničený a velmi atraktivní.

Ačkoliv je v současnosti území Mosambiku bez min, pozůstatky války jsou vidět nejen v chudobě, ale také v krajině. Není neobvyklé narazit na zaparkované tanky uprostřed pustiny.

Geografie

Mosambik s hlavním městem Maputo rozděluje řeka Zambezi na dvě oblasti, přičemž cesta mezi nimi je možná po dvou velkých mostech. Jižně od Zambezi najdeme úrodnější nížinatější kraj, severně pak kopcovitou oblast s náhorními plošinami.

Celkově je Mosambik 10x větší než Česko.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Mosambický metical

Mosambický metical (MZN) je již třetí měnou na území Mosambiku. Metical (MZM) nahradil roku 1980 původní měnu – mosambické escudo. Poté nastaly hospodářské problémy a inflace, takže roku 2006 byla provedena měnová reforma a metical byl nahrazen mosambickým meticalem. Tato měna funguje v Mosambiku i v současnosti.

Mince mají hodnotu 1, 5, 10, 20 nebo 50 centavos, 1, 2, 5 nebo 10 meticalů, přičemž 1 metical má 100 centavos. Bankovky se vydávají v hodnotě 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 meticalů.

Metical

Směnárny a platba kartou

Hotely obvykle přijímají platební karty, jinak to není běžné. V Maputo je možné vybrat z bankomatu, v jiných městech se na tuto variantu nespoléhejte. Je vhodné mít s sebou dostatečnou finanční hotovost, ideálně v dolarech, peníze je pak nejlepší směnit v bance, oficiálních směnárnách, popřípadě ještě na letišti.

Kolik co stojí

Obecně lze říci, že ceny v Mosambiku jsou přijatelné, zejména pokud jde o ubytování a potraviny. Naopak elektronika a například baterie jsou neúměrně předražené. Za lahev vody zaplatíte kolem 50 MZN, polovinu za banány, večeře v restauraci pro dva se může pohybovat okolo 1.500 MZN.

Spropitné a smlouvání

V hotelových obchodech a v restauracích bývají ceny pevné, všude jinde, především na tržištích, lze smlouvat. Obecně platí, že kde je cena napsaná, je pevně daná.

Jak ušetřit

Nejvíce ušetříte, pokud se do Mosambiku vydáte sami. Zájezdy s cestovními kancelářemi bývají neúměrně drahé. Sami také pořídíte výrazně levnější ubytování. Další cestou, jak ušetřit, je nakupovat si suroviny (například ryby) a vařit si sami.

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů. Některé faktory však ovlivnit nelze. Do země je rozhodně nejvhodnější přiletět, popřípadě z JAR přijet autobusem.

Nízkorozpočtový cestovatel bude preferovat ubytování v kempu, kde pořídí noc od 150 Kč na osobu. Dopravovat se je možné autobusy, je však nutné počítat s tím, že nejsou úplně spolehlivé, navíc odpovídají africkým standardům. Vyplatí se koupit si měsíční lístek, který v přepočtu bude stát asi stokorunu. Za jídlo na den, pokud se budeme stravovat sami, částečně v levnějších restauracích, musíme počítat minimálně 400 Kč. Nejnižší denní náklady budou činit tedy okolo 800 Kč za dvě osoby/den.

Zlatá střední cesta, kdy se ubytujeme v průměrném hotelu, stravovat se budeme částečně sami, částečně v restauracích, bude zahrnovat ubytování od 500 Kč na osobu a potraviny asi za 900 Kč. Půjčení auta na den počítejte 1.500 Kč s tím, že litr benzinu opatříte okolo 60 Kč. Dostáváme se tedy na částku 3.500 Kč za osobu/den.

Dopřát si můžete samozřejmě i luxus. Hotely si účtují za noc na osobu ceny od 2.500 Kč. Pokud se budeme stravovat v restauracích, počítejme, že za jídlo utratíme od 2.000 Kč. Můžete si buď půjčit auto, nebo pro komfortnější cestování můžeme využít taxi, které si za 1 km řekne asi 50 Kč. Není tedy problém za den utratit k deseti tisícům korun.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Mosambiku

Jediná rozumná cesta do Mosambiku je letecká. Běžné ceny se pohybují od 18.000 do 20.000 Kč, nejčastěji s Qatar Airways. Do Maputo jezdí autobusová linka z Johannesburgu společností Intercape, Greyhound nebo Cityliner, všechny s moderním západními autobusy, vesměs za ceny kolem 1.000 Kč za jednosměrnou jízdenku.

Jak se nejlépe dopravovat

Mezi jednotlivými městy je možné využít místní autobusové linky, je potřeba počítat se zpožděním a také s nepohodlím. Lze využít minibusy nebo trucky, a to zejména v odlehlých oblastech, kde je doprava komplikovaná. Také je variantou využít taxi. Pro přesun na vzdálenější místa Mosambiku je nejvhodnější použít vnitrostátní lety společnosti LAM, která létá s nejmodernějšími západními lety.

Jedná modernější autobusová společnost LTM jezdí z Maputa do měst Beira, Tete a Chimoio.

Půjčení auta

Půjčení auta je možné i u mezinárodní autopůjčovny, cena bude začínat na 1.500 Kč za den. Litr benzinu bude stát okolo 60 Kč. Také je potřeba počítat s tím, že benzinky bývají dále od sebe.

V Mosambiku se jezdí vlevo, je zapotřebí mít mezinárodní řidičský průkaz a také cestovní pas, reflexní vestu a dva výstražné trojúhelníky, časté jsou dopravní kontroly. Policie je úplatná a ráda dává pokuty. Není vhodné jezdit v noci.

Silnice jsou ucházející asfaltové mezi velkými městy, jinak jen prašné a často nesjízdné.

Silnice Mosambik

Veřejná doprava

Autobusová doprava není příliš komfortní, ale nějakým způsobem funguje. Autobusem je možné se dostat především do hlavních center a také do JAR, obecně však nejsou autobusy příliš spolehlivé.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Mosambická kuchyně

V Mosambiku se živí většina lidí zemědělstvím, stát je největším exportérem kešu oříšků na světě. Ovoce, zelenina a ryby jsou hlavní složkou jídelníčku místních.

Kuchyně je ovlivněná portugalskými a indickými vlivy, kromě kolonialistů zde zanechali stopy právě Indové, kteří zde měli svá obchodní centra. I dnes v zemi Indové žijí (a stále provozují především obchody).

Mezi tradiční pokrmy patří omáčka matapa, která se připravuje z listů manioku a burských oříšků nebo kokosu. Jí se s hustou kukuřičnou kaší, což je nejtradičnější a nejběžnější pokrm celé jihovýchodní Afriky, popřípadě se podává s chlebem nebo s rýží.

V přímořských částech Mosambiku jsou běžně ke koupi ryby (hlavně tuňáci) a mořské plody. Častou ingrediencí v jídle je kokosové mléko, stejně jako již zmiňované kešu, maniok, zelí nebo batáty.

Oblíbeným kořením je piri piri (chilli, citronová šťáva, cibule, koriandr). Právě kuře v piri piri je pokrm, který můžete koupit snad na každém rohu.

Rybí trh Maputo

Jak se stravovat jako místní

Jděte na trh. A nakupte místní suroviny. Koření, ovoce, zeleninu, čerstvé ryby, kraby nebo mušle. To je přesně způsob, jak žijí místní. Kupte si na ulici čerstvé mango nebo fantastický ananas.

Pokud se dostanete do turističtějších lokalit, vyhledávejte menší restaurace. Hlavním jídlem dne je večeře, klimatické podmínky ve své podstatě ani neumožňují jinou variantu.

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích se hodně liší. Najdete zde portugalské, francouzské i africké podniky, počítejte s tím, že jídlo vás bude stát od 350 Kč, speciality budou samozřejmě dražší. Ceny jsou také proměnlivé podle různých lokalit.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Treky

Ideální oblastí pro treking je v hornaté oblasti poblíž hranic se Zimbabwe. Nedotčená příroda, divoká zvířata a pohoří Penha Longa. Se značenými turistickými trasami však příliš nepočítejte, nejlepší místo pro návštěvu bude národní park Gonarezhou nebo oblast okolo města Chimoio.

Šnorchlování

Mosambik nabízí podmínky pro potápění srovnatelné s Maledivami nebo Seychelami. Atraktivní je především korálový útes.

Nejlepšími měsíci pro šnorchlování jsou obvykle listopad, prosinec, květen, červen a červenec, protože v srpnu a září může být větrno, stejně tak v únoru a březnu, kdy přicházejí tropické bouřky.

Žraloky je možno vidět u jižního pobřeží od listopadu do března, velryby obvykle od července do října. Manty hlavně kolem Tofo lze vidět celoročně, nejvíce jich tu plave od června do srpna.

Mosambické pláže

Parky a rezervace

Mosambik je vhodný i pro milovníky divoké africké přírody. Pro ty, kteří chtějí zažít safari, je zde připravena řada kempů a hotelů a národních parků.

Pro romantiky

Romantické dovolené přeje především nádherné písčité pobřeží u oceánu. Pokud navíc zainvestujete do kvalitního, africkým dojmem působícího trendy ubytování, bude dojem ráje na zemi hotov.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

S sebou je rozhodně doporučeno vzít antimalarika, a to nejen v období dešťů. Rozhodně nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění. A na povinná očkování.

Stejně jako v sousedním Zimbabwe, také zde žije poměrně hodně obyvatel nakažených HIV, doporučuje se tedy zvýšená opatrnost.

V neposlední řadě by si návštěvníci Mosambiku měli dávat pozor na nevybuchlé miny. Není doporučeno vzdalovat se od hlavních cest.

Kriminalita

Kriminalita je v Mosambiku poměrně vysoká. Je doporučeno mít při jízdě zavřená okýnka a zamknuté dveře, opatrnosti dbejte nejen na rušných ulicích, ale také na plážích. Vyhýbejte se opuštěným místům, nechoďte sami, zejména buďte opatrní v noci. Časté jsou také krádeže aut.

Opatrně také při focení, focení vládních a úředních budov, letišť, mostů apod. je striktně zakázáno.

Důležité kontakty

Velvyslanectví ČR je společné pro Zimbabwe a Mosambik a sídlí v Harare. V Maputo však nalezneme honorární konzulát (domluvíte se anglicky a portugalsky).

Telefonní čísla, která se vám mohou během pobytu hodit, jsou následující:

 • Nouzová linka velvyslanectví: +263 772 154 177
 • Honorární konzulát: +258/84 300 5599
 • Červený kříž Maputo: 422787
 • Speciální klinika v Ústřední Maputské nemocnici: 424 633
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Turistické vízum do 30 dní pobytu vyřídíte přímo na hraničním přechodu za poplatek 50 USD. Potřebujete dvě pasové fotografie.

Chcete-li mít jistotu, je nejlepší opatřit si předem, a to na zastupitelském úřadě v Berlíně. Poplatek za udělení víza je 30 USD za jeden vstup (platnost 30 dní), 45 USD za dva vstupy. Je také možné si víza opatřit na zastupitelských úřadech v Africe, ale často jsou ceny výrazně vyšší.

Další dokumenty

Při cestě do Mosambiku je nutné mít pas platný ještě minimálně 6 měsíců od doby návštěvy. Je také nutné mít u sebe potvrzení o očkování proti žluté zimnici.

Očkování

Na cestu je třeba se připravit již před odjezdem, a to kvůli preventivním očkováním. Očkování proti žluté zimnici je povinné, rozhodně lze doporučit očkování proti choleře, popřípadě proti vzteklině, to je samozřejmě závislé na konkrétním programu. Ke zvážení zůstává také očkování proti žloutence, břišnímu tyfu a tetanu, přenosné dětské obrně, záškrtu a spalničkám. Doporučené je mít s sebou antimalarika a další výbavu v podobě léčiv určených pro tropické nemoci.

Celní předpisy

Dovoz a vývoz místní měny je zakázán.

Do Mosambiku lze bezcelně dovézt zboží pro osobní potřebu, maximálně však 400 cigaret, 100 cigarillos, 50 doutníků a 250 g tabáku, 1 litr destilátu, 5 litrů vína (tabák a alkohol pouze pro osoby starší 18 let), 50 ml parfému, 250 ml toaletní vody a další zboží do celkové hodnoty 200 USD. Dovoz narkotik a pornografického materiálu je zakázán, dovoz zbraní vyžaduje licenci.

Co vidět a navštívit v Mosambiku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Mosambiku

Zavřít boční panel

Mozambique Island

Ostrov ve tvaru půlměsíce, jehož památky jsou na seznamu UNESCO, patří mezi jednu z nejkrásnějších lokalit celé země.

Zavřít boční panel

Inhabane

Město založili v 16. století Portugalci, nalezneme zde řadu muzeí.

Zavřít boční panel

Reserva di Niassa

Do rezervace je nejlepší vydat se s rangerem a i tak se jedná o výlet pro dobrodružnější povahy, ve volné přírodě zde nalezneme slony a buvoly.

Zavřít boční panel

Quirimbas

Souostroví severně od Mosambiku tvoří 32 ostrovů, právě zde nalezneme ideální podmínky pro potápění.

Zavřít boční panel

Vilankulo

Lokalita s četnými jezírky a báječnými plážemi je navíc branou na souostroví Bazaruto, které je od pevniny odděleno úzkým průlivem s tyrkysovou vodou (během jihoafrických prázdnin je místo poněkud živější).

Zavřít boční panel

Ponta d’Ouro

Zdejší pláže lákají především k surfování, vody jsou bohaté také na podmořský život včetně delfínů, žraloků obrovských a od července do října také velryb.

Zavřít boční panel

Tete

Jedno z nejteplejších míst země, vyprahlá krajina je posetá majestátními baobaby.

Zavřít boční panel

Gorongosa NP

Gorongosa národní park je skvělým způsobem, jak zažít safari.

Počasí a sezóny v Mosambiku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Mosambik
Počasí se regionálně prakticky neliší

27 °C

27 °C

26 °C

24 °C

22 °C

19 °C

20 °C

22 °C

23 °C

24 °C

25 °C

27 °C

Počasí

Mosambik leží v tropickém pásu a střídají se zde dvě roční období. Od října do března přichází léto, které je spojeno s obdobím dešťů, zatímco v zimě, od dubna do října, nastává období sucha. Klimatické podmínky výrazně ovlivňuje nadmořská výška. V Maputo se běžně teploty v únoru šplhají přes 30 °C.

Sezóny a kdy vyrazit

Ideální je vyrazit od května do listopadu, kdy jsou příznivější teploty a srážky jsou zanedbatelné, pokud vůbec jsou. Mosambik je také destinací navštěvovanou v době Vánoc, nicméně je možné vyrazit po celý rok, během prosince až února je jen nutné počítat s výrazně vyšší vlhkostí.

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu