Drážďany

12 míst co vidět v Drážďanech

Semperoper

Opera

Semper Oper

Budova Státní saské opery přitahuje pozornost turistů jako jedna z hlavních drážďanských památek, patří však zároveň mezi nejznámější památky v celém Německu. Semperova opera je budova pojmenovaná podle architekta Gottfrieda Sempera, který vyprojektoval i blízkou Semperovu galerii, jež je součástí Zwingeru.

Ročně budovu opery navštíví přes 300 tisíc diváků a místní ansámbl patří k nejvýznamnějším v Německu. Kromě opery se zde můžete těšit i na baletní představení.

Architektura a historie

Budova Saské státní opery vznikla naproti Rezidenčnímu zámku mezi lety 1838 a 1841. Jejím architektem se stal, podobně jako u mnoha dalších významných drážďanských staveb, Gottfried Semper. Ten byl právě v 19. století pozván do Drážďan, aby významným městským stavbám vtiskl jednotný ráz.

První stavbu však fatálně poničil požár v roce 1869 a divadelní budova v dnešní podobě vznikla mezi lety 1871 a 1878. I tuto stavbu projektoval Gottfried Semper společně se svým synem Mafredem Semperem. Semperoper nese jasné rysy zdobené renesanční architektury.

Během Druhé světové války byla Semperova opera těžce poškozena, v 70. letech 20. století se však povedla její kompletní obnova v původně podobě.

Slavné operní premiéry

Semperova opera v průběhu své historie zažila několik slavných premiér, které se hrají po celém světě dodnes. K těm nejvýznamnějším patří:

  • opery Rienzi, Bludný Holanďan a Tannhäuser od Richarda Wagnera (1842 až 1845)
  • opery Růžový kavalír, Elektra, Salome, Daphne, Intermezzo, Arabella od Richarda Strausse (1901 až 1938)
  • opera Der Protagonist od Kurta Weilla (1926)

Vstupenky na představení

Vzhledem k přetlaku poptávky nad nabídkou je rozhodně nejlepší koupit vstupenky online na oficiálním webu www.semperoper.de.

Ceny vstupenek se liší podle typu představení (hrají se zde kromě oper i koncerty a baletní představení) a samozřejmě podle konkrétního místa v hledišti.

Nejlevnější lístky začínají na 20 EUR, nejdražší atakují hranici 150 EUR200 EUR.

Jak se k Semperoper dostat?

Divadelní budova stojí na břehu řeky Labe mezi areálem Zwingeru a Rezidenčním zámkem. Od hlavního nádraží sem dojedete tramvajovými linkami číslo 8, 9 a 11 do 10 minut. Vystupujte v zastávce Theaterplatz.

Chystáš se do Drážďan?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 08. 09. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.