Drážďany
Drážďany

12 míst co vidět v Drážďanech

Kostel Frauenkirche

Místo

Frauenkirche

Kostel Frauenkirche (česky „Mariánský kostel“) je asi nejznámější dominantou Drážďan a hlavním evangelicko-luteránským kostelem v Sasku. Frauenkirche patří k nejvýznamnějším barokním stavbám v celém Německu a při návštěvě Drážďan vám rozhodně nesmí uniknout.

Kupole drážďanské Fraunekicrhe patří k největším severně od Alp.

Architektura a historie

Na místě dnešního kostela stával svatostánek již od 11. století, nejprve malý dřevěný, později velký gotický kostel. S bouřlivým rozvojem Drážďan v 18. století však městská rada nechala původní gotický kostel zcela strhnout a vybudovat zbrusu nový chrám.

Stavba probíhala v letech 1726 až 1743 a projektování se ujal architekt Georg Bähr. Fraunekirche se honosí čistým barokním stylem. Za Druhé světové války byl kostel zcela zničen a kompletně rekonstruován až mezi lety 1994 a 2005. Zaujmou především rozměry kupole, která s výškou 91 metrů a průměrem 26 metrů patří vůbec mezi ty největší v Evropě a zaujímá velkou část kostela.

Pokud vás kostel uchvátí zvenčí, pak jistě nevynechejte návštěvu jeho překrásného a netradičního interiéru. Chrám má fakticky čtvercový, resp. kruhový půdorys, čímž jediná loď interiéru získává monumentalitu, které přidávají ochozy s lavicemi skoro po celém obvodu kostela.

Vyhlídka z kupole

Ve výšce 67 metrů se nachází otevřená terasa s možností 360° výhledů na celé Drážďany. Místní vyhlídka patří mezi ty nejoblíbenější, avšak má jednu hlavní vadu: neuvidíte z ní samotný kostel, který patří mezi nejhezčí drážďanské stavby.

Na vyhlídku musíte vystoupat po více než 300 schodech.

Vstupné a otevírací doba

Otevřeno je v následujících časech: po–pá 10–12 hod. a 13–18 hod., o víkendech záleží otevírací doba na tom, zda se v kostele konají kulturní akce.

Vstup do samotného kostela je zdarma.

Otevírací doba kupole je denně od 10:00 do 16:00, v neděli až od 13:00. Vstup na vyhlídku stojí 10 EUR pro dospělé, resp. 5 EUR pro děti a studenty.

Oficiální web Frauenkirche: frauenkirche-dresden.de

Jak se k Frauenkirche dostat?

Chrám stojí přímo v centru Drážďan u náměstí Neumarkt. Od hlavního nádraží využijte tramvajové linky 3 a 7 do zastávky Pirnaischer Platz (cca 4 minuty jízdy), odkud ke kostelu dojdete do 5 minut pěší chůzí.

Chystáš se do Drážďan?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 21. 09. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.