Staré město
Norimberk

16 míst co vidět v Norimberku

Císařský hrad

Památka

Norimberský hrad

Nejdůležitější památkou města a jednou z nejvýznamnějších historických staveb celého Bavorska je bezpochyby norimberský Císařský hrad, v němčině známý jako Kaiserburg.

Rozsáhlý komplex je složen ze dvou hradů – Císařského a Purkrabského – a z několika budov postavených Císařský. Stojí na pahorku severního okraje Starého města a byl přímou součástí městských hradeb. Císařský hrad je spolu s hradbami považován za jeden z nejimpozantnějších středověkých opevnění v celé Evropě.

Sídlo císařů Svaté říše římské

První budovy opevnění a hradu byly postavené již kolem roku 1000, samotný hrad v dnešní podobě byl postaven mezi lety 1027 a 1254. Němečtí králové, po korunovaci papežem císaři Svaté říše římské, neměli své jedno hlavní město, ale putovali z jednoho císařského hradu na druhý.

Norimberský hrad se stal jedním z největších a nejvýznamnějších sídel a spolu s ním i samotné město, které zažívalo zlatý věk od 11. až do 15. století. Někteří císaři pobývali na hradě v Norimberku hned několikrát během svého panování.

Císařský hrad ztratil na významu až po Třicetileté válce, od 19. století byl však opět postupně rekonstruován a kompletně opraven byl po Druhé světové válce.

Kaiserburg je celkově skvěle zachován a kochat se tak můžete z většiny původními stavbami i vnitřními prostory.

Významné budovy hradu

Pro turisty je zpřístupněno několik částí Císařského hradu:

 • Sinwell-Turm: nejvyšší ze všech hradních věží šplhá do výšky 41 metrů a z vyhlídkové plošiny se naskýtá překrásný pohled na celý Norimberk. Na věž je možné vyjít pouze po schodech, výtah není dostupný
 • Tiefer Brunnen (Deep Well): centrální budova s více než 50 metrů hlubokou studní vytesanou ve skále
 • Palas s císařskou kaplí: hlavní hradní budova se 7 přístupnými sály a místnostmi je zároveň nejnavštěvovanější částí Norimberského hradu
 • Muzeum Císařského hradu: sbírky mapující kompletní historii hradu doplní představu o fungování celého komplexu
 • Hradní zahrady: spolu se všemi venkovními areály jsou malé hradní zahrady přístupné zdarma

Vstupné a otevírací doba

Celý areál hradu je otevřen denně v časech 9:00–18:00 (mezi dubnem a říjnem), resp. 10:00–16:00 během zimy. Poslední vstup je povolen cca 45 minut před zavírací dobou.

Venkovní nádvoří jsou přístupná zdarma, vnitřní prostory pak za poplatek. Dostupných je několik variant vstupenek:

 • Celý areál včetně návštěvy věže Sinwell: 7 EUR / 6 EUR pro studenty s ISIC kartou
 • Pouze Palas a Muzeum Císařského hradu: 5,50 EUR / 4,50 EUR pro studenty s ISIC kartou
 • Pouze věž Sinwell + studna Tiefer Brunnen: 3,50 EUR / 2,50 EUR pro studenty s ISIC kartou

Děti a mládež do 18 let mají vstup zdarma.

Oficiální web hradu: www.kaiserburg-nuernberg.de

Ubytování u Císařského hradu

Chcete-li bydlet přímo v centru středověkého Norimberku, vybírejte právě hotely v těsné blízkosti hradu. Tipy ne nejbližší ubytování:

 • Burghotel Stammhaus *** – pohodový jednoduchý hotel se vším všudy asi 100 metrů od vchodu, ceny od 80 EUR na noc pro 2
 • Jugendherberge Nürnberg – studentský hostel umístěné přímo v jedné z budov hradu nabídne třílůžkové pokoje s vlastní koupelnou od 110 EUR
 • AZIMUT Hotel Nuremberg *** – jeden z nejlevnějších klasických hotelů v rámci centra města najdete asi 250 metrů severně od hradu, nabídne ceny od 60 EUR na noc pro 2

Jak se na Císařský hrad dostat?

Kaiserburg se tyčí na skalním ostrohu na severním okraji hradeb okolo Starého města. Pěší vzdálenost k hlavnímu nádraží je asi 1,5 km.

Nejbližší zastávky MHD:

 • Tiergärtnertor – tramvaj linky 4 (cca 250 metrů)
 • Burgstr. – autobus linky 36 (cca 250 metrů)

Přímá linka od hlavního nádraží k hradu nejezdí. Využít můžete metro linek U2 a U3, popojet jednu stanici na Plärrer, odkud jezdí tramvaj 4 i autobus 36. Více o cestování po Norimberku v kapitole Doprava.

Chystáš se do Norimberku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 26. 09. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.