Staré město

Jak se dostat do Norimberku

Norimberk najdete v severním Bavorsku asi 130 km západně od českých hranic. I přesto, že se jedná o velké půlmilionové město, spojení veřejnou dopravou s Českou republikou není tak frekventované jako třeba s podobně velkými Drážďany.

Nejrychlejší a nejpohodlnější tak bude cesta autem, jezdí sem však zhruba 10x denně i přímé autobusy z Prahy, 3x denně z Plzně a každou hodinu také přímý vlak z Chebu.

Autem do Norimberka

Norimberk leží na křižovatce několika dálnic a cesta autem je tak rychlá a bez problémů. Na jižní okraj města vede dálnice A6 z hraničního přechodu Rozvadov-Waidhaus, kde plynule navazuje na dálnici D5 směr Plzeň a Praha.

 • z Prahy – cesta po dálnicích D5+A6 měří 295 km a trvá asi 3 hodiny
 • z Plzně – cesta po dálnicích D5+A6 měří 202 km a trvá asi 2 hodiny
 • z Karlových Varů – cesta po dálnicích D6+A93 měří 214 km a trvá asi 2,5 hodiny

Dálniční poplatky a ceny benzínu

Na českých dálnicích se platí klasická elektronická dálniční známka, německé dálnice zůstávají zatím stále bez poplatku.

Benzín je obecně levnější v Česku, a to v přepočtu zhruba o 5 až 7 Kč na litr.

Ekologická "Umweltzone"

V mnoha německých městech jsou zavedeny tzv. Umweltzone, tj. zóny s omezeným vjezdem aut nesplňujících emisní normy. K vjezdu do těchto zón je potřeba mít na čelním skle nalepenou oficiální zelenou ekologickou nálepku.

Norimberk však zatím Umweltzone nazvedl a vjezd do města je tak možný bez omezení.

Parkování v Norimberku

Zatímco cesta do Norimberku je jednoduchá a díky navigacím a mapám nevyžaduje složitější popis, zásadní otázka pro motoristy vždy přichází po příjezdu do města: kde v Norimberku nejlevněji zaparkovat? A lze někde v Norimberku najít parkoviště zdarma?

Parkování zdarma na ulici

Norimberk není celý začleněn do parkovacích zón pro rezidenty. Ve všech okrajových částech města tak lze parkovat na ulici zdarma. Při dlouhodobějším parkování přes pracovní týden je však třeba si dát pozor na dodatkové tabulky u dopravních značek. Po celém městě je hojně rozšířeno čištění ulic každý týden, kdy je v určené hodiny parkování na ulicích zakázáno a hrozí odtah vozidla a pokuta.

Mapu zón určených pouze pro rezidenty, najdete na městském webu www.nuernberg.de. Ve všech oblastech mimo vyznačené lze parkovat zadarmo.

V centru města na zónách pro rezidenty lze zaparkovat, avšak můžete tu parkovat maximálně 2 hodiny v kuse (poplatek činí 2,50 EUR/hod.).

Tipy na nehlídaná parkoviště zdarma poblíž centra s neomezenou dobou stání:

 • Kessler Platz (mapa) – 180 metrů od stanice metra Wöhrder Wiese poblíž historického centra
 • Wöhrder Talübergang (mapa) – spojení do centra autobusy 36 a 94 (zastávka Bauvereinstr.)

Parkoviště P+R zdarma

Další vhodnou možností, jak zadarmo zaparkovat, jsou záchytná parkoviště P+R na okrajích města u stanic metra či vlaků. Zaparkovat bez poplatku můžete jen v případě, že si zakoupíte jízdenku na MHD a na maximální dobu 48 hodin.

Při příjezdu z ČR jsou dálnici A6 nejbližší tato parkoviště P+R:

 • Langawasser-Süd (metro) – parkoviště pod otevřeným nebem pro 348 aut, spojení do centra každých 7 minut metrem linky U1 (cca 15 minut jízdy)
 • Fischbach (S-Bahn) – menší otevřené parkoviště pro 98 aut, spojení do centra každých 20 minut vlakem linky S2 (cca 12 minut jízdy)
 • Herrnhütte (metro) – kryté garáže pro 470 aut, spojení do centra každých 10 minut metrem linky U2 (cca 8 minut jízdy)

Parkovací domy

Kromě parkoviště P+R Herrnhütte zdarma (viz výše) lze využít několika placených garáží a parkovacích domů blíže centru Norimberka, které jsou vhodné při návštěvě delší než 48 hodin pokud nechcete nechávat auto v okrajových částech na ulici.

 • Südstadtparkhaus (mapa) – kryté garáže 150 metrů od stanice metra Aufsessplatz
 • Tiefgarage Maxtorfhof (mapa) – parkovací dům na severním okraji historického centra
 • Parkahus Sebalder Höfe (mapa) – parkovací dům na východním okraji historického centra přímo u stanice metra Rathenauplatz
 • Hlavní nádraží (mapa) – velký parkovací dům provozovaný německými drahami DB přímo u hlavního nádraží (Hauptbahnhof)
 • Hauptmarkt (mapa) – kryté garáže přímo v centru poblíž konání vánočních trhů

Autobusem a vlakem

Do Norimberka se z ČR dostanete i přímým spojením veřejnou dopravou. Z Prahy i Plzně je výrazně rychlejší a levnější autobus, z Prahy navíc i frekventovanější.

Naopak z Chebu, odkud jezdí každou hodinu přímé vlaky, a návazných měst na západě a severu Čech, je spojení do Norimberka výhodnější vlakem. Detailní informace jsme sepsali do samostatných kapitol:

Norimberk je také významný dopravní uzel pro vnitrostátní dopravu po Německu. Dálkové vlaky i autobusy odsud míří po celé zemi, jízdenky zakoupíte ideálně s předstihem alespoň týdne až 14 dnů pro nejnižší ceny na těchto webech:

Letecky

Vzhledem k blízkosti Norimberku k Česku sem nevede žádná přímá letecká linka. Letiště Norimberk nicméně slouží jako oblíbený výchozí bod pro obyvatele západních Čech, ale i Prahy.

V Norimberku má jednu ze svých základen aerolinka Ryanair, která odsud provozuje zejména lety do západní a jižní Evropy. Spojení s Lufthansou nebo KLM přes Frankfurt, resp. Amsterdam vás pak dovede kamkoliv po světě.

Chystáš se do Norimberku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 26. 09. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.