Staré město

Doprava v Norimberku

Norimberk má více než půl milionu obyvatel a i když je jeho Staré město, kde najdete většinu památek, malé a kompaktní, nejspíš se stejně neobejdete bez použití veřejné dopravy. Po Norimberku můžete cestovat klasickým metrem U-Bahn, tramvajemi a autobusy a do přilehlých měst pak využijete příměstskou frekventovanou železnici S-Bahn.

V rámci historického města Altstadt je nicméně nejefektivnější způsob přepravy pěší chůze.

Jízdenky na MHD Norimberk

Veškerá doprava ve městě je integrovaná do jednoho systému a na všechny druhy MHD můžete využívat jednu jízdenku. Norimberk a jeho okolí je rozděleno do zón, tzv. "Preisstufe". V praxi v naprosté většině případů budete potřebovat pouze jízdenky pro zónu "A", která zahrnuje celé město Norimberk + přilehlé město Fürth + Zirndorf se zábavním parkem PLAYMOBIL.

Ceny a druhy jízdenek

Ve městě využijete zejména tyto jízdenky:

 • Celodenní nebo víkendová – 9 EUR
  • platí jen v daný kalendářní den, lístek zakoupený v sobotu pak platí i pro celou neděli
 • Celodenní nebo víkendová pro skupiny – 13,30 EUR
  • platí jen v daný kalendářní den, lístek zakoupený v sobotu pak platí i pro celou neděli
  • platí maximálně pro 2 dospělé osoby + až 4 děti do 18 let
 • Přestupní jízdenka pro jeden směr (max. 90 minut) – 3 EUR při online koupi / 3,40 EUR při koupi v automatu/trafice
 • 4 jízdy pro jeden směr (max. 90 minut, přestupní) – 12,20 EUR
  • lze využít i pro více osob, například 2 jízdy pro 2 osoby nebo 1 jízda pro 4 osoby, musí však vždy cestovat pohromadě
 • 7denní skupinová – 29,10 EUR
  • platí pro 7 po sobě jdoucích kalendářních dní s volitelných datem začátku platnosti
  • platí maximálně pro 2 dospělé osoby + až 4 děti do 18 let
  • vyplatí se koupit už při 3denním pobytu, cestujete-li alespoň ve 2

Kompletní seznam jízdenek najdete na webu dopravního podniku: www.vgn.de/en/tickets.

Kde a jak koupit jízdenky?

Lístky koupíte několika způsoby, nejjednodušší je v dnešní době jistě použití mobilních nebo online jízdenek.

 • na webu shop.vgn.de – jízdenku si můžete vytisknout nebo ukázat případné kontrole v mobilu (lze stáhnout z e-mailu například ve formátu .pdf)
 • přes mobilní aplikaci VGN (Google Play / App Store)
 • v automatech na všech stanicích metra a většině zastávek tramvají

V případě koupě jednorázových jízdenek je vždy nižší ceny online nebo v mobilní aplikaci.

Mapy a vyhledávače spojení

Přehledné mapy všech spojení najdete na oficiálních stránkách dopravního podniku VGN.

Na webu dopravního podniku také najdete vyhledávač spojení, ve kterém vždy stačí zadat zastávku odjezdu a zastávku příjezdu a automaticky vám najde nejrychlejší spojení. Vyhledávač je dostupný také v mobilní aplikaci (Google Play / App Store).

U-Bahn a S-Bahn

Norimberk je nejmenší město v Německu, které provozuje klasické městské podzemní metro, kterému se v němčině říká U-Bahn. Podobně jako v mnoha německých městech se zde setkáte také s poměrně rozsáhlou sítí příměstských vlaků S-Bahn, které vás rychle dopraví z jednoho konce města na druhý a do přilehlých obcí.

Protože jsou systémy metra obecně nejvyužívanější dopravou, detailní informace o cestování "U-Bahnem" najdete v samostatné kapitole Metro v Norimberku.

Tramvaje

Tramvajová síť v Norimberku čítá pouze 5 linek a výborně pokrývá část města jižně od hlavního nádraží a také severně po okrajích historického města Altstadt. Tramvaje brázdí ulice města v průměru jednou za 6 minut ráno a odpoledne, resp. jednou za 10 minut přes poledne a večer.

V případě cestování s papírovou jízdenku ji vždy označíte v červeném validátoru, který je umístěný u každých dveří uvnitř vozu.

Nastupovat a vystupovat se vždy může všemi dveřmi.

Autobusy

Autobusy vás v Norimberku dopraví do všech míst, dokonce i přímo do historického centra, které tramvaje jen obkružují po obvodu. Je však dobré mít na paměti, že intervaly mnoha autobusových linek jsou poměrně dlouhé a pohybují se mezi 10 a 30 minutami.

Stejně jako u tramvají i v autobusu papírovou jízdenku označíte v červeném validátoru uvnitř vozu. Nastupuje se vždy pouze předními dveřmi, vystupuje pak dvojicí zadních dveří.

Noční doprava

Metro, tramvaje a autobusy jezdí v Norimberku zhruba od 4:30 do cca 0:30. Během noci vyjíždějí z centrální zastávky u hlavního nádraží každou hodinu speciální noční autobusové linky N1 až N15, na kterých platí běžný tarif jako u denních linek.

Taxi

V Norimberku se setkáte pouze s klasickou taxislužbou. Alternativní služby jako Bolt či Uber ve městě nepůsobí. V rámci centra města narazíte na taxíky na všech turistických místech i u významných stanic ve velkém množství.

Jezdí se vždy striktně podle taxametru. Základní nástupní sazba činí 3,70 EUR a dále se jezdí za 3,70 EUR za první kilometr, resp. za 2,20 EUR za 2. až 5. kilometr a 1,60 EUR za každý další započatý kilometr.

Chystáš se do Norimberku?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 10. 10. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.