Opera v Oslu

Co vidět a navštívit v Oslu

15 míst co vidět v Oslu

Opera v Oslu

Opera

Pouhých 5 minut chůze od hlavního nádraží (Oslo S) naleznete budovu Opery, na tu si nestandardně můžete i vylézt a užít si krásného výhledu na město a fjord. Jedná se o architektonicky unikátní stavbu, a to nejen zvenčí, ale i zevnitř. Stojí tedy za to zakoupit si lístek na některé z představení a užít si toto místo se vším všudy. V roce 2009 navíc Opera získala cenu za architekturu Mies van der Rohe.

Zobrazit místo
Pevnost a děla

Pevnost Akershus

Pevnost Akershus se začala stavět někdy okolo roku 1300, když si na ni vylezete, dýchne na vás poněkud středověká atmosféra. Dnes významnou část pevnosti využívá armáda, Akershus je i přesto zčásti přístupný turistům a pevností je možné projít směrem od Opery až k Aker Brygge. Shora je pak opravdu nádherný výhled právě na přístav a Aker Brygge.

Zobrazit místo
Nobelovo centrum míru

Nobelovo muzeum

Pětiminutovou procházkou z Akershusu dojdete přes přístav k Nobelovu muzeu, které zcela jistě stojí za to navštívit. Je otevřeno každý den v době od 10–18 hodin a zaplatíte za něj 120 NOK v případě dospělých a 80 NOK v případě studentů a seniorů; děti a mládež pod 16 let jsou zdarma. Každý rok se expozice mění v závislosti na tom, kdo zrovna získal Nobelovu cenu míru.

Zobrazit místo
Akre Brygge

Aker Brygge

Na dlouhé pobřežní promenádě Aker Brygge naleznete nespočet restaurací, kaváren a v případě hezkého počasí také velké množství lidí, kteří zde tráví čas se svými rodinami a venčí své mazlíčky. Na konci máte šanci načerpat sílu v galerii, rozvalit se na trávníku nebo si na chvíli sednout na uměle vytvořenou písčitou pláž. V létě vám nic nebrání v tom, abyste se tady vykoupali!

Zobrazit místo
Národní divadlo v Oslu

Národní divadlo

Na hlavní třídě Karl Johans Gate naleznete mezi královským palácem a budovou parlamentu historickou budovu Národního divadla. Naproti němu se pak nachází fotogenická budova právnické fakulty Univerzity v Oslu, která se pyšní krásnými antickými sloupy.

Zobrazit místo
Královský palác v Oslu

Královský palác

U královského paláce na samém konci Karl Johans gate, v němž bydlí král Harald V. s královnou Sonjou, si můžete denně v 13:30 prohlédnout střídání stráží.

Zobrazit místo
Budova parlamentu v Oslu

Budova parlamentu

V budově parlamentu je možné zúčastnit se prohlídky, která se koná každou sobotu, je zadarmo a trvá asi hodinu. Bližší informace o časech a případných přerušeních v prohlídkách naleznete na oficiálním webu.

Zobrazit místo
Opera v Oslu

Katedrála Oslo Domkirke

Při procházce po hlavní třídě Karl Johan směrem k Hlavnímu nádraží narazíte po levé straně na známou katedrálu Domkirke. Tato katedrála je důležitou náboženskou i historickou stavbou a norská královská rodina ji využívá ke svatbám a pohřbům.

Zobrazit místo
Tygr v Oslu

Hlavní nádraží a Tygr

Před hlavním nádražím naleznete sochu tygra jakožto symbolu města, s níž se musí vyfotit každý turista. Sáhněte tygrovi na už tak dost osahaný ocas a bude vás provázet jen a jen štěstí!

Zobrazit místo
Vigelandsparken

Vigelandsparken

Park plný známých soch zvaný Vigelandsparken je největším sochařským parkem na světě, který byl vytvořen pouze jedním sochařem, v tomto případě Gustavem Vigelandem. Park je otevřen ve dne i v noci, a tak každý turista dostane šanci vyfotit se mimo jiné se známou sochou řvoucího dítěte.

Zobrazit místo
Opera v Oslu

Botanická zahrada

Botanická zahrada se vám stane dalším zajímavým místem k návštěvě. Vstup je zcela zdarma a naleznete zde mnoho zajímavých druhů jak ve vnitřních sklenících, tak i venku.

Zobrazit místo
Hovedøya

Hovedøya a okolní ostrovy

Turisty i místními velmi oblíbená a v létě vysoce frekventovaná lodní trasa B1 vede z přístavu od Nobelova muzea na ostrovy Hovedøya, Bleikøya, Gressholmen, Lindøya øst, Lindøya vest, Nakholmen, Hovedøya a zpět do centra. Dobrou trasou je vyskočit hned na druhé zastávce, kterou je Hovedøya, tam strávit trochu času a po cestě zpět naskočit na stejnou loď, ale v čase, kdy jede okružní cestu a umožní vám tedy podívat se i na okolní ostrovy.

Zobrazit místo
Skokanský můstek

Skokanský můstek Holmenkollen

Skokanský můstek Holmenkollen s perfektní vyhlídkou na město a fjord si prohlídnete za 140 NOK v případě dospělých, 120 NOK v případě studentů a seniorů a pouhých 70 NOK v případě dětí. Pozor, otevírací doba se liší v závislosti na roční době! Od října do dubna ho navštívíte v době od 10–16 hodin, od května do září od 10–17 hodin a v případě června, července a srpna je otevírací doba dokonce prodloužená na 9–20 hodin. Součástí je menší muzeum…

Zobrazit místo
Opera v Oslu

Jezero Sognsvann

Nezbývá-li vám příliš mnoho času na přírodu, případně nemáte-li s sebou vybavení na delší túry, vyjeďte alespoň metrem číslo 5 na Sognsvann a projděte se okolo jezera. Na asi 40minutovou procházku není potřeba žádné zásadní vybavení (jen v zimě pozor na boty, vyskytuje se zde námraza!) a získáte tak alespoň náhled do pohodového života Norů, kteří obývají hlavní město a na Sognsvann chodí běhat, procházet se či venčit psy nebo si hrát s dětmi.

Zobrazit místo
Bygdøy

Poloostrov Bygdøy

Velmi důležitým místem pro každého návštěvníka je také poloostrov Bygdøy, kam se dostanete autobusem číslo 30. Naleznete zde muzea (například muzeum Kon Tiki, muzeum Fram a Vikingské muzeum), pláže i zeleň.

Zobrazit místo

Chystáš se do Osla?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Kateřina S.
naposledy aktualizováno 15. 03. 2022
Navrhni úpravu