Opera v Oslu

Doprava v Oslu

Jak se dostat do Osla

Letecky z ČR a okolí

Nejlepším způsobem, jak se do Osla dostat, je zcela jistě letecká doprava. Z polských letišť se zpáteční letenky dají sehnat okolo 500 Kč s tím, že z Wroclawi létá Ryanair a Wizzair na letiště Oslo Torp, což je letiště vzdálené asi 8 kilometrů od města Sandefjord a 110 kilometrů od Osla, z Katovic létá Wizzair tamtéž.

Praha pak nabízí spojení leteckou společností Norwegian na hlavní letiště Oslo Gardemoen, přičemž zpáteční letenky se dají sehnat od 2.500 Kč, v akcích především na zimní a jarní měsíce i pod 1.800 Kč.

U obou tamních letišť je nutné počítat s vysokými cenami jízdenek do centra, které v některých případech převyšují celkovou cenu letenky. Více se dozvíte v našich průvodcích, viz odkazy výše.

Po zemi z Norska

Do Osla se příliš nevyplatí jet po zemi z ČR, využijete však téměř určitě dopravu dál po Norsku. Kromě frekventovaných leteckých spojení doslova do každé norské "díry" ale raději využijte vlaky nebo autobusy, po cestě uvidíte nádhernou krajinu. Jízdenky jak na vlak, tak na autobus rezervujte vždy s předstihem online, například trasa do Bergenu vyjde od 249 NOK jedním směrem.

Jak cestovat po Oslu

MHD

Městská hromadná doprava v Oslu, která zahrnuje autobusy, tramvaje a metro, je velmi výkonná, bydlíte-li ale v centru, můžete ušetřit za dopravu a chodit pěšky. Oslo skutečně je jednou z nejmenších západních metropolí a boty v něm zcela jistě neprochodíte, i když se budete hodně snažit.

Osloská MHD je bezpečná, čistá a velmi jednoduchá k zorientování. Celé Oslo spadá do zóny 1, jinými zónami se tedy vůbec nemusíte zaobírat. Metro má 6 linek, které jsou označeny čísly od 1 do 6. V centru sdílí všechny linky stejný tunel, proto při cestách mezi zastávkami Majorstuen a Tøyen můžete zvolit jakoukoli linku.

Důležitou součástí MHD jsou pak tramvaje, které stejně jako v případě metra jezdí na 6 linkách (11, 12, 13, 17, 18 a 19). Trasu z bodu A do bodu B pak jednoduše naplánujete na webu: www.ruter.no, který má vždy aktuální informace, a to i v případě odklonu jednotlivých autobusových či tramvajových linek, proto je mnohdy vhodnější než Google Maps.

Co se týče cen MHD, lístek na jednu jízdu stojí 35 NOK, s přirážkou 20 NOK, pokud koupíte jízdenku u řidiče namísto automatu či některého z všudypřítomných kiosků Narvessen či 7-Eleven. Jízdenka platí 1 hodinu od označení v daném dopravním prostředku a je přestupní. Plánujete-li cestovat více, nabízí se možnost zakoupení lístku na 24 hodin za 105 NOK pro dospělou osobu či lístku na 7 dní za 249 NOK. Nejjednodušším způsobem nákupu jízdenek je ve 21. století aplikace RuterBillett, v níž přehledně uvidíte, kolik času vám ještě zbývá. Revizorů jezdí v Oslu mnoho a pokuty jsou velice drahé! Jste-li chyceni při jízdě načerno a zaplatíte hned na místě, bude vás to stát 950 NOK; zaplatíte-li později, pokuta se zvýší na 1.150 NOK. Tyto jízdenky platí nejen na metro, autobusy a tramvaje, ale i na některé lodě, například na turisticky oblíbenou trasu B1, která vede na Hovedøyu a okolní ostrovy. V případě pochybností vám v přístavu poradí jak s trasou, tak i s jízdenkou. 

Na kole

Máte-li pak zájem o jiný, o něco rychlejší a aktivnější způsob dopravy, než je chůze, můžete si za malý poplatek půjčit z veřejných a poměrně frekventovaných stojanů kolo. Jednodenní zapůjčení v jednom z 200 stojanů rozmístěných po městě vás bude stát 49 NOK, je-li vaše návštěva delší než 8 dní, vyplatí se vám celosezónní pas, za nějž zaplatíte 399 NOK a který je platný na neomezený počet jízd od 3. dubna do 30. listopadu, každodenně od 6 ráno do půlnoci.

Chcete-li najít nejbližší stojan a ujistit se, že není prázdný, nažhavte aplikaci Oslo Bysykkel, kde se tohle všechno dozvíte. Pozor, každé kolo smíte mít zapůjčené jen 45 minut v kuse, pak ho musíte vrátit! Nic vám ale nebrání v tom, abyste si hned půjčili kolo jiné a pokračovali dál; jedná se prostě jen o opatření, které má zabránit lidem v tom, aby si kola nechávali déle, než je nutné, a neblokovali ostatní potenciální cyklisty.

Taxi

Co se týče cestování taxíkem, je v Oslu opravdu velmi drahé a od nedávné doby již není ani možné využít služeb Uberu či jemu podobných společností. Je tedy lepší spoléhat především na MHD a vlastní nohy a taxíky využívat jen v případě nejvyšší potřeby. Největší a nejznámější taxispolečností ve městě je Oslo Taxi, s níž si taxíka můžete objednat online na: www.oslotaxi.no, v aplikaci Taxifix, případně na čísle 02323 (v případě volání ze zahraničního čísla pak volejte na +47 22 38 80 90). Online si pak můžete i předem vypočítat cenu.

Chystáš se do Osla?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Kateřina S.
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Věra Lavičková
před rokem

Dobrý den, poradíte nám prosím kde v Oslu zaparkovat obytné auto - blízko centra? Děkuji