Oslo stejně jako každá metropole nabízí širokou paletu možností, z níž by si měl být schopen vybrat snad každý.

Architektura

Pro ty, kteří holdují klasickým památkám a procházení města, se v Oslu najde více než dost zajímavých míst, od architektonicky unikátní budovy Opery či sochařského parku Vigelandsparken, přes promenádu Aker Brygge, která je v krásném počasí vysoce frekventovaná a vyhledávaná jak turisty, tak i místními, po klasické památky, jako je královský zámek, katedrála či budova parlamentu.

Kultura

Co se týče kultury, je možné zakoupit si s dostatečným předstihem lístky do norské Opery; nejlevnější místa seženete již od 80 NOK. Je lepší „zainvestovat“ o něco více a zakoupit alespoň místa za 180 NOK, nebudete toho litovat. Nejjednodušším způsobem, jak zakoupit lístek do Opery, je koupě online na oficiálním webu. Oslo pak nabízí také nespočet muzeí a galerií, například Národní muzeum, Nobelovo muzeum, Munchovo muzeum, muzeum Astrup Fearnley či klasické trio muzeí na poloostrově Bygdøy – Vikingské muzeum, muzeum Kon-Tiki a muzeum Fram. Vybíráte-li si z důvodu úspory času jen 2 z těchto 3 muzeí a nejste-li nadšenci do vikingských dob, je lepší vynechat Vikingské muzeum, neboť bývá návštěvníky označováno jako poněkud nudné.

Tour po ostrovech

Máte-li času nazbyt, je možné v přístavu před Nobelovým muzeem naskočit na loď a vyrazit na ostrovy. Velmi frekventovaným místem pro návštěvníky je například ostrov Hovedøya, na nějž se dostanete linkou B1 v rámci klasického lístku na MHD a kde naleznete kromě mnoha pláží také skvělý prostor na barbecue či příjemnou kavárnu s tradičními zákusky, od mrkvového dortu, až po skořicovou rolku. Pozor, kavárna je otevřená jen v průběhu letní sezony a ke konci září zavírá. Na Hovedøye žije také liška, která je poměrně nebojácná a když na ni narazíte, ráda se nechá vyfotit.

Sport a adrenalin

Sportovní nadšenci jistě ocení možnost vyžití v přírodě jak v rámci Osla, tak i v jeho bezprostřední blízkosti. Velmi příjemným místem je jezero Sognsvann na konečné stanici metra číslo 5, kolem něhož je možné chodit běhat a procházet se, v létě v něm plavat a v zimě na něm bruslit a v neposlední řadě ho také využívat jako perfektní lokalitu pro barbecue. Dojedete-li pak na Voksenkollen poslední stanici metra číslo 1, ocitnete se v lesích, v nichž můžete v závislosti na roční době podniknout jak běžkařské, tak i turistické výlety. Další možností je pak Oslo Winter Park, který se nachází jen 30 minut za městem a nabízí kompletní zimní lyžařské vyžití. Na místě není problém zapůjčit si vybavení; jeho ceny naleznete na webu oslovinterpark.no.

Pro příznivce adrenalinových sportů je zde pak možnost vyzkoušet si adrenalinovou jízdu na zipline na známém skokanském můstku Holmenkollen; možné je pak také v případě větších skupin skokanský můstek slanit. Více informací o adrenalinových zážitcích na Holmenkollen naleznete na webových stránkách kollensvevet.no.

Nákupy a noční život

Příznivci nakupování si zde také přijdou na své, zejména v menších obchůdcích plných designových kousků od menších i větších severských návrhářů, které najdete i mimo centrum, například ve čtvrtích Frogner či Grünerløkka. Ve druhé zmíněné čtvrti si pak přijdou na své i milovníci různých vetešnictví, v nichž navíc prokazatelně utratíte méně než v designových obchodech.

Pro ty, které zajímá noční život, nabízí Oslo značné vyžití. Největší klasikou je nedělní večer v klubu Blå, kam v neděli neplatíte vstup a kde navíc hraje každý týden skvělá živá kapela Frank Znort Quartet. Více informací naleznete na webu blaaoslo.no.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Kateřina S.
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu