Opera v Oslu

Co dělat v Oslu

Oslo stejně jako každá metropole nabízí širokou paletu možností, z níž by si měl být schopen vybrat snad každý.

Architektura

Pro ty, kteří holdují klasickým památkám a procházení města, se v Oslu najde více než dost zajímavých míst, od architektonicky unikátní budovy Opery či sochařského parku Vigelandsparken, přes promenádu Aker Brygge, která je v krásném počasí vysoce frekventovaná a vyhledávaná jak turisty, tak i místními, po klasické památky, jako je královský zámek, katedrála či budova parlamentu.

Kultura

Co se týče kultury, je možné zakoupit si s dostatečným předstihem lístky do norské Opery; nejlevnější místa seženete již od 80 NOK. Je lepší „zainvestovat“ o něco více a zakoupit alespoň místa za 180 NOK, nebudete toho litovat. Nejjednodušším způsobem, jak zakoupit lístek do Opery, je koupě online na oficiálním webu. Oslo pak nabízí také nespočet muzeí a galerií, například Národní muzeum, Nobelovo muzeum, Munchovo muzeum, muzeum Astrup Fearnley či klasické trio muzeí na poloostrově Bygdøy – Vikingské muzeum, muzeum Kon-Tiki a muzeum Fram. Vybíráte-li si z důvodu úspory času jen 2 z těchto 3 muzeí a nejste-li nadšenci do vikingských dob, je lepší vynechat Vikingské muzeum, neboť bývá návštěvníky označováno jako poněkud nudné.

Tour po ostrovech

Máte-li času nazbyt, je možné v přístavu před Nobelovým muzeem naskočit na loď a vyrazit na ostrovy. Velmi frekventovaným místem pro návštěvníky je například ostrov Hovedøya, na nějž se dostanete linkou B1 v rámci klasického lístku na MHD a kde naleznete kromě mnoha pláží také skvělý prostor na barbecue či příjemnou kavárnu s tradičními zákusky, od mrkvového dortu, až po skořicovou rolku. Pozor, kavárna je otevřená jen v průběhu letní sezony a ke konci září zavírá. Na Hovedøye žije také liška, která je poměrně nebojácná a když na ni narazíte, ráda se nechá vyfotit.

Sport a adrenalin

Sportovní nadšenci jistě ocení možnost vyžití v přírodě jak v rámci Osla, tak i v jeho bezprostřední blízkosti. Velmi příjemným místem je jezero Sognsvann na konečné stanici metra číslo 5, kolem něhož je možné chodit běhat a procházet se, v létě v něm plavat a v zimě na něm bruslit a v neposlední řadě ho také využívat jako perfektní lokalitu pro barbecue. Dojedete-li pak na Voksenkollen poslední stanici metra číslo 1, ocitnete se v lesích, v nichž můžete v závislosti na roční době podniknout jak běžkařské, tak i turistické výlety. Další možností je pak Oslo Winter Park, který se nachází jen 30 minut za městem a nabízí kompletní zimní lyžařské vyžití. Na místě není problém zapůjčit si vybavení; jeho ceny naleznete na webu oslovinterpark.no.

Pro příznivce adrenalinových sportů je zde pak možnost vyzkoušet si adrenalinovou jízdu na zipline na známém skokanském můstku Holmenkollen; možné je pak také v případě větších skupin skokanský můstek slanit. Více informací o adrenalinových zážitcích na Holmenkollen naleznete na webových stránkách kollensvevet.no.

Nákupy a noční život

Příznivci nakupování si zde také přijdou na své, zejména v menších obchůdcích plných designových kousků od menších i větších severských návrhářů, které najdete i mimo centrum, například ve čtvrtích Frogner či Grünerløkka. Ve druhé zmíněné čtvrti si pak přijdou na své i milovníci různých vetešnictví, v nichž navíc prokazatelně utratíte méně než v designových obchodech.

Pro ty, které zajímá noční život, nabízí Oslo značné vyžití. Největší klasikou je nedělní večer v klubu Blå, kam v neděli neplatíte vstup a kde navíc hraje každý týden skvělá živá kapela Frank Znort Quartet. Více informací naleznete na webu blaaoslo.no.

Chystáš se do Osla?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Kateřina S.
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.